Poslao: 07 Jul 2013 02:43
|
offline
- ltcolonel
- Stručni saradnik foruma
- Nebojša Đokić
- vojni istoričar
- Pridružio: 03 Jun 2010
- Poruke: 4066
- Gde živiš: Novi Beograd
|
Napisano: 07 Jul 2013 2:40
GJ Flanker jesi li pročitao Mahana, kasteksa, Korbeta ili bilo kog klasika vojnopomorske strategije ako nisi ko Boga te molim prekini. Sabiraš babe i žabe.
Dopuna: 07 Jul 2013 2:43
Objasni mi pojam ratišta i vojišta po američkoj vojnoj doktrini i iste pojmove po ruskoj i francuskoj doktrini. Uzgred možeš i po našoj još važećoj iz JNA. Ako ne znaš daj ptkači se od pisanja o vojnopomorskoj strategiji.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 07 Jul 2013 07:56
|
offline
- Pridružio: 07 Dec 2011
- Poruke: 736
|
Oceanima vladaju vise nego ostali. Dakako da je i pojam vladanja donekle rastezljiv jer jos nitko, pa ni USN, ne mogu bas nadzirati sve u svakom trenutku niti mogu projecirati silu bas svugdje u svakom trenutku. No ugrubo gledano, da, vladaju. Odnosno, da budemo precizniji, imaju vecu kontrolu i vecu sposobnost *dugorocne* prisutnosti i djelovanja nad bilo svjetskim oceanom. Ta se situacija moze promijeniti pricamo li o pokusaju aktivnog djelovanja (odnosno otvorenog sukoba) u blizini tudjih obala, odnosno u podrucju lokalnih mora. To bi npr u slucaju Kine bilo vecina podrucja do njihovog prvog lanca otoka.
Ako se vec prica o suradnji npr Kine i Rusije (sto je nazalost vec politicka prica, a od toga na forumima cesto nema neke koristi) onda se isto tako moze pricati i o suradnji USN i Japanske flote. Previse je tu varijabli da bi se mogla izreci neka neosporiva tvrdnja kad pricamo o lokalnim morima.
Ja nemam nista protiv toga da se ova rasprava nastavi ovdje, no sacekajmo sto ce moderatori reci jer ovo sve jest off topic.
|
|
|
|
Poslao: 07 Jul 2013 10:12
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12607
|
ltcolonel ::
Mislim da ozbiljnija dejstva nosačima aviona na Arktiku nisu realna pre negde tamo 2025. godine. Onog momenta kad Kinezi i Rusi budu imali zajedno desetak udarnih nosača aviona a što će se desiti verovatno negde upravo oko 2025. godine Ameri će možda moći da se iživljavaju nad državama tipa Mali, Niger ili slično ali biće gotovo sa njihovim maltretiranjem celog sveta. Na vjek vjekova Amin.
Samo nam objasni kako si dosao do osam novih nosaca koje ce Rusi i Kinezi napraviti do 2025.
|
|
|
|
Poslao: 07 Jul 2013 10:45
|
offline
- ltcolonel
- Stručni saradnik foruma
- Nebojša Đokić
- vojni istoričar
- Pridružio: 03 Jun 2010
- Poruke: 4066
- Gde živiš: Novi Beograd
|
Napisano: 07 Jul 2013 10:28
Eridan tema nije of jer ruski nosači aviona imaju osnovnu namenu (za razliku od američkih) borbu sa neprijateljskim nosačima aviona. Al nemam volje da raspravljam o osnovnim stvarima iz ratne doktrine.
Ratna doktrine neke zemlje treba da omogući da se ostvare (najčešće) spoljni vojno politički ciljevi te zemlje. Osnovni problem američke flote je što ono više nije u stanju da obezbedi ni neke od najvažnijih spoljno političkih prioriteta SAD-a. I to direktno proizilazi iz dramatičnog opadanja vojne moći SAD a ne iz rasta vojne moći njenih supranika iako je i to prisutno.
Osnovni zadatak nosača aviona je bio da u saradnji sa avionima USAF u nekom regionu pretnjom vazdušnim udarima omoguće američkoj spoljnoj politici uspešno delovanje. Zbog krize Ameri su pozatvarali najveći broj svojih avio baza po svetu tako da je prisustvo USAF-a van Evrope osim u regionu zaliva i Koreje bukvalno simbolično. Čak i kad bi ih imali USAF ne bi ni imao avione za te baze. U Jordan su, na primer, poslati avioni Nacionalne garde. Zbog toga za brzo reagovanje Amerima stoji na raspolaganju samo 6 do 7 nosača aviona a ne 10 do 11 kao što se obično navodi. Zbog složenog održavanja i još složenije eksploatacije oni nemaju nikad više od 7 borbeno sposobnih nosača aviona.
Ono što ovde skoro svi zaboravljaju to je da su iz logističkih razloga borbene mogućnosti nosača aviona prilično ograničene. Pri srednjem opterećenju aviona oni mogu da dejstvuju maksimalno 45 dana a pri maksimalnom opterećenju maksimalno 30 dana. Ako uzmemo neku situaciju u kojoj bi 4 američka nosača aviona dejstvovavala na nekom ratištu oni bi to mogli maksimalno 45 dana, posle toga sledećeih 45 dana bi dejstvovala samo 2 nosača, a nakon toga samo jedan i nakon toga takođe samo jedan. Pri tome bi Ameri posle tri meseca ostali bez i jednog nosača aviona na drugim ratištima. I pri tome bi tih 6 nosača za ta prva 3 meseca mogla da uzvrše samo 3 do 5% od broja borbenih poletanja izvršenih u napadu na Srbiju.
Zbog svega ovoga američki nosači bez podrške avijacije USAF-a ne predstavljaju ozbiljnu pretnju za zemlje tipa Severna Koreja ili Iran. Opet zbog ovih zemalja oni ne mogu da pošalju u druga krizna žarišta više od jednog nosača aviona što opet ne izgleda kao ozbiljna pretnja zemljama tipa Venecuele ili pogotovo Sirije.
Dakle zatadak US Navy nije da krstari egzotičnim morima već da obezbedi jednu jaku vojnu silu za iszvršenje spoljno političkih ciljeva američke administracije e to ona više u najvećem delu nije u stanju i zato ona više ne vlada morima
Dopuna: 07 Jul 2013 10:45
mean machine ja se ne obaveštavam na osnovu interneta. U ostalom ako se sećaš kad sam ja na ovom forumu pisao o nabavci Migova 29M2 pa ste me svi napadali da izmišljam jel tako bilo. E pa druže ako hoćeš da se ozbiljno baviš vojnom analitikom moraš da imaš ozbiljne izvore a ne internet. Al kad je reč o ruskim i kineskim nosačima i ne trebaju ti neki posebni unutrašnji izvori samo poznavanje vojno pomorske strategije (kakvo takvo) je sasvim dovoljno.
Rusi i Kinezi ako uopšte žele da budu velike sile moraju da imaju 3 operativna nosača aviona a da bi imali 3 operativna moraju da imaju 4 u floti. E sad pošto žele da budu velike sile oni će i sagraditi po još 3 nosača aviona tokom sledećeih 12 do 15 godina garant. To uopšte nije sporno. I tu nisu problem nosači aviona problem je da se obezbede sigurne baze pogotovo Rusima. Oni moraju da imaju jednu sigurnu bazu u Sredozemlju, jednu u Latinskoj Americi i jednu u Indijskom okeanu. To je ograničavajući faktor ruskog flotnog programa kad je reč o nosačima aviona. Da nije toga mogli bi oni da sagrade i više al im to ne vredi bez bezbednih baza. Broj ruskih nosača aviona 2025. godine neće zavisiti od kapaciteta ruskih brodogradilišta već od ruske spoljne politike koliko će ona uspeti da obezbedi pomorskih baza. Kod Kineza je nešto drugačija situacija al da ne davim.
|
|
|
|
Poslao: 07 Jul 2013 11:54
|
offline
- nemezisx
- Legendarni građanin
- Pridružio: 29 Jun 2009
- Poruke: 3523
|
За Кинезе,па зар они не граде или почињу два већ,који би требало до краја декаде да буду фул,а после још два,ваљда ће их заврше до 2025. Руси ваљда до тада два планирају најмање то је 5+3=8
Незнам баш за слабост УСН да су утањили са финансијама јесу,али опет су солидни. Нису њима носачи тек тако стационарни,шетају их они мало демонстрирају и ћао,јесте да немогу све ни они да прате,али нема ни потребе.- Док у случају потребе,па могу да усмере ресурсе,поента је да они са седам(па чак и десет ако је то баш неопходно да их до крајњих граница напрегну) у случају рата све се мења-могу имати од 500-700 авиона па и на месец дана зар је то мало,плус могу се допремати нови. Они су више у случају мира напрегнути,па и опет немора се одмах реаговати могу и за који дан/недељу да допреме остатак,јесте да ће зато негде бити голи,али приоритети су ту,а и потенционални противник неможе све да покрије-да неговорим да су УС носчи дупло већи од осталих,а ту су и десантни,плус њихова свака база је стационарни НА. Који иако у миру нема попуну,може је добити у рату.
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Jul 2013 12:12
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12607
|
nemezisx ::За Кинезе,па зар они не граде или почињу два већ,који би требало до краја декаде да буду фул,а после још два,ваљда ће их заврше до 2025. Руси ваљда до тада два планирају најмање то је 5+3=8
Jos nisu krenuli sa gradnjom samo su rekli da planiraju dva veca nosaca. Po Tajvanicima gradnja prvog treba da krene 2013 a drugog 2015 i bice gotovi do 2020 i 2022. Ako je tako po meni gradnja treceg bi mogla poceti 2020god kada prvi bude porinut. Treci bi mogao biti gotov od 2025 (zbog iskustva treba im manje vremena nego za prva dva). Pet novih vrlo tesko.
Ali cekamo da krene gradnja prvog jer za sad su sve to procene.
Ako su to mogucnosti Kine, Rusija bi mogla da je prati sa gradnjom jednog veceg nosaca aviona.
|
|
|
|
Poslao: 07 Jul 2013 12:35
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
Ovo sto smo poceli da pisemo oko potencijalnih baza VMF van teritorije RF je veoma zanimljivo sa stanovista potrebe za gradnjom novih NA .
Ako dobro proucimo predhodno postavljen text kao i mapu i dobro sagledamo sadasnju situaciju ( a ona kaze da su Rusi vremenom `uz pomoc Amera nikog drugog zivog` izgubili mnoge baze u Mediteranu ,Hamamet,Tripoli/Bengazi itd ) te sad ovo oko Sirije, Rusi mozda uskoro i nece imati kuda ( vec sam ovo pominjao ).
Ovo oko slanja Kuznjecova ka Siriji nije slucajno jer to im je jedina baza a drugo ako je izgube onda im novi NA i nece trebati makar ne za to podrucje .
Dakle njima kao neka uticajna zona ( u kojoj mogu da se sepure ti novi NA ) ostaje samo severni Atlantik i pomenuti D.Istok .
Ameri ce svakako na sve moguce nacine pokusati da Ruje isteraju iz Sredozemlja ( Evropljani ce im biti tu ono sto su i bili do sada u NATO ,dakle njihovi podanici a imamo Francuze sa 1 NNA uskoro i Brite ,Italijane i Spance opet sa NA opet za respekt ) .
Tako da sadasnja situacija tu njima ne ide na ruku .Treba propratiti Kuznjecova na ovom novom putu i sta ce biti od svega toga ( mada ce to sigurno biti poput proslog puta ,dakle malo sepurenje i onda nazad doma ).
Ako padne Sirija od NA sigurno nista ,ne samo od NA sta ce onda 5 -ta eskadra ? Kako i na koji nacin i gde bazirati onda ?
Rusija planira nove NA ( kako sam naslov teme kaze ) ali sta ce sa njima ako zato interesa ne bude bilo ?
|
|
|
|
Poslao: 07 Jul 2013 12:47
|
offline
- nemezisx
- Legendarni građanin
- Pridružio: 29 Jun 2009
- Poruke: 3523
|
^
Мислио сам 4 нова(руси два)+овај сад(и руси). И ја сам мисли два прва дуже по седам година до 2020,а после два краће 5г због искуства,тако да и могу да их углаве до 2025 е сад дал ће то је велико питање. Мада све је питање спремности/потребе/воље. Они ако се наврну могу и више,па има их милијарда и кусур.
|
|
|
|
Poslao: 07 Jul 2013 13:05
|
offline
- Iskander M
- Super građanin
- Pridružio: 05 Jul 2012
- Poruke: 1246
|
mean_machine ::nemezisx ::За Кинезе,па зар они не граде или почињу два већ,који би требало до краја декаде да буду фул,а после још два,ваљда ће их заврше до 2025. Руси ваљда до тада два планирају најмање то је 5+3=8
Jos nisu krenuli sa gradnjom samo su rekli da planiraju dva veca nosaca. Po Tajvanicima gradnja prvog treba da krene 2013 a drugog 2015 i bice gotovi do 2020 i 2022. Ako je tako po meni gradnja treceg bi mogla poceti 2020god kada prvi bude porinut. Treci bi mogao biti gotov od 2025 (zbog iskustva treba im manje vremena nego za prva dva). Pet novih vrlo tesko.
Ali cekamo da krene gradnja prvog jer za sad su sve to procene.
Ako su to mogucnosti Kine, Rusija bi mogla da je prati sa gradnjom jednog veceg nosaca aviona.
Русија би после куповине Мистрала и посе трансфера технологије која добија по уговору,искуством у градњи великих ледоламаца сигурно могла да у размаку од 2-3 године покрене градњу два носача авиона,само је питање да ли ће за то постојати политичка воља.
Данас у Русији има бродоградилиште за бродове имеђу 80000-90000 у њима се праве највећи ледоломци на нуклаерни погон,а и прва нуклаерка на мору би требала већ 2016 почети са радом данас су радови при крају. Све ово говори да Русија има технологију за градњу питње колико је држава спремна новца да издвоји за носаче.
|
|
|
|