offline
- Pridružio: 27 Dec 2011
- Poruke: 245
|
6.lickadivizija ::Iskreno, mislio sam da g. Samardzic nece doci ponovo na ovu temu, nego da ce otvoriti sledecu.
Занимљиво...
Пошто сте склони разним опсервацијама о мом раду, бићу слободан да изнесем и свој утисак. Дакле, Ви сте у позицији особе која жели да игра шах с неким, а зна да пешаци иду напред, да коњ иде у Г, док већ за ловца и топа сумња ко иде укусо а ко лево-десно...
6.lickadivizija ::
U redu, procitao sam prve tri knjige "Draze i opste istorije cetnickog pokreta". Moja familija sa oceve strane je cisto monarhisticka i cetnicka bila, i danas imam rodjake u Cikagu koji su bezali tamo 1945. godine. Elem, kod brata od strica procitao sam tri knjige vase i mogu reci ono i malocas - u rangu su seoskih hronika koje su nekadasnji ucitelji pre jedno 20 godina masovno "stancovali" jer su im prihodi bili ispod casti u to doba, a podaci su im u rangu crkvenih knjiga umrlih i rodjenih. Nije mi jasno sto sve knjige o vasem verovatno najdrazem istorijskom liku niste sveli u tri, cetiri pet toma, nego ih izdajete kao brosure na kioscima. Jel to opet u prvom planu finansijska dobiti ili Vam se svideo Lenjinov nacin izdavanja brosura pred revoluciju? onako, ukratko da radnicka klasa razume poentu, a intelektualci leve provenijencije neka citaju ozbiljne i debele Marksove tomove Karla Marksa?
Шта Вам није јасно?
Била је у тренду продаја књига на киосцима, јер су књижаре запале у кризу. Зато сам књиге у тврдом повезу поделио на више издања у меком повезу. Продајна цена била је знатно нижа и постале су доступније. Тиражи су били до 12.000 примерака, тако да су моје најтиражније књиге, рачунајући и тврди пвоез, дошле до 17.000 примерака. И тако постале најтиражније књиге о Другом светском рату на тлу бивше Југославије.
Књиге које сте видели су део серијала ''Генерал Дража Михаиловић и општа историја четничког покрета'', 1-5. Тај серијал је у тврдом повезу, и дакле доста скуп за наше прилике. Ипак откупило га је много библиотека. Ево укуцао сам на сајту народне библиотеке Србије за 5. том, у скоро свим библиотекама је издат на читање:
http://www.vbs.rs/scripts/cobiss?ukaz=DISP&id=.....&sid=2
Иначе тих 5 књига у тврдом повезу поделио сам на 16 књига у меком повезу. Видели сте дакле само мањи део, а ни за тај мањи део не дајете озбиљну критику.
Такође, не знам да ли сте приметили, овде се помињу и Народни музеј Краљево, Историјски архив Чачак и друге установе у којима је извршена дебољшевизација историје. То је неумитан процес.
6.lickadivizija ::
Kazete sledece:" Постоји утврђена терминологија, али за Вас је очигледно валидна само једна... Та једна нестаје широм света, бране је још само 6. личка и остале пролетерске... " - hocete li reci da inostrani istoricari jugoslovenske drame ne nazivaju partizane "partizanima", nego "komunistima"? Jel ste to culi na nekom medjunarodnom naucnom skupu na koji ste pozvani ili ste stekli utisak citajuci naucne radove tih autora. Pojasnite mi, molim Vas, nije mi jasno!
Позван сам, учествовао сам, чуо сам:
http://www.pogledi.rs/diskusije/viewtopic.php?t=19.....mp;start=0
6.lickadivizija ::
Ako Vam se ne dopada 6. licka divizija i ime Nikole Tesle ciji je sestric i naslednik Savo Kosanovic
То име су после узели. Када је основана, на штамбиљу, дакле у заглављу сваког документа, писало је:
НАРОДНООСЛОБОДИЛАЧКА ВОЈСКА ХРВАТСКЕ
ГЛАВНИ ШТАБ ХРВАТСКЕ
1. ХРВАТСКИ КОРПУС
6. ХРВАТСКА ДИВИЗИЈА
Погледајте у партизанским зборницима на Знаци.нет.
Дакле, била је хрватска паравојна формација.
Једно питање за Вас:
- ко је био вођа устаника у Лици 1941. и до фебруарта 1942? Како се звао?
6.lickadivizija ::
ta Jugoslavija nastala iz AVNOJ-a i na tim tekovinama je bila medjunarodno priznata drzava, zemlja pobednica u ratu, osnivac UN-a i mnogih drugih medjunarodnih organizacija, ocu da recem, zemlja koja je imala svoje mesto u medjunarodnom poretku nastalom na trijumfu antifasistickih sila.
На жалост, у праву сте, али то је било 1945, после рата, а овде причамо о рату.
6.lickadivizija ::
"У Краљевини је била само једна војска - Југословенска војска, познатија као четници." - Podseticu Vas najsrdacnije da je Jugoslovenska kraljevska vojska kapitulirala 17. aprila 1941. godine u Beogradu. Sa strane tadanjeg pukovnika Mihailovica lepo je sto mu moralni razlozi nisu dozvolili da prizna kapitulaciju domovine, ali on nije vodio vise regularnu vojsku, vec jedan ilegalni gerilski pokret.
Ноторно је да је Краљевина постојала до 1945, тј. да 1941. није било капитулације. Погледајте детаље:
http://www.pogledi.rs/diskusije/viewtopic.php?p=242191#242191
6.lickadivizija ::
Cak i da prihvatimo da su cetnici legitimna vojska, sta su onda oni nakon 12. septembra 1944. godine kada ih kralj Petar II proglasom poziva da pristupe NOVJ-u? Jel su oni u Vasoj klasifikaciji tada: odmetnici od narodne vlasti, peta kolona, kvislinzi, okupatori? Bilo bi lepo da nam to izlozite, sumnjam da je Draza u Vasim shvatanjima u drzavnoj hijerarhiji "stariji" od kralja Petra II!
Дража није, али ратна Скупштина Краљевине јесте.
6.lickadivizija ::
O svedoku i borcu Vardarskog korpusa govorite:"Овај човек је много шта заборавио, сада Вам не могу рећи ко је он и ко је командант кога помиње.". Primetio sam da uvek kada naidjete na izvor koji se negativno izjasnjava o cetnicima ili pozitivno o partizanima pokusavate da ga diskreditujete na sledece nacine:"taj nije bio na pravom mestu", "do toga su podaci stizali samo posredno", "taj je sve zaboravio" itd.
I onda ide vase glavno svojstvo: nabrajanje za ovu diskusiju totalno nebitnih pojedinosti tipa ko je bio cetnicki vojvoda u kom selu i ciji je plot preskakao da bi se domogao cari neke domacice kojoj su muza zarobili Nemci itd..
Toliko teksta napisaste i "'artije" istrosiste i nicim ne opovrgnuste iskaz ovog svedoka koji kaze da u lancu komandovanja nisu imali nikakav dodir sa Ravnom gorom i stabom generala Mihailovica. Imate li vi neki dokument kojim komanda Vardarskog korpusa potrvdjuje subordinaciju generala Mihailovica i njegovog staba nad njima? Ako nemate, dzabe vam ko je ljubio Drazinu sliku na Ovcem polju! Ozbiljno Vam kazem, ovime nista niste dokazali!
Имам, наравно.
Поставићу документа коју су за Вас прихватљива, дакле партизанска, о 1. вардарском корпусу (као што сам напре навео, постојала су још два корпуса у Македонији). Четници су у Македонији били јачи од партизана до 1944, а управо је 1. вардарски корпус први потучен, тј. баш ту су четници почели да губе територије. Ово је из Драже 4 великог према партизанским зборницима:
Окружни комитет Комунистичке партије Југославије за Врање бројно стање Вардарског корпуса почетком 1944. године процењивао је на ''преко 800 наоружаних бораца''.65
Делегат Врховног штаба за ову област, Светозар Вукмановић Темпо, наводио је већу цифру (''нешто преко 1.000 четника''), али из његовог извештаја није јасно да ли је реч само о Вардарском, или и о деловима Јужноморавског корпуса, јер користи термин ''на врањском и кумановском подручју''.66
Када су довољно ојачали захваљујући западним испорукама, комунисти су се поново окомили на Вардарски корпус. Сада су сконцентрисали све своје јединице из тих крајева, састављене од Бугара, Македонаца, Албанаца и Срба издајица: 3. македонску бригаду, 6. јужноморавску бригаду и Косовски одред.67
Напад на Вардарски корпус изведен је 29. фебруара 1944. године. Главнина јединице морала је да се повуче на север, на територије Јужноморавског и Јабланичког корпуса, док су на матичној територији остављене мање групе герилаца. Комунисти пишу да су 29. фебруара заробили 200 четника, од којих су 16 стрељали, док је један део четника ''са официрима побегао у Србију'' (тј. у област Врања). Исти извор, Окружни комитет КПЈ за Врање, о комунизирању територије Вардарског корпуса бележи:
Утицај њихов (четника - прим. аут) на народ био је доста велики, тако да наилазимо на доста тешкоћа при раду... И поред правилних директива по питању краља, монархије, цркве, попова, итд, неки партизани, провоцирани од стране њихових људи, грешили су баш у том крају па нам и то смета при раду. Овакве теме су врло честе у овом крају а наши партизани су млади и још нису упознати са линијом народноослободилачке борбе. Отпор народа према нама се појављује у селима {ироке Планине и најближе околине. После добивених транспората баш у овом селу тај отпор је смањен.68
(...)
Према извештају Окружног комитета КПЈ за Врање од 22. августа 1944, овде се налазила 22, а привремено и 25. српска дивизија. Боравак ове друге јединице је ''за моменат збунио народ овог краја'', наводи се у извештају, уз следеће образложење:
И поред напомене партијској организацији у дивизији (25. дивизији - прим. аут), како ће се војска понашати према народу и какав је тај народ, затим како ће се извршити реквизиција коња, котлова и осталих ствари, потребних војсци, није се правилно по томе поступило.69
(...)
О четницима и народу у извештају се каже:
Поред окупаторске војске у извесним деловима Врањског и Пчињског среза постоје још извесне групе дражиноваца... Осетили су да смо немоћни да их уништимо (јер то нисмо ни покушали). Народ их крије, не пријављује их нама и ми немамо никаквих обавештења из тих села... Народ нас у томе крају прима само због велике силе (једна до две бригаде су увек тамо), али неку изразиту љубав према нама не видимо. Нема активности, ни од мушкараца ни од жена, који би се мало више старали око помоћи војсци и народноослободилачкој борби. НО одбори не постоје, јер из тих села нико не сме да се прими у одбору. Њихове (четничке - прим. аут) главне базе су: Тибужде, Преображење, Буштрање, Копањане, ?апско, Миланово, Кошарно, Богдановац, Ново Село (Биљачко). У Пчињском срезу село Козји Дол, где се креће командант Кривопаланачке бригаде - Петруш. У срезу Пољаничком њих има више. Одред је био прилично неактиван и дозволио је да они похватају међусобне везе и да се ставе под команду неког Беговића... У Масуричком срезу, где је партијска организација најстарија и најјача, ту је и народ најбољи.70
65, 66 Зборник докумената, том 1, књига 20, 533, 534.
67, 68, 69 Зборник докумената, том 1, књига 20, 533, 534-535, 676.
70 Зборник докумената, том 1, књига 20, 676-677.
О четницима у БЈРМ на македонском:
http://www.pogledi.rs/diskusije/viewtopic.php?t=7561
6.lickadivizija ::
"Тим пре шрто сам објавио негде око 45 наслова." - E, tu Vam moram odati licno priznanje! Vojislav Seselj, pa Isidora Bjelica, pa Vi! To je zasad, ali ima ja poverenje u Vas, "nastancovacete" vi jos na desetine brosura mekog poveza, pa neka cita "sprski domacin" sta mu Vi pisete o Drazi i cetnickom pokretu natenane!
Salu na stranu, legendarni francuski istoricar umetnosti Salomon Renak pise u predgovoru "Apolu" da su potrebni "godine analize za jedan sat sinteze".
Mislim da je bitniji kvalitet od kvantiteta!
Rekoh Vam ja lepo da sam procitao par vasih brosura. Eto, imali ste pogresan utisak o meni. Sad, da sam podvlacio zutim markerom i crvenim markerom, pa to ucio napamet kao Puskina ili NJegosa, nisam, iskreno!
Искрено, требало би, јер је очигледно да Вас ова питања много занимају. А овде видимо само површан наступ.
6.lickadivizija ::
Sada malo o glavnoj temi.
Ucesnik ste u procesu rehabilitacije generala Mihailovica, sami ste to rekli. Zar Vam se ne cini pametnim ovaj moj predlog. Posto ste zainteresovana strana u postupku, mozda bi bilo logicno i moralno sa Vase strane da obustavite Vas publicisticki rad jer ce objektivnoj akademskoj javnosti delovati da kao strana u postupku niste ludi da u Vasim delima koristite dokumenta koja bi Drazi i cetnicima naneli stetu?
Користим сва документа, без обзира да ли некоме иду у корист или не. Прочитајте и видећете.
Што се тиче главне теме, као што рекох поставићу рад историчара Историјског архива у Чачаку, тражен од суда.
|