Su-57 novi ruski lovac

999

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • vampire and philosopher, po©smt, rhd©t
  • Pridružio: 13 Dec 2013
  • Poruke: 6024
  • Gde živiš: Esgaroth

djox ::Jos neka sa MAKS-2019
...

...
Можда сам пропустио... зна ли се шта је та црна антена (антене?) на горњој страни радома?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 102026

MAKS-2019

Ostatak slika
Arrow https://vk.com/album1447226_267708020



online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5874

Eto, završi se i MAKS 2019, a ja sam hteo da se osvrnem na letelice SU-35S i pogotovo na letelicu SU-57 i na njihove radare koji su reklamirani i koji se nalaze u katalozima
Pisaću o radarskom kompleksu na letelici SU-57, a deo toga se može primeniti i na SU-35S, vezano za AFAR-L u krilnim konzolama.
Ono što me motivisalo na ovu temu, jesu tvrdnje pojedinaca kod nas, ali i nekih komentatora sa istoka, da AFAR-L u krilnim konzolama ima mugućnost otkrivanja letelice sa LO i VLO.
Moj stav je da to nije tačno, odnosno da to "otkrivanje" nema neki poseban značaj, jer se otkrivanje mora izvršiti sa X-band radarima da bi se cilj mogao zahvatiti, pratiti i gađati.

Ali krenimo redom....

Radarski kompleks N036 "Byelka" kod SU-57 sastoji se od:
- radar N036 (prednji, u nosu letelice), tip radara: AESA x-band sa 1552 PPM (prijemno-predajna modula), proklamovanog dometa do 400 km
- radar N036B (2 komada, bočna), tip radara: AESA x-band sa 358 PPM (prijemno-predajna modula), proklamovanog dometa do 100 km
- radar N036B (u repnom delu), tip radara: AESA x-band sa 358 PPM (prijemno-predajna modula), proklamovanog dometa do 100 km
- radar N036L (2 u panelima prednjih stabilizatora i 2 u panelima predkrilaca), tip radara: AESA L-band sa 6 PPM, proklamovanog dometa.... ? (neki izvori navode do čak 500 km)....

Slika 1: N036, osnovni radar u nosu letelice



Slika 2: N036B, bočni radari i u repnom delu



Slika 3: N036L, bočni radari u panelima predkrilaca i prednjih stabilizatora



Slika 4: Razmeštaj radara na letelici SU-57



Ono što sam želeo napisati je to da uopšte nije sporno da su ovi X-band radari veoma moćni i snažni, pgotovo ovaj u nosu letelice sa 1552 PPM i sa dometom od čak 400 km. Ovaj radar definitivno ima mogućnosti da, zbog velikog broja PPM i velike snage (domet 400 km) uoči letelice sa smanjenim radarskim odrazom. Pitanje je na kojim daljinama, ali definitivno može, pogotovo ako letelici sa VLO prilazi "sa bočne strane"...
Ovde treba uzeti u obzir da ovaj radarski kompleks kod SU-57 ima i bočne radare, takođe u x-bandu sa 358 PPM i to po jedan na obe strane i jedan na repnoj gondoli. Domet je zbog manjeg broja PPM, smanjen na oko 100 km, ali kao što rekoh može biti dovoljno ako bi ovi radari uočili cilj sa VLO ( na primer F-35) sa boka gde je zaštita "stealth" letelice značajno niža, da se letelica navede da svojim manevrom pokuša da priđe, radi bolje akvizicije, cilju sa VLO sa bočne strane, izvrši zahvat i lansira rakete.

I sada dolazim do "glavne teme"...A to je N036L ili poznatiji kao AFAR-L smešten u panelima predkrilaca i panelima prednjih horizontalnih stabilizatora.
Naime, ovi radari imaju svega 6 PPM i po mom MIŠLJENJU mogu se koristiti za IFF, ometanje satelitskih veza, data-linkova, verovatno i za mapiranje terena na zemlji.
SMATRAM da ovaj radar nije u stanju da otkrije cilj (čak ni "običan cilj") da način da mu odredi parametre i prosledi osnovnom radaru kao "korisne".
Naime, radar N036L, radi u "L dijapazonu" i ima radni opseg od 1 - 1,5 GHz i talasnu dužinu od oko 24 cm. To znači da za smeštaj radara da bi on mogao biti "pravi OAR" nema dovoljno prostora nigde na letelici SU-57. Ovakvi radari se smeštaju na IL-20 ili pak AWACS, sa bočnih strana, jer tu ta aparatura može smestiti.
Radi se o tome, da bi L-band AFAR mogao vršiti otkrivanje ciljeva, određivanje njihovih parametara leta i prosleđivati ih kao korisne osnovnom radaru, morao bi imati barem 1200 - 1500 PPM, slično kao i X-band radar u nosu letelice, za domet od barem 400 km sa koliko-toliko zadovoljavajućom preciznošću u određivanju parametara.
Kada bi se ovaj L-band radar smestio u "nos aviona" imao bi svega oko 150 PPM, što je oko 10% od potrebnog broja. Sa ovolikim brojem PPM, kada bi radar bio smešten u nosu aviona, širina snopa zračenja bi bila oko 20 stepeni, što bi značilo da bi na 100 km daljine širina dijagrama zračenja bi iznosila oko 36 km! To znači da bi takav radar imao velike probleme u razdvajanju ciljeva po daljini i po azimutu i ukoliko bi otkrio na primer 3-4 neprijateljska cilja, sve bi ih prikazao kao jedan odraz....
E sada treba uzeti u obzir da je ovo sa oko 150 PPM, ali radari na panelima predkrilaca i stabilizatora imaju ukupno 6 PPM....Znači 6....I sada ne mogu ni da se bavim matematikom, kolika je to tek širina snopa i dijagrama zračenja u prostoru.
Poenta kod AESA ( i PESA) radara je da se smesti što veći broj PPM (odnosno kod PESA pojedinačnih emitera) koji će onda koordiniranim emitovanjem, rukovođenim od strane računara radarskog kompleksa, superponirati to isijavanje u uzak snop, velike snage, koji će se velikom brzinom kretati po zoni osmatranja radara. Naravno, ovde treba voditi računa o potrebnim dometima radara i naravno o tome da radari ne budu "gigantske strukture" koje bi u bilo kom sukobu bile prve uništene krstarećim raketama.
Kao primer navešću L-band AESA radar "Gamma-D" koji ima domet od oko 400 km i ukupno 1268 PPM. Mislim da nije ozbiljno tvrditi da jedan L-band radar sa 6 PPM, može da ima iste osobine kao Gamma-D sa 200 puta više....

Ovo bi bio uvod, mada verovatno predugačak...
Ako neko ima "kontra-argumente", da razmenimo. Možda sam ja u krivu, pa da i ja sam i svi mi saznamo konačno da li je to i na koji način moguće sa AFAR-L kod SU-57, odnosno koje su njegove STVARNE funkcije....

Slika 5: AFAR-L kod Awacsa

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12606

Pavlov A.A. ::Инструменти кокпит авиона Су-57 на штанду




Jel ovo iz nekog videa? Zanima me ako jeste da li se vidi kakav je ekran? Prepostavljam da je touch screen varijanta dok su dugmici tu backup opcija. Cini mi se da slicno je primenjeno kod Armata tenka.

offline
  • Taso  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 28 Maj 2008
  • Poruke: 1079
  • Gde živiš: Terra Australis

mean_machine ::Jel ovo iz nekog videa? Zanima me ako jeste da li se vidi kakav je ekran? Prepostavljam da je touch screen varijanta dok su dugmici tu backup opcija. Cini mi se da slicno je primenjeno kod Armata tenka.

Mislim da nije sa videa vec je neko slikao....nesto kao simulator za goste


Na Paralay forumu jedan poster tvrdi da pravi HUD ima mogucnost video stream-a

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2311

@kubovac: načelno se slažem sa tobom, tj kao laik i nemam neku argumentaciju. Samo me zanima sljedeće: na kojoj daljini se otkrivaju LO i VLO? Nije valjda na punih 400km? Po meni je više nego dovoljno otkriti VLO na krajnjem dometu naoružanja. Ako me sve nevara onda pričamo o 40-50km za visoko manevaribilni cilj (f22 recimo), i to u idealnim uvjetima. Razlozi za ovo su višestruki. Prvi je da Rusi imaju leteće radare (A50/100) koji će ga puno ranije uočiti u prilazu tako da to su57 i ne treba činiti. On ga samo treba "odvratiti". E sad. Netvrdim da je L band radar na su57 jedini u stanju otkriti LO ili VLO. Ali sigurno može potvrditi nejasnu sliku sa x band radara. Ti tu imaš čak i ratnog iskustva. Nemam ti ja šta pričati. Dali to baš ovako funkcionira nisam ni siguran. Koliko god snažan x band radar, baš za tj protiv njih je optimizirana LO tj VLO. Po meni, L band može biti u nekoj pomoćnoj ulozi u odvraćanju LO / VLO, ne nužno u glavnoj, mimo od tebe navedenih drugih uloga koje može ispunjavati.

offline
  • Pridružio: 26 Mar 2009
  • Poruke: 4972
  • Gde živiš: Šid

Dobro jutro. Sa ovom lepom fotkom otvaramo stranicu broj 1000 Wink

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2011
  • Poruke: 2743

Vezano za radar N036L, njegov L opseg, mali broj modula i taj spomenuti veliki domet. Možda ima, između ostalog, veze i sa komunikacijom sa Okhotnik-om kada se vrti par stotina kilometara ispred njega. Taman u šumi tih satelitskih signala dobro mjesto za sakriti komunikaciju sa skrivenim lovcem. U tom opsegu manje smetaju oblaci, kiša...
Ili ipak za tu komunikaciju imaju nešto drugo.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 102026

MAKS-2019

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5874

@stug

Što se tiče x-band radara, osnovnog, on ima veliku izlaznu snagu, veliki broj PPM (1552) i veliki potencijalni domet otkrivanja ciljeva do čak 400 km. To je upravo potrebno da bi se ciljevi sa LO i VLO mogli otkriti, ali naravno na manjim daljinama. Koje su to daljine, ja ne mogu sada precizirati. Takođe, kod aviona F-35, "stealth" zaštita je optimizovana za x-band radare, jer u tom dijapazonu najčešće rade nišanski radari zemaljskih PVO sistema, ali zato mu je zaštita znatno slabija na bočnim stranama, tako da bi osnovni radar N036 u nosu aviona koji radi u x-bandu mogao otkriti F-35 i na nešto većim daljinama. Koje su to daljine, opet ne mogu precizno reći, ali mislim da bi bile dovoljne za upotrebu raketa V-V srednjeg dometa.
Takođe, čak i bočni radari N036B sa kraćim dometom od oko 100 km bi mogli otkriti cilj sa VLO ukoliko ga osvetle sa bočne strane.
Što se tiče N036L u L-bandu, ponavljam problem sa premalim brojem PPM i nemogućnošću određivanja parametara cilja ni sa približno dovoljnom preciznošću i sa veoma skromnim mogućnostima u razdvajanju 2 cilja koji lete na više desetina kilometara udaljeni i više desetina stepeni po azimutu razdvojeni.
Što je domet veći, to bi i nepreciznost bila veća.
Rekao sam da bi sa oko 150 PPM, "greška" na 100 km iznosila najmanje 36 km, a širina snopa oko 20 stepeni! Na daljinama od 200 km slobodno ovo udvostručite.
E sada treba zamisliti radar sa samo 6 PPM koliko imaju radari N036L kod SU-57 i kolika bi tek tu bila širina snopa...ispada da bi širina snopa bila gotovo kolika je i zona osmatranja po azimutu. Inače ovaj radar nema mogućnost pomeranja snopa po elevaciji....
To je ono što mene muči i smatram da su tvrdnje, pa taman dolazile i od ruske strane o mogućnostima otkrivanja VLO sa tim L-band radarom veoma slabo dokumentovane (biram reči) i više reklamne prirode.
Ipak, za razna elektronska i protivelektronska dejstva, IFF, ometanje veza, data linkova, možda i mapiranje terena na zemlji, svakako nalazi svoju primenu...

I na kraju da kažem da ta "zaštita" za x-band je optimizovana na svim stealth projektima, pa tako i na F-117A. To ipak nije sprečilo centimetarski x-band radar SNR-125 sistema PVO S-125 Neva da taj cilj otkrije na 16 km daljine (što ne znači da nije mogao i na većim daljinama, ali se zbog straha od udara PRR, nišanski radar uključivao uglavnom unutar i oko granice sigurne zone lansiranja).....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1078 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 3 sakrivenih i 1043 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., armor, avijacija, babaroga, dolinalima, dragoljub11987, Dukelander, Frunze, Georgius, goxin, kolle.the.kid, Kubovac, Metanoja, mikrimaus, milenko crazy north, Milometer, Milos ZA, milutin134, nebidrag, nemkea71, nikoladim, Panter, pein, Povratak1912, Regrut Boskica, S2M, sasa87, vathra, Vl veliki, vladulns, Yellow Pinky, Zimbabwe