Fregate klase Iver Huitfeldt, Danska

Fregate klase Iver Huitfeldt, Danska

offline
  • Pridružio: 20 Sep 2014
  • Poruke: 1969

Фрегате класе Ivеr Huitfeldt изграђене су у брдоградилишту Odense Steel Shipyard за потребе данске краљевске морнарице. У периоду од 2012. до 2013. у флотну листу данске краљевске морнарице уведене су три фрегате ове класе.

Кобилица за прву фрегату из класе, Iver Huitfeldt (F 361), положена је јуна 2008. године; поринута је марта 2010, а у оперативу је уведена јануара 2011. године. Друга фрегата из класе, Peter Willemoes (F362), поринута је децембра 2010, док је кобилица за трећу и последњу, Niels Juel (F363), положена децембра 2009.







Фрегата је пројектована на основу искустава стечених у пројектовању и изградњи бродова за подршку класе Absalon. Захваљујући томе, Данци су успели да цену коштања брода спусте значајно испод цене конкурентских пројеката. Градња бродова се одвијала по фазама, и то тако што се у првој фази вршило спајање модула изграђених у Естонији и Литванији, као и уградња „цивилних“ инсталација. У другој фази, брод је у бази данске РМ добио „војне“ инсталације.

Фрегате класе Ivеr Huitfeldt су компатибилне са модуларним системом опремања бродова у зависности од мисије, названим StanFlex; сама фрегата има шест позиција за уградњу StanFlex модула.

У трупу брода се налази седам палуба, а сам труп је подељен на 15 водонепропусних простора. Приликом пројектовања брода примењена су расположива знања о смањењу радарског одраза, ИЦ исијавања, подводне буке и магнетног одраза, чиме је отежано откривање бродова ове класе коришћењем расположивих сензора.

Погон брода обезбеђује четири дизел мотора MTU 20V 8000 M70, снаге по 11000 КС, распоређених у две групе по два мотора, у комбинацији CODAD. Овако пројектован погон обезбеђује фрегати брзину пловљења већу од 28 чворова. Маневри упловљења и испловљења на ограниченим просторима олакшани су уградњом прамчаног погона снаге 900 KW. Стабилност приликом пловидбе по тешком мору обезбеђена је уградњом комплета активних стабилизатора.



Посада броји 101 чланова, а поред њих могуће је сместити још 54 додатних чланова посаде, што зависи од задатка на који се брод упућује.

Једна од одлика ове класе бродова је и Terma C-flex систем командовања и контроле. Овај систем обухвата комерцијалне компоненте (сервер, рачунар, ЛАН опрема) и намењен е да податке примљене са бродскихи сензора, након извршене обраде и процене, проследи на оружне системе. Може се рећи да овај систем, коришћењем података са сензора, производи дигиталну слику окружења у коме се брод налази и то у реалном времену. Подаци са система се могу проследити и осталим бродовима или јединицама других видова војске, а који су заинтересовани за те податке.



Од оружних система, фрегата располаже модерним артиљеријским, ракетним и торпедним наоружањем.

Представници артиљеријског наоружања су два аутоматска топа Oto Melara калибра 76 мм на прамцу, уграђени један изнад другог и артиљеријски систем блиске одбране Oerlikon Millennium калибра 35 мм, уграђен изнад хангара за смештај хеликоптера. Постоје планови да се топ на позицији два замени системом блиске одбране.




Од ракетног наоружања, фрегата располаже 32-ћелијским вертикалним лансером Lockheed Martin Mk41 за ракете Standard SM-2 и SM-6 и лансерима Raytheon Mark 56 за ракете ESSM; поред ових ракета, фрегата располаже и противбродским ракетама Boeing Harpoon block II.



За вођење противподморничке борбе, фрегата располаже лаким торпедима Eurotorp MU90.

Комплет сензора обухвата радар великог домета SMART-L, мултифункцијски радар APAR, навигацијски радар Furuno и ПЕЛ ATLAS ASO 94. Остали подсистеми обухватају FLIR Seastar Seafire III, радаре за управљање ватром Saab CEROS 200 и систем упозорења EDO 3701.


Smart L


APAR (на врху)

Као елемент заштите од противбродскихи ракета, на фрегату је уграђен и лансер мамаца Terma SKWS, који користи мамце SeaGnat.

На крми се налазе платформа и хангар за хеликоптер. Данска морнарица користи хеликоптере типа Sea Lynx Mark 90B, а током 2017. године се очекују и хеликоптери типа Sikorsky MH-60R.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 27 Jul 2008
  • Poruke: 142



Bez obzira sto se odnosi na brodove,sta moze Srbija da nauci na ovom Danskom primjeru?



offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101557

Novo ulaganje



https://twitter.com/REjercitos/status/1560337635075317763/photo/1

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1041 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 6 sakrivenih i 1006 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Andrija357, aramis s, bokisha253, bufanje, ccoogg123, cikadeda, Dannyboy, Dogma21, Dorcolac, Duh sa sekirom, Frunze, gomago, HogarStrashni, Krusarac, Kubovac, kuntalo, Lister, Marko Marković, nebkv, nemkea71, nenooo, Panter, royst33, sevenino, SlaKoj, Smiljke, vaso1, Vlada78, šumar bk2