Su-57 novi ruski lovac

811

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12606

Napisano: 12 Nov 2017 19:05

Rej jbg kako je PAK-FA sve bolji i bolji tako se sve vise odlaze uvodjenje u sluzbu a broj planiranih aviona se smanjuje, tu definitivno nesto nije logicno.

Sto se tice Su-35, ja vec rekoh ako se smanjuje i odlaze uvodjenje PAK-FA u sluzbu, treba naruciti jos Su-35 sto se ne desava. Sad se prica da im fali BPL (iskustvo Sirije) i da ce se na to fokusirati. Pri tome ako sam dobro razumeo nov komadanta RV uopste nije iz RV vec iz kopenih snaga !?! pa i ne cudi sto je njemu mnogo bitnije da Rusija proizvodi BPL nego moderne lovce.

Dopuna: 12 Nov 2017 19:06

Ja ne bih imao nikakav problem sa kasnjenjem Su-57 da se ovde ne pljuje F-35 non stop. Svaki problecic tog aviona se ovde komentarise a Ameri guraju sa razvojem a i proizvodnjom istog.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13918

Rusi ga nisu ni izbliza zasrali, a razlozi za odlaganje su čisto finansijski i u sprezi sa potencijalnom pretnjom. Zasad im odlično ide izvoz i zadovoljavaju ih Su-30/35 i MiG-35 prema mogućnostima.

Priča o BPL zavisi najviše od toga kako vide potencijalni razvoj svojih snaga. Ukoliko im se učini da im treba više prisustva po svetu, radi obrtanja love i prodaje svoje tehnike i usluga, tako će se razvijati. Americi je globalno prisustvo samo deo bezbednosti, a najviše obrtanja kapitala i trgovine.



offline

000

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

mean_machine ::Napisano: 12 Nov 2017 19:05

Rej jbg kako je PAK-FA sve bolji i bolji tako se sve vise odlaze uvodjenje u sluzbu a broj planiranih aviona se smanjuje, tu definitivno nesto nije logicno.

Sto se tice Su-35, ja vec rekoh ako se smanjuje i odlaze uvodjenje PAK-FA u sluzbu, treba naruciti jos Su-35 sto se ne desava. Sad se prica da im fali BPL (iskustvo Sirije) i da ce se na to fokusirati. Pri tome ako sam dobro razumeo nov komadanta RV uopste nije iz RV vec iz kopenih snaga !?! pa i ne cudi sto je njemu mnogo bitnije da Rusija proizvodi BPL nego moderne lovce.

Dopuna: 12 Nov 2017 19:06

Ja ne bih imao nikakav problem sa kasnjenjem Su-57 da se ovde ne pljuje F-35 non stop. Svaki problecic tog aviona se ovde komentarise a Ameri guraju sa razvojem a i proizvodnjom istog.


Mislim da americke lovce posebno nove `22` i `35` ne treba gurati u ovu pricu i da oni nemaju veze sa Su-57 .`22` je odavno vec operativan, uhodan,`35` se polako izradjuje ,uhodava ,nek rade kako hoce .Ovo oko novog glavkoma VKS je i meni pomalo cudno ,cuj `suhoputni ` tj iz KoV ??? Moguce ...

Price oko BPL ,bilo borbene ili izv. proizilaze iz sirijskog iskustva gde vidimo one izraelske jel bi ,one velike sto snimaju dejstva VKS tamo, no za tako veliku zemlju kao sto je RF , BPL-a i nije neki faktor odbrane ,to je veoma vazno istaci .Za lokalne sukobe,tzv `sukobe niskog intenziteta` to moze proci ali ovde govorimo o strateski vaznim projektima ,medju njima i ovaj PAK-FA .

Oduzivanje i smanjivanje narudzbi je moguce posledica nekih `finanskijih zakivanja` ali je ta prica moguce kratkog roka ,sve je tu promenjivo .Ovo posebno vazi iz tog sto druga probna faza nije rekla sve svoje ,sa novim motorima Su-57 ce imati jednu novu dimenziju letnih mogucnosti i tek treba da se pokaze u pravom svetlu . To ce sigurno potrajati a vremena za kasniju proizvodnju ,ulazak u oper. jedinice VKS itekako ima .Sledi plan za period 2018-2025 pa ostaje da se vidi sta biti sa Su-57 .Da li ce ta brojka od 30- tak aviona biti tacna .

Dosta je vremena pred ovim lovcem,pogledajmo samo sta se desava sa Su-27,1977 prvi put poleteo, od 1985 u oper. jedinicama ,1990 zvanicno uveden u naoruzanje a on kao takav ce biti operativan pa moguce do 2025g ( verzije S,P,UB,SM,SM3 itd ) ,njegove zadnje modernizovane verzije tj ovi Su-34 ,Su-35 jos dosta decenija .

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11747
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Пази, могуће је да хоће да а уведу у серијску са тим новим моторима, па отуда одлагање, јер би се тај нови мотор требао појавити она овом 10том прототипу, а познавајући русе он неће полетети пре нове године никако, што доводи до тога, да и ако се он појави и почне да лети са тим мотором ипак су то дуга испитивања која ће трајати бар 1-2 године миниму, таман до 2020. године, а онда креће серисјка проиводња од 10так годишње, што би било око 40-50 за тих 5 година, онда онај број од 30 авиона можда који више је тачан, мада остаје да се види све шта ће бити, јер је то ипак дуг период...

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Napisano: 12 Nov 2017 23:47

Mean ne vidim šta je sporno. Još pre desetak godina su Rusi zacrtali da im za efikasno odvaraćanje treba oko 700 modernih lovaca bombardera. Ako sećaš kad sam to napisao pre pet šest godina svi su tvrdili da nema šanse. Oni su tu negde već sad a ako uzmemo da moraju da ostave mesto za oko 100 Migova 35 i oko 50 Su-57 čime će spomenutu cifru povećati i na 800 jasno je da će svi budući Su-30/34/35 biti korišćeni ne za povećanje broja eskadrila već za njihovo prenaoružavanje. S obzirom na ogromna kašnjenja u USAF-u sa prenaoružanjem eskadrila sa F-16 ne vidim zašto bi Rusi žurili sa prenaoružavanjem eskadrla sa Su-27 na Su-30/35. Pa ni Su-24 na Su-34.
Formiranja novih pukova ne bi trebalo da bude već samo popuna postojećih na formacijskih sastav a to je negde oko 800 do 850 aviona (maksimalno).
Kašnjenje je skoro isključivo zbog novog zaista revolucionarnog napadno navigacijskog sistema koji je po ruskim informacijama u potpunosti razvijen i koji je trenutno u fazi usvajanja u naoružanje. Reč je o sistemu koji može da se koristi na i Su-57 i na Su-35 i na Mig-35 a koji je će nakon 2022-23. godine naknadno dobiti i Su-30. Ako taj sistem ispuni očekivanja praktično jedini ozbiljan plus koji ima F-35 gubi značaj. Isto to važi i za nove radare na Tajfunu i Rafalu.
Amerikanci će nakon 10 do 15 godine službe u modernizaciju aviona F-22 utrošiti po 100 miliona dolara po komadu. Takav luksuz Rusi sebi ne mogu da dozvole.
Rusima ide u prilog i to što imaju čitavu gamu raketa vazduh vazduh u fazi uvođenja u naoružanje a nova amrička raketa koja treba da zameni AIM-120 je tek u ranoj fazi razvoja.

Dopuna: 12 Nov 2017 23:51

Glavna prednost Rusa je što njihov napadno navicajski sistem ima praktično samo jedan zadatak vazdušna borba. Dok kod F-35 on mora da izvršava sve moguće zadatke zbog čega je napadno navigacioni sistem na američkom avionu višestruko komplikovaniji.

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2010
  • Poruke: 552
  • Gde živiš: Beograd

@lt colonel
Da li se zna po čemu je taj novi napadno navigacijski sistem tako revolucionaran?
Da li je to funkcija veštačke inteligencije koja radi posao osmatranja vazdušne situacije oko aviona, selekcija ciljeva, davanje prioriteta za gađanje, odabir najpovoljnijeg manevra i pozicije aviona za gađanje, izabir optimalnog oružja za gađanje, upotreba sredstava REB itd...
A pilot se skoncetriše da samo vozi avion i eventualno nadgleda stanje avionskih sistema i eventualno odabira opcije za izvršenje koje mu e-pilot servira.

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Napisano: 13 Nov 2017 1:54

Kad je reč o napadno navigacionim sistemima koje razvijaju Rusi, Britanci sa nemcima (i još nekima) i Francuzi vrlo je bitno da su namenjeni pre svega za dejstvo po ciljevima u vazduhu. To dramatično olakšava posao konstruktorima u odnosu na sličan sistem kod F-35 koji je primarno namenjen za dejstvo po ciljevima na zemlji a sekundarno po ciljevima u vazduhu. Mislim da ne treba da dokazujem da je daleko lakši cilj avion od tenka ili topa u zaklonu.
Dakle softverski problemi sa kojima se suočavaju konstruktori napadno navigacijske opreme aviona Su-35 i F-35 su ko nebo i zemlja.
E sad da se vratimo na same senzore. Novi ruski avioni će imati radar(e) koji će simultano emitovati na više frekvencija. Pored toga optoelektronske uređaje za osmatranje pri čemu je neuporedivo lakše otkriti optoelektronskim uređajima cilj u vazduhu nego tenk u zaklonu. Konačno primaće podatke i iz drugih radara u sistemu PVO kao i sa drugih aviona. Međutim, u praksi će na svakom delu fronta biti određeno jedno komandno mesto baterije Buka (ili puka Buka) koje će raditi u pasivnom režimu i koje će primati podatke iz senzora sistema PVO (kao i osmatračkih stanica) na određenom frontu obrađivati ih onda već obrađene slati avionima u vazduhu. Samo izuzetno će avioni primati neobrađene podatke direktno od senzora iz sitema PVO. Pilot će imati jedan centralni displej (najverovatnije HUD) sa podacima na kome će biti prikazano stanje u vazduhu na osnovu skupnih podata od avionskih radara, optoelektronskih sredstava aviona, podataka iz sistema PVO, podataka od senzora sa drugih aviona i AWACS-a ako je u blizini. Ne računajući rad radara u nekoliko frekvencija i podatke iz sistema PVO ovo ostalo ima i F-35 ali postoji jedna susštinska razlika. Kod F-35 ovako prikupljeni podaci moraju da omoguće i dejstvo po cilju i to je ono gde su se Ameri trenutno zaglavili. Kod Rusa ovi podaci služe za izbor cilja ali ne i za dejstvo po njima čime je ceo sistem drastično uprošćen. Po izboru cilja pilot odlučuje da li će po cilju dejstvovati pomoću radara ili optoelektronskim senzorima. Za to će mu služiti dva pomoćna displeja jedan za radarsku sliku a drugi za sliku dobijenu od optoelektronskih senzora. Izabranu "sliku" će pilot moći da prebaci i na kacigu. Manje više je predviđeno i kod Tajfuna i Rafala.
Šta je revolucionarno pa pre svega simultana upotreba više frekvencija za radare. Drugo, težište na podatke dobijeno od sredstava PVO a ne drugih aviona jer drugi avioni koriste radare koji rade na istoj frekvenciji dok se u sistemu PVO koriste radari sa vrlo različitim frekvencijama.
Po meni vrlo bitna stvar je da na osnovu ratnih iskustava sva elektronika ima svrhu da olakša rad i odlučivanje pilota a ne kao kod F-35 i da ga zameni. Premda postoji potpuno automatski mod o kome govoriš ovde će primarni i normalno biti poluatomatski mod tj pilot će dobiti maksimalnu moguću količinu informacija ali odluka je na njemu.
Naime, u razvoju ovih sistema vodilo se računa o realnoj borbenoj situaciji a ne nekoj imaginarnoj. Pri sadašnjem brojno stanju avijacija i Rusije i NATO pakta biće vrlo retke situacije u kojima će se sukobiti više od 40 aviona ukupno sa obe strane. I to se neće bitno promeniti u budućnosti. Interesantno je da i Rusi i Evropljani optimalizuju svoje napadno navigacijske uređaje za taktičke situacije sa do 40 aviona u vazduhu. Amerikanci su još uvek zadržali normu iz hladnog rata oni optimalizuju za 100 do 120 ciljeva.
Ako uzmemo normu da će u praksi normalno biti u vazduhu do 20 aviona u velikoj prednosti će biti oni kojima je napadno navigacijski sitem optimalizovan za dejstvo u vazdušnom prostoru sa do 40 aviona.

Dopuna: 13 Nov 2017 2:11

PS Svako ko je čita izveštaje američkih (a i drugih pilota) mogao je da vidi da svi ti "automatski" "modovi" nisu skoro nikad korišćeni u borbi već su piloti "ručno" birali ciljevi i dejstvovali po njima. Posebno je pitanje zašto je to tako u realnoj situaciji i izlazi iz teme.

Dopuna: 13 Nov 2017 2:16

Koliko sam ja mogao da vidim iz taktičko tehničkih zahteva (tj od onog dela koji je objavljen) zadatak novog napadno navigacijskog sistema je upravo suprotan od onog što si ti naveo i to je moj zaključak za kraj. Pilot je taj koji donosi odluke a elektronika mu samo pomaže u tome.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23389
  • Gde živiš: Beograd

Кад смо већ споменули даље набавке авиона 4+ и 4++ генерације за ВКС, колико сам читао, у периоду 2017-2025. постоје планови за куповину још авиона Су-30 и Су-35.

Врло могуће и за Су-34.

Јер садашњи уговори за набавку Су-30СМ и Су-34 истичу следеће године а за Су-35 2020.

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2010
  • Poruke: 552
  • Gde živiš: Beograd

@ lt colonel

Zahvaljujem na iscrpnom i veoma informativnom odgovoru. Po meni, i jeste najbolje da se u ulozi konačnog izvršioca napada nađe čovek a ne mašina. I jeste objavljivano da će e-pilot rešavati ogroman broj funkcija koje bi pilotu odvlačilo vremena od HUDA i radara. Ovako, mašina sama radi posao u tišini i sve što treba, pilotu daje obrađeno i sažvakano tako da on samo treba da donese odluku.

Što se broja novih aviona tiče, a na osnovu tekuće situacije, ameri su rusima uradili veliku uslugu sa F-35.
Dok ne reše sve probleme sa F-35 i ne naprave zdrav avion, rusi su dobili brat bratu još 8-10 godina laganog razvoja i daljeg usavršavanja SU-57.
A na pragu su prave revolucije u radarskoj i REB tehnici. A još im 10 godina fali da potpuno uhvate korak sa udarnim BPL.

Ono što Bondarev sugeriše o nekom unapređenom SU-57M verovatno se odnosi na kreiranje robotizovane letelice bez pilota, sa laserskim napadnim sistemima, unapređenim REB, fotonskim radarima i ko zna čime sve još. Sa pravom čovek i kaže da ovaj avion uz doradu postaje 6 generacija.

Priča se opet ponavlja kao sa SU-27.
Davno kada sam čitao tekst o SU-27 u aeromagazinu od 1991g. lepo rekoše da je on čistokrvni predstavnik treće generacije koji po svojim energetskim karakteristikama pripada 4 gen a u manevru kobra iskoračuje u 5 generaciju lovaca. Kako je legendarni SU-27 po mnogo čemu bio avion daleko ispred svog vremena, tako će i njegov naslenik SU-57 krenuti istim putem.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 984 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 6 sakrivenih i 946 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ajo baba, ArchaBasha, asdfjklc, bojank, brundo65, ccoogg123, cemix, Centauro, cifra, cikadeda, Dukelander, dushan, GORDI, havoc995, ikan, Joja, JOntra, kikisp, kokodakalo, krkalon, kunktator, kybonacci, Leonov, Mercury, mikrimaus, nebkv, nuke92, Povratak1912, SR-3m, StepskiVuk, t84dar, zixmix