offline
- akvila
- Građanin
- Pridružio: 27 Dec 2011
- Poruke: 141
- Gde živiš: Avnojevska Srbija bez drugova iz AP KiM
|
6.lickadivizija :: Kazi ti meni sta su osnivacki akti druge Jugoslavije, pa da mi lepo nastavimo pricu? Drugo, kazi ti meni da li je JA jedina legalna sila Demokratske federativne Jugoslavije? Jel to toliko tesko priznati?
Стварно немам намеру да се 10 дана вртим око исте ствари. Ако ти, из петнаестог пута не можеш да укапираш да друга Југославија није ништа више него наставак прве, и да нема никакве "оснивачке акте" онда не видим разлог да ти више одговарам на ту тему.
6.lickadivizija :: Sada ponovo o Drazi i cetnicima: jesu li za tebe cetnici samo oni koji su ostali sa Drazom na Zelengori i jesi li sve ostale odbacio? DJujica, DJurisica itd?
Исто као и у претходном случају. Када изнесеш конкретне податке уместо парола, можемо да наставимо.
6.lickadivizija :: Akvila, ko je 1944. godine oslobodio zapadnu Srbiju? Uzice, Valjevo, Cacak, Sabac itd? Tamo, cini mi se, nije usao ni jedan sovjetski vojnik! Zar ne? Polako sa Titom u zatvoru, mnogi su vladari i veliki ljudi robijali!
Ух, ал' су ти примери. Шабац и Ваљево су сами Немци напустили, Чачак су заузели Руси а и Ужице ако се не варам је сама напустила "Принц Еуген" дивизија.
Многи велики људи јесу робијали али Тито нема никакве везе са тим.
6.lickadivizija :: Znao sam! Opet ti imas opravdanja za protivpravno delovanje kralja i nemas opravdanja za protivpravno delovanje komunista! "Kralj je nas, njemu je sve oprosteno, komunisti nisu nasi i njima nije nista dozvoljeno!" Ajmo ovako da obrnemo stvar naopacke: kralj je 6. januara iskoristio guzvu u zemlji i izvrsio diskuntinuitet sa dotadasnjim ustavnim stanjem da bi ojacao svoj polozaj, a komunisti su zarad narodnog dobra rusili tu drzavu i nisu joj postovali zakone! Sve u svemu, vracas se na motive jer ne zelis da izjednacis jedno gazenje Ustava sa drugim! A mnogo je gore kada vlast koja je donela nekakav porpis, a pogotovu Ustav, gazi Ustav nego kada to cine pojedinci i grupe koje nisu na vlasti!
Нисам правдао ничије кршење Устава, али ако већ морам да бирам између таквог кршења које ће да сачува земљу и оног кршења које ће да је разбије, нећу много да се двоумим.
6.lickadivizija :: Totalitarna drzava je drzava na vrhuncu moci. Ona se zove totalitarna jer njeni organi vrse apsolutnu kontrolu nad svim delovima drustva. Vlasti nisu potcinjeni samo organi vlasti kao u svim normalnim drzavama (vojska, policija, drzavnim aparat), nego i celokupna privreda, prosveta, kultura, sport, politicki ... Dovde je komunisticka drzava totalitarna, medjutim, totalitarna drzava je jos gori "Frankenstajn". Ona kontrolise sklapanje braka time sto odredjuje ko se kim moze, a ko ne moze vencati (na primer nacisti su to radili po rasnoj i etnickoj pripadnosti), ona odredjuje kontrolu radjanja dece i odlucuje koje je dete zdravo, a koje nije i koga treba jos na pocetku zivota odbaciti iz drustva itd. Ona odredjuje kako se smes popisati na popisu stanovnistva. Drugim recima, totalitarna drzava ulazi u najdublju intimu svakog pojedinca mimo njegove volje. Sva nastojanja neoliberalne teorijske struje da u totalitarne drzave uvrsti i drzave realnog socijalizma izazivaju diskusije, dok se nacisticke i faististicke drzavcen tvorevine bez dileme uvrstaju u ovakav tip drzave.
Ово ти је врх:"Totalitarna drzava je drzava na vrhuncu moci."
Додуше по нешто си "убо" али далеко је то од онога што треба да буде.
Према Сигмунду Нојману тоталитарну државу карактерише следеће:
1.Обећање безбедности због које су људи спремни да жртвују велики део слободе,
2.Масовна акција уместо рационалних програма. Масе следе вођу који им обећава херојску акцију и историјска достигнућа,
3.Милитантно схватање демократије у којој су грађани као политички војници у перманентном рату,
4.Стварање борбеног духа ради спремности за уништење непријатеља (класног, националног, идеолошког),
5.Принцип вође коме се треба потчинити, а који није ником одговоран, јер сам представља највише вредности.
Према Карлу Фридриху и Збигњеву Бжежинском обележја тоталитаризма су:
1.Постојање једне званичне идеологије,
2.Постојање једне масовне партије, хијерархијски и олигархијски устројене,
3.Постојање тајне полиције под партијском контролом, која све држи под надзором,
4.Потпуна контрола партије над масмедијима,
5.Партијски монопол над оружаном силом,
6.Државна контрола над привредом.
Будимир Кошутић, Радомир Лукић, Увод у право, Београд 2003. с. 213-214.
6.lickadivizija :: Drugo, otkud Vama to da je pred pocetak Drugog svestkog rata trebalo da se formira nekakva Srpska banovina sa sedistem u Skoplju? Jel to opet vasa "slobodna sudijska procena" ili imate neki dokument?
Шта, ни то не знаш? Било је предвиђено формирање и једне српске јединице од преосталих бановина које нису ушле у Хрватску, сем Дравске нормално. Седиште је требало да буде у Скопљу а та српска јединица би се звала "Српске земље". Цветковићеви правни експерти су почетком 1940. израдили нацрт "Уредбе о организацији Српске земље". Требало му је нешто са чим ће да изађе пред бираче, свестан незадовољства Срба због настанка Бановине Хрватске. М. Павловић, Српска правна историја, Крагујевац, 2005, страна 787.
6.lickadivizija :: Mislim da je red da se vratimo temi, a ne da je sirimo na Vase (ne)poznavanje ustavnog prava i nekih pojmova kao sto su banovina, autonomna oblast, administrativna jedinica, republika, federativna drzava itd!
Е алал ти вера, на твом познавању Уставног права.
Gorski car ::Ustav iz 1931 na koji se akvila tako rado pozivas bio je demokratski i legimitan koliko i ustav iz 1946.
А где сам рекао да је био демократски? Прво, у општој типологији Устава уопште не постоје "демократски и легитимни" Устави. Друго ја сам баш нагласио да је припадао тзв. ауторитарној уставности, само треба пажљивије да читаш. Суштина је да је и такав Устав био важећи и обавезујући, и ту сам цитирао Ратка Марковића (који је иначе социјалиста).
Gorski car ::Aleksandar je svoje diktatorske sklonosti pokazao i 1918. godine kada je nametnuo monarhiju i ogranicio vlast ustavotovrne skupstine
Горски, јел' ти знаш да је монархија постојала и пре 1918?
Gorski car :: Istorija KPJ od 1920 do 1990 ne moze se gledati mehanicki i pravolinijski. KPJ se 1920 god. borila za jedinstvenu drzavu sa sovjetskim uredjenjem, kasnije je skrenula sa tog puta pa se opet vratila na put jugoslovenstva.. u vreme NOR-a KPj je bila apsolutno patriotska organizacija koja je za razliku od svih drugih KP u svetu stekla samostalnost u odnosu na MOskvu.. Potvrda toga je 1948.. A mislim da je Titovo Ne Staljinu bilo mozda i teze reci nego Ne Hitleru 27 marta.. obzirom da je Crvena Armija na kopnu bila super sila kakva nije postojala do tada u istoriji.. Tako da ne bih tek tako olako posmatrao istoriju KPJ...
Уопште је ја не посматрам праволинијски, напротив. Они су мењали политику како је стизао диктат од наредбодаваца из Москве. Данас су за Југославију, сутра нису, па опет јесу и тако у круг, а све зависно од расположења Дједа, који је "размишљао" уместо њих.
Што се тиче њиховог патриотизма 1941. и ту треба нешто навести. Нећу да се задржавам на њиховој тоталној неактивности до напада на Совјетски Савез (али признајем - Тито јесте нанео силне губитке Немцима својим прогласима и лецима).
Постоји једна занимљивија ствар. На саветовању у Столицама крајем септембра донете су поред осталог и одлуке да се образују Главни штабови Хрватске, БиХ, Словеније, Србије и Црне Горе али не и Македоније. Секретар ПК Македоније Шаторов у јулу је своју организацију прикључио Бугарској радничкој партији и зато добио подршку делегата месних комитета. Пошто се сада није знало "чија је" Македонија, КПЈ тражи одлуку Коминтерне о њеном статусу. За сваки случај на саветовању у Столицама, суптилно се избегава помињање Македоније и доношње било какве одлуке о њој. Ако Коминтерна одлучи да Македонија припадне Бугарској, КПЈ ће као најлојалнија секција прихватити и такву одлуку.
Ипак из Коминтерне октобра месеца стиже одлука да Македонија "треба да остане у саставу Југославије из политичких и целисходних разлога". Др Марко Павловић, Српска правна историја, Крагујевац, 2005, страна 807.
Тако је, према званичној комунистичкој историји, од октобра месеца почела "народноослободилачка борба у Македонији".
"Захваљујући" Коминтерни, Македонија је остала "наша".
А што се тиче Титовог НЕ Стаљину, препоручујем ти одличну књигу Пере Симића "Тито тајна века", поглавље "Слуђивање поданика", страна 229. Описује како се Тито улагивао и додворавао Стаљину те 1948. па и 1949. године, покушавајући да му докаже да није "застранио" и да га неоправдано оптужује. Када је коначно увидео да је овај остао чврст и непоколебљив, рекао му је "историјско не". Додуше рекао је на мало чудан начин. По повратку од шока да је сада "остао сам", рекао је својим климоглавцима:"Можемо ми другови и сами командовати". Дајући тако одговор на непостављено питање, ко је "командовао" задњих година.
|