Leteći robot X-47 PEGAZ

3

Leteći robot X-47 PEGAZ

offline
  • Pridružio: 22 Sep 2009
  • Poruke: 640
  • Gde živiš: planeta Earth

bespilotne letjelice imaju veliki dolet , i mogu ostati u zraku bez dodatnoga punjenja gorivom i po 6-7 sati (mlazni motori ) a a sa elisno -turbinskim pogonom i po 15 sati ! tacan podatak !
zasto ? odgovor je pred vama
pa samo ime "bespilotna" sve govori, bez mase samoga pilota , bez katapult sjedista , te uredjaja za klimatizaciju kabine i ostalih uredjaja podredjenih samom pilotu ta letjelica ustedi na masi bar tonu ! i stedi energiju (elektricnu pogotovo jer ne mora odrzavati "razmazenoga" pilota pod stalnim dotokom kiseonika i pritiska , te klimatizirati njegovo anti-G odijelo i svasta nesto Laughing ) i plus aerodinamicki se moze dotjerivati zbog viska slobodna prostora



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 36352
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Foto sa MP foruma - transport X-47 iz baze Edvards....



[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1725
  • Gde živiš: Zemun

Stalno se u isti kos stavljaju sve bespilotne letelice jer se isto zovu, a kao nebo i zemlja su.

Letelice kojima upravlja samo "glupi" komp su jedno, a one kojima iz nekog bunkera moze da UPRAVLJA i COVEK su totalno druga prica (klasa). Tih se treba paziti - u stvari bukvalno plasiti - u buducnosti, a ne ovih sa proracunatim putanjama. A ako se ikad desi da kompjuter bude doveden na taj nivo vestacke inteligencije da moze (on sam) da zameni coveka (ali bukvalno), to ce nam ujedno biti i kraj - to je sigurno.

Letelice vodjene danasnjim komjuterima bez ljudi su daleko iza pravih lovaca, a one buduce pravljene da sa njima neko upravlja - kao da se igra kuci simulacije letenja - ce biti daleko ispred po svemu; stelthu (oblikom, vizuelno i verovatno materijalima), manevarskim karakteristikama i agilnosti, izdrzljivosti prema G sili (15-20G, a vremenom mozda i vise), itd.

offline
  • Pridružio: 04 Maj 2010
  • Poruke: 1052
  • Gde živiš: Gore iznad oblaka...

moj komentar na ovu sliku je pa srusicemo i njega:

offline
  • Pridružio: 22 Sep 2009
  • Poruke: 640
  • Gde živiš: planeta Earth

ovakve letjelice su veliki problem, bez obzira sto ih lovci lagano ruse , ili solidan PVO
(nisu autonomne, i dalje operateri ( oko 6 ili 8 njih ) mora navoditi letjelicu )
trenutno USA ima oko 2000 takvih bespilotnih mashina
jednostavno ; potrosis rakete i otkrijes svoje polozaje PVO , gadjajuci te robote ( inace vrlo jeftine ) a ti roboti uzvracaju paljbu , otkriju tvoj 'mekan" trbuh i tek tada kada te isrcpe ?
gubis ljude i gubis tehniku , dok Amerikanci jedu krofne i prde uz svoje monitore hiljadama kilometara daleko
zavale te s pilotiranim letjelicama
u osnovi ,danas , PVO mora biti elektronsko ratovanje kao glavni otpor, potpuno novi vid otpora PVO ; elektronski rat
ili kako se to naziva ; cyber war
ne mozes zaustavititi na stotine bespilotnih letjelica efikasno , ako im ne srusis sistem veze i hakiras ih , presjeces veze , jer i dalje operater rmora navoditi letjelicu do cilja i pritisnuti dugme
jedini nacin otpora protiv tih mashina; presjecanje komunikacija, i EMS udar

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23383
  • Gde živiš: Beograd

Test Flight UAV X-47A.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Nikola Vukota
  • Multimedija , creativity work- world of disajn
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1060
  • Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.

Tehnologija napreduje NEMINOVNO i nezaustavljivo! I meni je naravno draži avion sa pilotom. UAV koje smo gledelali devedesitih i kasnije u odnosu na današmjicu a tek sutašnjicu na čemu se uvelikoo radi su nebo i zemlja i nikako nisu za potcenjivanje!
- Naravno da između pilota i odličnog aviona uvek biram pilota a ne robota.
- Upravo su u sferi borbenih bespilotnih letelica tenutno največa investiranja u razvoj.Tehnološka realnost je surova (ne kažem daleko bilo da sam vidovit, ali oko 2030. o sadašnjim savremnim multirole avionima govorećimo u prošlom vremenu, kao "sekundarne" letelice na nebu).

_ Već se intezivno krenulo u primenjeni razvoj borbrnih bespilotnih letilica a filim "Ima li pilota u avionu" neće biti komika nego realnost.
_ Odlično su kolege RJ, i Mean_machine i drugi postavili super linkove.
Lično mislim da ovo traži posebnu temu: Borbene bespilotne letelice bez pilota ! ... Kod nas je UAV - Vrabac prošao sva letna ispitivanja,sledi serijska proizvodnja, tako da ćemo pored Orbitera imati više UAV letelica.
Takođe radi se i na razvoju većih, domaće pameti.
- Možda za sada manji EDEPRO - mlazni motor "Mungos" - 40-Kn i daljeg razvoja namenjenje manjem i većem ALASU koji je prevashodno u manjoj izvedbi u funkciji za protivoklopnu borbu, znatno većeg dometa od Maljutke i zamene za isti ( +20 Km.) a sa jačim i do 60-Km (Poodmakli razvoj i postojeći ino-naručilčac i ujedno i investitor za gađanje tačkastih udaljenih ciljeva). ALAS je sve samo ne UAV - bespilotna letelica i svi koji misle da je danas lako kao nekada (nekažem nikako nemoguće oboriri UAV a tek borbene bespilotne letelice varaju se).
- Ne želim u off topic ali kada je pomenuta borbena bespilotna letelica isto je u suštoj suprotnosti (sem zajedničkog - odsustva pilota).
- Meni je avion bez pilota "BEZ DUŠE" ali tehnološka revolulicija strahovito grabi.
- Za početak korstan link, pa ću se nadovezati.

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

- Pogledajte u linku samo video prilog o SKAT - borbenoj bespilotnoj letelici - Ruske proizvodnje u poodmakloj fazi testiranja ( Nosioc je biro Mig ) - par puta viđen na Maks-u, uvek tehnološki moderniji sa niskom podvesnih naoružanja. Lično mislim da su Rusi pre USA krenuli ka radikalnoj modernizaciji borbrnih bespilotnih letelica, čak i po cenu da za sada zaostaju sa PAK-FA koji je samo za sada letni demonstrator, jer gledaju dalje u budućnost a moćna zemaljska PVO itd. im daje sigurnost (lično mišljenje).

offline
  • Nikola Vukota
  • Multimedija , creativity work- world of disajn
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1060
  • Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.

Još je krajem 2009. u decembru - proizveden je i drugi letni demonstrator AV-2 kao put ka X 47 A-B.
Prećutna "trka" u borbenoj bespilotolnoj letelici između USA i Rusije još je krenula početkom 2007. Ruski SKAT neodoljivo podseća na X 47 sa velikim gornjim usisnikom vazduha i redovno se izlaže sa podvesnim naoružanjem.
Čak sam i mišljenja da se ne moramo ići u daleku budućnost i da će brzo bespilotne naouražune letelice (pod tim nikako ne mislim na moderne UAV) jer su i X 47 kao i SKAT ogroman tehnološki iskorak) leteti uporedo sa novim multirole avionima 4+ (5.-te generacije) i biti najozbiljnija pretnja sa neba. UAV nije nikako isto što i UCAS !

_ Tekst iz Defence daily:

The X-47B unmanned combat air system (UCAS) demonstrator - the US Navy's first tail-less, stealthy unmanned aircraft, was unveiled at Northrop Grumman’s Palmdale, Calif., site on Dec.16. The first air vehicle, AV-1, is scheduled to make its first flight on Nov.11 next year, while a second demonstrator AV-2 is being assembled, and will be completed around December 2009. Both will be used to demonstrate the viability of carrier operations with an unmanned combat aircraft, with the first X-47B carrier landing expected in November 2011.
_____________________________________________________________
The X-47B wing span is an impressive 62.1 ft, compared to 44.7 ft. for an F/A-18. Wings fold in to reduce overall span to 30.9 ft. for stowage.
_____________________________________________________________
Speaking of powerplant: it was chosen for the X-47B over a variant of the F110 given the Navy's experience, infrastructure and (remaining) institutional knowlege concerning the F-14B/D's GE F110 (as well as currently concerning the Bug & Super Bug's F404 and F414).















- Par korisnih linkova: ( Prvi iz aprila 2010.)

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]





Mig UCAS - SKAT na Maksu-2007,prikazan radi poređenja i velike sličnosti, mada je SKAT vidno manji.



X-47 :


offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12633

Nego jel su oni uspeli do sada da spuste najobicniji predator na pistu nosaca aviona???

offline
  • Pridružio: 10 Dec 2007
  • Poruke: 282
  • Gde živiš: Srbija

VITEZFOREVER

Poslednji video je X-47 A a prvi video je X-47 B da ne bi bilo zabune, vidi se primetna razlika kod izduva a i kod usisnika, lepo su ga doterali.


Jel se zna koliki mu je radarski odraz?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1411 korisnika na forumu :: 118 registrovanih, 8 sakrivenih i 1285 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., acov34, amadeus, Antena, aramis s, ArchaBasha, armor, Asteker, Azzo, Beardonitch, bobomicek, Bobrock1, bokisha253, BOXRR, Bozjidar87, bufanje, Chainsaw, chichabg, Ciri1994, colji, Dambi, Damnjan, darkdruid72, dearg, dekiz, del boy, Desmond, Dioniss, Django777, djole01, Djota1, Dogma21, Dolinc, Feller, FOX, Gogi_avio, Goran_, Hans Gajger, hvost, iceburn, IQ116, istina, ivan1973, Jakonjveliki, Jomini, Jozo74, Kalem, kaskadija, Koca Popovic, kokodakalo, Kole1975, Korle, kovinacc, Kubovac, kybonacci, lacko, luka35, lukac, makoto_nagano, Malahit, Manjane, marko.markovic, Marko1238, markomacii9, Markoni44, max power, MDrasko, mercedesamg, mgolub, Mi lao shu, micke83, Miki01, Miki281, Milan Miscevic, mile33, milenko crazy north, MilosKop, mist-mist, mix1, moldway, Mrav Obrad, Najax, nenad81, niksa517, ObicanUser, Pancevac, pein, Pilence, probisic, RJ, samocitam, Saratoga, Shinobi, silver22, smerch, Snorks, stankolich, Steeeefan, strelac07, tamno.nebo, tecataki, tritonus, uruk, vathra, vensla, VJ, vladas87, Vlajman1957, Voice1, Volgatroll, VOŽD, Wrangler, x011, Yellow Pinky, YU-UKI, zdrebac, 2001, 223223