offline
- su47berkut
- Super građanin
- Pridružio: 02 Jan 2010
- Poruke: 1462
|
У Другом уговору набавиће још 24 Су30 и Су35 цифра се врти око 35.
Свет
Трагом вести
Чавес постаје опасан
Куповином руског наоружања Каракас руши Монроову доктрину
Венецуела је тренутно највећи купац руског оружја у Јужној Америци. Венецуела ради и на формирању одбрамбеног војног савеза на том континенту, по узору на НАТО. Венецуела све више постаје „извозник нестабилности” у очима Вашингтона. Дакле, најава председника Венецуеле Хуга Чавеса да ће његова земља добити од Русије савремено наоружање у вредности од преко две милијарде долара сигурно није одушевила Вашингтон, који природно сматра да је продаја оружја истовремено и продаја политичког утицаја. За САД је понашање Венецуеле зато и „више од неугодности”, посебно у контексту чињенице да је Венецуела једна од највећих светских извозница нафте. У Пентагону сматрају да су венецуеланске куповине руског наоружања „нешто што превазилази један разуман одбрамбени став”. Американци су доста забринути и то што Каракас показује заинтересованост да цену своје нафте обрачунава у еврима уместо у доларима и што нуди Техерану америчке борбене авионе Ф-16, које је својевремено Венецуела купила од САД. Истина, то је већ донекле и застарела верзија тог авиона, јер су 14 тих летелица старе 26 година, али Иранцима би тај апарат могао да послужи у разне сврхе, од копирања технологије до употребе на разне начине. Иако уговор о продаји америчких авиона Венецуели забрањује препродају тих апарата другим државама, Чавес се на то много не обазире. Од када су 15. маја 2006. године САД увеле ембарго на испоруке наоружања Венецуели, Чавес назива Америку „тигром од папира” и „немоћном империјом”.
Доласком Барака Обаме у Белу кућу чинило се да ће антиамеричка реторика Каракаса мало ослабити, заправо то се и збило, али није и потрајало. Чавес је уверен да га Вашингтон жели свргнути са власти и убрзано се наоружава. Наиме, још 2005. године Каракас је поручио 100.000 руских аутоматских пушака АК-103, годину дана касније поручена су 53 руска хеликоптера Ми-17, Ми-26 и Ми-35, као и 24 борбена авиона Су-30. Планирана је изградња фабрике муниције у Маракају, руски борбени авиони стигли су у венецуеланске базе у Либертадор и Пало Негро. Затим је и руски стратешки бомбардер Ту-160 стигао у Венецуелу и мало летео дуж морске обале, а у воде те земље стигла је и руска нуклеарна крстарица „Петар Велики”.
Сада председник Чавес најављује куповину руских тенкова, Т-80 или Т-90, као и руског ПВО система С-300. Венецуела има мали број тенкова, 81 тенк француског типа АМХ-30, од ПВО система већ има осам руских „Тор-М-1” у саставу копнене војске и један „Тор-М-1” у систему ПВО ратног ваздухопловства. Заинтересована је и за куповину руских класичних подморница, што ће све ову земљу претворити у пету војну силу у Јужној Америци. Каракас има под оружјем укупно 115.000 људи, а војни рок је селективно дуг и до 30 месеци.
Хуго Чавес покушава да створи војни савез са још неколико других јужноамеричких држава, све у оквиру трговинске организације „Меркосур”, коју чине Аргентина, Бразил, Уругвај и Парагвај. Боливија, Чиле, Колумбија, Еквадор и Перу имају статус придружених чланица. Бразил и Чиле већ су одбили ту идеју Каракаса, Боливија је подржава, док је Аргентина прво била расположена за тесну војну сарадњу да би сада мало ретерирала око тога. Заправо, Венецуела настоји да промовише доктрину асиметричног ратовања за супротстављање интервенцији са стране. За Чавеса то је нека врста НАТО-а у Јужној Америци, војни савез са јединственом доктрином и организацијом. И са руским оружјем.
За Вашингтон то је стратешки изазов у сфери досадашњег искључивог америчког утицаја. Јер, Америка се није одрекла Монроове доктрине „Америка Американцима”. Чавес постаје опасан.
Мирослав Лазански
[објављено: 15/09/2009]
Слободан Самарџија
Чавес би да вози аутобус
ПРЕДСЕДНИК ВЕНЕЦУЕЛЕ УГО ЧАВЕС КРЕНУО ЈЕ У ВЕЛИКО ПОЛИТИЧКО И ПОСЛОВНО ОСВАЈАЊЕ СВЕТА. Одредишта његове вишедневне турнеје били су Либија, Алжир, Сирија, Иран, Туркменија, Белорусија, Русија, Шпанија... Успут, венецуелански председник није пропустио прилику да посетом Венецијанском филмском фестивалу својем путешествију дода и обавезну црту гламура.
Чавес је на путовање кренуо са јасним циљем – да продаје нафту и да купује оружје. Све остало неумитно се нашло у другом плану. Отуда и читав спектар његових најразличитијих порука, прилагођених како домаћинима, тако и светској јавности уопште: од савета израелском народу да откаже послушност својем „геноцидном” руководству, па преко позива туркменском председнику Гурбангули Бердимухамедову да се придружи „гасном ОПЕК-у” Венецуеле, Русије и Ирана, до спонтаног признања (белоруском председнику Александру Лукашенку) да би волео да буде – возач аутобуса.
Ипак, оно што је дефинитивно обележило Чавесово отварање свету је посета Русији. Наиме, према проценама аналитичара, Венецуела је спремна да до 2012. на куповину тенкова, ракетних система, хеликоптера, авиона, подморница... потроши више од 30 милијарди долара! А то је посао који може да се прави само са стратешким партнером. Јер, сва та силна техника захтева и потоње одржавање, усавршавање, испоруку резервних делова, стручну обуку руковалаца... и то се продужава годинама, па и деценијама, после испоруке.
Како би убедио московске саговорнике у озбиљност својих намера, Чавес је понудио учешће руским фирмама у експлоатацији нафте у делти реке Ориноко. Процене казују да поменути простори крију најмање 53 милијарде барела „црног злата”. Ипак, као шлаг на торти показала се одлука венецуеланског председника да призна независност бивших грузијских покрајина Абхазије и Јужне Осетије. Мало је рећи да је овакав потез са руске стране примљен са задовољством, поготово ако се има у виду утицај венецуеланског председника у целом региону Кариба.
РТС
Руско оружје у Венецуели
Све интензивнија војна сарадња Русије и Венецуеле могла бу ускоро достићи пет милијарди долара, изјавио руски премијер Владимир Путин. Вашингтон забринут, сматра да може доћи до дестабилизације у региону Латинске Америке.
Руски премијер Владимир Путин је у Москви, по повратку из Венецуеле, где је разговарао са председником те земље Угом Чавезом, рекао да би продаја руског оружја тој латиноамеричкој земљи могла да достигне пет милијарди долара.
(Други уговор)
Арсенал оружја, који ће бити испоручен Венецуели, чине између осталог, 100 тенкова Т-72 и Т-90, 24 борбена авиона "сухој", више десетина хеликоптера и нових усавршених противавионских ракетних система С-300, наводе руски извори.
Путин је у главном граду Венецуеле, Каракасу, обећао да ће Русија наставити да продаје оружје Венецуели, која је од 2005. године до данас купила руско оружје у вредности од четири милијарде долара, укључујући хеликоптере, бомбардере и 100.000 калашњикова.
Руски премијер је, како преносе медији, додао ће његова земља Венецуели дати кредит од 2,2 милијарде долара, које ће бити употребљене за нове уговоре о куповини оружја, као што је Чавес најавио прошле године.
Председник Венецуеле Уго Чавес, који је већ дуго велики противник САД, тврди да "он и Путин не граде савез против те земље".
Чавес је постао близак Русији, Ирану и Кини, док истовремено критикује америчку политку, а његово залагање за сузбјиање америчког утицаја у свету и изградњу "мултиполарног света" наишло је на одобравање у Москви.
"Наш циљ је успостављање веће демократије у уравнотеженом и мултиполарном свету, а сарадња Русије и Венецуеле у овом контексту има посебан значај", рекао је Путин.
Венецуела је признала Абхазију и Јужну Осетију, аутономне територије које су се отцепиле од Грузије. Тада је председник Русије Дмитриј Медведев изјавио да ће Венецуела од Русије добити сво наоружање које затражи, наводи Ројтерс.
Вашингтон је забринут због "војне сарадње Русије и Венецуеле", наглашавајући да то може довести до трке у наоружању у региону Латинске Америке.
Свестрана сарадња две државе
Иначе, током посете руског премијера Владимира Путина Каракасу потписан је 31 споразум о сарадњи у многим областима, од енергетике, преко авионског саобраћаја, до пољопривреде.
Нуклеарна енергија је била једна од многих области сарадње о којима је разговарано током прве Путинове посете овој латиноамеричкој држави и наговештено је да ће Русија помоћи Венецуели да изгради прву нуклеарну електрану.
"Ми смо спремни да почнемо са прављењем плана изградње прве нуклеарне електране, очигледно у мирнодопске сврхе", изјавио је председник Венецуеле Уго Чавес.
Противавионски ракетни систем С-300
Договорено је и да ће Русија платити више милиона долара за права да тражи нафту у појасу реке Ориноко, на истоку Венецуеле, и да ће помоћи тој земљи да изгради сопствену свемирску индустрију, укључујући објекат за лансирање сателита.
Кафа и какао из Венецуеле у Русији
Истичући да се Русима не може испоручивати било каква кафа, Чавес је објаснио да треба да се изабере права узгајивачка област и унапреди производња.
Русија је у јануару укупно увезла 5.900 тона кафе у зрну, у вредности 16,2 милиона долара, док је у истом месецу 2009. увезла 6.200 тона, за 16,3 милиона долара.
Ројтерс подсећа да је венецуелански председник у августу прошле године национализовао две највеће домаће пржионице кафе "Фама де Америка" и "Кафе Мадриф", пошто их је претходно оптужио за нелегалан извоз.
Чавес је истакао да је Москва заинтересована и за куповину венецуеланског какаоа и чоколаде, као и да би његова земља волела да се на руској увозној листи наће и венецуеланско цвеће.
Путин је, у оквиру посете Венецуели, у Чавесовој председничкој палати разговарао и са председником Боливије Евом Моралесом.
|