offline
- VLADA-M.

- Ugledni građanin
- Pridružio: 22 Dec 2006
- Poruke: 396
- Gde živiš: Zemun
|
Су-27ИБ истребитель-бомбардировщик (Су-34)
Su-27IB lovac-bombarder (Su-34)
Prvi probni let prototipa aviona T-10V-1 pod zvaničnom oznakom Su-27IB i bočnim brojem "42", izveden je 13. aprila 1990. godine, pilotirao je Anatolij Ivanov, dok je prvi zavnični let demonstriran 13. februara 1992. na aerodromu Mačulišče u blizini Minska, Belorusija.
Tokom 1993. godine je započeto sklapanje prvog predserijskog modela T-10V-2, koji je sa bočnom oznakom "43" prvi put poleteo 18. decembra iste godine, a pilotirali su Igor Votincev i Jevgenij Revunov. U sredstvima za informisanje je novi avion predstavljen kao Su-34. Prvo prikazivanje pred zapadnom publikom je bilo na tradicionalnoj izložbi u Buržeu 1995. godine.
Avion Su-34 je u opštim crtama zadržao specifičnost aerodinamičke konfiguracije i uzajamnog razmeštaja glavnih delova konstrukcije karakteristične za familiju aviona Su-27. Avion je konstrukcijski izveden po normalnoj aerodinamičkoj šemi sa dopunskim prednjim horizontalnim repom. Krilo je trapeznog oblika, male vitkosti i sa izraženim strejkovima na kojima je ugrađen dopunski prednji horizontalni rep. Mehanizaciju krila čine dvodelna pretkrilca i flaperoni, koji ostvaruju funkcije zakrilaca i krilaca. Ugao otklona flaperona je +35°/-20°, a pretkrilca -30°. Izvlačenje flaperona i otklanjanje pretkrilaca se izvodi za vreme poletanja i izvođenja manevara. U konzolama krila su smešteni integralni rezervoari za gorivo, a na svakoj od njih se nalaze po četiri nosača naoružanja. U levom strejku je smešten deo radio-elektronske opreme, a u desnom postolje za avionski top kalibra 30 mm sa prorezima za hlađenje. Trup aviona je integralno povezan sa krilom i s njim čini jedinstveno uzgonsko telo. U eliptičnom nosnom delu trupa se nalaze: radar, pito-cev i antena radio-navigacijske opreme, a sa leve strane se nalazi izvlačeći priključak za dopunu gorivom u letu.
Iza navedene opreme je kabina za pilota i navigatora-operatora, koji sede jedan pored drugog. Ulaz u kabinu je kroz otvor nosne noge stajnog trapa. U kabini su ugrađena izbaciva pilotska sedišta tipa K-36M. Kabina je toliko visoka, da se pilot i navigator tokom leta mogu uspraviti. Posadi je na raspolaganju termos i pribor za podgrevanje hrane i toalet. Kabina je presurizovana, što posadi omogućuje rad i let bez maski za kiseonik. Na širokoj instrument tabli se nalaze klasični instrumenti i pet višenamenskih prikazivača, kao i gornji pokazivač (HUD) za pilota. Za pouzdanu zaštitu posade od probojnih topovskih granata i parčadi bojevih glava raketa kabina je izrađena u obliku jedinstvene oklopljene kapsule od titanijuma. Pored kabine su još oklopljeni i rezervoari za gorivo i motori, a ukupna masa oklopa iznosi oko 1.480 kg. Iza pilotske kabine je smeštena radio-elektronska oprema i sanduk sa borbenim kompletom topovske municije. U srednjem delu trupa su smeštena tri rezervoara za gorivo, a u osi simetrije između dve motorske gondole su postavljene dve tačke za podvešavanje naoružanja. Repni deo trupa se sastoji od: dva motorska odseka, konzolnih nosača repnih površina i centralne nosne grede, u kojoj je smešten radar za osmatranje zadnje polusfere i registrator parametara leta.
Avion Su-34 nosi širok spektar naoružanja. Od vatrenog naoružanja ima avionski top GŠ-301, kalibra 30 mm, sa borbenim kompletom od 150 granata. Ono što ga čini lovcem-bombarderom su rakete klase vazduh-vazduh i vazduh-zemlja; laserski, televizijski i termovizijski vođene avio-bombe; navođene rakete raznih kalibara i klasične avio-bombe za razne namene. Za nošenje ubojnih sredstava se koristi 12 podvesnih tačaka na trupu, na motorskim gondolama i na krilima, ukupne nosivosti do 8.000 kg. Raketno naoružanje vazduh-vazduh čine rakete srednjeg dometa tipa R-27 različitih verzija: R-27T i R-27ET s IC-glavom za samonavođenje i R-27R i R-27ER s poluaktivnim radarskim navođenjem; rakete srednjeg dometa R-77 s aktivnim radarskim samonavođenjem i IC-rakete R-73 za vođenje bliske manevarske borbe u vazduhu. Po svemu sudeći, Su-34 će biti naoružan i raketama vazduh-vazduh R-74 za dejstva u zadnjoj polusferi, za lansiranje unazad, kao i aparat Su-30MK. Efektivni domet preciznog oružja dostiže čak do 250 km. "Pametne" rakete vazduh-zemlja obuhvataju taktičke krstareće rakete H-59M sa komandnim TV-navođenjem, rakete malog dometa kakve su H-25M, H-29 i S-25L sa TV, termovizijskim i laserskim navođenjem, četiri vrste protivbrodskih raketa dometa 180 km i 250 km; protivradarske rakete H-31P, tri laserski samonavođene avio-bombe od 1.500 kg, ili šest po 500 kg i četiri torpeda. Mornarička verzija može da nosi do 72 sonara.
Lovac-bombarder Su-34 je opremljen inercijalnim navigacijskim sistemom, satelitskom navigacijom i radarom. Za upravljanje koristi četvorostruki digitalni sistem električnih komandi leta, koje obezbeđuju bezbedno upravljanje avionom na svim napadnim uglovima, G-opterećenjima, otklonima upravljačkih površina, uglovima nagiba i poniranja. Integrisani aktivni sistem za bezbednost leta sprečava ekstremne režime leta i sudar sa preprekama na zemlji u brišućem letu. Avion ima i sisteme za automatsko dovođenje u horizontalan položaj i za automatski izlazak iz kovita. Veštom kombinacijom ovih "inteligentnih" sistema se kontrolišu postupci posade, rad i ponašanje ugrađenih sistema i opreme, obezbeđuje automatski povratak u bazu i automatsko sletanje. Avionika Su-34 obezbeđuje izvršenje zadatka u svim uslovima kroz visok stepen automatizacije rada. Kompletan avionski informacioni sistem je integrisan u autonomni kompleks, koji se sastoji od mnoštva procesora podataka integrisanih oko digitalnog kompjutera. Upravljanje svim jedinicama se vrši preko centralnog kompjutera. Sistem je projektovan tako, da može da odredi koordinate bilo kojeg cilja, da upravlja vatrom, da upravlja letom na malim visinama, da prati konfiguraciju terena, da sprovodi samoodbrambene mere, da vodi elektronska dejstva i identifikaciju, da organizuje let u formaciji, da sprovodi označavanje ciljeva za vođena ubojna sredstva.
Ako se desi otkaz nekog od procesora podataka, misija će biti izvršena zahvaljujući modularnom dizajnu, kao i paralelnom radu svih sistema za procesiranje podataka. Radar za osmatranje zadnje polusfere služi za upozorenje na opasnost od protivničkih raketa i za upravljanje raketama vazduh-vazduh pri lansiranju unazad. Navigator na raspolaganju ima dva višenamenska prikazivača u boji na bazi tečnog kristala, na kojima mu se prikazuju relevantni podaci s avionskih sistema.
Mornarička verzija aviona ima još moćniju avioniku, koja obezbeđuje izviđanje, osmatranje površine mora, protivpodmorničku borbu, detekciju mina i protivbrodsku borbu. Tokom protivpodmorničke borbe avionski radar može da pronalazi ciljeve, prethodno označene iz nekog drugog izvora, pa čak i iz svemira.
Lovac-bombarder Su-34
Dužina: 23,24 m
Visina: 6,36 m
Razmah krila: 14,7 m
Masa praznog aviona: 18.000 kg
Maks. masa u poletanju: 45.000 kg
Maks. brzina na 11.000 m: 1.900 km/h
Vrhunac leta: 15.000 m
Maks. dolet: 4.000 km
Naoružanje: Top GŠ-301 od 30 mm sa 150 granata i 8.000 kg raketa i bombi
|