CTEBA ::Видим да се међу нама ломе копља око истих недоумица које увек прате овакве пројекте. Посебно што код бродова треба разликовати дан поринућа од дана увођења у наоружање, а између њих протекне бар неколико година. Командант Руске Морнарице је, надам се, извор поузданих података.
Commander of the Russian Navy Vladimir Masorin:
According to Vladimir Masorin the construction of the new aircraft carrier for the Russian Navy will begin after 2015. Before the end of this year the Navy together with the representatives of science and industry are to determine the parameters of the future ship.
Naturally, before the aircraft carriers Russian shipyards will have to build enough support ships: rocket cruiser, several destroyers, frigates, submarines, ships of maintenance.
It will be a nuclear aircraft carrier with the displacement of аbout 50 thousand tons with around 30 planes and helicopters. Vladimir Masorin assured that Russia will not build giants with 100-130 planes and helicopters on board as in the US.
Извините на Енглеском, али надам се да сви разумеју о чему се ради. У најкраћем: производња неће почети пре 2015., а пре носача, треба изградити крстарице, разараче, подморнице, фрегате и остале пратеће бродове из састава. Брод ће имати нуклеарни погон, око 50000 тона и носиће 30-так авиона. Дакле, унапређена верзија Кузњецова.
Што се тиче будућности носача авиона, мислим да ће Амерички систем "пловећих аеродрома" врло брзо почети да се мења у смеру ка овом Руском систему "тешке крстарице-носача авиона". Слажем се да се ПБ ракете стално унапређују, али Руски бродови располажу баш таквим супериорним ПБ ракетама већег домета од западних, па Амери не би ни дошли у прилику да дејствују на Руске бродове, изузев из ваздуха. А онда на сцену ступа "Каштан-М"
http://www.youtube.com/watch?v=guVLqfiCfO4
Занимљив део почиње на 1:25 мин. а снимљен је баш на Кузњецову.
hehe, sad ce rusi da uce amere kako se prave nosaci aviona...
nosac aviona treba da bude upravo to sto mu ime i kaze, nosac aviona. ako ces zarad naoruzanja da smanjih broj aviona na 30-tak, dzaba ga bilo. americki nosaci nose 90-tak a u borbenim uslovima mogu i vise. najveca snaga nosaca nije u raketama vec upravo u avionima, koji mogu da dejstvuju protiv bilo koje pretnje - podmornica, drugih aviona i brodova ili raketa, odnosno da kontrolisu prostor iznad flote sa awacs-ima. avioni mogu da obore rakete, a to moze, naravno i bliska pvo broda - topovi i rakete - vulcan, ram, sea sparrow. americki nosac je pracen krstaricama, razaracima i podmornicama, dok za ruski ne znam bas. mogu da napapirce jednu, mozda dve borbene grupe, ali vise ne. zato rusi, kao i sssr moraju svaku priliku da iskoriste za postavljanje teskog naoruzanja na svoje brodove. rezultat je na papiru odlican brod, ali u praksi, videcemo. ima tu jako mnogo, i previse sistema koje treba uskladiti medjusobno, zatim uskladiti sa samim brodom - da ne bude velikih masa koje postavljene visoko zbog stabilnosti broda, ponasanja u uslovima visokih talasa, prezivljavanja broda itd. i naravno, sadejstva sa drugim brodovima.
|