Suhoj SU-30

6

Suhoj SU-30

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12598

Meni Su-30 deluje kao avion sa boljom buducnosti od Gripena. Sve drangulije koje se razvijaju za PAK-FA ce kad tad stici i na Su-30 Mr. Green

Inace Karlo Kopp ima odlicnu analizu upravo Su-30 radara. Po njemu Su-30 je idealan za nove AESA module pre svega zbog hladjenja. A posto ima veliki nos moze se ici na losije module (jeftinije) a opet postici odlican domet.

Dopuna: 16 Maj 2009 20:32

Inace ne bi me cudilo da u narednoj deceniji vidimo Silent Flanker Mr. Green sa AESA radarom i AL-41 motorima.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12285
  • Gde živiš: Srbija








offline
  • Pridružio: 29 Feb 2008
  • Poruke: 1491

sebab ::...ostaju manevarske osobine, kobra i zvono?

Taman je dobrodošao deo na jednoj drugoj temi...
Nije prvi put da se manevarske osobine uključujuči i ove figure smatraju korisnim samo za aeromitinge i sl...

'' Maksimalna brzina uzdizanja dostiže 250-330 m/s, dok je brzina uglovnog skretanja u ustaljenim zaokretima od 360° sa preopterećenjem do 7 G jedinica, procenjena na 20 do 25 stepeni u sekundi. Te vrednosti predstavljaju gornju granicu, uzimajući u obzir izdržljivost avionske konstrukcije i opterećenje krila, s jedne strane i psihofizičke granice ljudskog tela na podnošenje G preopterećenja, s druge strane.
Bez obzira na sve, želja za posedovanjem aviona koji će imati bolji koeficijent zaokreta od neprijateljevog i koji će biti sposoban da se prvi postavi u povoljniju poziciju za napad, rezultirala je nastavkom traženja novih rešenja za dati problem. Rešenje je (bar se pretpostavlja) nađeno u realizaciji takozvanih supermanevarskih režima leta koji se sastoje od toga da se avion dovede u stanje kritičnih i superkritičnih uslova leta. Takve uslove leta je prvi put demonstrirao Viktor Pugačov 1989. godine, leteći na borbenom avionu Su-27 (čuvena Pugačovljeva kobra). Supermanevarske sposobnosti su još bolje demonstrirali sledbenici Su-27, vazduhoplovi Su-35 i Su-37. Očekuje se da takve manevre koriste piloti aviona pete generacije u vazdušnoj borbi.
Supermanevarske sposobnosti podrazumevaju sposobnost letelice da izvede zaokrete s minimalnim radijusom, postižući ugao od 35 do 40 stepeni i maksimalan uzgon, da zadrži upravljivost dok povećava napadni ugao na 70 do 90 stepeni, pa i više, da smanji brzinu ispod dozvoljene granice (do nule, ako se ukaže potreba), da menja mesto u prostoru dok održava pravac leta ili, obrnuto, da menja pravac leta dok pozicija aviona ostaje ista, gledano iz različitih uglova. Takve sposobnosti bi trebalo da omoguće avionu ostvarivanje bolje pozicije za napad u toku vazdušne borbe, gde će moći istog trenutka da upotrebi univerzalne projektile kratkog dometa ili top, ali i da izbegne odgovor neprijatelja, komplikujući njegov zahvat potreban za lansiranje projektila.
Ponašanje supermanevarskog borbenog aviona u vazdušnom okršaju označeno je oštrim (do 60-70°/sek), vremenski kratkotrajnim povećanjima napadnog ugla, nakon kojih slede brzi okreti prema neprijateljevim letelicama, pri čemu se takva pozicija održava onoliko dugo, koliko je potrebno da se primete i identifikuju protivnički vazduhoplovi i „zahvate“ kao mete, da bi se, posle toga, vratio u normalnu poziciju.
Realizacija supermanevarskog koncepta moguća je samo daljim povećanjem koeficijenta potisak-težina, angažovanjem novih aerodinamičkih konfiguracija, poput kanarda i triplana, uvođenjem novih komandnih površina (na primer, prednji kanardi) i korišćenjem TVC (Thrust vectoring control – vektorski kontrolisani potisak) motora. Avion bi trebalo da bude opremljen sa „fly by wire“ sistemima koji bi optimalno kontrolisali aerodinamičke površine.
Kanardi obezbeđuju potreban uzgon i sprečavaju gubitak stabilnosti preko potrebne za brz i bezbedan povratak sa superkritičnih napadnih uglova na normalne letne režime. Vektorski kontrolisan potisak služi za istu namenu; efektivno kontroliše letelicu na malim brzinama, kada čak i pun otklon standardnih kontrolnih površina ne može da proizvede sličan efekat. Triplan konfiguracija je prvi put korišćena na ruskim borbenim avionima Su-27K (Su-33), Su-27M (Su-35/37) i Su-30MK, a vektorski kontrolisan potisak na Su-37 i Su-30MK. ''
http://www.mycity-military.com/Avijacija-i-PVO/Raz.....acije.html

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 7348

Mene samo cudi zasto u odgovorima koji se ticu novog vazduhoplova Katanic pominje Su 30 (ne i verziju), kada ce glavni avion Ruske vojske uz PAK FA biti Su 35 i sve novotarije ce se prebacivati i na njega, i bice na taj nacin najisplativiji za modenizacije? Zasto pominje MIG-29, u poslednje vreme se ispravlja pa kaze novije verzije (misli na MIG-35 ili na SMT kojih nema novih????). Kraj OFF-a

Iako tehnologija i elektronika sve vise imaju primat, mislim da su i najnoviji sukobi dokazali vrednost manevara (I F-22 nije za podcenjivati, iako nije Suhoj ;-)). Ali treba raditi i na mogucnosti da se veliko opterecenje lakse podnese, kao sto Francuzi rade na odelu koje koristi tecnost u nekakvim kanalicima sa kojim ce pilot moci da izdrzi i do 12G. Onda bi i najvise dosle do izrazaja kao prednost manevarske karakteristike (i nadmoc jednog aviona po tom pitanju). Cisto moje misljenje, onako laicko...

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12598

@Sebab

Irbis-E je prikazan pre par godina. Koliko se meni cini isti je ugradjen u Su-35BM koji je nastao od Su-27.

Zasto onda ne moze Irbis-E u buducnosti da se nadje kao opcija modernizacije Su-30?

Irbis-E otkriva cilj povrsine 1m2 na daljini od 300km. Gripen sa nekoliko raketa ima vecu povrsinu od 1m2.

Sto se tice doleta. Zamisli da opet ratujemo sa nekom velikom silom koja ima AWACS. U tom slucaju avioni bi morali da lete vrlo nisko a to povecava znatno potrosnju goriva. Su-30 preleti 1200+ km (level flight) bez dodatnih rezervoara. To ti daje mogucnost da izvrsis napad na AWACS npr. Verovatno da ces ostati bez Su-30 ali neprijatelj ce ostati bez AWACS-a.

Po meni je to solidno odvracanje. A ako bude kao sto ti kazes tj. Srbija nece ratovati sa nikom jer smo slabi sta ce nam onda moderni lovci zaboga? Odemo kupimo nov novcijat J-7 i resimo problem. Meni je glupo dati 60 miliona evra po avionu samo eto da ima da se pokazemo. Nebitno da li je Gripen ili Suhoj. Ako kupujemo avione za te pare onda stvarno treba razmisliti za sta ce nam isti?

Da ovo nije 14vek ali se svi ponasaju kao da jeste.

offline
  • Pridružio: 29 Feb 2008
  • Poruke: 1491

leonard ::VaRvArI 85 ::Zar je moguće da neko može da uporedjuje su30 i gripen? Pa kad gripen izvede akrobacije kao što je to radio su30 onda ga treba shvatiti za ozbiljan borbeni avion, do tada on je to samo na papiru i teoriji,praksu još nismo vidjeli.
To sto neki fudbaler moze izvesti salto pokazuje da on ima odlicnu koordinaciju, jaku misicnu strukturu i ekplozivnost. Ali i dalje ne znaci da ce postici vise golova u nekoj utakmici. To sto su Rusi napravili odlicnog "atleticara" ne znaci da Svedjanin nece postici vise golova. Ako ceo tim valja kao FC Inter...


Engines with thrust-vectoring nozzles enable the Su-30MKI to perform such maneuvers as «cobra,» vertical reverse, roll in «bell,» turn in «cobra,» etc. In these maneuvers, an angle of attack can reach 180o. These are not purely aerobatic maneuvers: this supermaneuverability can be effectively used in combat. As for the F-16 and F-18 aircraft, their maximum angles of attack are 30o and 40o, respectively, and they cannot use armament at supercritical angles of attack.

In terms of conventional maneuverability characteristics, all these fighters are very similar. However, according to preliminary assessments, the Su-30MKI’s supermaneuverability gives it a 30-percent superiority over its competitors in close air combat.


Ipak će postići više golova... Cool


p.s. vranjanac29, ne citiraj ceo post koji je neposredno iznad tvog odgovora... Wink

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

Ti shvatas da su stari Migovi 29 na kojima su leteli Nemci u bliskim borbama imali potpunu superiornost u odnosu na zapadne avione. Cime su to ostvarili. Sigurno ne sa motorima koji su inace za 10% slabiji od kasnijih serijskih modela. Danasnji Mig-29 u poredjenju sa tim je svemirski brod.

Nisan na kacigi + OLS + R-73. Toliko o filozofiji. Mani me superkrstarenja i super-maneverskih sposobnosti. Daleko bitniji su ti sistemi koji ti garantuju prezivljavanje i uspesno obaranje neprijatelja.

Jedino mesto gde Su-30 ima potrebe da koristi te manevre jeste pri pokusajima da izbegne BVR rakete. Sve ostalo je SF. Zapadni avioni, barem vecina, i dalje nemaju sta da traze u bliskoj borbi protiv bilo kog Ruskog aviona. Zvao se on Mig-21/29 ili Su-27/30.

Avioni (lovci) koji su u stanju da izguraju WWIII su F-16, F-18, ukoliko odustanu od VTOL F-35, Mig-29 i Su-27/30. Svi ostali avioni su dodaci lovackoj avijaciji.

Mnogo toga utice na to da li ce se iskoristiti puni potencijal nekog aviona u ratu. Sta nam vrede svetske zvezde u fudbalu kad je nas mentalitet "drugo kolo puna kapa".

Dopuna: 18 Maj 2009 19:22

Ziveli Ziveli

SU-33 (Палубная авиация) Russia Navy Forces stand by

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12285
  • Gde živiš: Srbija



offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12285
  • Gde živiš: Srbija

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12598

@sebab

3000 sati je zivotni vek AL-31 motora. Svaki motor kosta 3 miliona $. Ako je to 15godina tada cemo kupiti AL-41F umesto AL-31 kada dodje vreme za zamenu. Su-30 sa AL-41F ce biti vrlo zanimljiva masina.

Sa druge strane cena GE404 je oko 5miliona $ (koliko je Indija platila za 24motora). GE404 traje 6500sati ali u posebnom rezimu koriscenja (e sada ako bi neko to mogao da pojasni).

Trebalo bi pogledati koliko kosta MTBO za AL-31 i za GE404 jer je to takodje bitna stavka jer moze biti da je za GE404 duplo skuplji.

Sto se tice zmaja Su-30 je znatno trajniji od zmaja Su-27. A nesto ne vidim da se neko zali na vecnost zmaja na Su-27.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1141 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 6 sakrivenih i 1110 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Apok, bufanje, ccoogg123, Denaya, djboj, dolinalima, Duh sa sekirom, havoc995, Kibice, kunktator, kybonacci, mercedesamg, Metanoja, Milija.00, Mirage 2000N, Prašinar, rovac, sanjdjordj, savaskytec, TangoSix, USSVoyager, wolf431, yuklll, zdrebac