Softver je jedno , vodjenje je drugo zasto su potrebna sredstva za komunikaciju.
U SFRJ su klinci pravili radio vodjene letjelice i letjelice sa programiranim letom .
Izvidjanje moze biti u realnom vremenu ili u uslovima E.Ometanja moze se izvrsiti programiranim letom sa zakasnjenjem u vremenu.
( podrucje pod E. Ometanjem prolijece se kruznim preletom, informacije se salju cim se izadje iz E . Ometanja.
Čisto radi razumevanja...da li ovde govorimo o punokrvnim vojnim BpL ili komercijalnim igračkama tipa DJ, PRDC, Fantom i slično?
Goksi,
Ovo sto si napisao za izvidjanje pod EO je ostvarimo samo u teoriji, u praksi, veoma teško, da se ne usudim da kažem nemoguće.
Objašnjenje:
Ako govorimo o pravim dronovima, vojnim onda ta "programirana putanja" ne pije vodu. Takav dron je izložen u EM spektru, vodi ga operater sa zemlje koji rutu javlja kontrolama leta na puti do zone operacija i neprijatelj brat bratu par sati unapred zna da on dolazi i gde eventualno moze da radi. Obaška što "sija" u opsegu gde se emituje slika, rade senzori. Zabluda je da su dronovi tog tipa nevidljivi i svemogući, štaviše te platforne su izuzetno ranjive protiv prave PVO uvezane sa sistemima za ED. Imamo taze iskustvo sa TB2 u Ukrajini.
Drugo, niko ali baš niko neće napamet i nasumično ometati spektar i određenu zonu, bez da se detektuje pretnja i neće to činiti stalno. Taj segment određuje taktika upotrebe određenog sredstva. U slučaju "prevetivnog" ometanja ( ne znam bolji izraz), bez jasno detektovane pretnje, sam ometač postaje cilj za neprijateljsku avijaciju, artiljerijju i slično...
Vezano za male drončiće, komercijalne...
Sve gore navedeno stoji za ometanje, samo dodatak da je zona koju određeni ometač prosečne snage pokriva mnogo veća od zona 2 do 50km prosečno koju pokriva ovo malo dronče. Plus, što postoje i koriste se savremena sredstva koja otkrivaju inicijalni startni signal za te male RC i WF dronive dok su još na zemlji, uz ograničeni domet naravno, do možda maksimum 5km.
mercedesamg ::PR DC - fiksno krilo, mlazni pogon...
Ima mogućnosti pravljenja kamikaze-krstareće poput shahed -136/gerana 2 -te veličine na TMM pogon..
Kako rekoše ovi u PR-DC ova njihova letelica koristi motor potiska 20kg ili ti otprilike 20 daN-0,2Kn
TMM koji koristi ALAS je od 45daN-0,4 Kn
A imamo i pojačani TMM-75 od 75 daN-0,7Kn
Ozbiljna BG može tu da se postavi ....možda i preko 50kg.... pa i na štetu doleta...
Ozbiljan ovaj PR-DC, prvo mi delovalo smesno, ali kada sam video ideje, a Boga mi i realizacije, strucni kadar, shvatam da ova kompanija ima svetlu buducnost, bez obzira na vlasnika...
Ja sam 11 godina programer i rado bih radio ovako nesto, ali zna se da je plata programera cesto i 10 puta veca od prosecne u Srbiji, jer strane kompanije nude nenormalne cifre za nase standarde onim iskusnijim (preko 6000 eur) jer kod njih je satnica programera od 50 do 200 dolara po satu, a ovde radimo od 10 do 50 dolara po satu.
Najveci problem ove kompanije moze biti to da ce im faliti zaposlenih da isprate zahteve klijenata svuda po svetu ako menadzment odradi sve kako treba
Realno je da su dronovi napast i da se protiv istih mora boriti na sve moguće i nemoguće načine. I treba probati u realnim uslovima sve ove potencijalne dobitne kombinacije. Ali pre svega mora se cilj otkriti na bezbednoj udaljenosti od "nasih" trupa a da se ima rezerva vremena da bespilotne lovac ili antidron dodje u mogućnost da odradi posao. E sad ja sam vise za neku spregu radara na bespilotnoj dometa do 10km uz korisćenje radarskog navodjenje sa zemlje i upotrebu nekog tipa navodjenog raketnog zrna manjih kalibara ili topova i težih mitraljeza (zbog dometa). Ove stvari tipa mreža ili ispaljivanje nečega su stvari sa malim ili nikakvim dometom, ali mogu napraviti kakvu takvu zastitu i treba ići tim putem. A sto se tiče manjka radne i stručne snage i to se da nadohnaditi ako bude bilo posla, a po svemu sudeći biće za tu granu "vazduhoplovne" industrije.
A ne treba zaboraviti ni TMM -185-TJE-200 od skoro 2Kn potiska,koji u varijanti krstareće ili možda drona -kamikaze sa većom površinom delta krila može biti sa BG od 250Kg...
lord sir giga ::Realno je da su dronovi napast i da se protiv istih mora boriti na sve moguće i nemoguće načine. I treba probati u realnim uslovima sve ove potencijalne dobitne kombinacije. Ali pre svega mora se cilj otkriti na bezbednoj udaljenosti od "nasih" trupa a da se ima rezerva vremena da bespilotne lovac ili antidron dodje u mogućnost da odradi posao. E sad ja sam vise za neku spregu radara na bespilotnoj dometa do 10km uz korisćenje radarskog navodjenje sa zemlje i upotrebu nekog tipa navodjenog raketnog zrna manjih kalibara ili topova i težih mitraljeza (zbog dometa). Ove stvari tipa mreža ili ispaljivanje nečega su stvari sa malim ili nikakvim dometom, ali mogu napraviti kakvu takvu zastitu i treba ići tim putem. A sto se tiče manjka radne i stručne snage i to se da nadohnaditi ako bude bilo posla, a po svemu sudeći biće za tu granu "vazduhoplovne" industrije.
Dron "Lovac" baziran oko TMM-75...mogao bi da nosi 2 rakete sa tv vođenjem sa "zaključavanjem cilja",tu tehnologiju posedujemo ...a od topova mi samo GŠh 23-23x115mm ima "nekog smisla" ....jer je lak-50kg i brzina gađanja je 3 400 u minutu...ali treba ozbiljniji i veći dron oko njega..znači sa TJE-200 motorom koji može da ponese bar 200kg tereta ,top+municija+gorivo
Pre bih dao prednost raketama sa tv glavom i blizinskim upaljačem na tom eventualnom dronu "lovcu"u toj antidron borbi
lord sir giga ::E sad ja sam vise za neku spregu radara na bespilotnoj dometa do 10km uz korisćenje radarskog navodjenje sa zemlje i upotrebu nekog tipa navodjenog raketnog zrna manjih kalibara ili topova i težih mitraljeza (zbog dometa). Ove stvari tipa mreža ili ispaljivanje nečega su stvari sa malim ili nikakvim dometom, ali mogu napraviti kakvu takvu zastitu i treba ići tim putem.
Radar na BPL ne bi preziveo 20 minuta na bojistu jer svetli kao novogodisnja jelka na nekom ekranu.
U nekoj pozeljnoj varijanti otkrivanje kamikaza dronova i kvadkoptera bi moralo da bude pasivno, kombinacija akusticnih senzora, radio senzora i kamera u vidljivom i IC spektru. Spakovano sve zajedno sa adekvatnim softverom.
Sto se mreza tice mislim da je to pogresan put iz istog razloga zbog kog mislim da lebdeci minobacaci nisu dobra ideja. (KISS - keep it simple, stupid)
Elem, sta radi a sta ne moci ce da se vidi tek kad se isteraju tenkovi na teren i pocnu da se proigravaju svi moguci scenariji napada i odbrane.
@Mitraljeta
Šta su radio-senzori? Prvi put čujem za termin.
Upotreba akustičnih senzora je takođe upitna, uzevši u obzir da se gore na nebu prostire gomila različitih zvukova, različite jačine, frekvencije oscilovanja i talasne dužine. Obaška što bi hipotetički trebalo napraviti i ugraditi na dron prijemnik koji pokriva sve od infra do ultra i hipozvukova, što i nije nesto posebno teško, tu je i problem mikrofona, njegove osetljivosti na šumove i tonove. Bojim se da bi sistem vrlo lako i brzo bio "zaglupljen".
Za radar na dronu i ovo sa mrežama se.slažem sa tobom. Prvi ne bi dugo preživeo na bojištu i mislim da bi bio skup u odnosu na rezultat, pored ostalih mana. Drugi, ovi sa mrežama su mi nekako više za komercijalu nego za vojnu upotrebu...