offline
- mareCar
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Jul 2008
- Poruke: 3427
|
Shone 89 ::Mare, stavovi su nam blizi no sto se na prvi pogled cini.
U pravu si nosivost im je slicna, a razlog je sto je Antonov mislio da izbaci Il 76 iz igre.
Pa da, ali im izgleda nije uspelo.
Citat:Sto se tice 4X4(naravno mislim na poprecni presek aviona sirine i visine od 4 m), zadnja generacija
transportera sve redom imaju taj presek ili veci.
Znam, ali avion ne postaje bespotreban samo zato sto nema taj presek. Mora se znati sta se namerava sa njim raditi, i mislim da oni bolje znaju od nas dali im je dosta taj prostor ili nije.
Citat:ali i dalje sam siguran da prave gresku, jer svi ti sistemi koje si naveo (ruski) su "legacy", dok kod novo razvijenih koji tek dolaze pocinje da se oseti manjak prostora.Boxer, Patria AMV staju trenutno, ali ako imas u vidu da se oni ovako prevoze na bojiste, kod nekih neces moci dodatan oklop da stavis vec ces ga postavljati tek kad stignu na odrediste.
Ne mogu da se slozim. Sva trenutna, nova, i buduca sistema na tockovima su znatno manje siroka nego mesto u Il-76. A ni jedan od tih sistema se ne prevozi da bi se izletilo iz aviona, guns blazing. Dodatni oklop se montira kad stigne na destinaciju, nikakav problem to nije i to je i danas praksa. Pogotovu sa low-density oklopom kao sto su SLAT, one mreze, ili neke boksove koje se kace i koje su dosta debele/siroke. A kamioni nece postati nista siri u buducnosti, pogledao sam sirinu kamiona koji prevozi S-400/S-350, i on uopste nije presirok, kao ni Kamaz.
Jedini "outlier" su teska gusenicka vozila kao sto su Puma ili turski Tulpar, ali to su teska vozila od 30+ tona, motorizovani i siroki su kao tenk i sa dodatnim oklopom i teski kao tenk. Nisu kao ovi novi BVP-ovi (ni Ruski Kurganets, ni zapadni kao sto su CV-90, ASCOD i slicni) - Rusija nema takvo vozilo kao BVP nego ce biti pravljeno na bazi Armata. Tako da ne vidim da je za vojsku Rusije tesno u Iljusinu, valjda i oni sami znaju sta ce u buducnosti da imaju od vozila pa su ga narucili. A niko ko kupi Pumu, nece kupiti Antonov, nego ce kupiti i Airbus. Za trece zemlje koje kupe mozda nesto kao turski Tulpar, ako on vidi proizvodnju, je naravno dobro imati An-70 u proizvodnji, zato sam i rekao da verujem da ce Rusi preuzeti taj projekat i da nece dozvoliti da se desi da neko drugi preuzme taj projekat.
Tenkovi i teska borbena vozila na gusenicama (Armata, samohodna artiljerija) su jedino sta nece moci u njemu da se prevozi, a za to se ionako uvek koristi An-124 ili C-17 za vece distance (koje su normalna stvar u Rusiji, jer medju granicu sa Belorusijom i Mosvku staje vecina vecih Evropska drzava po sirini..samo za ilustraciju da to, sta je vecini zapadno-evropskih zemalja dosta za prevoz jednog BVP-a po svojoj zemlji ili do zapadne ili severne afrike, gde grupa od 4 takva vozila predstavlja najjacu snagu u zemlji, nije dosta za Rusiju koja vozila treba da prevozi vise hiljada kilometara i u mnogo vecem broju - a i te evropske zemlje za takav prevoz koriste An-124).
Mogu samo jos jednom da ponovim: Rusi znaju sta rade, njihove je vojska i potrebe, i znaju za sta nabavljaju avione. Sa ovim novim 476 mogu da prevezu dva buduca BTR ili BMP (koja jos nisu ni usla u sluzbu) do nekih 4000 kilometara, sa jednim avionom. Sa An-70 mogu da prevezu samo jedan. I siguran sam da je jeftinije prevoziti dva vozila jednim letom, nego u tri leta (odnese jedan, vrati se po drugi, odnese drugi). Tenkove i onako ne mogu da se prevoze u An-70 ili A-400M. A trziste za tacno jedno vozilo koje nije tenk, koje je sire nego sva vozila te klase i koje ne bi stalo u Il-476 je veoma malo: Puma. Ko ga koristi: Nemacka. A ona vec ima svoj avion. Tako da.
Naravno, da za neke druge vojske u buducnosti An-70 i A-400M predstavljaju mnogo bolju i optimalniju/jeftiniju opciju, ali za Rusku verovatno ne. Bar ne za to sta nameravaju da rade sa Il-76MD-90A i ne kao zamena za Il-76M/MD. Drugim vojskama bi verovatno dobro dosao kao zamena za Il-76. Ruskoj kao zamena za An-12 i da ubacuje po jedno vozilo ili bilo sta drugo na mesta gde nema mesta za dugacki uzlet ili sletanje, sigurno, zato i planiraju da ga nabave pored Iljusina, kao zamenu za An-12. On ce i raditi to sta je pre radio An-12.
Nego sad verovatno cekaju sa potvrdom i potpisivanjem da Ukrajina odbije ono sta je htela da potpise sa EU.
A kao pravu zamenu za Il-76 ce valjda razviti novi avion u klasi sa C-17, koji ima vise mesta i moze da preveze i jedan tenk ili veci broj manjih vozila, a ovaj 76MD-90A je mozda samo dopuna do onda, da zameni najstarije 76M, i nabavljaju samo 39 do 2020e godine. Znaci ko zna sta ce sve do 2020e uraditi jos, mislim da ce poceti novi projekat kad izguraju Il-112 i MTA u serijsko stanje, negde oko 2017e. Do tad ce i novi motor biti gotov, pa ce kad pocnu razvoj novog teskog transportera pored toga verovatno Il-476 dodati najnovije motore PD-14 (isto kao sto je Il-76/78 dobio nove motore PS-90A, bez vecih izmena kao sto su na ovom Il-76MD-90A koji ima dosta izmena i u krilu i u dodatnim sistemima), taman da VVS naruci jos jednu turu, dok ovi razvijaju nasledni model aviona. Tako da mislim da je Il-76MD-90A ne naslednik za Il-76MD, nego zamena za stare i istrosene masine tog tipa sa odrzavanjem kapaciteta prevoza 2 borbena vozila (jer ovo sta sad razvijaju su vec buduca vozila za Rusku vojsku, a ako negde 2030e razviju nova vozila tog tipa, onda ce do tad verovatno i razviti novi avion), a da ce naslednik biti novi tip sa klasom od 80t.
I ne sme se zaboraviti da Kina, koja razvija Y-20 koji moze da ponese tenk, nema ni jedan avion veci od Il-76, a i ko zna kad ce on uci u sluzbu, kad jos leti na starim motorima starih Iljusina. A Rusija ima An-124-100M od kojih su dosta vec modernizovani (7, planiraju ukupno 17-20) i kupuje 10 novih An-124-300 koji mogu da nose do 150t. Znaci za prevozne kapacitete Ruske vojske se nema sta brinuti, sve osim tenkova mogu da prevoze u Iljusinima, a za izvoz ce gotovo sigurno nuditi AN-70, jer je to vec dugo cvrsto uplanirano. Ovo sad je samo polemika Rogozina i Antonovskog direktora, koji hoce da zaradi sto pre te pare. Ali oni u UAC vec znaju i gde ce ga proizvoditi, i koliko ce moci da prodaju kroz iduce tri decenije itd.
Uglavnom, mislim da im je line-up zamene dobar, sa povecanjem kapaciteta u svakom segmentu.
Jedino sta ja vidim kao problematicno je da nemaju jace motore za Il-112, koji bi mu znatno povecali mogucnost da dostigne pun potencijal. Ovako je jako underpowered sa ovim helikopterskim Klimovima. Ima dobru ekonomcinost i dolet sa manjim teretima od 3-4 tone, i dobra je zamena za sve sta An-26 radi, ali nesto sa 4500-5000ks bi mu dobro leglo.
Citat:Sto se tice MTA ja se samo "plasim" da ce zbog njega odustati od An 70, jer eto MTA je STOL, zadovoljava
nase potrebe sta ce nam "strani" i jos tezi STOL.
Ne mislim da ce se tako odvijati niti da ce odustati od An-70. Ja ovo nagadjanje da ce odustati ignorisem jer znam da je samo deo pregovaranja uslova ugovora i cene.
Moras da shvatis jednu stvar, koju sam u prethodnom postu vec napisao, a to je da to sve ne moze da se gleda samo kroz tt spisak i brojeve na papiru, nego kroz organizaciju vojske i kojoj jedinici su potrebni koji avioni. U Rusiji ima razlika izmedju aviona koje sluze direktno armijama, i izmedju aviona koji su u posebnoj transportnoj sluzbi, VTA - Komanda Vojno-transportne Aviacije.
Svi jetovi Il-76 i An-124 su u toj sluzbi. Nisu u pojedinacnim armijama. An-22 su isto u toj sluzbi. Awacsi A-50 su u toj sluzbi. Svi su raspodeleni na mozda 4 ili 5 glavna aerodroma. Njihova je duznost da vrse strateski prevoz. Kad je bio rat sa gruzijom, oni su prevozili sve sta je potrebno u severnu osetiju i u abkaziju, vise od 5000 ljudi i 300 teskih borbenih sredstava.
Evo nesto vise o toj sluzbi i planovima iz 2011e godine:
http://vpk.name/news/58592_krasnozvednyie_tyazhelo.....nthly.html
Same armije direktno nemaju mogucnost da prevoze tesku opremu, imaju samo An-26 i An-12 (ako ih uopste jos imaju direktno i ako nisu i one ubacene u VTA). Ako dobiju MTA kao zamenu za An-12, to bi im dobro leglo. Jer nije sve u tonazi, oni u An-12 ne mogu ni da prevoze BTR-82A ili AMV, i ako su oba vozila laksa od dozvoljene maksimalne tonaze, zbog same sirine i visine vozila ne mogu da stanu u njega. Ako MTA zamene An-12 koje su zasluzene za direktan transport u armijama i An-72, to bi znatno povecalo transportne kapacitete vojske. An-70 bi verovatno isao u komandu za strateski prevoz i mozda i po negde direktno u jedinicu. U stvari nista ne znam, samo nagadjam.
Citat:
Mislim da su Rusi trebali da igraju slicno kao Airbus I Boieng u civilnoj avijaciji. Znaci da se pozioniraju boljena trzistu.
Mislim da je ovde dobro vreme da te podsetim da je Rusija vise od 15 godina bila u komi, i da je se tek pre jedno 5 godina probudila iz nje. Ne mogu da urade sve za samo 4,5 godina, broj inzinjera je ogranicen i mnogo manji nego pre 25 godina, a novi koje se tek primaju u firme moraju tek da prodju "obuku" i da nauce kako se pravi avion. Tek su poceli, polako. Najveci prioriteti idu prvo, a kod rusa je to najvece i najteze za svoje, i sta god padne za izvoz, i onda na dole. Taman su mogli da se uce na modernizaciji An-124 i Il-476 bez da moraju da razviju ceo novi avion, sad rade na MTA i MS-21, i kad budu gotovi sa njima ce verovatno biti spremni da razviju avion da zameni Il-76. I C-17 je usao u sluzbu tek 95e godine, a od pre toga do pre par godina su Rusi bili u komi sta se novca za finansiranja novih projekata tice, tako da je malo nerealno ocekivati da vec imaju spreman pandan tom avionu. Tek negde 2008-2009e su poceli da dobiju ozbiljno finansiranje od drzave, pre toga je izvoz finansirao gotovo sve sta je se radilo. Sad se zavrsavaju projekti koji su poceti sa planiranjem pre nego sto su pali u komu i koji su jedini do danas preziveli od raznih ideja sa kojima su mislili da bi mogli da zarade pare 90ih i ranih 2000ih.
|