Prvo, dobro nam dosao.
su47berkut ::Za Su47Berkut se je znalo da nece uci u serijsku proizvodnju jos od prvog leta,njegova namena i nije bila da udje u operativnu upotrebu u RV,iz mnogo faktora.
Nema potrebe da ponavljas stvari koje zna 99% ucesnika ovde. Nije zamerka ali ako pogledas malo u nazad po forumu videces da se sve to vrlo dobro zna i da se diskutovalo. Isto kao i za motor 117, vec je bilo. Originalni AL41F ne uspevaju da urade (dovrse) i prognoziraju njegov zavrsetak, ako ga ikad i bude, tek za 2020 otprilike.
Citat:Najveca mana ovog aviona jestu krila jer su pravljena od ugljo-vodonicnih vlakana i nemogu izdrzati brazunu vecu od 2 maha,a i da mogu ovakav oblik krla korsti ce avion 6 generacije. Rusi su dali 100milijardi $ za razvijanje proekta da bi pokazali amerima da avion sa obrnutim krilima moze lepo da leti posto su i ameri imali takav proekat pa je propo i nikad nije poleteo.
Ima informacija da su krila bila pred otpadanjem i to na brzinama manjim od 2M. X-29 je leteo sasvim dovoljno, tacno onoliko koliko su smatrali da im je potrebno da dobiju odredjene podatke. Problem nije kod X-29 bio samo brzina vec jos (daleko) vise nestabilnost (valjanje sa krila na krilo) pri letu na manjim (malim) brzinama dok se pri nesto vecim avion ponasao dosta stabilnije na sta nisu imali odgovor. Da li su to posle resili ne znam ali tad nisu imali nikakvo objasnjenje za takvo ponasanje aviona.
O sto milijardi je glupo trositi reci. Razmisli malo ako je u Americi, koja mnogo vise placa nove projekte nego Rusija ili nekad Sovjetski Savez, ATF F-22 kostao - posle mnogo godina razvoja i koji je vec pola decenije u OU - oko 60-ak milijardi, kako ti deluje moguce i izvodljivo da je na programe dva demonstratora potroseno 100 milijardi ili jos gore toliko X2? Onda bi jedan avion kostao pitaj Boga koliko. Pod uslovom, a bez uvrede, da imas predstavu koju si cifru naveo (mozda si mislio na 100 miliona ili 1 milijardu).
Citat:Mig 1.44 se po zavrsenom prvom avina znalo da nece uci jer je skuplji od F22 i YF23 zajdno cena mu je ako se navaram 350mili$ po komadu sto nebi mogu da prijusti ni coe NATO.
Tacno je da jeste predvidjeno da bi bio preskup ali ne toliko koliko si naveo (nemoj da verujes Wikiju toliko bas ). Oni su dosli tek do pocetne faze demonstratora sa njim, pa je i cena cisto nagadjanje, a Berkut je ostavljen kao cist demonstrator tehnologije, kao sto si i sam naveo, koji i nije trebao da bude nikad nista vise od toga - osim po onim silnim "strucnjacima-novinarima" po novinama (secam se kao danas stranice iz 97', mislim iz Blica sa takstom o Berkutu i slikom S-37, ni oznaku mu nisu pogodili u tekstu, a naslov tipa Ruski odgovor na Raptora, poleteo Carski Orao (ili tako nesto)).
Citat:Proekat LFI se tacnije zove I2000 on nema dobre stelt karakteristike ali cemo ih videti na iranskom proektu aviona koj koristi koncept ako i ne ceo avion I2000. On je trebo da bude jedno motorac sto rusima nikako ne odgovara jer nebi mogo da leti brzinom od 2.25 maha koliko je minimalna brazina za rusiju zbog velikog vazdusnog prostora.
Kakve veze ima ta potreba sa prostorom u Rusiji sa ovim tipom aviona koji veze nema sa presretackim misijama, imaju oni avione specializovane za tu namenu (nisu oni banane). Kod njih je preovladala filozofija da su dvomotorci dobri za Mir, a jednomotorci za Rat i samim tim ostatku Sveta pokazali/pokazuju za sta su oni dok u isto vreme indirektno na taj nacin prikazali Ameriku kao losu i pokazali za sta je ona (sto mozda dodje jos i bitnije).
Za MiG, koji vise nema mogucnost za bilo sta da sam odlucuje, pa verovatno ni za projekte, koji je indirektno pod kapom jedinog preostalog i stvarnog nosioca RV-a Rusije Sukhojem (preko parent kompanije UAC), bi bilo najbolje da im uspe "provereni" MiG-35 koji je na bazi poznatih prethodnika, a jos unapredjen i sve ukupno sigurno odlican avion, dok bi I-2000 bio kocka za koju ne znam da li je MiG i dalje sposoban da sam odradi (i ako to verovatno ne bi bio slucaj) ali ostaje pitanje da li bi bio pogodan i kao nosilac, te da li moze to biti pored Sukhoja, da li mu je dozvoljeno - ja mislim da nije.
Po meni, cak i kad bi im sve to omogucili, novac, vodecu ulogu u projektu i odredjenu nezavisnost, bilo bi glupo razvijati novi aparat koji ne bi imao karakteristike smanjene uocljivosti jer koliko god se to osporavalo, to jeste bitno, i ne bi Sukhoj ulozio ovolike napore (a ni mnogi drugi) da postigne sto veci stepen iste da je nebitna. Oni bolje letacke osobine danas tesko mogu dobiti sa tim novim projektom u odnosu na ono sto moze MiG-29/33/35. A elektroniku mogu poboljsati i na proverenom aparatu, tako da bez pristojnog stepena steltha = nema ni svrhe pocinjati nesto novo. I najbitnije je da nemaju para za bacanje kao Amerika (nema ni ona ali ajde da tako kazemo).
PAK-FA je cini se jedan kompromis i obejdinjen odgovor i na F-22 ali i na F-35 istovremeno. Mislim da se radi finansija odustalo od toga da Sukhoj napravi "cistog" naslednika Su-27 familije kao lovca za prevlast u vazduhu, a MiG lakog lovca, naslednika MiG-29 familije - voleo bi da gresim ali...
|