Prema ranijem dogovoru, An-70 je finansiran zajednicki izmedju Ukrajine i Rusije.
Zbog desavanja u poslednje 2 godine, Ukrajinci su samostalno zavrsili projekat, pa ce sada Rusi od njih traziti svoj novac natrag.
Rusima i nije bilo u interesu da se projekat zavrsi, prilicno su odugovlacili, kako bi kupili vreme za svoj Il-476 (modernizovani Il-76).
Nebih mogao da se složim da Rusima nikada nije bilo u interesu da se An-70 završi, Verovatnije će biti da su iz Ukraine počeli da dobijaju negativne signale u kooperacije mnogo pre nego što se desila ova NESREĆA u Ukraini, i podatak koliko je Rusima stalo do modernizacije a koliko do novog aviona je broj partnera sa kojima su želeli da prave novi transportni avion, Indija(99% propala priča) Sada se šuška da ako sa Kinom uđu u posao oko široko trupnog putničkog AVIONA, i taj posao se zadovoljavajućom brzinom bude razvijao, sasvim je moguće da sa kinom krenu u projekat Novog transportera...etc...Znači Ako neko već godinama pokušav da pronađe pouzdanog partnera za Pravljenje novog transportera, sigurno mu modernizacija nije bila prioritet, već je trenutna realnost i najbolja opcija, gde nemaju šta da izgube, ali isto tako što se tiče prodaje modernizovanog il-476 nema baš mnogo potencijalnih kupaca, dok na primer da je projekat An-70 završen da kažem na vreme, što predpostavlja bare nekih 5/6 godina ranije,i da je do sada već doživeo svoj prvi tuning u smislu otklanjanja svih dečijih bolesti i sl, sa svojom cenom bi i tekako konkurisao bilo kom zapadnom takmacu u rangu. Što je po mom mišljenju bio cilj, da se napravi savraemeni transporter, koji će zameniti ostarelu flotu Ruskih Il76 ali i sa vrlo dobrom tržišnom perspektivom.
Il-476 ima i te kako pouzdanih kupaca, a to je ruska vojska.
Ugovor za An-70 je predvidjao zajednicko rusko-ukrajinsko finansiranje. Ukrajinci su oko zavrsetka An-70 morali da konsultuju Ruse, sto nisu uradili. Sada ce Rusi traziti svoj novac natrag. Procitaj tekst koji sam postavio.
U biznisu nema emocija, Rusi ce mirne savesti sahraniti An-70 i traziti svoj novac natrag jer je Il-476 100% ruski proizvod i sa njime mogu da nastave dalje bez An-70.
Projekat An-70 je sve, samo ne na vreme - razvlaci se vec 20-ak godina. Da je dovrsen na vreme - bio bi pun pogodak. Ovako, danas nikome ne treba: ne treba Evropi, jer ima Grizlija, ne treba USA jer ima Herculesa/C-17, ne treba Rusima jer imaju Il-476/MTA, ne treba ni Kinezima jer imaju Y-20/Y-8. Juzna amerika ima KC-390. A svima predstavlja potencijalnu pretnju na trzistu.
Sto se tice Indije, Rusi sa njima razvijaju MTA, 2-motorni transportni avion koji ce imati identicne motore i avioniku kao i Il-476 (PS-90) - dakle, bice prilicno unificiran. Nemoj da sumljas u taj projekat, bice izveden do kraja sigurno.
An-70 je največi taktički transporter koji može da sleti na divlje odnosno nepripremljene piste sa dovoljnom tlačnom tvrdočom. To što je propelerac daje mu mogučnost da poleti sa pola kračih pista od mlažnjaka i sa manje opasnosti od kvara motora od ubačenih nečistoča tokom poletanja ili sletanja.
Znači da su transportni avioni sa mlaznim motorima nekonkurentni u takvim uvjetima. Osim toga cena mu je 1/3, cene A400M a da ima veču nosivost. Ukrainci bi trebali skupiti konzorcij zainteresovanih zemalja i zajedno sufinanciranjem završiti taj avion za masovnu proizvodnju. Ima mnogo afričkih, latinskih, azijskih pa i evropskih zemalja kojima bi pasao takav avion. Prema potrebi i prebaciti proizvodnju u neku drugu državu ako bi se u Ukraini nastavio rat i bilo bi opasnosti da se prekine proizvodnja.
jazbar ::An-70 je največi taktički transporter koji može da sleti na divlje odnosno nepripremljene piste sa dovoljnom tlačnom tvrdočom. To što je propelerac daje mu mogučnost da poleti sa pola kračih pista od mlažnjaka i sa manje opasnosti od kvara motora od ubačenih nečistoča tokom poletanja ili sletanja.
Znači da su transportni avioni sa mlaznim motorima nekonkurentni u takvim uvjetima. Osim toga cena mu je 1/3, cene A400M a da ima veču nosivost. Ukrainci bi trebali skupiti konzorcij zainteresovanih zemalja i zajedno sufinanciranjem završiti taj avion za masovnu proizvodnju. Ima mnogo afričkih, latinskih, azijskih pa i evropskih zemalja kojima bi pasao takav avion. Prema potrebi i prebaciti proizvodnju u neku drugu državu ako bi se u Ukraini nastavio rat i bilo bi opasnosti da se prekine proizvodnja.
Mislim da si ovde izneo dosta neutemeljenih tvrdnji ali da krenemo redom:
- Il-476 može takodje da sleće i poleće sa nepirpremljenih PSS
- Dužina staze za poletanje je skoro ista kao kod An-70
- Potrebna dužina piste za sletanje je manja kod Il-476 jer može da koristi rivers potiska (1500 prema 960m)
- Il ima znatno veći dolet sa istom masom tereta ali to je i veći avion
Sa druge strane An-70 ima prednosti kao što su:
- Veća efikasnost motora i značajna ušteda goriva
- Otpornost na oštećenja od stranih tela (kao što si naveo već)
- Generalno modernija konstrukcija u odnosu na Il
An-70 je dosta dobar avion ali mislim da je primarno održavan kao politički projekat koji treba da ekonomsko-tehnološki veže Ukrajinu za Rusiju. Sada kada je to palo u vodu mislim da je mala šansa da preživi gledajući kako se USA, EU, Rusija i druge zemlje otimaju za tržište.
Jedina ozbiljna primena mogu biti kompanije za humanitarne misije ili teško pristupačna područja koje su uglavnom komercijalne (istu ulogu već duže vreme vrši il-76). Za ostalo sumnjam da će mu zapadnjaci dati prostora.
Ovaj avion je mrtav sto je velika steta jer je dobar avion, no sahranila ga je politika.
Ukrajinci ne mogu da ga prave serijski jer nemaju ni para a takodje sad vise nemaju pristup odredjenim delovima koji se u njega ugradjuju. Samo da napomenem da se krilo ne pravi u Ukrajini.
Posto Ukrajina nema para da eventualno uradi neophodne izmene ruske tehnologije sa zapadnom, jedini promil nade mu preostaje inostrano finansiranje, ali ako pogledamo kako i od koga Ukrajina prezivljava jasno je da stranog "sponzora" za avion nece naci.