Poslao: 28 Dec 2011 20:25
|
offline
- Joja

- Građanin
- Pridružio: 05 Jul 2011
- Poruke: 264
|
Vathra
Možda se nismo razumeli,ne tvrdim ja da su podatci partizana o nemačkim gubicima tačni niti preterani, ali ne razumem zašto neko sad pokušava dokazati da su nemacki gubitci neznatni, a partizani skoro uništeni.
To je bila naša pobeda i treba da smo ponosni na to, cilj akcije nije ostvaren i ne vidim zašto to neko sad omalovažava, šta ce postici sa tim?
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 28 Dec 2011 21:54
|
offline
- fantom_S

- Legendarni građanin
- Pridružio: 27 Avg 2011
- Poruke: 3372
- Gde živiš: treći kamen od sunca
|
А зашто да не?не видим због чега се нешто не би смјело подвргавати анализи и сумњи,ако си апсолутно убјеђен да је истина то што су они рекли,онда немаш разлога за бригу..
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2011 00:32
|
offline
- sevenino
- Ugledni građanin
- Pridružio: 14 Jun 2011
- Poruke: 381
|
Nesto o drvarskom konjicevom skoku navodi i Oto Skorzeni u djelu(moji komandoski poduhvati) posto je knjiga na njemackom slobodno cu prevesti. Str 154. Odjeljak se zove, za petama marsala Tita: Zasto nije uspio Konjicev skok?
" u proljece 44. dobio sam naredbu od vrhovne komande da istrazim gdje se nalazi Titov stab, da ga unistim i Tita uhapsim, ......
Obuku vojnika sam radio na Fruskoj Gori i imali smo svakodnevne borbe sa partizanima.....
Vratio sam se za berlin i tamo saznao od mojih spijunskih celija da se Tito i njegov stab trenutno nalaze u Drvaru...
Operaciju je preuzela da vodi komanda 10 og korpusa i postavili su termin za napad 2. juni.
....
Brojne njemacke trupe udarile su na spremne partizanske jedinice. Jedan bataljon padobranaca biva u Drvarskoj kotlini okruzen, i trebao je pojacanje sa jerdilicarima. Jedan bataljon divizije brandenburg, morao je pokrivati povlacenje nasih vojnika, koji su sa svih strana bili napadani. Ovaj bataljon je bio pod komandom hrabrog natporucnika Waltera, koji je pri tom bio i ranjen. ....
I Bataljon sspadobranaca i bataljon divizoje brandenburg su u septembru 44 dosli pod moju komandu i bili ukljuceni u lovacku grupu jugoistok.
Brozu je uspjelo da pobjegne i u njegovom HQ nasli smo dva britanska oficira, kojih se izgleda namjerno otarasio i njegovu marsalsku uniformu.
Cia je smatrala da sam ja vodio tu operaciju, ......
Moja lovacka grupa jugoistok zadavala je hrabrim titovim borcima prilicno nevolja. Na fruskoj gori imali smo jedno vrijeme i zajednickog lijecnika sa partizanim, jednog Srbina, i to nam je pojednostavilo razmjene ranjenih zarobljenika.
....."
Oto Skorceni ne navodi brojke, ali sam kaze da je operacija neuspjela.
Koliko je meni poznato ovo nije bila neka izolovana akcija padobranaca da bi uhvatili Vrhovni stab, vec je to bila siroko ofanziva, vodjena iz vise pravaca i sa povelikom koncentracijom napadaca.
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2011 10:23
|
offline
- akvila

- Građanin
- Pridružio: 27 Dec 2011
- Poruke: 141
- Gde živiš: Avnojevska Srbija bez drugova iz AP KiM
|
sevenino ::Brojne njemacke trupe udarile su na spremne partizanske jedinice. Jedan bataljon padobranaca biva u Drvarskoj kotlini okruzen, i trebao je pojacanje sa jerdilicarima. Jedan bataljon divizije brandenburg, morao je pokrivati povlacenje nasih vojnika, koji su sa svih strana bili napadani. Ovaj bataljon je bio pod komandom hrabrog natporucnika Waltera, koji je pri tom bio i ranjen. ....
I Bataljon sspadobranaca i bataljon divizoje brandenburg su u septembru 44 dosli pod moju komandu i bili ukljuceni u lovacku grupu jugoistok.Ако је овај превод тачан онда Скорцени прави велику грешку,јер је падобранце у Дрвару ослободио 384. пеш. пук пуковника Вилама из састава 373. "Тигар" дивизије (борбена група "Вилам") а не "Бранденбург" дивизија! Тачно је да је и 1.пук "Бранденбург" дивизије добио исто наређење да деблокира 500.батаљон али Вилам је стигао први. Не знам ни о каквом "повлачењу" говори, када су падобранци сво време били ту,и након деблокаде. Зато сву мемоарску грађу писану много година после рата треба узимати са резервом!
sevenino ::Koliko je meni poznato ovo nije bila neka izolovana akcija padobranaca da bi uhvatili Vrhovni stab, vec je to bila siroko ofanziva, vodjena iz vise pravaca i sa povelikom koncentracijom napadaca.Наравно.Кад су избачени падобранци на Дрвар,кренула је офанзива и других ангажованих снага,са различитим задацима.
Рецимо, 105. СС-извиђачки батаљон је требао да наступа од Ливна ка Грахову, извиђачки батаљон "Вражје" дивизије да чисти Гламочко поље, Кумове снаге 13 СС-ловачки пук да чисти простор између Јајца, Шипова и Мркоњић-града,хрватска 2. ловачка бригада да наступа ка Босанском Петровцу, пионирски батаљон 1. козачке дивизије имао је инжењеријске задатке (да оспособљава путеве) итд.
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2011 16:24
|
offline
- Pridružio: 05 Okt 2009
- Poruke: 3166
- Gde živiš: Kraljevo
|
Napisano: 29 Dec 2011 14:44
Levčanin ::
Evo šta kaže eng Wikipedia [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Jedinica formirana u Češkoj a uvežbana piše u Mataruškoj banji pored Kraljeva (Sarajeva), verovatno su tu u nekim hotelima spavali ili šta već a vežbali na aerodromu Lađevci Finalni skok su imali u Mađarskoj i posle toga su bili spremni za Drvar. Malo karikiram ali jedino mi to paa na pamet.
Padobranci su vezbali i skakali u Kraljevu. To je sve izvodjeno sa tadasnjeg aerodroma fabrike aviona u Kraljevu (DFA). Tom prilikom je poginuo jedan nemacki padobranac i kako sam saznao bugarski padobranac. Tada aerodrom Ladjevci nije ni postojao!
Nemac je poginio tako sto je pao na pistu, a Bugarin je pao u Sijacem Polju. Ovo je slika danasnjeg sportskog aerodroma ,,Brege" u Kraljevu, inace deo nekadasnjeg aerodroma (DFA)!
Dopuna: 29 Dec 2011 16:24
Jedna zanimljivost poznatog kraljevackog padobranca Zorana Pavicevica.
DESANT NA DRVAR
Ovu dirljivu priču o životnim uspesima i nepravdi završimo jednim zanimljivim podatkom. Naš junak imao je tu čast da 1974. povede padobranski desant na Drvar na tridesetogodišnjicu pravog nemačkog desanta. Skakali su ispred vrhovnog komandanta Josipa Broza Tita, uz koga je bio komandant padobranskioh jedinica SSSR, koji je 1944. godine zaista bio u Drvaru.
„Na sam dan desanta padala je kiša i bilo loše vreme nad Drvarom. Postrojena je brigada i transportni avioni su bili spremni. Stigla je depeša da se izaberu ljudi koje će poneti jedan avion i to samo sportske padobrance zbog nevremena. Trebalo je sa njima imitirati desant. Pročitao sam to svima i računao da većina neće da ide, jer su već izbegavali skokove, a bilo je i opasno kako su procenili meteorološki i ostali stručnjaci. Pitao sam: ‘Ko hoće da skoči sa mnom ispred druga Tita? Neka svako ko hoće iskorači korak napred.’ Cela brigada je to učinila, a komandanti transportnih pukova su na to rekli da su dobili naređenje za jedan avion. Rekao sam im: ‘Čuli ste vojsku, ili svi ili niko pred Tita.’ Nije se imalo kuda, skakali smo svi, i samo nas je bog pratio kroz oluju, vetar, gromove, kišu, jer je do Drvara trebalo da poginemo ne znam koliko puta. Rukom sam mogao da dodirnem četinare pod nama. Desant je ipak uspeo i niko nije bio povređen“, završava svoju životnu priču svetski as padobranskog sporta, koji je svoj poslednji takmičarski skok imao na Državnom prvenstvu 1986. godine i tako okončao tridesetogodišnju karijeru srebrom u skoku na cilj.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2011 16:36
|
offline
- Trpe Grozni
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Apr 2008
- Poruke: 5919
|
akvila ::
Овај извештај од 10.јуна је значајан још по две ствари. Из њега се најпре види да је батаљон добио нове задатке и по спајању са овом борбеном групом “Вилам”:
” 500. SS-padobranski lov. bataljon imao je da sprovede dalje obezbeđenje, pretraživanje Drvara i pregled plena, kao i prikupljanje sopstvenih aparata koji su bili oboreni za vreme borbe.” Зар није логично претпоставити да би батаљон, да је стварно претрпео тако велике губитке био одмах повучен са терена уместо што му се одређују нови задаци, и тражи даље ангажовање?
Ukoliko si u aktivnoj ofanzivnoj operaciji, koja se ne odvija po tvojim predvidjanjima, onda ti je za izvodjenje akcije potreban svaki tvoj covek. 500 padobranski bataljon je ostavljen u Drvaru, dakle u pozadini, da bi pribirao zarobljeni materijal i vrsio pretrese u Drvaru. Za takvo nesto u naselju velicine Drvara u to vreme, obicno se ostavlja jedinica velicine cete ili manja.
Ajde da uzmemo da su padobranci bili umorni i stim nespremni da produze borbe na drugom mestu (ipak imali su intenzivne borbe nekoliko dana pre toga), onda bi ipak posle nekoliko dana odmora, ta jedinica kao borbeno sposobna bila upucena (cak i bez popune, ako je to potrebno) na drugo mesto jer su u tom periodu borbe bile poprilicno intenzivne.
Ovako bataljon je ostavljen u naseljenom mestu koje tada nije bilo na liniji fronta da se kolko-tolko pribere i reorganizuje, a onda je preformiran (rasformiran, pa ponovo formiran kao 600 padobranski bataljon), sto jos vise ukazuje na gubitke koje je jedinica imala.
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2011 18:06
|
offline
- akvila

- Građanin
- Pridružio: 27 Dec 2011
- Poruke: 141
- Gde živiš: Avnojevska Srbija bez drugova iz AP KiM
|
Trpe Grozni ::Ukoliko si u aktivnoj ofanzivnoj operaciji, koja se ne odvija po tvojim predvidjanjima, onda ti je za izvodjenje akcije potreban svaki tvoj covek. 500 padobranski bataljon je ostavljen u Drvaru, dakle u pozadini, da bi pribirao zarobljeni materijal i vrsio pretrese u Drvaru. Za takvo nesto u naselju velicine Drvara u to vreme, obicno se ostavlja jedinica velicine cete ili manja.
Ajde da uzmemo da su padobranci bili umorni i stim nespremni da produze borbe na drugom mestu (ipak imali su intenzivne borbe nekoliko dana pre toga), onda bi ipak posle nekoliko dana odmora, ta jedinica kao borbeno sposobna bila upucena (cak i bez popune, ako je to potrebno) na drugo mesto jer su u tom periodu borbe bile poprilicno intenzivne.
Ovako bataljon je ostavljen u naseljenom mestu koje tada nije bilo na liniji fronta da se kolko-tolko pribere i reorganizuje, a onda je preformiran (rasformiran, pa ponovo formiran kao 600 padobranski bataljon), sto jos vise ukazuje na gubitke koje je jedinica imala.
Не знам зашто мислите да се операција није одвијала како је предвиђено? Партизани су на свим секторима разбијани и потискивани. Ни на једном месту нису успели да спрече продор Немаца. Изгубили су сва места која су држали (26. маја Кључ, Шипово, Бос.Петровац, 31. маја Гламоч итд.)
Зашто би се онда ангажовао један батаљон ако много веће формације саме, без проблема постижу такве успехе. Осим тога, нису ни били испуњени услови за неки нови десант у позадини непријатеља јер се линија фронта стално померала, услед бежања партизанских снага пред немачким.
И најбитније - нити један немачки извештај из тог периода не говори о великим губицима и тешком стању у батаљону, тако да ова расправа да ли је требало да буде опет ангажован у борби или не, није значајна са становишта утврђивања стварних догађаја у Дрвару (а то је циљ историјске науке, да се види шта се стварно десило а не шта је "уобичајено" да се деси у таквој ситуацији)!
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2011 21:02
|
offline
- Trpe Grozni
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Apr 2008
- Poruke: 5919
|
Akvila
Standardni nacin ratovanja gerilskih formacija je povlacenje ispred jaceg protivnika, a ne drzanje fronta. U to vreme NOVJ jos uvek nije bio klasicna armija po tadasnjim svetskim normama, kojima se veoma brzo priblizavao.
Standardni nacin borbe padobranskih jedinica je klasicna pesadiska borba, desantiranje se veoma retko izvodi i kod savremenih padobranskih jedinica. Jel znas kolko je desantiranja izvele njemacke naoruzane formacije (Vafen i SS zajedno) za celo vreme drugog svetskog rata ?? Sta mislis da su radili ostalo vreme ??
Operacija se nije odvijala kako je predvidjeno jer je bilo predvidjeno da se kopnene trupe jos prvih nekoliko sati spoje sa padobrancima.
Proveri kolika je udaljenost od pocetnih polozaja njemackih trupa i Drvara, pa shvatices da su borbe bile veoma teske za tih dvadesetka kilometara koje su kopnene trupe prosle kroz borbu za ceo jedan dan.
U sam Drvar od partizanskih jedinica za vreme desanta su se nalazile samo prateci bataljon delovi inzinjeriskog bataljona i oficirska skola, koja je bila naoruzana uglavnom samo revolverima i pistoljima.
Od otprilike sedam sati, pa do dolaska delova trece licke brigade, borbu su vodili uglavnom prateci bataljon i pripadnici oficirske skole.
Dolaskom trece licke brigade oko 11 casova, Tito napusta pecinu i odlazi u pozadinu, a padobranci su ubrzo prikovani i opkoljeni na groblju gde ostaju do ranih jutarnjih casova sledeceg dana.
Znaci u periodu od 15-16 sati, njemci su prikovani na jednoj relativno uskoj prostoriji koja nije namenski uredjena za odbranu, na njih se gadja iz svega i svacega, bombardiraju ih minobacaci i ti kazes da nisu imali gubitke ??
Mene cudi sto su uopste imali prezivelih pripadnika te jedinice, spaslo ih je samo to sto partizani u to vreme i mesto nisu imali nista od artiljerije (pre svega mislim na topove), pa su njemci mogli da se kolko-tolko zaklone iza zida groblja (debeo kameni zid) koji je pruzao dobru zastitu protiv pesadiskog naoruzanja.
Sto se odlaska Tita u Italiju i na Vis tice, to se dogodilo tek posle devet dana od desanta, tako da je daleko tvrdnja da je bezao i molio.
Meni je daleko interesantnija za analiziranje borba izmedju Prve Proleterske divizije i 7 SS divizije koje su bile veoma zestoke i trajale su desetak dana na prostoru Glamockog polja, a moze se reci da su zavrsile nereseno 5 juna sa gubitcima na obe strane, posle cega su obe jedinice morale da idu na odmor i popunu (iako je to bilo malo teze sa Prvi Proletersku diviziju )
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2011 21:35
|
offline
- Pridružio: 13 Sep 2011
- Poruke: 1061
|
Трпе отворио си два веома важна питања, а која су само дјелимично везана за ову тему. Ја ћо о њима укратко изнијети своје мишљење.
1.Герилски рат
Слабија страна нема снаге да води фронтални облик дејстава. Герилци избјегавају борбу са јачим непријатељским снагама и не вежу се за територију. Али зато настоје да контролишу становништво, ''милом или силом''. Те настоје да спријече да јача страна успостави функционалну власт. У овом свјетлу требало би посматрати дејства како НОВЈ тако и ЈВуО.
2.Њемачке падобранске јединице
Како се рат ближио крају Нијемци формирају све више падобранских јединица. Без обзира што нису имали ваздушну надмоћ, те нису могли ни размишљати о неки већим десантима. По мом мишљењу ово је последица одмјеравања снага Геринга и Химлера. У десанту на Дрвар је учестовао 500.сс падобрански батаљон, те се претходна примједба не односи на овај десант, већ на цјелокупне оружане санаге Њемачке.
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2011 21:55
|
offline
- akvila

- Građanin
- Pridružio: 27 Dec 2011
- Poruke: 141
- Gde živiš: Avnojevska Srbija bez drugova iz AP KiM
|
Trpe Grozni ::Standardni nacin ratovanja gerilskih formacija je povlacenje ispred jaceg protivnika, a ne drzanje fronta. U to vreme NOVJ jos uvek nije bio klasicna armija po tadasnjim svetskim normama, kojima se veoma brzo priblizavaoЧему онда формирање разних "совјетских република" почевши од Ужичке па до ове Дрварске? Да ли је нормално онда да герилске формације држе градове и вароши?
Trpe Grozni ::Proveri kolika je udaljenost od pocetnih polozaja njemackih trupa i Drvara, pa shvatices da su borbe bile veoma teske za tih dvadesetka kilometara koje su kopnene trupe prosle kroz borbu za ceo jedan dan.То само говори какво је мишљење Рендулиц имао о противнику, ако је послао пар стотина падобранаца на Титов главни штаб, знајући да им појачања неће моћи доћи брзо!
Trpe Grozni ::U sam Drvar od partizanskih jedinica za vreme desanta su se nalazile samo prateci bataljon delovi inzinjeriskog bataljona i oficirska skola, koja je bila naoruzana uglavnom samo revolverima i pistoljima.Само ове јединице су имале дупло више људи од првог таласа падобранаца, па су ипак изгубиле град, и то за нешто мало више од сат времена. А у широј околини града биле су још три комплетне и делови две дивизије. И дуже од 24h они нису успели да савладају тај батаљон (више него чудно, ако је већ батаљон био десеткован као што кажу "историчари")!
Trpe Grozni ::Znaci u periodu od 15-16 sati, njemci su prikovani na jednoj relativno uskoj prostoriji koja nije namenski uredjena za odbranu, na njih se gadja iz svega i svacega, bombardiraju ih minobacaci i ti kazes da nisu imali gubitke ??Не кажем ја,него оригинални немачки извештаји од тог дана! И не кажу да падобранци нису имали губитака већ да нису имали онакве губитке какве је гајила партизанска митологија.
Trpe Grozni ::Mene cudi sto su uopste imali prezivelih pripadnika te jediniceА мене рецимо чуди да су имали и толике губитке, с обзиром да знам против кога су се борили - ако ћемо већ да се бавимо претпоставкама и не-историјским расправама!
Trpe Grozni ::spaslo ih je samo to sto partizani u to vreme i mesto nisu imali nista od artiljerije (pre svega mislim na topove)Имали су нешто боље - савезничко ваздухопловство.
Trpe Grozni ::Sto se odlaska Tita u Italiju i na Vis tice, to se dogodilo tek posle devet dana od desanta, tako da je daleko tvrdnja da je bezao i molio.О овоме сам писао већ, и не бих да се понављам!
Иначе, још увек нисам видео ниједан доказ да су губици батаљона били другачији (већи) од оних према извештају од 9.јуна, као и оног извештаја од 10. јуна, чији си један конкретни део, у предзадњем посту, суптилно заобишао (табела губитака)!
|
|
|
|