Poslao: 20 Nov 2022 01:21
|
offline
- Mitraljeta
- Ugledni građanin
- Pridružio: 11 Mar 2018
- Poruke: 396
|
Ako je moglo tad, moze i sad
Interesuje te samo zvuk propelera. Sto se gungule tice ima danas dosta racunarskih metoda za separaciju signala (principal component analysis, independent component analysis) ali bi o tome verovatno imao da kaze nesto vise neki podmornicar.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 20 Nov 2022 02:25
|
offline
- darkangel
- Elitni građanin
- Pridružio: 21 Maj 2012
- Poruke: 2313
|
SVEVID. ::
Ima mogućnosti pravljenja kamikaze-krstareće poput shahed -136/gerana 2 -te veličine na TMM pogon..
Svaka cast PRDC ali u ovom trenutku pustio bi ih da sami razviju ovaj projekat pa ako se bude pokazao uspesnim nije problem da se prilagodi za vojne svrhe, kao sto je uostalom to uradjeno sa IKA 20.
Ono oko cega sam najvise skeptican je adekvatan sistem upravljanja letelicom koji bi zadovoljio uslove za vojnu upotrebu, jer jedno je kad pravis multikoptere za udaljenosti od nekoliko km gde se moze progledati kroz prste i ici na komercijalno resenje a nesto potpuno drugo su dometi od 150+ km.
Slazem se da je nama potrebno nesto tipa Shahid 136/Geran 2 i bilo bi dobro da se osnovna ideja kopira: lansiranje sa rampe na prikolici kamiona uz pomoc raketnog motora, dimenzije BPL koje odgovaraju prostoru kamiona (3.5m x 2.5m), zadrzavanje priblizne tezine (200-250 kg) i snage motora BPL (oko 50 KS). Medjutim za nase uslove bilo bi pametno napraviti dve izmene: sistem navodjenja promeniti sa satelitskog na TV/IC GSN i povecanje BG na 100 kg.
Zanimljiva stvar je da mi u ovom trenutku imamo sve te komponente na raspolaganju sem samog zmaja letelice a njega kao sto rekoh manje vise kopiramo.
Shahid 136 je priblizne maksimalne poletne mase i snage motora kao Pegaz tako da bi bilo najbolje iskoristiti Pegazov motor od 52 KS ali i ono bitnije, kineski sistem upravljanja letelicom. Sto se tice GSN iskoristiti glavu koja je u razvoju za VRVZ-200 a po pitanju BG iskoristiti FAB-100 bez stabilizatora sto je nekih 100-110 kg.
Ostaje pitanje integracije navodjenja na metu preko GSN i kontrole letelice preko zemaljske stanice, mada u krajnjem slucaju uvek postoji mogucnost da se GSN koristi samo kao optika i da se navodjenje radi rucno jer su ciljevi veci objekti pa ih je lakse naciljati.
Naravno dolet ovakve BPL bi bio ogranicen dometom radio linka zemaljske stanice (zvanicno 150+ km) sto je za nase uslove sasvim dovoljno a ako uzmemo da bi maksimalna dozvoljena tezina bila 245 kg kao kod Pegaza (jer zelimo priblizne letne karakteristike) onda bi tezina prazne letelice odredjivala kolicinu goriva pa time i vreme koje bi BPL mogla da provede u vazduhu.
Ovakav pristup bi omogucio da se u veoma kratkom roku napravi BPL ove kategorije koja deli dosta toga sa Pegazom sto olaksava i pojeftinjuje pricu oko samog Pegaza (nema potrebe za dodatnim zemaljskim stanicama, veca kolicina narucenih motora i kineskih sistema upravljanja sto snizava cenu po komadu). Negativna strana je sto se pored domacih komponenti (BG, GSN, zmaj letelice, raketni motor) koriste i strane komponente u vidu motora (mozda bi se isplatilo da Edepro krene sa razvojem adekvatne zamene bilo TP ili TMM) i kineskog sistema upravljanja za koji bi se mozda tada isplatilo da se kupi licenca.
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2022 08:57
|
offline
- Pridružio: 09 Jan 2012
- Poruke: 34700
|
Što se tiče ove mlazne složio bi se sa Darkangelom eto prilike da se usavrši i ova malena jbg jeftinije je stim što bi za veću daljinu programirao letelicu da leti do zadatih kordinate, i kad dođe u zonu cilja koristio GSN i odabrao metu od veće važnosti.
Bile bi poželjne dve verzije veća sa BG od 50-100kg BG i manja sa kombinovanom (kumulativna + kuglice,kockice večeri) BG od 5-10kg. Recimo ovom većom tući po važnijim objektima i okupljanjima vojske, terorista, važnijih objekata i bunkera nekih jačih utvrđenja a ova druga verzija sa kombinovanom BG gađati sve od žive sile do tehnike (tenkove, LOV, MRAP, BVP, OT, samohodni artiljeriju, vučnu Art.) čak možda i helikoptere ako se ukaže prilika pošto ovo čudo ima mlazni motor i poprilično je brzo. Čak šta više manja verzija i ne mora da ima veliki domet do 100km sasvim dovoljno jer mora se ostaviti prostora i da kruži i bira metu od većeg značaja, doduše ja bi ih slao u parovima po dve jedna da gađa pešadiju poslugu ako je art oruđe tipa M777 a jedna za samo oruđe. Tu ne treba zaboraviti i Gavrana koji ima domet do 50km a realno mogao bi i više ali i ovo je ok samo da ga završe.
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2022 10:31
|
offline
- Mitraljeta
- Ugledni građanin
- Pridružio: 11 Mar 2018
- Poruke: 396
|
"darkangel"
Koje oruzje pravis zavisi od zahteva koje imas.
Ako je zahtev razvlacenje protivnickog PVO po celoj dubini teritorije i udari na nepokretne ciljeve (to vidimo u ukrajini danas) Geran ne treba dirati. On je savrsen u svojoj primitivnosti.
Za neke druge zahteve treba razvijati low cost krstarece rakete. Kad na Geran stavis mlazni motor i GSN to vise nije Geran to je Tomahawk.
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2022 12:19
|
offline
- Pridružio: 04 Jan 2012
- Poruke: 1399
|
Napisano: 20 Nov 2022 12:04
@Mitraljeta
Ne sumnjam da ako je moglo tada da može sada, plus naravno softveri i čuda...samo ponavljam, takav sistem akustučnog izviđanja bi veoma brzo postao beskoristan, "zaglupljen", podložan obmanjivanju. Plastično rečeno jedan zvučnik sa unapred definisanim tonovima i toliko...
Šta su radio-senzori???
Nisam igde našao da pročitam.
Dopuna: 20 Nov 2022 12:19
Da ne skrećemo mnogo sa teme...
Mislim da je trenutno VS na dobrom putu što se tiče BpL. Kasni se, ali opet bolje ikad nego nikad.
Neka se ostvari 50% najavljenog vezano za kineze, turke i domaće Pegaze neka se sve to lepo upakuje u dobar i funkcionalni sistem, da se ti kapaciteti maksimalno iskoriste i na konju smo.
A privatne firme kao što čini mi se reče @Pein, neka razvijaju, prave i neka traže svoje mesto pod Suncem, bez državnih para normalno.
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2022 12:28
|
offline
- Neutral-M
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 17 Nov 2021
- Poruke: 514
|
lord sir giga ::Realno je da su dronovi napast i da se protiv istih mora boriti na sve moguće i nemoguće načine. I treba probati u realnim uslovima sve ove potencijalne dobitne kombinacije. Ali pre svega mora se cilj otkriti na bezbednoj udaljenosti od "nasih" trupa a da se ima rezerva vremena da bespilotne lovac ili antidron dodje u mogućnost da odradi posao. E sad ja sam vise za neku spregu radara na bespilotnoj dometa do 10km uz korisćenje radarskog navodjenje sa zemlje i upotrebu nekog tipa navodjenog raketnog zrna manjih kalibara ili topova i težih mitraljeza (zbog dometa). Ove stvari tipa mreža ili ispaljivanje nečega su stvari sa malim ili nikakvim dometom, ali mogu napraviti kakvu takvu zastitu i treba ići tim putem. A sto se tiče manjka radne i stručne snage i to se da nadohnaditi ako bude bilo posla, a po svemu sudeći biće za tu granu "vazduhoplovne" industrije.
Dao si povod raznim denktankovima, kao sto su naprimer " carski vukovi " da pokusaju razvit
neki antidron sistem kao naprimer mikropancir sistem dometa 10km na oklopnim transporterima. koji bi mogao biti napravljen u dvije verzije;
mikropancir i mikrokrasuha
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2022 13:01
|
offline
- darkangel
- Elitni građanin
- Pridružio: 21 Maj 2012
- Poruke: 2313
|
Mitraljeta ::
Koje oruzje pravis zavisi od zahteva koje imas.
Ako je zahtev razvlacenje protivnickog PVO po celoj dubini teritorije i udari na nepokretne ciljeve (to vidimo u ukrajini danas) Geran ne treba dirati. On je savrsen u svojoj primitivnosti.
Za neke druge zahteve treba razvijati low cost krstarece rakete. Kad na Geran stavis mlazni motor i GSN to vise nije Geran to je Tomahawk.
Rusi sebi mogu da priuste da im se Gerani navode satelitski jer imaju svoju satelitsku mrezu a mi ostali treba da se pouzdamo u to da je SA zaista iskljucen na satelitima ili da nece biti zemaljskog ometanja (podsetimo se samo u kom savezu se sve komsije nalaze i kolika nam je teritorija) ili pak da ne postoji neki treci nacin ometanja GPS? Hvala, ne hvala.
Za low cost krstarece rakete kao i za bilo koju drugu raketu je potreban kvalitetan INS da bi bila precizna na pomenutim daljinama od 150+ km a kvalitetan INS raketu prebacuje iz low cost opcije u drasticno skuplju opciju. Najbolje sto smo uspeli da uradimo je CEP od 150 metara za Jerinu 1 i to samo na papiru jer Sumadija jos uvek ne postoji a kad ce ne zna se.
Zasto bi BPL sa TMM postala Tomahavk, tojest raketa? Na stranu drugacija aerodinamika, da li je upotreba TMM ogranicena samo na velike brzine? Naravno da nije, valjda je i domaci primer to pokazao pa bi trebalo pogledati brzine leta ALAS-a.
Ne predlazem apriori TMM vec motor sa Pegaza koji je italijanski i sa velikim vekom trajanja, medjutim postavlja se pitanje ako mozemo da napravimo bilo TMM ili TP motor adekvatan za ovu namenu po nizoj ili bar pribliznoj ceni kao uvozni motor zasto to ne bismo uradili, narocito kada za dron kamikazu ne treba motor sa dugim vekom trajanja sto bi trebalo da pojeftni proizvod.
Nego da predjemo na Shaheda i zasto je Iran izabrao da napravi Shaheda 136, pa jednostavno jer im je trebalo jeftino sredstvo da gadja manje stacionarne ciljeve na velikim daljinama u skladu sa njihovom geopolitickom situacijom. Ovoga puta se to poklopilo sa ruskim potrebama i dobili smo njihovu saradnju.
E sad Iran ide sa pretpostavkom da nece biti ometanja GPS ili bar nedovoljnog jer su im svi protivnici korisnici US opreme koja trazi da GPS funkcionise, sto mozda i mi mozemo da ocekujemo ali cemu kockanje ako se ne mora?
Takodje jedna napomena, Rusija i Iran imaju u hiljadama broj raketa kojima mogu da gadjaju na 150+ km, a koliko ih imamo mi? Nula.
Na stranu to sto nama ne treba BPL koja ce da napada na 1000+ km, sasvim je dovoljno 150+ km a onda se postavlja pitanje kada vec imas toliku rezervu doleta (jer si kopirao dimenzije Shaheda) zasto ne bi duplirao tezinu BG da napravis mnogo vecu stetu. Drugo pitanje koje se takodje postavlja je to da imas preveliku kolicinu goriva za tih 150+ km a posto vec imas opticku glavu (bilo da samo snima ili da moze i da navodi) sto ne bi dodao i loitering mogucnost?
Najbolje od svega je to da sem samog zmaja letelice sve ostale podsisteme vec ili sam proizvodis ili ih uvozis za druge projekte, pa onda zasto ne bi preuzeo dobru ideju kao sto je Shahed 136/ Geran ali uz modifikaciju prema svojim potrebama i za kratko vreme i mali novac dobio ono sto neces dobiti ni ako jednog dana uvedes Sumadiju (preciznost od 1 metra na daljinama od 150+ km sa BG od 100 kg).
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2022 15:01
|
offline
- lord sir giga
- Elitni građanin
- Pridružio: 01 Dec 2009
- Poruke: 1997
- Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......
|
Počeo sam priču o borbi protiv dronova i bespilotnih, a videvši ove anti dron projekte malog ili nikakvog dometa, i to je neko resenje, ali je to već problem koji je tu i mora se resiti uz gubitke medju trupama na zemlji. Ovo sto sam predložio sa radarom ili topom ili mini raketama je tu da drzi kakvu takvu distancu protivničkih dronova od trupa gde su vojnici prezauzeti svojim poslom da gledaju u nebo pa da pozivaju ili PVO ili da koriste antidron puske ili antidron letelice. Nemamo svi mogućnost korisćen ja aviona za elektronsko izvidjanje pa da možemo naći gde su stanice za navodjenje bespilotnih. Jedina odbrana je sa kakve takve distance i dejstva sa daljine a da se tako zastite jedinice i tehnika na zemlji. Svidja mi se ovo sto napisa kolega sa vozila mini pancir i mini krashua to bi dalo dobro resenje bez da se sistem podiže u vazduh, jedino je pitanje cena isplatljivost izmedju zemaljskog sistema i sistema koji bi bio u vazduhu. Sto se tiče pasivnih i sistema zvukometrije u pronalaženju dronova već sam rekao da treba sve to probati i videti sta je najbolje da ovu napast drži podalje od dometa zuma kamera i raketa na istim.
"Molim ljude koji imaju mogućnosti da se pozabave ovim i sličnim problemima, iz razloga nekog rata da nas se više vrati kućama"
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2022 17:33
|
offline
- Mitraljeta
- Ugledni građanin
- Pridružio: 11 Mar 2018
- Poruke: 396
|
Shomy ::
@Mitraljeta
Ne sumnjam da ako je moglo tada da može sada, plus naravno softveri i čuda...samo ponavljam, takav sistem akustučnog izviđanja bi veoma brzo postao beskoristan, "zaglupljen", podložan obmanjivanju. Plastično rečeno jedan zvučnik sa unapred definisanim tonovima i toliko...
Šta su radio-senzori???
Nisam igde našao da pročitam.
Da li bi postao "zaglupljen" ne mozemo da znamo unapred. Ja intuitivno mislim da bi se takav sistem odlicno snasao sa obmanama i ometanjem. Nove racunarske metode za detekciju i separaciju signala napreduju veoma brzo. Pogledaj "coctail party problem".
Na kraju i jedan ne-argument. Preleteo sam sad ResearchGate i arXiv, postoji ozbiljan broj skorasnjih naucnih radova koji se ticu bas akusticne detekcije BPL.
Plasticno, gde mislis da stavis taj zvucnik? Ako je na dronu onda je svejedno, to je cilj. Ako je na zemlji mora da bude udaljen kilometrima, moze da se locira i moze da se isfiltrira. Mislim da to obmanjivanje nece ici tako lako.
Radio senzori su detektori radio talasa, mislio sam da se podrazumeva iz konteksta poruke. Svi dronovi koje gledamo danas (osim gerana) komuniciraju sa operaterom.
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2022 18:16
|
offline
- Mitraljeta
- Ugledni građanin
- Pridružio: 11 Mar 2018
- Poruke: 396
|
darkangel ::Rusi sebi mogu da priuste da im se Gerani navode satelitski jer imaju svoju satelitsku mrezu a mi ostali treba da se pouzdamo u to da je SA zaista iskljucen na satelitima ili da nece biti zemaljskog ometanja (podsetimo se samo u kom savezu se sve komsije nalaze i kolika nam je teritorija) ili pak da ne postoji neki treci nacin ometanja GPS? Hvala, ne hvala.
Hajde da vidimo kakva je situacija na terenu. Ni ukrajinci (uz svesrdnu pomoc NATO) ni rusi ne uspevaju da ometaju GPS signal. A to znamo jer i gerani i himarsi rade vec mesecima. Kad se ova cinjenica promeni i ja cu da promenim misljenje. Za sad se GPS pokazao ubedljivo najjeftinijim i dovoljno pouzdanim nacinom navodjenja i zato mislim da ga sad ne treba menjati.
darkangel ::Za low cost krstarece rakete kao i za bilo koju drugu raketu je potreban kvalitetan INS da bi bila precizna na pomenutim daljinama od 150+ km a kvalitetan INS raketu prebacuje iz low cost opcije u drasticno skuplju opciju. Najbolje sto smo uspeli da uradimo je CEP od 150 metara za Jerinu 1 i to samo na papiru jer Sumadija jos uvek ne postoji a kad ce ne zna se.
Zasto bi BPL sa TMM postala Tomahavk, tojest raketa? Na stranu drugacija aerodinamika, da li je upotreba TMM ogranicena samo na velike brzine? Naravno da nije, valjda je i domaci primer to pokazao pa bi trebalo pogledati brzine leta ALAS-a.
Ne predlazem apriori TMM vec motor sa Pegaza koji je italijanski i sa velikim vekom trajanja, medjutim postavlja se pitanje ako mozemo da napravimo bilo TMM ili TP motor adekvatan za ovu namenu po nizoj ili bar pribliznoj ceni kao uvozni motor zasto to ne bismo uradili, narocito kada za dron kamikazu ne treba motor sa dugim vekom trajanja sto bi trebalo da pojeftni proizvod.
Nego da predjemo na Shaheda i zasto je Iran izabrao da napravi Shaheda 136, pa jednostavno jer im je trebalo jeftino sredstvo da gadja manje stacionarne ciljeve na velikim daljinama u skladu sa njihovom geopolitickom situacijom. Ovoga puta se to poklopilo sa ruskim potrebama i dobili smo njihovu saradnju.
Kojoj vojsci ovo ne treba?
darkangel ::E sad Iran ide sa pretpostavkom da nece biti ometanja GPS ili bar nedovoljnog jer su im svi protivnici korisnici US opreme koja trazi da GPS funkcionise, sto mozda i mi mozemo da ocekujemo ali cemu kockanje ako se ne mora?
Takodje jedna napomena, Rusija i Iran imaju u hiljadama broj raketa kojima mogu da gadjaju na 150+ km, a koliko ih imamo mi? Nula.
Na stranu to sto nama ne treba BPL koja ce da napada na 1000+ km, sasvim je dovoljno 150+ km a onda se postavlja pitanje kada vec imas toliku rezervu doleta (jer si kopirao dimenzije Shaheda) zasto ne bi duplirao tezinu BG da napravis mnogo vecu stetu. Drugo pitanje koje se takodje postavlja je to da imas preveliku kolicinu goriva za tih 150+ km a posto vec imas opticku glavu (bilo da samo snima ili da moze i da navodi) sto ne bi dodao i loitering mogucnost?
Najbolje od svega je to da sem samog zmaja letelice sve ostale podsisteme vec ili sam proizvodis ili ih uvozis za druge projekte, pa onda zasto ne bi preuzeo dobru ideju kao sto je Shahed 136/ Geran ali uz modifikaciju prema svojim potrebama i za kratko vreme i mali novac dobio ono sto neces dobiti ni ako jednog dana uvedes Sumadiju (preciznost od 1 metra na daljinama od 150+ km sa BG od 100 kg).
Kad sam rekao da Gerana ne treba menjati nisam mislio da ga treba uramiti, staviti na zid i proglasiti za wunderaffe. KONCEPT gerana ne treba menjati. A koncept je:
1. jeftini materijali
2. jeftin motor
3. jeftino navodjenje
4. mali oprativni troskovi - ispali i zaboravi
Da li domet treba da bude 150 ili mozda 500km treba da odredi korisnik u skladu sa pretnjama. Podrazumeva se da ce onda optimizovati i dimenzije i domet i tezinu bojeve glave.
Sto se motora tice postoji samo jedan kriterijum, a to je cena. Da li ces da koristis italijanski motor, ili neki vankel ili neki TMM svejedno je dok je jeftin i moze da se proizvodi u velikim serijama.
I za navodjenje postoji samo jedan kriterijum, cena. GPS modul kosta par dolara, koliko kosta GSN koju predlazes. Kada bude bilo moguce napraviti tu GSN za par stotina dolara slazem se da se GPS izbaci. Ali sad to nije situacija.
I na kraju opearativni troskovi. Svako rucno navodjenje podrazumeva tim koji to treba da radi, postoji dvosmerni link koji se moze ometati, stanica za navodjenje je debeli masan cilj sama po sebi... Sve to komplikuje jednu ideju koja je savrsena u svojoj jednostavnosti. Ispalis pet gerana, upalis kamion, odes u magacin na dopunu, vratis se na polozaj i ispalis opet 5 gerana, i tako 24/7.
Sve ovo pod uslovom da je zahtev preopterecivanje i razvlacenje PVOa i gadjanje stacionarnih ciljeva tipa skladista, saobracajne komunikacije, predajnici itd. Za neke druge zahteve treba i drugo oruzje, tu geran nece da pomogne.
|
|
|
|