Kacusa "Staljinove orgulje"

2

Kacusa "Staljinove orgulje"

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4232

i kacuse i nebelwerfer su ostavljali velik demaskirajuci dim, ali je problem kod nebelwerfera bio to sto je bio vucni sistem. posle su ga stavljali na polugusenicare.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2007
  • Poruke: 8384
  • Gde živiš: Ravni Banat

sebab ::i kacuse i nebelwerfer su ostavljali velik demaskirajuci dim, ali je problem kod nebelwerfera bio to sto je bio vucni sistem. posle su ga stavljali na polugusenicare.
Panzerwerfer
http://www.youtube.com/watch?v=-uXsXJ6Fcck
http://www.youtube.com/watch?v=QU1DPlWRhVI
http://www.youtube.com/watch?v=xtSTMYGEyaM



offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31294

U WWII je bio jos i Americki T34 Calliope.




http://en.wikipedia.org/wiki/T34_Calliope

Dopuna: 28 Jun 2009 18:05

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12605

U nasim novinama za bilo koje visecevno raketno oruzije postoji samo jedan naziv Kaćuša Mr. Green

Inace mojoj pokojnoj babi su ostale u secanju. Kaze kada to pocne da grmi mi svi pod sto. Polozaj sa koga su tukli kacusama je bio blizu sela. A inace Ruje su ih drzale pokrivene ciradama i svako bi se vrzmao blizu kacuse dobio bi lepe batine.

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 26325
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Kaćuša BM-13 (82 mm) u Vojnom muzeju na Kalemegdanu




offline
  • Pridružio: 03 Sep 2007
  • Poruke: 106
  • Gde živiš: Solun

Imao bih jedno pitanje u vezi ovog primerka BM-13 na Kalemegdanu.Da li je to bio jedan primerak za testiranje ili je JNA imala u svom naoruzanju jos primeraka ovog orudja?Zanimljivo je da je kamion ZIS 151 koji ima naknadno montirane tockove od ZIL 157.

offline
  • 1199 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 845

Napisano: 28 Feb 2012 23:54

Da se i ja malo nadovezem na temu Nebelwerfer:

Citiram iz knjige "Deusche Raketten-werfer band 28 mit poster" ISBN 3-7909-0057-5, copyright 1977.

Pocetci:
Pocetak njemacke sa raketama na cvrsto gorivo se samtra 1910 gdje su Herman Oberth i Goddard poceli sa "grundlagenforschung", tzw temeljnim istrazivanjima (osnove).

Prvu primjenu su ova sredstva u njemackoj vojsci dozivjeli 1934 kao Granat und Nebelwerfer (bacaci granata i dimnih zavjesa (Nebel jeste magla, ali u ovom kontextu znaci dimna zavjesa - moja opaska))
malo slika:

Prva primjenjivana granata:



Zacetnik ne samo raketnih sistema u vojskama svjeta (korjeni modernih minobaca ?):




http://en.wikipedia.org/wiki/10_cm_Nebelwerfer_35


Varijacije raketa proizvedenih za nebelwerfer npr u Luftwafe kao raketa zrak / zrak



Izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/Nebelwerfer

Namjena:
Ideja iza raketnih sistema je bila stvoriti artiljerisko sredstvo "siromasnog covjeka", tako da jedan sistem neprelazi cijenu od 1500 do 5000 tadasnih Reichsmark. Takodjer se brze pravi i treba manje resursa za njegovu proizvodnju (navodi se od pola do trecine, ali se nekaze sta: vremena? sirovine? novca opcenito?). Takodjer se trazi jednostavno sredstvo za dejstvo (spominju se ispaljivanja sa drvenih boxova). Paljba iniicirana strujom je osiguravala visoku kadenzu.



Interesantno je da su projektili u kalibrima od 15cm do 32 (primjenjivani kalibri njemacke vojske u WWII za nebelwerfer) nosili i do 9x vise exploziva nego njihovi artiljerijski pandani (bar kod vecih kalibara). Takodjer je detonacija neuporedivo jaca nego kod standardne artiljerije, pri malom broju srapnela, uzrokovana tankom kosuljicom (vjerovatno jer su radni pritisci raketa manji za projektil u odnosu na klasicnu artiljeriju, pa i tjelo projektila moze biti jednostavnije tj sa tanjom kosuljicom - moja opaska) su dovodili do velikog ucinka na cilju. Kombinacija razornih, zapaljivih i dimnih projektila je povecavala ucinak. Ucinak se uporedjuje (u knjizi) sa minobacacima kalibra 21cm.



Sljedeca stavka je "flechendeckung" (da laicki (nisam artiljerac) probam - pokrivena povrsina):
Dok (tadasnje njemacko) artiljerijsko odjeljenje pokriva 650 x 100m (vjerovatno u slicnim kalibrima i broju cjevi tj orudja), odjeljenje Nebelwerfer ima dejstvo jedne regimente - 2000 x 100 metara!



Malo statistike: Ovaj dio artiljerije je dobio najvise na masovnosti u njemackoj vojsci od 1939te do 1945te - cak 50ak puta! Sa 100 casnika, 332 docasnika i 1612 vojnika 1939te godine narasla an 5357 casnika, 18150 docasnika i 112321 vojnika 1945te godine! Istini za volju - dosta na ustrb klasicne artiljerije, ali ipak impozantno i putokazno za buducnost.

Malo kronoligije (na njemackom, sry):



Pregled tipova uvedenih u naoruzanje (na njemackom, sry):



i jedan fin link sa ljepim slikama: http://zweiter-weltkrieg-lexikon.de/index.php/Gesc.....Wf-40.html

Ovoliko za sada. Nadam se da nisam prekrsio nijedno pravilo

s stovanjem

Dopuna: 29 Feb 2012 22:09

Prvi visecjevni njemacki raketni bacac - 15 cm Nebelwerfer 41:



izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/15_cm_Nebelwerfer_41

offline
  • Pridružio: 20 Jan 2011
  • Poruke: 111

saula ::Kacuse su Rusi prvi put upotrijebili kod Smolenska zimi 1942. Ovo oruzije je izazivalo pravu senzaciju iako njegova preciznost i uboito dejstvo nisu bili na visokom nivou. Njemacki model koji se sastojao od 6 odnosno 8 cijevi nazvan *bacac magle* bio je inferioran u odnosu na ruske kause iz razloga sto je zasobom ostavljao veliki oblak dima te je nakon svakog ispaljenja morao mijenjati polozaj sto bas i nije bio jednostavan posao.

prva "proba" je bila 1938 kod halhin hola... rakete su bile montirane na avionima od tipa i-16.
za vreme nemackog napada na sovjetski savez je prvi put koriscena (sa kamiona) 13.jula 1941.

offline
  • Artiljerac
  • Pridružio: 07 Nov 2009
  • Poruke: 3123

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26185
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Ево једног мог прилога о каћушама. Јесте филмска критика, али је главни јунак овај систем...Wink


Одред специјалне намене (отряд особого назначения)


Руски филмови имају много предности за наше тржиште, између осталог и због тога што су увек доследно или бар правилно преведени...или бар у духу филма. Тако се и лакше успостави бољи контакт с публиком. Овом наслову, истине ради, треба променити придев јер је реч о одреду посебне намене (и у нашој војној и милициској терминологији то је уобичајенији назив),али да баш не цепидлачимо.

После привлачног наслова брзо и лако се упуштамо у интересантан филм који би у свом поднаслову могао да понесе атрибут – ратни акциони филм. Помало противречно, неко би приметио јер је сваки ратни филм у суштини и акциони. Међутим, овде треба имати на уму нешто друго – годину производње! Филм је снимљен 1978. године и Руси су већ ''истерали жељу'' за епским фрескама, гигантским садржајима и историјским тренуцима (мада их та жеља никад не пролази). На ред су дошле ''мале битке'' , незнани јунаци, преломни тренуци који тако не изгледају, итд. Почело је са стидљивим приказивањем и тамније стане рата (нису све погибије херојске, нити је сваки потез генијалан). Но, можда још важније јесте то што у то време на Западу се , захваљујући јевтиним колор техникама и новим системима (панавижн, виставижн, итд), на ратни филм гледа као атрактиван, акциони садржај. Зашто? Зато што су се родили и расту гледаоци којима није довољно да пробудите у њима патриотска осећања па да похрле у биоскоп. Седамдесетих година нова публика тражи акцију. Сетимо се да је и код нас процес текао управо таквим током! После рата довољно је било написати на афиши ''Козара'', ''Прозван је и пето три'' па да публика без речи уђе у салу. Дошла су времена када се почело лепо живети, а стасавале су генерације које не памте рат, па су за њих идеални били Бата и Смоки, Борис Дворник и остали филмски партизани и ''домаћи Немци''. Из филма у филм су се селили не мењајући униформу. Ми смо, у шали , говорили да Бата и Смоки имају своју сошку у Филмском граду, а да Карстен и други тумачи немачких улога униформе држе код куће.

Е, ни Руси нису били имуни на ту појаву, стога се бавим овим филмом. У кинематографском смислу речи ја не бих на њега потрошио ни два реда, али управо због времена и тенденција због којих је настао, тако га треба и протумачити, како бисмо могли да разумемо и друге филмове тога времена. Као што знате, нерадо препричавам филмове, али сада ћу то у најкраћим цртама учинити, како бисте се уверили у ово што сам већ експлицирао.
Летње је време, фронт је мање-више стабилан. Главни разлог целе акције јесте један камион са инсталацијом ''ереса'' (тако су у почетку звали ''каћуше''). Један дивизион је затечен ''спуштених панталона'' и у последњем тренутку се повлачи испред већ огорчених Немаца који свуда по фронту једва чекају да чују плотун каћуша, како би јурнули да бар једну заробе. Колона се убрзано повлачи...али: последњем камиону из колоне граната пресеца пут кидајући понтонски мост и каћуша тоне на дно дубоке и брзе реке. Настаје трка између два одреда специјалне намене – немачког и совјетског. Даље слутите како се радња одвијала јер је познато да ни једна инсталација никада није пала у руке Немцима, између осталог стога што је поседовала уређај (примитиван, али веома делотворан) за самоуништење.

Шта је у филму добро, поред приче? Изванредна камера која се врло модерно креће док прати објекат у покрету (смештена је чак и у авион при полетању, на мотоприколицу, итд). Врло атрактивно и акционо. Обука и одбир групе су такође интересантни, као и њихов ''реквизитаријум''.

Шта филму обара квалитет? То што без икакве потребе подсећа на филмове које су снимали Пекинпо и друштво на Западу јер Руси тој акционој драматургији нису дорасли, па понекад изгледа смешно то што извиђач (циркуски бацач) ножем убија немачког војника (да би демонстрирао вештину бацања и пригушио присуство), а затим пуца пиштољем. Има таквих трапавих детаља, али нису пресудни. Они, углавном, говоре о томе да Русима није било нужда да праве такав жанр, али су га свеједно направили. Свакако препоручујем да погледате овај филм.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1002 korisnika na forumu :: 33 registrovanih, 6 sakrivenih i 963 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: armor, Bobrock1, Boris90, Denaya, DonRumataEstorski, Haris, havoc995, ivan979, Karla, Kriglord, kybonacci, Lieutenant, mercedesamg, Mihajlo, Milometer, milos97, miodrag, oldtimer, Panter, Parker, pein, Povratak1912, predragc, royst33, S2M, Singidunumac, Srle993, trutcina, vathra, voja64, Volkhov-M, yufighter, Zvrk