Evo jedne interesantne kompilacije.
Ne znam da li je bila , ali ima par interesantnih manevara iz lepe perspektive.
Na 31 sekundi klipa avion krece u penjanje koje se zavrsava lupingom iz koga prelazi u helikopter, ali ono sto je interesantno je da menja pravac rotacije.
Takva brza promena pravca ne bi bila moguca da avion ima klasicni 2D TVC.
Na 2:13 sekundi klipa fantastican manevar koji jos nisam video. Avion pri penjanju izvodi rotaciju oko ose na ekstremnim napadnim uglovima, naglo usporava i izlazi na horizontalni let minimalnom brzinom iz koje prelazi u penjanje!
To pokazuje da MKI ima dovoljno snage da iz skoro nulte brzine krene u penjanje.
Ocigledno da je u stanju da brze usmeri nos u pravcu neprijatelja u odnosu na F-22, ali mislim da je raptor bolji sto se tice "energy recovery" zbog ekstremno jakih motora koji mu takodje pomazu pri ustaljenim i neustaljenim zaokretima, jer imaju dovoljno snage da ga "guraju" pri manevrima na velikim napadnim uglovima.
SU-35S je u daleko boljoj poziciji od MKI, jer ima 4 tone vise potiska i oko 2,5 tone je laksi, sto ga stavlja ispred F-22 sto se tice odnosa snage i mase.
Kada se zamrzne slika na 2:22,5 sekundi ovog klipa, jasno se vidi kako MKI koristi TVC pri izvodjenju "helikopter" manevra.
Moze da se zapazi da su obe mlaznice po horizontalnoj osi zakrenute u jednu stranu.
To je moguce zbog V otklona mlaza, jer su motori postavljeni pod uglom od 32 stepena.
Znaci , iako je to klasicni 2D TVC, zbog svoje postavke je u mogucnosti da vrsi otklon mlaza i po horizontali.
Postoji jedan problem ako se zeli otklon obe mlaznice samo u jednu stranu po horitontali. U tom slucaju jedna mlaznica mora biti otklonjena gore , a druga dole, sto sa svoje strane dovodi do rotacije aviona oko svoje uzduzne ose.
Da bi neutralisali tu rotaciju, FBW i FCS vrse asimetricno otklanjanje repnih povrsina , flaperona itd, a vrlo je moguce da se automatski kotrolise snaga svakog motora ponaosob (u svakom slucaju ta opcija postoji kod FADEC digitalne kotrole motora)
Kada se zamrzne slika na 2:13,5 sekundi klipa, lepo se vidi asimetricni otklon repnih povrsina koje pariraju otklonu mlaznica da ne bi doslo do rotacije aviona po uzduznoj osi.
@ sivisoko
sve su to "standardni" manevri mki/mkm.
sve su to manevri bez naoruzanja..
pitanje je dal bi to mogao da odradi sa full naoruzanjem..
ali ovo sad o cemu pricamo je za temu super manevri..
svi znamo da je 2d tvc imao su-37..
ovo sto mki/mkm imaju..
to nije klasican 2d..
o tome je vec bilo price
USSVoyager ::@ sivisoko
sve su to "standardni" manevri mki/mkm.
sve su to manevri bez naoruzanja..
pitanje je dal bi to mogao da odradi sa full naoruzanjem..
ali ovo sad o cemu pricamo je za temu super manevri..
Nisam ja ni sumnjao da su to "standardni" manevri koje izvodi MKI, ali na vecini snimaka ne dovrse sekvencu do kraja ili je takav zum kamere da jednostavno ne mozes da shvatis ili da si lepo docaras sta taj avion zapravo radi ili opet s`druge strane nije isti letni program ili drugi pilot drugacije ili bolje odradjuje manevar.
Ja sam ustvari hteo da stavim naglasak na nacin na koji se odradjuje neki manevar, a ne na sam manevar.
Sto se tice naoruzanja, nije sporno da ce otezati izvodjenje manevra, pogotovo ako pod "full" naoruzanjem podrazumevamo max. masu od 8 i vise tona.
Ali ako u obzir uzmemo 6 R-77 i 2 R-73, (sto je kombinacija koju F-22 nosi) mislim da ce se MKI nekako snaci.
Interesantno je da MKI ima opciju da nosi po dve R-77 na jednom podtrupnom nosacu, sto znaci da ispod trupa moze da nosi 4 rakete i jos dve na nosacima ispod usisnika.
Preostale dve R-73 moze da rasporedi na ostalim krilnim nosacima koji su za njih predvidjeni.
U tom slucaju raspored mase blize centru je za nijansu losiji nego kod F-22, ali vazdusni otpor koji one proizvode je nesto sto ne postoji kod raptora i sto utice na ubrzanje, max. brzinu i dolet (RCS ni ne uzimam u obzir).
Zato je tu PAK FA da izvadi flekice
Citat:svi znamo da je 2d tvc imao su-37..
ovo sto mki/mkm imaju..
to nije klasican 2d..
o tome je vec bilo price
Iskreno ne znam o cemu ste pricali pre, ali ja znam da MKI ima klasican 2D TVC, s`tom razlikom sto su mlaznice i mehanizacija koja ih pokrece rotirani za 32 stepena u odnosu na uzduznu osu motora.
To znaci da TVC moze da pokrece mlaznicu samo gore i dole, ali pod uglom od tih 32 stepena, a ne pod pravim uglom.
Tu je jedina razlika u odnosu na TVC kod SU-37 (ako izuzmemo novi digitalni sistem upravljanja i nacin na koji funkcionise mehanizacija TVC-a), ali sam pokret mlaznice i njen hod je identican, odnosno predstavlja klasican 2D.
Iz tog razloga sam pokusao da objasnim kako MKI izvodi odredjene manevre sa "kant" 2D mlaznicama
Na osmoj sekundi ovog klipa se vidi klasicna 2D mlaznica kod SU-37.
Sve jasno kao dan, ide gore - dole i to je to.
Na 2:15 sekundi istog klipa se vidi otklon kod MKI.
Upravo je ovo polozaj mlaznica koji MKI koristi pri izovdjenju "helikoptera.
Vidi se da su po horizontali obe mlaznice okrenute u levo, ali po vertikali jedna je otklonjena gore, a druga dole.
Odnosno, to je jedini nacin da obe mlaznice imaju otklon u jednu stranu po horizontali, a asimetricni otklon po vretikali u tom slucaju dovodi do rotacije aviona po uzduznoj osi.
Da bi se neutralisala ta rotacija pri izvodjenju "helikoptera", neophodan je diferecijalni otklon klasicnih opravljackih povrsina u kontra smeru.
Na 2:17 sekundi klipa se vidi da se mlaznice ustvari pokrecu samo gore dole, ali pod tim uglom od 32 stepena pod kojim je fiksno namestena odnosno rotirana mlaznica.
Kraj klipa je posebno interesantan gde se vode neke simulirane borbice
Dopuna: 04 Apr 2011 23:53
P.S.
Mozda si ti sve ovo vec znao, ali napisao sam za svaki slucaj da ne bi bilo zabune.
@sivisoko
zaista impresivan video ,na 1:20 onaj manevar `cobra roll` podseca na 180 stepeni horizontalni zaokret cuvenog `crvenog barona` ! a sto se tice akrobatskog letenja suhoja sa full naouruzanjem treba podsetiti da su prototipovi Su-27M ( -35) leteli u par navrata u toj konfiguraciji i izvodili kompletan program ` do zuba naoruzani` tako da to ne bi bio problem verovatno ni za MK ili neki njegov derivat pogotovo sto na tom videu naglasavaju jos bolje letne i manevarske karakteristike MK u odnosu na SU-37