offline
- Pridružio: 04 Jan 2012
- Poruke: 1397
|
Farko
Moj komentar nije uperen lično protiv tebe, niti imam nešto protiv sistema o kome je pisano, osim ako nisi ti pisao i objavio tekst pa te pogađa lično. Kao što sam i napisao, sistem je ok, sve navedene TT podaci su tačni i tu nema greške. Sporna je interpretacija i površno pisanje o istim, bez da autor teksta pokuša da makar malo bliže objasni pojedine stvari.
Konkretno:
Citat:- """"U praksi to izgleda otprilike ovako: ANKA-I prvo detektuje radarsko zračenje, locira ga i klasificira o kojem sistemu se radi, određuje jačinu i smjer radarskog zračenja. Kasnije se ovi podaci preko data-linka dijele istovremeno sa svim prijateljskim jedinicama u okruženju, i određuje se na koji način će se dejstvovati protiv neprijateljskih sistema.
Ovo potencijalno objašnjava i snimke sa turskih bespilotnih letjelica, koje kruže iznad sirijskih i ruskih sistema protuzračne odbrane, uništavajući na desetine sistema Pantsir S1, Buk i drugih, koji jednostavno ne vide dolazeću prijetnju.""""
U praksi...
da bi bilo koja BpL došla u zonu operacije, a naročito letelice ovoga tipa koja lete na srednjim visinama, mora određenim koridorom da doleti do zone, da se javi kontroli leta(vojnoj ili civilnoj), upali transponder ili IFF i ovo je čini apsolutno vidljivom i izloženom u elektromagnetnom spektru.Emitovanje prikupljenih podataka takođe čini celu platformu izloženu. Neprijatelj, PVO, VOJ, EIPED, je apsolutno u stanju da na vreme registruje nadolazeću pretnju. Osim ako neko naivno veruje da protivnik ne prati "naše" aktivnost i komunikacije. Navođenje pojedinačnih primera iz Sirije i Libije je u najmanju ruku neozbiljno, ako uzmemo u obzir protiv koga su letelice korišćene i sa kojim ljudskim, intelektualnim i drugim kapacitetima raspolažu strane u sukobu. Desetine uništenih Pancira, Bukova i drugih sistema PVO, je tvrdnja samo po sebi nategnuta, naročito bez relevantnih izvora .
dalje...
Citat:-"""Međutim, najveća prednost ANKA-S bespilotne letjelice je SAR radar, koji na udaljenosti od 40 kilometara može otkriti gotovo svaku metu u pokretu, bilo da se radi o vojnicima, oklopnim vozilima, tenkovima ili drugom naoružanju.""""
Još jedna stvar vezana za ofanzivnu mogućnost koja je površno napisana i nedorečena. Naime autor teksta se samo osvrće na mogućnost otkrivanja i lociranja ciljeva, na napredne mogućnosti SAR radara. Mogućnosti nisu sporne, kontekst jeste. 40km možda laiku zvuči kao neka bezbedna daljina, ali neko sa relativno osnovnim poznavanjem tematike zna, da je ta daljina ajde i plus maksimalnih 9000m(upitno ponovo) visine,za pomenute PVO sisteme veoma dostižno kao i za iole moderne sisteme za ometanje signala. Na stranu što korišćenje SAR radara takođe demaskira letelicu u elektromagnetnom spektru.
dalje...
Citat:-"""Dok ANKA-B ima ograničen domet, zbog neposjedovanja SATCOM sistema, istovremeno je podložna elektronskom ometanju od strane neprijatelja. Međutim, ANKA-S, kao naprednija varijanta, koristeći satelitsku vezu (SATCOM) nema ovaj problem"""
Autor teksta se nije potrudio da auditorijumu objasni šta je to što SATCOM vezu čini superiornijim u odnosu na sistem sa starijeg modela. Od pasusa do pasusa se piše o raznim tipovima, ANKA S, ANKA B, ANKA I, a nigde da se pojasni koja je to razlika u načinu komunikacije sa nima i načinu upravljanja. Na kraju krajeva, SATCOM je takođe podložan elektronskom ometanju i realno, sa iole ozbiljnijom opremom nije problem.
Opet ponavljam, nije mi namera da tebe lično uvredim ili slično, ne osporavam navedne tehničke karakteristike letelice, samo mi je način na koji je tekst napisao, onako...površan, nabacan, često nedorečen i sa greškama koje sam naveo.
Lično imam visoko mišljenje i turskim bespilotnim platformama, daj Bože da nekad nabavimo nešto slično, ali takođe imam i veliko podozrenje ka "nepobedivosti i svemogućnosti" istih.
|