јагдпантер ловац на тенкове показао се као жилав противник. у нормандији је пантер успео да уништи САМ 10 шермана. Наравно на крају су га ипак уништили... имао је бољи оклоп од пантера, топ 88мм 43/4 Л/71 исти топ који је користио и Тигар 2. направљено их је нешто мало преко 400 комада.
sebab :: ljubasav ::sebab ::sta, 75 mm top bolji za podrsku od 88? malo sutra.
То смо јеном већ расчистили:
То нису топови за "подршку".
ako tako mislis, obrati se trpetu, ne meni, on je prvi izneo taj argument.
Sebab, kolko sam ja shvatio, Ljubisav ne pita, vec potvrdjuje ono sto sam ja reko.
Da malo pojasnim.
Nikad, ali bas nikad nece neki protivavionski ili protivtenkovski top biti bolji za poddrsku pesadije od specijalizovanog topa za takvu namenu, pa makar imao i veci kalibar.
Tenkovski topovi se prave na osnovu kompromisa svih zadataka koje ce taj top imati. Sovjeti su malo vise polagali na protivpesadisku borbu, pa su zato i njihovi tenkovski topovi tako konstruirani. Kod njemaca je obrnuto, oni su vise gledali tenkove kao protivtenkovsko orudje, pa su zato i stavljali topove koji bi mogli da probiju tenkove, ali su bili losiji protiv pesadije.
Sebab, kolko sam ja shvatio, Ljubisav ne pita, vec potvrdjuje ono sto sam ja reko.
е баш нећемо да читамо шта други пишу.
Трпе потврђујем твој став.
Узимање ПА топа за тенковски је привремено решење, док се не направи оригинално, чист противоклопни (противтенковски) топ, као што је за Пантера и Краљевског Тигра.
sebab ::----------- plivali su oni odlicno s obzirom na okolnosti. upravo im je logistika dosla glave - za sav taj transport delova treba goriva, cega nije bas bilo dovoljno narocito na kraju rata. ne mozemo govoriti samo o unistavanju fabrika i zaustavljanju proizvodnje na odrejeno vreme, vec mnogo sire od toga. mislim na unistavanje zaliha goriva, fabrika za proizvodnju sintetickog goriva, putnih pravaca itd. same fabrike su nemci relativno brzo popravljali i ponovo pokretali proizvodnju, sto bi se desilo i drugde, ali sve to crpi resurse i trosi energiju koja je mogla da se utrosi negde drugde. tacno je da su nemci imali vecu proizvodnju 1944/43 nego 1941, ali treba traziti osnovne razloge upravo u boljoj organizaciji.
Samo da dopunim
Dultl je rekao da je kljuc uspeha bio kada je dozvolio lovcima da se u povratku sa misije odvoje od bombarderskih formacija i krenu sa napadima na ciljeve na zemlji.Uspeli su totalno da paralisu saobracaj pa cak i ono malo goriva koje su imali Nemci vise nisu mogli da transportuju osim iskljucivo nocu.
манимо се ми више приче о бомбардовању употеби ловачке авијације на циљеве на земљи, као и тешких бомбардера и њиховог учинка....
један од већих проблема немачких тешких тенкова је био њихов мали радијус дејства, па су их немци углавном транспортовали нон стоп возовима до сектора где би требали да дејствују како би штедели гориво. можда и највећи проблем тигра био еј његова не нормална потрошња бензина, плус ако су га немци форсирали у дуге маршеве долазило је до отказивања најчешће мењача. управо из не могућности да се изврши ремонт. то је била једна од највећих бољки и Тигра и Пантера која није отклоњена до престанка производње оба монструма....
Мала неслагања:
"Михаел Витман (нем. Michael Wittmann), (22. април 1914 – 8. август 1944.) је био СС-Хаупштурмфирер (СС-капетан) у 101. СС тешком тенковском батаљону (Schwer SS-Panzer-Abteilung 101) током Другог светског рата и један од најуспешнијих тенковских командира у историји ратовања. Остаће запамћен по чувеном нападу на делове британске 7. оклопне дивизије, 13. јуна 1944. год. код француског градића Вијер-Бокаж, који је извео самостално у свом тенку типа Тигар............
...............
Витманов број победа никада није превазиђен. Током своје војничке каријере уништио је 138 непријатељских тенкова, 141 аритљеријско оруђе и непознат број других оклопних возила. У тренутку своје смрти био је носилац Витешког крста Гвозденог крста за храстовим лишћем и мачевима. Сахрањен је на гробљу Ла Камбе у Француској"
није извео самостално. после пар минута борбе су му се придружили још осам тигрова из његове чете..па су продужили све до вила бокажа где му је оштећен тигар, а немци су ту изгубили ја мислим два или три тигра поред његовог. а мислим да је укупно учествовало око 10 тигрова у том нападу.
гледајући само уништене тенкове, онда је тачан тај податак, ако се гледа колико је ко још уништио других возила и оруђа онда је он дефинитивно први...
Trpe Grozni ::
Ljudi bre, Panter je imao oko 50 tona, a za toliku tezinu bio je cak i veoma slabo oklopljen.
Mozes napraviti tenk iste oklopne zastite a da je tezak svega 25tona, ali samo ako posadu cine kepeci.
Trpe Grozni ::
ali zaboravljate da je osnovni zadatak tenkova da prati i pomaze pesadiju, a za tu ulogu su se mnooogooo bolje pokazali sovjetske 76-tice i 85-tice, kao i zapadne 75-tice.
Mislim da je sovjetska 85ca bila pre svega namenjena za PT borbu jer je uvedena u naoruzanje posle Kurska, a tu su videli da im treba znatno bolji PT top.
Sto se tice Amera oni su napravili ozbiljan previd. Kod njih su samo lovci tenkova imali protiv tenkovsku municiju. To je dovodilo do toga da tenkisti kradu posade lovca tenkova. Na papiru je taktika da lovac tenka se bori sa tenkovima a tenk pruza podrsku pesadiji jedino funkcionisala.
Kolko vidim, danas su tenkovske posade na sovjetskim/ruskim tenkovima priblizne mase sastavljene od kepeca. T-54/55 je nastao nekolko godina posle drugog svetskog rata, pa ima tezinu od 36 tona i bolje je oklopljen od Pantera.
Panter je imao solidnu (ako ne i odlicnu) oklopnu zastitu sa cela, ali sa strane i od pozadi, oklopna zastita mu je bila slaba (za to vreme cisto prosecna). Kada protivnik to sazna, sigurno ce izbegavati da te tenkove napada sa cela, vec ce svoja protivtenkovska orudja i tenkove postaviti tako da udare sa boka ili od pozadi.
D-5T i ZIS S-53 jesu stavljeni na T-34 zbog toga sto je sovjetima trebao tenkovski top sa boljim protivtenkovskim karakteristikama, ali opet su bili "raznovrsniji" po pitanju ciljeva.
Da su hteli sovjeti cisto protivtenkovsko oruzje na T-34, jos od pocetka bi forsirali T-34/57 sa topom ZIS-4 koji je imao daleko vecu probojnost od L-11 i F-34 u kalibru 76.2mm. Ali top IS-4 je imao slabije karakteristike protiv ostalih ciljeva, pa su zato odabrani ovi topovi koji su masovno koristeni (tu je normalno veliku ulogu imala i jednostavnost proizvodnje i odrzavanja, kao i cena proizvodnje).
Tenk je orudje za razlicite upotrebe, ipak prvenstveni cilj mu je poddrska pesadiji. U ofanzivnim akcijama, koristi se za inicijalno probijanje neprijateljskih linija, i kasnije za gonjenje neprijatelja (uz pesadiske jedinice, razume se). U defanzivnoj ulozi sluzi za brzo zatvaranje rupa nastalih na sopstvenoj odbranbenoj liniji. Znaci, manevar i vatra (ne samo protivtenkovska) je isto tako bitna stvar (ako ne i bitnija) od oklopa.
Sto se tice topa, sto bi Rusi u T-34 ugradili 57mm kada je 76mm bio vise nego dovoljan sve dok se nije pojavio Tigar i Panter? Kada su se ta dva tenka pojavila 57mm nije bio dovoljan za njih. Zato je nastao 85mm. Nije 85mm uveden u naoruzanje zarad bolje protivpesadijske borbe.