offline
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 6308
|
Наведени су главни проблеми у области руских беспилотних летелица
Citat:Улога беспилотних летелица (УАВ) у савременим сукобима сваке године расте. Главни проблеми и трендови беспилотне индустрије која се брзо развијаразговарао са председником Удружења послодаваца и предузећа индустрије беспилотних ваздушних система „АЕРОНЕКСТ“ Глебом Бабинцевим.
+ клик за текстРуски дронови: на путу до пуне замене увоза
- Глеб Владимировичу, које предности и недостатке нашег развоја у области беспилотних летелица можете приметити?
— Главна предност домаћег развоја је у поседовању права на резултате интелектуалне делатности. Ово омогућава брзо уношење неопходних промена у дизајн, које диктирају тестови и сам живот.
Такође је важно да данас професионални домаћи беспилотни ваздушни системи (УАС) користе електронику, за коју се кола и софтвер већ развијају у Русији. Само такви дронови се могу сматрати „поузданим“ решењима.
Истовремено, осећа се акутни проблем недостатка микроелектронике и мотора за такве машине; ове критичне компоненте захтевају хитну супституцију увоза својим. По карактеристикама перформанси (ТТКС), наши дронови нису инфериорни од страних, талентовани инжењери у Русији су увек били и биће.
© Микхаил Воскресенски / РИА Новости
— Да ли је могуће решити проблем недостатка мотора за беспилотне летелице, чији се увоз сада своди на нулу због санкција?
- Питање мотора - и електричних и мотора са унутрашњим сагоревањем - је, иако актуелно, али, наравно, решиво. Русија има све надлежности за то, као и њихови програмери (Технологија машиностроенија ће ускоро посебно говорити о моторима за дронове). За решавање овог кључног питања, Министарство индустрије и трговине Русије, очигледно, треба да покрене посебан државни програм.
Од квадрокоптера до "летећег крила"
Да ли је прелазак са традиционалних квадрокоптера са четири пропелера на шему „летећег крила” у односу на фронтовске мале извиђачке беспилотне летелице – да ли је то већ тренд за наредне године?
- Летеће крило је аеродинамичка шема позната у ваздухопловству много пре појаве првог транзистора. Савремени тренд је у комбинацији авионске шеме са вишероторном. Погодан је и ефикасан за многе апликације за праћење и логистику. Ипак, класичне шеме хеликоптера и авиона никако неће нестати, свака има своје предности у погледу карактеристика перформанси, захтева инфраструктуре, отпорности на ветар итд.
Кадровско питање: потребан нам је програм обуке за УАВ оператере
— Колико је акутан проблем обуке оператера дронова?
— Обука таквих специјалиста је најакутнији проблем. Један број водећих држава у области АЛС-а увео је своје проучавање чак и у школске програме, имплементирајући веома логичан приступ на више нивоа. У Великој Британији, на пример, можете се регистровати као даљински пилот дрона са 13 година. Још немамо одобрен модел програма који служи као предложак за уједначен образовни процес у овом правцу, нити могућност да подучавамо младе стручњаке без „симпатичне бриге“ свих оних који су жељни да контролишу недостајући процес обуке.
Шоље за моделирање авиона морају бити сачуване!
– С тим у вези, зар нисте забринути због затварања кругова авиомоделарства у Русији?
– Од настанка СССР-а авиомоделарство је најмоћнија школа за обуку ваздухопловне елите! Чак и данас, многи менаџери и дизајнери предузећа за беспилотне летелице долазе из клубова за моделирање авиона.
Али од почетка 1990-их, авиомоделарство је остало без систематске пажње државе. Тежња за озлоглашеном економском ефикасношћу у буквалном смислу "избацила" је многе екипе са децом и моделима авиона на улицу, лишила тренере плата. Створени су неприхватљиви регулаторни захтеви како за спортске менторе, тако и за саме просторије клуба.
Неопходно је оживети ову област техничке креативности, док још блиста, пренети је у нови формат, обезбедити системску подршку, за то нису потребна тако велика средства. Спремни смо - ако држава има воље - да подржимо такав подухват.
РЕФЕРЕНЦЕ:
Удружење послодаваца и предузећа у индустрији беспилотних ваздушних система „АЕРОНЕКСТ“ обухвата десетине највећих, успешних државних и комерцијалних предузећа у Русији, која представљају науку, образовање, индустрију, а посебно кластер машиноградње. Чланови удружења специјализовани су за развој и производњу напредне роботике, посебно цивилних беспилотних ваздушних система.
Министарство одбране Руске Федерације саопштило је да већина домаћих беспилотних летелица не испуњава захтеве ресора
Citat:Према речима представника одељења Игора Ишчука, најтраженији у трупама УАВ су беспилотне летелице за електронско извиђање.
МОСКВА, 27. септембар. /ТАСС/. Већина авионских дронова произведених у Русији не испуњава тактичко-техничке захтеве Министарства одбране Руске Федерације. Ово је у уторак током округлог стола „Перспективе развоја технологија за беспилотна возила у Руској Федерацији“ изјавио представник Министарства одбране Руске Федерације пуковник Игор Ишчук.
+ преведен текст"Министарство одбране је развило одговарајуће тактичко-техничке услове за беспилотне летелице. И већина произвођача, нажалост, није у стању да их испуни. А главни проблем неусаглашености је елементарна база", рекао је он.
Према речима представника руског Министарства одбране, у вези са овом ситуацијом, војни ресор је „принуђен да иде на поједностављење, на додатне договоре, на пријем беспилотних летелица у рад у експерименталном режиму“.
Ишчук је додао да су беспилотне летелице (УАВ) које су најтраженије међу трупама беспилотне летелице за електронску обавештајну службу. „Сада су најтраженији, поред извиђачких беспилотних летелица, или беспилотних летелица које се користе као лутајућа муниција, беспилотне летелице електронске обавештајне службе – ово је тип авиона који је тренутно најтраженији“, рекао је он.
Ишчук је такође напоменуо да су руском Министарству одбране данас потребни дронови са навигационим пријемником против ометања и истовремено прихватљивом ценом. „Ове летелице, наравно, треба да буду опремљене системима за упозорење на зрачење, системима пријатеља или непријатеља, њима треба лако руковати“, прецизирао је он
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|