Su-57 novi ruski lovac

887

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 3523

Па да знам на крају ће бити далеко више ф-18 на носачима од ф-35...мада то је речено после у првобитним плановима било је све ф-35...
Али опет која је то нелогичност...говориш да је предност ф-35 стелт и да у савременом ПВО-у без стелта не могу ловци да опстану и онда узмеш ф-18 за подршку... Bebee Dol ...која је онда поента свега...још кад престану са ф-18....зато изгледа журе већ са 6-том генерацијом...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24222

sina ::

Sasvim je sigurno da bi F35 otkrio su 35 pre daleko njega ..Ishod bi zavisio od toga da li bi rakete pogodile cilj... AKO ne jedina sansa mu je da nekako nestane ..U biskoj borbi nema nikakve sanse mada nije loš kolio se prica tipa da F16 je bolje to je bilo ranije kod prvih prototipova.


S 57 je tezi protivnik nisam uveren da ima velike sanse ali tu je F22


Sta je ovo ? Kolega da li ti je poznato cemu sluze radari sa AFAR L-pojasa kod Su-35S i Su-57 ,da se podsetimo malo .

Citat:THE TWO WING MOUNTED L-BAND AESA RADARS OF PAK-FA DESIGNATED N036L-1-01 WHICH IS UNLIKE ANYTHING THAT THE WEST HAS. THE L-BAND OCCUPIES THE 1.0GHZ TO 2.0GHZ REGION OF THE RADIO SPECTRUM CORRESPONDING TO WAVE LENGTHS OF BETWEEN 15CM TO 30CM. IT IS OF A SIGNIFICANTLY LOWER FREQUENCY AND THEREFORE LONGER WAVELENGTHS COMPARED WITH THE X-BAND WHICH STRADDLES THE 8.0GHZ TO 12.0GHZ REGION AND HAVE WAVELENGTHS BETWEEN 2.5CM TO 3.75CM. THE L-BAND IS ALSO A VERY CONGESTED BAND UTILIZED BY BOTH MILITARY AND CIVILIAN APPLICATIONS.

WHEN FULLY FUNCTIONAL AND MATURE, THIS L-BAND AESA RADAR HAS THE POTENTIAL TO BE A GAME CHANGER IN AERIAL WARFARE. FIRSTLY IT STANDS A BETTER CHANCE OF DETECTING FIGHTER-SIZED STEALTH AIRCRAFT COMPARED WITH ITS X-BAND COUNTERPARTS AS MOST LOW OBSERVABLE AIRCRAFTS HAVE DESIGNS OPTIMIZED FOR STEALTHINESS IN THE X-BAND. MANY STEALTH SHAPING FEATURES SUCH AS JAGGED EXHAUST NOZZLES, FACETED SURFACES AND SPECIALLY SHAPED ENGINE INLETS BECOME INEFFECTIVE IN THE CONTROLLED SCATTERING OF INCOMING RADAR WAVES WHEN THEIR SIZE APPROXIMATES THE WAVELENGTH OF THE INBOUND PULSE. SO A L-BAND RADAR MIGHT JUST PICK UP A FAINT SIGNATURE WHERE THE X-BAND SEES NOTHING. LARGER VLO AIRCRAFTS LIKE THE B-2 BOMBER ARE MORE OR LESS IMMUNE AS THEY HAVE STRUCTURES LARGER THAN THE TYPICAL 15CM TO 30CM WAVELENGTH OF THE L-BAND WAVES. AT THE SAME TIME THE L-BAND RADAR MAY ALSO HAVE A SECONDARY FUNCTION AS A IFF TRANSPONDER SINCE THE PROCESS UTILIZES A SIMILAR FREQUENCY BAND, THUS REDUCING WEIGHT, VOLUME AND COOLING REQUIREMENTS BY SAVING ON ANTENNAE AND T/R MODULE NUMBERS.
AND ,SINCE THE L-BAND IS UTILIZED BY SO MANY APPLICATIONS, THE L-BAND RADAR MAY ALSO BE USED TO PASSIVELY TRACK AND LOCATE L-BAND RADAR EMISSIONS FROM AWACS/AEW AIRBORNE RADARS, GROUND BASED SEARCH RADARS, EMISSIONS FROM JITDS/MIDS/LINK-16 AND HOSTILE IFF / SSR EMISSIONS AT LONG RANGE.

IT CAN THEN BE USED TO EXECUTE HIGH POWERED ACTIVE JAMMING ON THOSE INDIVIDUAL L-BAND SOURCES, AN ELECTRONIC ATTACK TO BLIND HOSTILE AWACS RADARS AND SEVER COMMAND AND COMMUNICATIONS DATALINKS. BROAD AREA JAMMING OF GPS / SATNAV RECEIVERS MAY ALSO BE POSSIBLE RENDERING NAVIGATION MORE DIFFICULT FOR HOSTILE FORCES AND THE ACCURATE DELIVERY OF GPS GUIDED MUNITIONS TO THOSE JAMMED AREAS QUITE IMPOSSIBLE.


Cak i sa zglobnom radarskom antenom X-pojasa u konusu se otkriti i F-22A i F-35 sa prilicno velike daljine a kamoli sa antenama L-pojasa ( otkrije i prati u PPS nesto od 0,01m2 sa oko 100km )

mean_machine ::

To sto F-22 nema nisansku kacigu nije neki veci problem, AIM-9X mozes lansirati na osnovu podataka sa radara, sa zahvatom od 60stepeni dakle koliki je zahvat i kod novijih R-73.


Da se podsetimo malo gradiva drugar .Varijanta R-73 za VVS je jos sredinom 80tih pa dalje ,mogla da izvrsi zahvat tj nanisani protivnika pomocu NSC do ugla 60° levo i desno,dakle po azimutu ( ugao otklona koordinatora ICGSN je bio 75° ) .Za izvoz su imali verziju R-73E sa granicnim uglom za zahvat 45° pri cemu su nasi verovatno greskom Sovjeta dobili po koju R-73 a onda su na ispitnoj stanici u Momi otkrili neke detalje razlike izmedju nje i izvozne R-73. Vec 1991 su razvili i 1994 uveli u naorzanje verziju R-73M (ML) sa ogranicenjem za zahvat pomocu NSC cak 90°.Ta raketa ima GSN u dva dijapazona IC i UV .Danas recimo Su-35S koristi R-74M a Su-57 ce imati R-74M2 .Inace poslusajte onog pilota Svaba Roberta tamo na temi MiG-29 sta je R-73E radila tokom raketiranja ciljeva na poligonima kad su zap. Svabe dobile 29tku .Piloti su bili odusevljeni letno-manevarskom mogucnostima pri cemu je raketa nakon lansiranja ,posle nekoliko trenutaka skretala prakticno pod 90° i kretala se ka cilju .Naravno sve pomocu UVP .

Aha ,da, sto se BVB tice ,ima analiza i tekstova tj izjava samih amer. pilota i to starijih ,iskusnijih koji otvoreno kazu da se ne bi bas upustali u manevarske duele sa Su-35S a kamoli sa Su-57.

Su-57 bi veoma lako pored R-77-1 koja prvenstveno sluzi za manevarski vazd. boj na srednjim daljinama ,dakle raketa iskljucivo za gadjanje lovaca na 30-50 km u PPS ,znaci mogao bi lako imati u arsenalu i novu R-37M .Ona je mnogo pokretljivija i manevribilnija od R-33 .



offline
  • Pridružio: 18 Apr 2018
  • Poruke: 167

F18 super hornet treba da radi zajedno sa F35 a prvobitni F18 se povlaci...

Koliko vidim F35 nije smanjen u porudzbinama nego je odluceno doda jos F18 super hornet koji ce biti modernizovan

Amerikanci igraju na igru da pogode neprijatelja pre nego sto ga ovaj i vidi ili barem moze da ispali rakete ..Nije isto videti avion i moci ga pogoditi...

To su dve filozofije ,rusi igraju na okretnost i manevarske sposobnost a amerikanci da uniste avion pre nego sto on i zna da je on tu..

F22 bi oktkrio SU 35 mozda i na 200 km a ovaj njega na 25 km ...

Naravno avioni rade i sa PVO itd ....tu vidim neku sansu S35 ali bojim se da bi odnos bio 20-1

S 57 je nesto izmedju diskretnog i nevedljivog aviona i trebalo bi da ima jaci radar svakako tu bilo zanimljivo ...I verovatno bi sve zavisilo od okolnosti sposobnosti pilota ..F22 je okretan avion ,su 57 prednjaci ali ne znatno i ranije bi ga otkrio..F22

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 3523

^
Да друже чули смо за ф-18 е/ф...
али то је и поента да са њим губиш стелтност и друго...па шта ће ти он ако си сигуран у стелтност...једноставна логика...

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24222

sina ::

Amerikanci igraju na igru da pogode neprijatelja pre nego sto ga ovaj i vidi ili barem moze da ispali rakete ..Nije isto videti avion i moci ga pogoditi...

To su dve filozofije ,rusi igraju na okretnost i manevarske sposobnost a amerikanci da uniste avion pre nego sto on i zna da je on tu..

F22 bi oktkrio SU 35 mozda i na 200 km a ovaj njega na 25 km ...

Naravno avioni rade i sa PVO itd ....tu vidim neku sansu S35 ali bojim se da bi odnos bio 20-1

S 57 je nesto izmedju diskretnog i nevedljivog aviona i trebalo bi da ima jaci radar svakako tu bilo zanimljivo ...I verovatno bi sve zavisilo od okolnosti sposobnosti pilota ..F22 je okretan avion ,su 57 prednjaci ali ne znatno i ranije bi ga otkrio..F22


Na kojem si forumu pokupio ove informacije da mi je znati ... Koje su to daljine na kojima Ameri sa svojim Efovima mogu gadjati protivnika a da kao ovaj i ne zna da je gadjan( kako ne zna kad mora biti ozracen ,sta je SPO ) ? Da li su ti poznate rakete R-27T/ET i mogucnost da upravo sa njima jedan Su-35S moze da gadja protivnika i to sa prilicno velike daljine a da pilot gadjanog lovca zapravo pojma nema da je raketiran i da ce raketa vrlo brzo da ga pogodi sem ako je u zavrsnoj fazi ne otkriju ovi novi tzv QWIP-senzori/detektori sto moze biti veoma tesko kad raketa dolazi iz gornje polusfere i to jos bez pogona rak. motora ( bez dimnog traga ) .

Kad sam pomenuo manevarski ili visoko-manevarski vazd. boj da li si mogao prouciti na sta se to odnosilo a vec je u predhodnom izlaganju delimicno dato pojasnjenje .Sta Su-35S bi otkrio jednog Raptora ,sa koliko rece 25 km ??? Daj obrazlozenje ... Evo ti obrazlozenje da ce ga otkriti sa toliko velike daljine da ce pilot istog pre steci sve uslove za raketiranje jednog F-22A nego ce ovaj imati priliku da raketira Rusa .Bilo sa radarom X-pojasa ili antenama L-pojasa ili cak pomocu OLS-35 otkrice ga i pratiti sa takve daljine u PPS da ce imati uslove za lansiranje recimo R-27ET makar sa 50- 100km pri cemu ovaj nece imati nikakvu indikaciju da je gadjan uopste .

Da li je neko od kolega uocio da 3D sim. modeli F-22A i to metalni doduse ne kompozitni na frekvenciji 1.25GHz ( L-dijapazon ) ima RERP oko 200m2 .Imali smo ranije komentare da nesto sto u X-dijapazonu ima RERP npr 1m2 , to isto telo-vazduhoplov u L-pojasu moze imati RERP 10m2 i vise .

Kad ovu formulu ubacimo u racunicu onda cemo se dobro zapitati ko bi zapravo koga mogao prvi da otkrije i prati i naravno stekne uslove za raketiranje onog drugog i to sto je veoma vazno u pasivnom rezimu sto F-22A apsolutno nije sposoban da uradi .Za lansiranje AIM-120D treba zahvat ,treba zracenje ,cak i LPI-rezim ce biti otkriven pomocu SPO-uredjaja i pilot Suske ce na vreme imati informacije o mogucem raketiranju i daljim postupcima ometanja lansirane rakete/a pomocu Hibinji ili Himalaji.

Kakve ce tek mogucnosti raketiranja VC-a sa veoma velikih daljina imati Su-57 sa R-37M ako budu u arsenalu,pa to ce tek biti takticka prednost.Sa visina 20-25km pa kad je odapne a ova se popne na nekih 50 km visine i sjuri se ka cilju obrusavanjem ,u zavrsnoj fazi sto je veoma vazno navodjena po dva kanala ,poluaktivnom i aktivnom radarskom .Ometas jedan kanal a ono se ukljuci drugi i sve tako u krug po potrebi .Sad je jasno da tom gromadnom raketom mozes gadjati i visokomanevarske ciljeve poput lovaca pa iako je protivnik izmanevrise ( kod R-37M je granicni faktor izbegavanja +8g ) izgubi dosta goriva i energije i sto je vazno u vazdusnim borbama izgubi vreme i prostor za dalji manevar .

Kolega ,taktika borbenog manevrisanja u dozvucnom i nadzvucnom rezimu te taktika borbene primene je nesto sto svi izucavaju ,taktike mogu biti razlicite ali TTK datih sredstava i sistema mogu u odredjenim uslovima/situacijama dati tu tzv takticku prednost .Iz ovog izlaganja ti je nadam se jasno da Suske imaju mnoge tehnicke detalje koje Efovi jednostavno nemaju ,ni rakete tako velikih daljina ili velikih efikasnih daljina lansiranja ,radare u vise dijapazona i posebno pasivne optoel. sisteme -detektore u cemu je `ruska skola` veoma prakticna,veoma napredna .

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2018
  • Poruke: 167

AIM-120D ima domet 160 km
SU 35 otkriva 0.1 na 90 km a F22 ima mnogo manji radarski odraz...0001
Cista matematika..

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24222

sina ::AIM-120D ima domet 160 km
SU 35 otkriva 0.1 na 90 km a F22 ima mnogo manji radarski odraz...0001
Cista matematika..



Kolega moramo se malo uozbiljiti ,potrudicemo se da ova tema i MCM uopste bude nesto ozbiljno ,relevantno kad su komentari ,pojasnjenja i slicno tome u pitanju .

Pazi ovo ,radar Irbis kod Su-35S moze da otkrije i prati neki cilj velicine RERP 0,01m2 ,ispod toga tesko ili nemoguce.To po tebi ispada da je F-22A potpuno nevidljiv -neotkrivljiv u radarskom spektru elektromagnetnog zracenja tj makar u X-dijapazonu ,to je ne provala nego to vise nema smisla pisati na nasem forumu .Imas na nekim temama ,pronadji to o ruskom Centralnom naucno-istrazivackom institutu Vojske VKO u Tverskoj oblasti ,da vidis kako Rusi istrazuju RERP prakticno svih amer. i NATO lovaca, raketa ,vazduhoplova uopste ,Zamisli Rusi iz toga istrazivanja razviju radar koji F-22A otkrije kako ti rece na 25 km ,mislim sta reci nego smesno .

Dalje ,na temi o raketama V-V je vise puta pojasnjeno da raketice kao sto je npr ta AIM-120D mase 150-200kg nikako ne mogu imati taj `domet` 160 ili 180 km kako je neko lupio tamo na wiki- stranici

Pazi za jednu AIM-54C ( masa oko pola tone ) je poznato da je na vezbama gadjala ciljeve sa daljina 150-200km ,raketa mase oko 500kg ,sta ce onda ona mase ispod 200kg ,sta od nje ocekivati po pitanju kinetike i aerobalistike .Da te podsetim R-27E ( ER/ET i EP ) je mase oko 350 kg ,to je 2x vise od AIM-120C/D ,R-37M je mase cak 600kg .

Protiv mase se ne moze, za velike daljine lansiranja ti treba masa ,ne moze se zrno kal. 7,62 mm meriti sa zrnom kal. 12,7mm po tom pitanju ,pitanju tog `dometa` jel tako .

Ponovicu ti opet to za RERP ,jedna je velicina RERP u X-pojasu a sasvim druga ,bolje reci dosta veca u L-pojasu jednog te istog vazduhoplova pod svim datim rakursima .Prica o `0,0001` ili koliko vec bese za F-22A ili bilo koji drugi lovac uopste treba jednom za svagda da zavrsi jer je to besmisleno vise ponavljati i navoditi takve podatke .

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12585

nemezisx ::^
Да друже чули смо за ф-18 е/ф...
али то је и поента да са њим губиш стелтност и друго...па шта ће ти он ако си сигуран у стелтност...једноставна логика...


F-18E/F je tu za zastitu flote protiv krsatrecih raketa, jer tesko da neki lovac ima dolet i nosivost da bi mogao da vodi vazdusni boj negde na pucnini plus sto bi morao da izadje na kraj za brodskim pvo.

offline
  • Pridružio: 22 Feb 2011
  • Poruke: 1748

Borbe bi se po logici vodile na krajnjim dometima protivbrodskih raketa, jer tu se stiti borbena grupa nosaca aviona, a na toj razdaljini branioci nemaju podrsku PVO sa brodova a nemaju ni prednost u "gorivu".

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 3523

@mean
Мислим да ће за то прећи на беспилотне...и ласере...
Лично сам мишљења да су планирали све са ф-35 и да је прављен за све дакле тоталну замену свега зато се пројекат и звао јсф...е сад шта би...то ћемо и видети на крају...доста тога он и може е сад у ком квалитету по којој цени и дал само на папиру услед напредовања и друге стране то ћемо и видети...
Али да управу си све за ф-18 и остало што кажеш, па узећега и због одуговлачења ф-35...ја само додајем неке аспекте неких виђења...све у свему зачин а,б,ц...мислим да норвешка рече ће их ф-35 коштати 750 милиона по авиону у току века...много бате скоро милијарда по авиону све укупно...

Углавном моја је поента ко што рекох...то је платформа планирана за све...све су планирали са њом...и све и може Mr. Green ...али по којој цени и у ком квалитет ће се видети...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1138 korisnika na forumu :: 51 registrovanih, 8 sakrivenih i 1079 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, bladesu, Brana01, ccoogg123, Denaya, djboj, djuradj, dolinalima, Dr.Strangelove, draggan, Excalibur13, Frunze, Georgius, havoc995, HogarStrashni, HrcAk47, joca83, kokodakalo, krkalon, Kubovac, kunktator, kybonacci, lcc, Metanoja, milenko crazy north, Milija.00, Milometer, mnn2, MrNo, Neutral-M, nuke92, Panter, pein, pirke96, raketaš, raptorsi, Romibrat, sasa87, solic, sombrero, Srle993, stalja, Toper, torivoje, Tragač, tubular, UAV operator, vladom6, wolverined4, Wrangler, zillbg