ltcolonel :: Mislim da je krajnje vreme da Mixi i Sirijus Rayu dodele titulu viteza od Su-57. Mislim da je zaslužio.
Hehe ,pa ovo sam skroz preskocio . Hm, mislim da nije bas tako .Ima na ovoj temi jedan divan kolega ,nesto ga nema cesto .Jos je tamo 2011/2012 pisao odlicne analize ,detaljne i veoma zanimljive ,posebno u domenu aero i gasodinamike .Radi se naravno o kolegi `sivisoko` ,sad `FalcoPeregrinus` ,njemu sve pohvale ovom prilikom.
Vama kolega u svakom slucaju veliko hvala i pozdrav
@mean
Sto se Raptora tice i tih ogranicenja ,dakle prica se svodi na uvodnike ,poklopac kabine kako rece i ove mnogobrojne RAM slojeve .Posao sam pricom vezanom za uvodnike ,sto se poklopca tice,da li je to zbog toga sto je jednodelni mozda ? Kod F-15 je veoma slican po dizajnu ,onako izbacen ,kapljasti pa opet Orao moze da nagura i do M 2.5 kako cesto stoji .Recimo lovac koji ima uvodnike najslicnije Raptoru je `SH` ,on jeste nesto tezi od baznog Horneta,ima i jacu pogonsku grupu ali i ogranicenje po brzini svega 1.8M kao uostalom i njegov predhodnik .
To vezano za te RAM slojeve ako je to bas tako ,pa to je nevidjeni `hendikep` da se jednom lovcu i to 5te gen ogranici brzina na 2M zbog toga .F-117A kao takt. bombarder je imao ogranicenje po brzini ali ne zbog tog RAM ,vec znamo zbog bezforsaznih motora .
Postoje podaci da na Maksu razvija maks M 1.5 ,mada je jednom prilikom Dzon Dzamper nekadasnji kom USAF izjavio da je leteo 1.7M na Maksu .Kako god ,njemu je raspon brzina od Maksa do forsaza veoma mali ,od M 1.5 ( 1.7 ) do svega 2M .Probni pilot Pol Mec jeste pominjao maks letnu brzinu M2.42 ( 1600 mph ) ,no i tada ostaje upitno koliko on dugo moze zadrzati tu brzinu na forsazu i na kojoj visini .Vidimo da mu je plafon u svakom slucaju svega 18 km .
Kad se ovo poredi sa MiG-25 i posebno MiG-31 ( krstarenje na Min forsazu ) i to dugotrajno pri M2.35 ili nesto krace pri M2.65 ,to sve govori o dosta losijim energetskim sposobnostima .Ono u cemu jeste napredak jeste povecanje radne temp. pred turbinom ,oko 1650°C kod F119 ,cime je omoguceno dugotrajno krstarenje na Maksu ,vidimo od 1.5M do 1.7M ,sve preko toga se ide na forsazu a tada je u rangu sa lovcima 4te gen .
Sa druge strane ,cak i sa motorima `117` prototipovi Su-57 su postigli zavidne prakticne rezultate ,pored velike bezforsazne i forsazne brzine ,meni je upadljiv podatak o dosegnutoj visini leta .Ranije sam pominjao a to moze biti onako analiticki zanimljivo ,to vracanje u daleku proslost ,tacnije u korejski rat gde se po sredi odigrao jedan prikriveni direktan vazdusni rat izmedju Ruja ( Sovjeta ) i Amera .
Ameri su tek 90tih javno progovorili i ono sto je bilo primetno je da su bili inferiorni u sukobu sa MiG-15 koji su njihove Sejbrove dosta nadvisavali .Tim nadvisavanjem Ruje su mogle da biraju mesto i vreme napada ,bilo na bombardere ,bilo na pratece lovce .
Su-57 vec sad `izlazi` na visine preko 24 km ,moguce u potpuno operativnom-borbenom rezimu leta .Naravno radi se o prototipu prve faze,prototipovi druge faze jesu malo tezi zbog ugradjene potrebne opreme ( uglavnom iz oblasti avionike ) ali se uskoro ocekuje jos mocniji Izd. 30
Mislim da je ova ruska kombinacija upravo dobitna : odlicna aero i gasodinamika,kompleksni nadzvucni regulisuci uvodnici vazduha sa energetski veoma snaznom pogonskom grupom ,naravno sa sistemom UVP uz veoma laganu strukturu planera aviona .
|