P.S.
u ratnoj situaciji dolšloje do promene vrednosti aviona. Došla je do izražaja čvrstina i izdržljivost, a brzina i tehnološka naprednost nisu bili od tolike važnosti.
Hariken se istakao u bitci, iako je bio dosta stariji i slabije čak i naoružan, ali mu je konstrukcija bila dosta čvrsta i izdržljiva. Mana nemačkih aviona bila je ta da su u principu skoro svi konstruisani kao polu-civilni i bombarederi i lovci, sa svim ograničenjima koje to dobosi. Posebno ograničenje konstrukcije koja je veoma malo ili nikako mogla da se nadogradi.
Imamo i drugačiji primer. Slavljeni P-51 Mustang važio je kod nemaca za dosta lakogza obaranje, vrlo brzo bi planuo i bio dosta ranjiv. Što i nije čudno jer je uglavnom bio krcat gorivom.
Opet i nemci su bili samokritični. Gledao sam intervju sa nemačkim pilotom Štuke, koji je priznao a Štuka sama po sebi niej bila u opšte toliko značajan avion, posebno nije imala prednost u obrušavanju, jer su kako je sam rekao, saveznički piloti imali istu takvu preciznost u horizontalnom bombardovanju. Njihov problem bio je taj što nemci nisu imali nišan koji bi u prvim mesecima rata omogućio precizno bombardovanje iz horizontale, a Udet je bio očaran obrušavajućim bombarderima. Sam Pe-2 je bio konstruisan za obrušavajuće bombardovanje, koje skoro nikad nije vršio pošto su ustanovili - da nema potrebe za tim.
Štuke su bile vrlo uspešne jer samo precizno bombardovanje nije imalo po PS-u zapadnih zemalja neki značaj. Štuka nije bila tajna kako se misli, Nemci su čak pre rata prodali jednu SSSR-u. Dakel zapad i SSSR su imali uvid u nju ali nisu shvatali značaj preciznog bombardovanja.
Kada je bila zaštićena lovcima, Štuka jeste bila moćno oružje, ali jačanjem PVO i gubitkom vazdušne prevlasti Štuka je postajala lak plen. A i nikada više od 200 komada niej bilo u službi u istom momento.
He-111 i Ju-88 su bili respektabilni. Iako su nosili srazmerno malo bombi i imali isto ograničen dolet (ograničenje konstrukcije) bili su brzi, ali pojavom boljih lovaca i ta prednoist se izgunila.
OSrenje, ali izdržljivije konstrukcije sa mogućnostima z arazvoj su odnele pobedu u ratu.
Uz to nije svaki front bio isti, negde su visinski lovci bili odlični, negde neupotrebljivi. u SSSR su obožavali P-39 Erkobre, dok su ih sami Amerikanci mrzeli, a opet Rusi su jako loše mišljenej imali o Tanderboltima, dok su ih Amerikanci obožavali.
Nije sve isto.
|