Poslao: 11 Okt 2017 20:53
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
^
Sto se domena elektronike tj visoko integrisane avionike na Su-57 tice ( posebno novi integrisani osmatracko -ometacki sistem Sh-121 ) to ce biti sigurno veliki iskorak ,nove radarske antene sa ROFAR ,cime se prevazilazi u odredjenom smislu AFAR ,no posebno treba obratiti paznju na nove motore Izd 30 .
Koliko god el. oprema ( radari ,ometaci ,EI-PED tj RTI -oprema , razni senzori i detektori ) bila moderna i kvalitetna sve to moze biti neutralisano u nekom mogucem npr takt nuklearnom udaru ili slicno .Niko danas a nece ni u buduce moci da garantuje da to takvog borbenog scenarija nece ili ne moze doci .
Ono sto ostaje oslonac Su-57 jesu upravo novi motori ,ta kombinacija savrsene aero i gasodinamike ga cini izvanrednim lovcem buducnosti .Samo podatak da uvodnik moze omoguciti maks letnu brzinu 3M ,da vec sad prototipovi lete na preko 24 km visine, to su veliki prakticni rezultati .
Dakle mozemo ometati i delimicno ili potpuno neutralisati elektroniku ali ono sto mu ne mozemo umanjiti jesu izvanredne letne i manevarske i posebno te energetske sposobnosti da u datom rezimu vodjenja vazd. borbe Su-57 dugotrajno i energicno manevrise ,duze od ostalih lovaca .Na temi MiG-29 sam namerno postavio jedan link ka tekstu u kojem fino bugarski pilot-lovac kaze da vec nakon jednog ili dva kruga F-16 gubi energiju/potisak za dalje kruzenje i zaokretanje te ga to cini lakim plenom za 29tku .
Ovde govorimo o energetski jos mocnijem lovcu ,gde ti faktori u odredjenim okolnostima mogu biti presudni naspram sve el. i optoel. opreme u avionu .
Zakljucak : koliko god mislili da su antene sa PFAR,AFAR,ROFAR i ostala cuda el. tehnike mocna ,sto i jesu ,ono sto moze biti presudno u vazdusnim borbama jesu upravo odlicna dozvucna i nadzvucna aerodinamika ,integrisana sa gasodinamikom sto cini lovca superiornim u mogucem sukobu sa protivnicima.
Su-57 ima sve izglede da bude bas ovakav .
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 11 Okt 2017 21:04
|
offline
- nemezisx
- Legendarni građanin
- Pridružio: 29 Jun 2009
- Poruke: 3523
|
ltcolonel ::Što se tiče operativnosti F-35 gornji datumi važe samo ako blok 4 postane operativan 2109. godine što je teško.
хехе немој си такав биће готови бар 70-80 година раније...ваљда
|
|
|
|
Poslao: 11 Okt 2017 21:50
|
offline
- ltcolonel
- Stručni saradnik foruma
- Nebojša Đokić
- vojni istoričar
- Pridružio: 03 Jun 2010
- Poruke: 4066
- Gde živiš: Novi Beograd
|
Napisano: 11 Okt 2017 22:36
Da ne bude zabune manje upućene. Problem i kod F-22A i F-35 je upravo ono što je dato kao imperativ u TTZ a to je visoka integrisanost kompletne avionike i softvera. Tako da je bilo kakva modernizacija vrlo složena. To je bio slučaj i sa prvom serijom tajfuna ali je kod kasnijih serija to otklonjeno tako da mogu da se bez problema modernizuju po potrebi. Radar AN/APG-77 i u modernizovanoj verziji je radar prve generacije AESA radara. Koliko je složeno integrisanje novih sistema u avion najbolje pokazuje problem integrisanja raketa AIM-9X.
Dopuna: 11 Okt 2017 22:50
U momentu kada Su-57 postane stvarno operativan verovatno oko 2022. godine radari AN/APG-77 će biti stari 17 do 20 godina zavisno od verzije. Neko mora da bude veliki USAF fan da misli da će ti radari biti još uvek bolji od ruskih tj evropskih koji otprilike u isto vreme treba da budu potpuno operativni. Istovremeno, mogućnosto eventualne modernizacije elektronike na F-22A su vrlo, vrlo ograničene i svode se na eventualnu direktnu zamenu samog radara ali bez mogućnosti ugradnje potpuno novig senzora. Doduše i to je teorijski moguće ali vrlo teško izvodljivo u praksi.
|
|
|
|
Poslao: 11 Okt 2017 22:36
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12606
|
Napisano: 11 Okt 2017 23:27
Ugradnja optickog senzora visoke rezolucije je bila predvidjena kod F-22 i za to je ostavljeno mesta u nosu letelice ali zbog kresanja budzeta nije ugradjen:
https://www.forecastinternational.com/archive/disp_old_pdf.cfm?ARC_ID=455
Cisto sumljam da ce isti ikada dobiti jer kad Rusi budu imali solidan broj Su-57, F-22 ce biti prilicno mator, bolje pare uloziti u nov lovac koji nece biti multipraktik ko F-35 a to izgleda USAF a pogotovo USN zele.
Dopuna: 11 Okt 2017 23:36
@Rej
1989 Kvebek je ostao bez struje zbog solarne elektromagnetne oluje ali vojnim satelitima u orbiti nije bilo nista, zato sto se rade da budu sto otporniji na EMU (pre svega detonaciju nuklearne bombe u orbiti), isto bi trebalo da vazi i za vojnu digitalnu elektroniku. EMU je problem pre svega za civilnu elektroniku.
I da ako EMU toliko snazan da osteti moderan digitalni aesa radar jel si siguran da ce samo na tome da se zaustavi, pa sam znas koliko je mali kompijuterski mozak kod PAK-FA u odnosu na supersonicnu lokomotivu, to je drugar sve digitalno nema tu nista analogno!
|
|
|
|
Poslao: 11 Okt 2017 23:09
|
offline
- Leonardo
- Moderator u penziji
- Pridružio: 17 Maj 2007
- Poruke: 13918
|
Ajde prvo da završe i ugrade taj AESA za MiG-35.
Što se tiče nove tehnologije, ne možemo govoriti toliko u napred. Kad osvane prvi pa da vidimo koliko će proći do serijske proizvodnje.
|
|
|
|
Poslao: 12 Okt 2017 02:12
|
offline
- ltcolonel
- Stručni saradnik foruma
- Nebojša Đokić
- vojni istoričar
- Pridružio: 03 Jun 2010
- Poruke: 4066
- Gde živiš: Novi Beograd
|
Leonardo kod Miga 35 i Su-35 i Su-57 Rusi preskaču ne samo prvu nego i drugu generaciju AESA radara i ulaze u nešto potpuno novo - nešto što su Ameri predvideli u TTZ tek za svoj buduću lovac.
Men problem kod F-22, za razliku od F-35, nije toliko prostor nego integrisanog avionike tako da je vrlo teško nešto ugraditi naknadno. Kod AIM-9X nije problem sama fizička ugradnja rakete nego celog sistema.
Taj problem su Ameri imali već kod F-16. Zbog toga se retko ko upušta u korenitu modernizaciju starijih F-16A koje možeš da dobiješ bukvalno za dž i koje su u dosta dobrom stanju. Zbog te intergrisanosti ti kod F-16A ne možeš da ugradiš samo radar moraš da menjaš skoro kompletnu avioniku a i još što šta.
F-22 je težak promašaj i verovatno još veća obmana od F-35. Samo što kad je reč o F-35 o njegovim spektakularnim karakteristikama čak i Amere manje više prestali da se hvale na sva usta.
F-22 je je nešto što je potrebno USAF fanovima da ne izvrše kolektivni harakiri ali reč je isto o velikoj šarenoj laži ala Holivud.
I upravo je to glavni razlog što ni Rusi ni Kinezi ne žure jer odlično znaju kakve su stvarno (loše) karakteristike čudo aviona zvanog F-22 (znaju i vazduhoplovni stručnjaci u Evropi). Kad dobiju svu opremu u razvoju a biće to verovatno već iduće godine čak i za lovce 4+ generacije (i ruske i evropske i kineske) F-22 će biti vrlo lak plen mnogo lakši od starog dobrog F-15C. I to ne važi samo za Ruse nego i za Tajfuna i Rafala i za Kineze.
Ali svima su potrebne bajke da bi se lakše suočavali sa surovošću života. F-22 je bajka potrebna USAF fanovima koji nisu u stanju da se suoče sa surovom stvarnošću u kojoj se, hvala Bogu, trenutno nalazi zločinačka organizacija zvana USAF. I dok ostali rastu borbena moć USAF je u slobodnom padu.
Raspad sistema ala Boris Jeljcin.
Zaista je potrebno da se čudo i to veliko dogodi da 2022. godine sa 32 operativna skvadrona ne spadnu na ispod 20. Imaće F-15C, A-10 (i veći deo) F-16 van resursa i F-35 u najboljem slučaju blok 3f dakle stvarno borbeno neupotrebljive.
Ostaće im F-15E manji deo F-16 i stotinjak Hari Poter aviona F-22.
E zato se Rusima nigde ne žuri. Mogu na tenane da razvijaju svoje avione. Kao i Kinezi.
Bog da poživi Lokidov lobi polomi kičmu USAF-u samo tako.
P. S. Mnogi misle da ja mrzim F-35 a ja sam oduševljen tim avionom. Za nas za koje je samo mrtav američki vojnik dobar američki vojnik ništa lepše nije moglo da se desi od te leteće cigle. To je glogov kolac zabijen u vampirsku lešinu zvanu USAF.
Sve sam ovo napisoa zbog onih koji su nervozni oko razvoja novih ruskih aviona. Nema potrebe za nervozu i žurbu. Mrcina zvana USAF je na izdisaju koprca se u samrtnim mukama. Glogov kolac (F-35) joj je zabijen u srce.
|
|
|
|
Poslao: 12 Okt 2017 06:47
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
mean_machine ::
@Rej
1989 Kvebek je ostao bez struje zbog solarne elektromagnetne oluje ali vojnim satelitima u orbiti nije bilo nista, zato sto se rade da budu sto otporniji na EMU (pre svega detonaciju nuklearne bombe u orbiti), isto bi trebalo da vazi i za vojnu digitalnu elektroniku. EMU je problem pre svega za civilnu elektroniku.
I da ako EMU toliko snazan da osteti moderan digitalni aesa radar jel si siguran da ce samo na tome da se zaustavi, pa sam znas koliko je mali kompijuterski mozak kod PAK-FA u odnosu na supersonicnu lokomotivu, to je drugar sve digitalno nema tu nista analogno!
Pisali smo o tome ranije,mikro-cevna tehnologija se najbrze oporavlja od snaznih EMU ,tj termonukl. detonacija u vazduhu .Kod Su-57 jeste sve digitalno ,to stoji ,opt-kablovska instalacija koju smo ranije pominjali takodje ,no sve to po vojnim standardima mora biti zasticeno sto rece ali opet se ne zna .
Recimo za pocetni EM-udar Ruje u arsenalu strateske avijacije imaju onu mocnu H-15P,daljina lansiranja 300km i jacina termonukl. b/g cak 350kt.
Zbog svih ovih nepredvidljivosti koliko god imao zasticenu radarsku ,el. i optoel opremu,komunikacione i nav. sisteme ,moze se doci u situaciju da pilot acuna samo na avion onakav kakav je ,dakle cista aero i gasodinamika ,mada se i tu pitaju sad mikroracunari jel tako, u sistemu digitalnih. el komandi .Vazna je tzv redundantnost ( rezervirovanje ) svih podsistema i sistema aviona ,robustnost i sl .
Recimo u vezi poredjenja Su-57 i Raptora,taj problem sa odpadanjem tih silnih RAM-slojeva ,ne bih rekao da ih kod Suske uopste ima ,onda pogledajmo samo razliku u velicini i robustnosti ST .Su-57 ce moci da slece `na livadu` ako treba i sa iste polece ,Raptor sa onim tockicima cisto sumnjam,tesko .
Sustina je da bi preziveo ,treba ti glomaznost,robustnost ,zilavost ,otpornost ,prakticno svih komponenti i sklopova nekog sistema u celini ,time i samog aviona kao skupa istih .
Evo jos jedan poredbeni primer u nizu ,Raptor je kazete ogranicen po brzini zbog RAM na 2M ,bez njega to moze biti malo vise 2+M ,sa druge strane Su-57 nema takvih ogranicenja sem zbog uvodnika i snage pogonske grupe .To moze biti do citavih 3M i sad se tu javlja fenomen nepoznat za Raptora a to je tzv .`toplotna barijera` .Oba su resila problem `zvucne barijere` na Maksimalu ,povecanjem radne temp ,pred turbinom uglavnom ali kod Su-57 treba resiti i ovaj problem .Zato smatram da on tih RAM-slojeva i nema ,niti mu trebaju .
Moze se konstatovati da su Rusi sa Su-57 uspeli da spoje ono sto su Ameri imali sa oba tehn. demonstratora YF-22 i YF-23,takodje uspeli su da spoje visinsko-brzinske sposobnsoti MiG-25 i MiG-31 te letno-manevarske od MiG-29 i Su-27 ,sve u jednom lovcu .
`Jednim udarcem 6 muva` .
|
|
|
|
Poslao: 12 Okt 2017 07:10
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12606
|
@ltcolonel
Ako pisem "pozitivno" o nekom americkom proizvodu to ne znaci da sam amerikanofil, ako sam nekakav fil to je sinofil jbg sta cete kad sam tehnicko lice i oni me stvarno odusevljavaju sta su sve postigli za vrlo kratko vreme u onom sto je svetu stvarno bitno, slobodno mozemo reci da ce Kinezi spasiti svet ako se uskoro ne zarati.
Dakle toliko o tome da sam nekakav amerikanofil, e sad sto rusofili smatraju da ako ne hvalis Ruse non stop ti si amerikanofil to je njihov problem neobjektivnosti, cisto da razjasnimo.
Nego da se vratimo na Su-57.
@ltcolonel
@Rej
2022god ako sve bude kako treba razvoj Su-57 ce biti zavrsen dakle tek tad moze da krene proizvodnja. Direktor UAK je rekao da ce biti u stanju da rade 1.5avion mesecno tj 18aviona godisnje, a posto je i Indija u prici to znaci da ce za domace potrebe raditi npr. pola od toga tj. 9 aviona, nek bude 10 aviona zbog lakseg racuna. Do 2030 bi trebali da imaju 80 Su-57.
F-22 ce tad biti star i odredjen broj ce vec biti penzionisan (avioni sa defektom u konstrukciji). Ako se bude u nesto ulagao u narednoj deceniji to nece biti F-22 vec u njegov naslednika, i zato je nelogicno Su-57 porediti sa necim sto je poletelo davne 1990god.
|
|
|
|
Poslao: 12 Okt 2017 07:19
|
offline
- Kaplar
- Super građanin
- Pridružio: 01 Nov 2013
- Poruke: 1244
|
Meni je skroz smešno pravdanje ljudi, koji se bave filstvom. Jednostavno izbacite to iz glave i gledajte na svoju okolinu.
Su-57 je i pre početka projektovanja već bio završen projekat. Završen projekat studije novog višenamenskog lovca, koji treba da nadvlada lovce pete generacije i u planu ima modernizaciju za borbu protiv lovaca šeste generacije. To je pristup velike sile. Tako se pristupalo i izradi lovca kod USAF - nova 4. generacija lovaca kod protivnika je bolja od aktuelne njihove, a lovac treba da bude superioran i za pojavu lovaca 5. generacije. Tako se radi - studiozna analiza i procena. Udaraš tamo gde je protivnik slabiji. Tako je F-22 trebao da bude elektronski superioran, jer se smatralo da SSSR sa tim ne može na crtu.
Svi ostali samo prate dešavanja i gledaju da drže korak.
|
|
|
|
Poslao: 12 Okt 2017 07:20
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
@Mean
Razvoj Su-57 je davno zavrsen ,znas i sam samo si pogresno to interpretirao, jel tako .U toku je druga probna faza i lete prototipovi druge faze ali sa radarima i motorima iz prve .Cak je i razvoj radara sa ROFAR i motora druge faze zavrsen ,tako makar ruski mediji pisu . Predserija od 12 aviona za VKS ce sigurno ici u Lipeck na onaj takticki prijem kako ga zovu .Prve velike serije Su-57 a moguce je da ce prva oper. jedinica biti onaj IAP u AB Dzemgi ,mozemo ocekivati tamo 2020g ,do 2025 i zvanicno uvodjenje u naoruzanje VKS .
Sto se poredjenja sa F-22 tice slozili smo se da to ne moze ili moze veoma tesko ,jer Rusi sa Su-35S imaju odgovor na njega prvobitno u taktickom pogledu .Su-57 ocigledno da je nastao po sasvim drugim TTZ-ma u odnosu na Raptora .Ranije sam pominjao da su Rusi i Ameri sa novim raketama V-V R-77A i AIM-120 takodje mali sasvim razlicitu pricu i to se nije ili se moglo tesko porediti .Ista je bilo i sa MFI kasnije PAK-FA (T-50 ) i F-22( ATF ) .
Cak sta vise, vratio si se u 1990g ,ja se evo vracam jos vise unazad ,u 1979 i pocetak 80tih kad su definisani TTZ i za novog sovjetskog lovca 5tog pokolenja .Na osnovu toga je OKB MiG razvio svoj prvenac MFI 1.42/44 .TTZ-i koji su tada bili skoro da nista nisu promenjeni u odnosu na ove kod Su-57 .
Situacija je bila takva 90tih i kasnije da se odustalo od MFI ali je novi PAK-FA zapravo bio samo nastavak te price ,posao je dobio Suhoj a Aleksandar Davidenko i njegov tim uradili odlican posao .
|
|
|
|