Cetnici u svetlu dokumenata

65

Cetnici u svetlu dokumenata

offline
  • Pridružio: 10 Nov 2012
  • Poruke: 673

Često se na ovom forumu (na raznim temama) pominje da su četnici učetovali u ofanzivi na Kozaru. Ima li i jedan dokument koji precizno govori koja jedinica kada i na kome pravcu.

Isto tako se pominje da je samo borba (partizana) spasila srbe u NDH od još većih pokolja i da su se naj veći pokolji desili pre ustanka.
Ovo drugo je samo delimično tačno, jer su se negde naj veći potolji desili upravo posle ustanka. U Podrinju tokom ofanzive protiv Dangića, u Potkozariju posle (prve, jer su godinu kasnije snage NDH ponovo prokrstarile Kozarom) ofanzive na Kozaru, na Kupreškoj visoravni posle partizanskog napada na Kupres.
Za Podgrmeč nisam siguran. Zanima ne postojili spisak ubijenih srpskih civila u Podgrmeču do ustanka i posle ustanka.
Prestanak većih pokolja se poklapa sa reokupacijom italijanske okupacione zone. Mislim na pokolje u italijanskoj zoni.

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • V. Uzelac
  • Pridružio: 28 Dec 2011
  • Poruke: 664
  • Gde živiš: Bačka Topola

И ја сам свуда пронашао само податак ''2000 четника Дреновића и Марчетића''. Овде сам пронашао да су четници знали да предстоји офанзива:
http://www.znaci.net/00001/4_14_1_100.htm

Али се не помиње учешће. И на википедији за учешће четника у офанзиви на Козару стоји ''Тражи се извор.''

offline
  • Pridružio: 16 Maj 2009
  • Poruke: 158

Napisano: 13 Dec 2013 13:50

Jel' može ovo za početak?

Citat:Dnevni izvještaj komandujućeg generala u Srbiji za 13. juni 1942.

[...] Borbena grupa "Zapadna Bosna" [...]

[...] Grupa "von Geyso" [...]

d.) Grupe za zaprečavanje: lojalni četnici pod njemačkim vodstvom napreduju iz Bronzanog Majdana prema sjeverozapadu. Neprijatelj kod Piskavice opkoljen. Na sjeveru i zapadu ništa novo.


Izvor: NAW, T-501, Roll 248, 000289.

Pozdrav,

K.




Dopuna: 13 Dec 2013 14:05

...i još jedan dnevni izvještaj (14. juni 1942.):

Citat:[...]Borbena grupa "Zapadna Bosna"[...]

[...] c) Grupe za zaprečavanje [...] Neprijatelj drži visove sjeverno i sjeverozapadno od Bronzanog majdana. Napad nacionalnih četnika na ove visove je u toku. Uspostavljena veza sa hrvatskim dobrovoljcima kod Sanskog Mosta i sa četnicima iz Bronzanog Majdana kod Debeljaka.


Izvor: ibid., 000291-2.

Ne sumnjam da se i u ostalim dokumentima iz ovog perioda mogu naći slični primjeri...

Pozdrav,

K.


offline
  • Pridružio: 10 Nov 2012
  • Poruke: 673

Bronzani majdan i jeste bio četničko selo. Ako se misli na opštinu Bronzani Majdan, tu je bio i partizanskih i četničkih sela. http://sr.wikipedia.org/wiki/Бро.....72;н
Tako da se bez detaljnijih podataka ne može reći da su četnici učestovali u ofanzivi na Kozaru. Inače imamo babalogiju.

offline
  • Pridružio: 16 Maj 2009
  • Poruke: 158

puškomitraljezac ::Bronzani majdan i jeste bio četničko selo. Ako se misli na opštinu Bronzani Majdan, tu je bio i partizanskih i četničkih sela. sr.wikipedia.org/wiki/Бро.....72;н
Tako da se bez detaljnijih podataka ne može reći da su četnici učestovali u ofanzivi na Kozaru. Inače imamo babalogiju.


Laughing

offline
  • Pridružio: 13 Jan 2012
  • Poruke: 402

Koca Popovic ::puškomitraljezac ::Bronzani majdan i jeste bio četničko selo. Ako se misli na opštinu Bronzani Majdan, tu je bio i partizanskih i četničkih sela. http://sr.wikipedia.org/wiki/Бро.....72;н
Tako da se bez detaljnijih podataka ne može reći da su četnici učestovali u ofanzivi na Kozaru. Inače imamo babalogiju.


Laughing

Very Happy
E vala upravo tako!

offline
  • Pridružio: 03 Jun 2013
  • Poruke: 76

Pročitao sam većinu poruka u ovoj temi i želim da ukažem na dve činjenice koje su važne za razumevanje II svetskog rata u Jugoslaviji.


Prvo, karakter sukoba:
Oružani sukob u Jugoslaviji 1941-45 je bio po svojoj prirodi građanski rat. Sve zaraćene strane koristile su Nemce za ostvarivanje svojih ciljeva (tj. osvajanje ili zadržavanje vlasti), bez obzira da li su se tukli sa Nemcima ili su sa njima sarađivali. "Bez oružane borbe protiv okupatora nema socijalističke revolucije"-razmisli te o tome!
Kad bi Srpski seljak-šumadinac, krenuo u partizane da nije bilo poziva na oružanu borbu protiv Nemaca?
-Nikad!
Kad bi Srpski seljak iz Bosne, Dalmacije, Krajine, Hercegovine, itd krenuo u partizane da nije bilo ustaških pokolja?
-Nikad!
Situacija na terenu je bila užasno teška, a KPJ je to vešto koristila da ostvari svoje ciljeve.



Drugo, saradnja sa okupatorom:
Sve strane su povremeno pravile dilove sa Nemcima. To može da se pripiše četnicima, ali ne partizani po tom pitanju nisu bili bez mane.
(Ovim ne želim da kažem da su "ravnogorci bili bez greške". Naprotiv. Mnogo toga može da se zameri i Draži i ljudima oko njega i četničkim jedinicama na terenu-i kad su u pitanju zločini i kad je u pitanju saradnja sa Nemcima i Ustašama i kad je u pitanju odnos ravnogoraca prema civilima . Samo ukazujem da "medalja ima dve strane" i da u građanskom ratu ništa nije crno-belo)

Možda će neko da kaže da ovo što sam napisao nema veze sa temom jer nisam citirao ni jedan istoriski dokument. Ali, želeo sam samo da ukažem na šire okvire unutar kojih treba sagledati pojedine dokumente, da bi se dobila ispravna slika o oružanom sukobu na teritoriji Jugoslavije.

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Ovo sam hteo da stavim na temi Istorijski revizionizam al sam zaboravio da je zaključana.
Al nema veze može i ovde.
Tematski zbornik o Kraljevu oktobra 1941. godine.
КРАЉЕВО ОКТОБРА 1941, Краљево 2003 (тематски зборник радова); KRALJEVO IN OCTOBER 1941, Kraljevo 2003 (thematic Proceedings)
https://www.academia.edu/5516619/_1941_2003_KRALJE.....oceedings_

offline
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 1037

Imenić ::Pročitao sam većinu poruka u ovoj temi i želim da ukažem na dve činjenice koje su važne za razumevanje II svetskog rata u Jugoslaviji.

Prvo, karakter sukoba:
Oružani sukob u Jugoslaviji 1941-45 je bio po svojoj prirodi građanski rat. Sve zaraćene strane koristile su Nemce za ostvarivanje svojih ciljeva (tj. osvajanje ili zadržavanje vlasti),
Ovo je jedna posebna vrsta narodne istorije, srodna babologiji, samo u njoj baba koja sa svog praga sve vidi i sve zna nije glavna zvezda, nego ova varijanta ima dvojicu protagonista. Na primer, dvojicu komšija, zeta i šuru. Pošto se njih dvojica poslovično ne slažu baš najbolje, zamislimo situaciju u kojoj izbije rat, i njih dvojica se pridruže sukobljenim formacijama da bi mogli da pucaju jedan na drugog. I na kraju, završi se rat, uhvate šuru, i pitaju ga, a šta si ti radio u ratu, i na kojoj strani, a on kaže, ja sam bogami ratovao protiv mog zeta.
Tako isto i mi sa svojim građanskim ratom.
Kao, tamo negde, u nekom svetu, možda je i bio svetski rat, a kod nas nije, nego sukob između zeta i šure, zaove i jetrve, snahe i svekrve.

Naravno, u realnosti svetskog rata stvari funkcionišu drugačije. Dve zaraćene koalicije svojom neuporedivom snagom kao magnetski polovi privlače sve posebne pokrete, stavljaju ih u svoju službu i potčinjavaju svojim potrebama.

Feldmaršal von Weichs, komandant Jugoistoka, u svom izveštaju američkim istražnim organima objasnio je to jasnim i jednostavnim rečima:
Na Balkanu su vođene operacije svetskog rata u kojima je na strani Osovine učestvovala Nemačka sa svojim satelitima, a na strani Saveznika NOVJ.
Četnike je bez dvoumljenja naveo kao jednu od "grupa koje pomažu Nemačku" (Groups Aiding Germany)Citat:"c. GERMAN COUNTER-MEASURES
(1) Groups Aiding Germany
"MIHAILOVIC 's troops once fought against our occupation troops out of loyalty to their King. At the same time they fought against TITO, because of anti—Communist convictions. This two front war could not last long, particularly when British support favored TITO. Consequently MIHAILOVIC showed pro-German leanings. There were engagements during which Serbian Chetniks fought TITO alongside German troops. On the other hand, hostile Chetnik groups were known to attack German supply trains in order to replenish their own stocks."

"MIHAILOVIC liked to remain in the background, and leave such affairs up to his subordinates. He hoped to bide his time with this play of power until an Anglo—American landing would provide sufficient support against TITO. Germany welcomed his support, however temporary. Chetnik reconnaissance activities were valued highly by our commanders. "



http://znaci.net/00002/318_4.htm
Citat:“c. NEMAČKE PROTIV-MERE

(1) Grupe koje pomažu Nemačkoj

“Mihailovićeve trupe nekada su se borile protiv našeih okupacionih snaga zbog odanosti svom kralju. U isto vreme borili su se protiv Tita, zbog antikomunističkih ubeđenja. Ovaj rat na dva fronta nije mogao dugo da traje, posebno kad je britanska podrška favorisala Tita. Posledično, Mihailović je pokazao pro-nemačke sklonosti. Bilo je akcija u kojima su se srpski četnici borili protiv Tita uz bok nemačkih trupa. Sa druge strane, poznato je da su neprijateljski raspoložene četničke grupe napadale nemačke vozove za snabdevanje da bi popunili svoje zalihe.”

“Mihailović je voleo da ostane u senci i prepusti takve poduhvate svojim podređenima. Nadao se da će ovakvom taktikom dočekati svoj trenutak kada dođe do angloameričkog iskrcavanja, koje bi obezbedilo dovoljnu podršku protiv Tita. Nemačkoj je dobrodošla njegova podrška, kolikogod privremena. Četničke izviđačke aktivnosti bile su visoko ocenjene od strane naših komandanata.

Znači, Draža je počeo kao antikomunista i nemački protivnik, ali takva konstelacija nije mogla potrajati, pa je, logično i neminovno, ušao u nemačku orbitu - naročito kad su Britanci podržali Tita.
Praktično istu analizu izveli su i zapadni saveznici još krajem 1943.
Dakle, jaz svetskog rata pukao je tačno između naših junaka iz priče, i odveo jednog do pobede u koaliciji sa Saveznicima, a drugog do sloma u sramnoj, ali neraskidivoj vezi sa Osovinom. Bez obzira šta su oni umišljali u svojoj glavi da hoće i nameravaju, njihove aktivnosti vrednovane su od velikih aktera samo na taj način: da li pomažu Nemce, ili ih sapliću i vezuju, i od kolikog je to značaja za vođenje rata.
Imenić ::Sve zaraćene strane koristile su Nemce za ostvarivanje svojih ciljeva (tj. osvajanje ili zadržavanje vlasti)Ma naravno, a Nemci glupi i naivni, i daju se vrteti oko malog prsta kako god se nekom samozvanom balkanskom geniju ćefne.

offline
  • Pridružio: 14 Okt 2012
  • Poruke: 2296

gorran ::Ovo je jedna posebna vrsta narodne istorije, ......[/quote]

Gorane,

Pažljivo pratim ovu temu kao i teme sličnog sadržaja trudeći se da u polemici između tebe i ostalih diskutanata dobijem što više zanimljivih informacija koje se tiču ovog, kako bih ga nazvao, škakljivog perioda naše istorije.
Imao bih jedno pitanje:

Zašto odbijaš da sukobe u periodu od 1941-1945 godine na tlu Jugoslavije okarakterišeš kao građanski rat, kada po svemu priloženom on jeste imao sve odlike jednog građanskog rata?
Bez namere da sebe svrstam na jednu, drugu ili treću stranu.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 963 korisnika na forumu :: 18 registrovanih, 9 sakrivenih i 936 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Andrija357, babaroga, Boris BM, ccoogg123, GandorCC, HrcAk47, ivan1973, Metanoja, nenad81, procesor, S-lash, saputnik plavetnila, t.mile, Trpe Grozni, Vlada1389, zlatkoa987, 79693