Kineski nosači aviona

2

Kineski nosači aviona

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5743

Kina je finansijski sposobna zemlja, ali je imla iskustva sa manjim nosacima klae "Kijev" koji su takodje kupljeni kao kockarnice, njihovi strucnjaci su pregledali nosace, ali su oni odbaceni.
Jedno je imati para i da gradis razarace, ali nosac aviona je najkomplikovaniji brod.
Recimo da das "Zastavi" 100 miliona evra i kazes "Napravite mi Majbah ali iz glave, bez gledanja u model"
Tesko.

Dopuna: 24 Nov 2005 1:11

Secamo se iz skole kada te teraju da na casu matematike nesto pises neku formulu na tabli sa tri nepoznat bez gledanja u knjigu. Eto isto tko.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 36011
  • Gde živiš: ovalni kabinet

@Khaless....

apsolutno tačno i znalački rečeno.



offline
  • Pridružio: 18 Jun 2005
  • Poruke: 1177
  • Gde živiš: Springfild

Ma slazem se da Kina mozda trenutno nema znanja za samostalnu gradnju nosaca ali stvarno mislim da im u ovoj fazi zaista nije potreban. Amerika zasigurno nece tek tako da dozvoli Kini slobodni nekontrolisani izlazak na more. Sto znaci, Amerika bez nekog sukoba (za sad je pitanje kakvog) nece dati Tajvan ni pod razno.
Naravno, verujem da kupovina ovih rashodovanih nosaca Kini i sluzi da svoje inzenjere edukuje u kom pravcu treba ici kad su nosaci u pitanju. Kao sto je vec i napisano, prvi su proucavali sasekli i prodali u staro gvozdje. Mozda ce ovaj delimicno i osposobiti i to samo recimo kao skolski nosac, gde bi se njihovi piloti obucavali za sletanje na palubu, itd.
I zaista me ne bi zacudilo da za nekih mozda 10-tak godina Kina pocne sa samostalnom gradnjom svog nosaca. A to ce onda znaciti i intenziviranje Tajvanskog problema......

offline
  • Zagor 
  • Super građanin
  • Pridružio: 25 Maj 2005
  • Poruke: 1298
  • Gde živiš: u rovu na prvoj liniji

ko god da vlada taj batina ostale slabije...mora ako oce da vlada
sta ja znam,Kinezi nisu ludi,imaju potencijala,ameri to shvacaju,
a mi smo ko uvek zadnja rupa na svirali....ko sta nas danas jos pita?
opet sa USA smo imali "losa iskustva" a sad sa Kinezima...
kinez pokupuje vojnu tehniku sve rastavi pa svoje iskombinira..
pa kasnije to proda za manju cenu i jos zaradi...
sta god da bude da dodje do nekoga sukoba Kina-USA nereseno
jer ameri su jaci za sad ali ipak kaze sa "pesadija je kraljica bitke"
a prasinara imaju vise Kinezi:)
koliko je vazno pesadija uvideli su i ameri u Iraku kad su jedva nekako skupili vojske za napad a akmoli da sada sve drze pod kontrolom

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5743

Cisto sumnjam da ce se amerikanci usuditi da udju u fullscale war sa Kinom. Samo gubitak 1-2 nosaca aviona bi ih stajao psiholoskog poraza.
Inace ne verujem da bi Tajvan pruzao znacajniji otpor.

Inace kina ima oko 200 raketnih camaca i dibre razarace i fregate. u kombinaciji sa S-300 sistemima postavljenim u priobalju i Su-27 avionima u vazduhu, pitanje bi bilo kakva bi bila americka prevlast.

Inace mislim da ce oni graditi vojsku jos desedak godina pre invazije.

Saasnje stanje kineskog razvoja je sledece:

- prelazak sa defanzivne doktrine na ofanzivnu

Rakete SS-N-2 su tipicne defanzivne na savremene Moskit i Siprek ofanzivne
Formiranje Marinaca i nabavka veceg broja transportnih aviona. itd

- nastavak gradnje savremenih aviona.
- gradnja nove klase nosaca aviona pocetkom druge deenije XXI veka
- razvoj desantnih jedinica.
- razvoj krstarecih raketa.

Tada imace sve sto i amerikanci, ali nece morati da dovlace pojacanja sa 5000 kilometara vec kamionima iz susednog sela.

Kina ce napasti Tajvan ili cak Juznu koreju kada:
- bude sagradila jos desetak razaraca
- nosac aviona bude u operativnoj upotrebi dovoljno vremena
- bude sagradila 200 aviona J-10
- sagradi dovoljno transportnih aviona za bar dve divizije padobranaca.

To je 2012-2015

offline
  • Zagor 
  • Super građanin
  • Pridružio: 25 Maj 2005
  • Poruke: 1298
  • Gde živiš: u rovu na prvoj liniji

Spijunska afera izmedju Kine i SAD
Kina raspolaze vrhunskim vojnim tajnama SAD
Provaljene sve tajne americkih nosaca aviona i nuklearnih podmornica


Gotovo neraskidive veze dva ekonomska giganta, verovatno su razlog sa "stisavanje" afere vojne spijunaze, u kojoj su glavni akteri cetiri naturalizovana Amerikanca kineskog porekla.

Avion kineskog nacionalnog prevoznika vec je zatvarao vrata pred poletanje na liniji LA - Hong Kong, kada su agenti FBI iz dzambo dzeta izveli Tai Maka (56) i Fuk Heung Li (4Cool, brata i snahu Ci Maka, koji je radeci na tajnim projektima americke vojske, godinama marljivo skupljao podatke i slao ih kineskoj obavestajnoj sluzbi.


Na listi "posebnih zelja" Pekinga, bili su podaci o najnovijim tehnologijama izgradnje nuklearnih podmornica, nosaca aviona i elektronike vazduhoplova.


Americka tajna sluzba ne daje previse podataka u vezi ovog slucaja, ali se zna da je u kuci Ci Maka, u kanti za smece, pronadjeno nekoliko stotina unistenih dokumenata koji potrvdjuju navode istrage zbog kojih je i odredjen pritvor kineskoj cetvorki.


Zbog sumnji da iz vojnih baza podataka cure informacije, FBI je duze "snimao" kucu u kojoj su ziveli Mak i njegova zena Rebeka. Noc uoci planiranog leta za Hong Kong, i predaje CD-a bratu i snahi, koji je trebalo da odigraju ulogu kurira, izmedju supruznika je izbila zucna rasprava. Rebeka je pokasala da odvrati supruga od ideje da se vec pripremljeni diskovi za osetljivim podacima transportuju u Kinu, jer su ovdasnji zakoni rigorozni za tu vrstu spijunaze.


Sadrzaj diskova je bio fascinantan, jer je Ci Mak kao vodeci elektroinzenjer na vise od 200 projekata vojnih sistema, sve podatke obradjivao i slao KNA (Kineskoj nacionalnoj armiji), odnosno obavestajnoj sluzbi Kine, na cijoj je listi posebno istaknuto interesovanje za sisteme pracenja podmornica i elektromagnetnu artiljeriju koja izaziva efekte slicne onima koja se oslobadjaju prilikom eksplozije atomskih bombi.


Zahvaljujuci ovim podacima, kineska armija je sada u stanju da lako registruje svaku americku podmornicu ili nosac aviona, ali i da u nekom centru u Kini registruje eventualno aktiviranje interkontinentalnih raketa sa nuklearnim bojevim glavama.


Lako je pogoditi da se Kina intenzivno sprema za vracanje Tajvana u okrilje matice, da jedinu prepreku u tome vidi u Americi, ciji su interesi tamo nemerljivi. Ipak, oprezno "rukovanje" celim slucajem, mozda i najvece spijunske afere zabelezene na tlu Amerike, moze da se objasni ogromnim spoljnotrgovinskim deficitom Amerike u odnosima sa Kinom.


Istrazni organi, i pored odredjenih rezervi, ne kriju da ce ova afera Americi naneti vise stete cak i od cuvenog "curenja" informacija devedestih. Dzon Voker junior je tokom 22 godine, Sovjetima davao tajne kodove mornarice, i Rusi su u tom periodu u svakom momentu znali gde se koji brod ili podmornica nalazi.


Identican slucaj je i sada u pitanju, jer Kinezi imaju vise informacija o americkim najsofisticiranijim odbrambenim sistemima, nego sto agenti FBI znaju o Kini generalno.


Prema nekim saznanjima ovaj spijunski lanac traje vise od 15 godina, a Kinezima je u tom lancu nedostajala samo jedna karika. Dolaskom Ci Maka 2001. u SAD, ostvareno je gotovo nemoguce, jer je tokom cetiri godine ovaj vrsni strucnjak uspeo da dodje do najosetljivijih segmenata baza vojnih podataka. E, ovde nastaje totalna konfuzija, jer u sturim informacijama se pominje podatak da bracni par Ci nije menjao mesto boravka u poslednjih dvadeset godina. Komsije mirnih Kineza u gradicu Dovnej, u Kaliforniji, bili su zaprepasceni saznanjem da njihovi sugradjani rade na stetu Amerike. Namece se pitanje, gde se izgubilo preostalih petnaestak godina?


Obzirom da je istraga (van ociju javnosti) u toku, i da su braca Ci i Tai Mak uhapseni bez prava na kauciju, odgovori na mnoga otvorena pitanja mozda nikad ne ugledaju svetlost dana, pogotovu u ovim osetljivim vremenima kada se frontovi sire.


Iz Pentagona su nedavno iscureli podaci o saznanjima da se kineska armija intenzivno sprema za "napade" na americke avione u slucaju mesanja SAD u kineske unutrasnje probleme (Tajvan). Iz istog izvora, isplivala je i informacija da su Kinezi na osnovu spijunskih podataka vec napravili elektromagnetno impulsno oruzje koje simulira elektro-sok izazvan eksplozijom atomske bombe.


Posledice ove spijunske afere koja se krije od javnosti zbog "interesa istrage", mogu da budu nesagledive, a nervoza u Beloj kuci i Pentagonu moze da bude znak da se americka dominacija polako topi pred narastajucom ekonomskom, pa i vojnom silom – Kinom.


Ovdasnji analiticari, za razliku od vremena kada je bivsi predsednik Klinton bio optuzen za prodaju poverljivih podataka Kini, veoma su oprezni u prognozama kakve implikacije moze da izazove najnovija (i najveca) spijunska afera. Dalje zaostravanje odnosa sa Kinom u ovom trenutku, ne da bi otezalo ionako tezak polozaj Amerike na medjunarodnoj sceni, vec bi moglo da izazove ogromne poremecaje u ekonomiji koja i ovako ima problema.

Svako zaostravanje odnosa sa Kinom, jedinom zemljom cija ekonomija ima dvocifreni porast, i koja ima najdirektniji upliv u sve segmente zivota americkog gradjanina, od primitivnih orudja, do softverskih proizvoda, moglo bi da nanaese ogromne stete i izazove urusavanje uzdrmanog standarda.

Izvor: List "Svedok" broj 486

offline
  • Pridružio: 26 Dec 2005
  • Poruke: 4708

Uslov prodaje Varjaga Kini bio je taj da nikada neće biti dovršen do nivoa uvodjenja u operativnu upotrebu, odnosno uvrštenja u flotnu listu PLAN.

Prema drugim izvorima, i pojedinim analitičarima, stručnjaci PLAN će iz Varjaga "isisati" sve što im je potrebno za gradnju novog nosača aviona, kao i sticanje nekih iskustava od strane kineskih pilota.

offline
  • Pridružio: 01 Jun 2006
  • Poruke: 2061
  • Gde živiš: Malo tamo malo vamo

rade012 ::Uslov prodaje Varjaga Kini bio je taj da nikada neće biti dovršen do nivoa uvodjenja u operativnu upotrebu, odnosno uvrštenja u flotnu listu PLAN.

Prema drugim izvorima, i pojedinim analitičarima, stručnjaci PLAN će iz Varjaga "isisati" sve što im je potrebno za gradnju novog nosača aviona, kao i sticanje nekih iskustava od strane kineskih pilota.


Koliko se sjecam, taj brod je trebalo da se koristi kao kasino na vodi, mada ameri sumnjaju da kineski inzenjeri ga koriste da bi naucili nesto oko nacina gradnje nosaca,pa kasnije da pokusaju gradnju svog...

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

Indija isto ima zelju za vecim brojem nosaca. Rusi kad su davali taj nosac Kinezima bili su u problemima do guse. Pa svako preusmeravanje paznje je dobro. Odnosno stvaranje vise solidnih rivala Americi. Kao ajde evo vam nosac malo ga prostudirajte ali ih nemojte praviti. Wink

offline
  • Pridružio: 26 Dec 2005
  • Poruke: 4708

Nemoj da mešamo Rusiju i Ukrajinu, jer, Ukrajina je prodala nosač (pošto je njima pripao podelom Sovjetske flote).

Prodat je valjda za nekih 20-ak miliona dolara.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1106 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 7 sakrivenih i 1063 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: AleksSE, alkatraz080, babaroga, bbogdan, black sabah, Boris90, cavatina, ccoogg123, Denaya, djordje92sm, GAGI, Georgius, havoc995, Insan, Karla, Kubovac, mean_machine, mercedesamg, milenko crazy north, milimoj, mnn2, mrav pesadinac, naki011, nikoladim, oldtimer, Oscar, pein, perko91, procesor, Sass Drake, skvara, strelac07, Tvrtko I, vukovi, zlaya011, šumar bk2