offline
- Pridružio: 02 Sep 2012
- Poruke: 207
|
Горане, извини на чекању, али потребно ми је време да погледам шта си све поставио, и онда прекуцам одговор (ја немам могућност да линкујем штампана издања )
gorran ::O "drugom pokretu otpora" dovoljno je citirati komandanta jugoistoka feldmaršala barona Maksimilijana fon Vajhsa. On je, na zahtev Amerikanaca, 1945. napravio kraću analizu, koja je deklasifikovana, pa je dostupna u prevodu na engleski.
И теби то није нимало сумњиво, они га лепо замолили, а он им испричао уз кафу и чајне колутиће, јер је дружељубив? Врло сам сумњичав према овом документу, мада не тврдим да је фалсификат. Пре, да је "штимован".
Парафразираћу МекДауела пре него што почнем са анализом документа:
Citat:Природна претпоставка је да је напуштање Михаиловића последица препоруке савезничких офоцира на терену. Међутим, чињеница је да ниједан официр који је био са њим у вези није дао такву препоруку...(Са друге стране)Официрима код партизана је само у ретким приликама било допуштено да присуствују биткама, били су често под присмотром, а после августа 44 су имали и третман заробљеника...од око 60 америчких официра код партизана, безмало сви су дошли са симпатијама за тај покрет. Данас, тешко да би се и за шесторицу могло рећи да су присталице партизана..Чињеница је да је војнообавештајна служба имала врло мало везе са напуштањем ДМ.Он је напуштен због политичких предрасуда."Сазнања" војнообавештајних служби потом пуштена у промет да би се оправдала таква политика највећим делом су начињена post facto. У то време, подаци са терена су обрађивани по разним канцеларијама да би се прилагодили политичкој ситуацији.
1. Ово је послератни документ, без печата и заводног броја.
2. Нелогичан је, као да је исказ уметан, лоше превођен или селектован:
- у тачки 1) - Терен - каже да су се партизани груписали по неприступачним планинама, са добрим скровиштима, погодним за герилски рат."The lack of railroads, roads and paths in this region" - недостатак пруга и путева су се показали као предност, јер када је пут блокиран, није било увек могуће наћи неки заобилазни.. Занимљиво, у светлу МекДауелове тврдње да су се партизани по стратешки неважним подручјима и увек максимално удаљени од немачких главних снага.
- у тачки 2) - Борци - Рат у Хрватској, Ц.Гори и Србији (тим редом) је био под јединственом титовом командом. Ово није тачно ни за Хрватску, ни Црну Гору, а да не причам о Србији којој није могао да приђе до краја рата... А у одељку Ц, причајући о Михаиловићу каже:"Тек кад је Србија била угрожена Руским уласком у Југославију, Тито је могао да направи успешан продор дубље у Србију - том притиску Михаиловић није могао да се одупре... " Даље каже да је своју војску изградио на језгру мале групе "незадовољних Хрвата" - што је апсурд. Ово би требало да подупире теорију о "хрватским"-антигашистичким- партизанима, а насупрот "великосрпским" четницима. Хрвати су, осим појединаца, партизанима почели да прилазе после капитулације Италије. Такође треба потврдити мит о великој пропартизанској подршци Титу и партизанима, чак и међу Србима.
- тачка 3, став 5) - укратко, мора се поново "оверити" широка народна подршка (коју он никад није имао)
Даље (стр 24), каже да су "партизани толико добро организовани и на високом нивоу да више нема говора о њима као герилцима. Пример наводи напад на Босну из Јужне Србије и Црне Горе" - О ком нападу на Босну из Јужне Србије и Црне Горе он прича? Ово је потпуно нелогично,а и ван контекста његовог исказа. Тито је напредовао са запада у Србију..
- Последњи пасус, иста страна, каже: "Партизани су избегавали фронталне нападе, бежећи у неприступачне планинске крајеве.. ипак, током повлачења су губили велики део тешког наоружања" (тактичко повлачење - главом без обзира, моја прим..). Толико о организованој и ефектној војној сили.
Ниси поставио цео документ...
Све ово ме наводи на сумњу да је у најмању руку његова изјава фризирана и усклађивана са актуелном политиком.
gorran ::Nemačka formacija koja je pokrivala NDH, Crnu Goru i Albaniju zvala se Druga oklopna armija.
Ovde su dokumenti o njenoj delatnosti:
(Jedno pet do deset hiljada dokumenata, nisam brojao.)
Могао си лепо да кажеш да ниси читао Шмидера, а не да тупиш нашироко...
gorran ::
Takođe, komandant Druge oklopne armije generalpukovnik Lothar Rendulic napisao je knjigu sećanja, ima oko 100 strana o Jugoslaviji:
Lothar Rendulic: GEKÄMPFT, GESIEGT, GESCHLAGEN
Zanimljivo, on četnike spominje samo na par mesta. Glavno objašnjenje otprilike glasi "četnici su jedna vrsta partizana koji su bili srpski nacionalisti i rojalisti, i prestali su da se bore protiv nas u novembru 1941."
Inače, štab mu je bio u dubokoj pozadini - u Vrnjačkoj Banji.
Треба рећи и то да је у Југославију дошао средином '43, баш пред капитулацију Италије. Дотле је био позадинац. Човек није имао никакве везе са Југославијом док га нису бацили овамо.
gorran ::Ukratko, zadatak Druge oklopne armije sastojao se u tome da se izbori za jadransku obalu i ključne komunikacije, da izgradi sistem odbrane, te da, što je povezano sa prethodnim, razbije "bande". Iako je raspolagala prilično impresivnim snagama, (254.000 po Schmideru na kraju decembra 1943.), armiji je za posedanje obale bilo potrebno 4 i po meseca: U septembru je vodila borbe za Split, u oktobru za podbiokovlje, u novembru za Pelješac, u decembru za Korčulu, a u januaru je ušla u Karlobag i Senj. U međuvremenu je 3. decembra glavnim snagama pokrenut sklop krupnih operacija u unutrašnjosti (Kugelblitz - Ziethen - Panther - Wolf - Schneesturm - Weihnachtsmann - Waldrausch - Napfkuchen - Adler - Dreznica - Emil...), koje su potrajale do sredine februara. NOVJ je pokušavala da odgovori aktivno - protivnapadom na Livno, napadom na Banjaluku, Tuzlu... Uglavnom, u tim operacijama Nemci su ovladali većinom gradova (zato Lav pita o slobodnoj teritoriji u februaru 1944 - mada ona ni tada nije bila mala).
Međutim, Rendulic je bio svestan da problem ni izbliza nije rešen, pa je 27. februara izdao direktivu kojom nalaže praktično neprekidnu ofanzivnu aktivnost svojih trupa protiv "bandi" (svaka jedinica mora da bude upotrebljena u napadnoj operaciji bar dva puta mesečno).
За тај период МекДауел наводи једну MID-ову процену (август '44) базирану на извештајима савезничких официра у Титовом штабу:
Citat:Од капитулације италије партизанска организација маршала тита као да је на најнижем ступњу снаге и морала..од децембра '43 до јула '44 ниједан официр ОСС није доставио податке о снази одреда којима су били додељени.Ти официри немају никакве могућности да се слободно крећу по терену...
gorran ::
Zbog toga je preduzeo vazdušni desant na Dražu, kombinovan sa udarom motorizovanih kolona (ili je to bilo na onog drugog ).
То је био "неуспешан напад" на оног другог, после кога је исти хитно евакуисан на Вис, па у Италију, па "збрисао у СССР" (Чечилове речи) - ваљда му се удаљеност Италије није чинила довољно сигурном
Да упоредим - прва операција на Штаб вође одметника је названа "Михаиловић", слична ситуација, умало није ухваћен, али је он остао у земљи, и наставио да води и организује отпор.
Има ту симболике - ниједна операција није названа по шегртовом имену.
gorran ::Овде на форуму смо већ расправљали о познатом извештају опуномоћеника за привреду Франца Нојхаузена о привредној експлоатацији и саобраћају у другој половини 1942. и у 1943...Nojhauzen je u citiranom izveštaju za period od polovine 1942. do kraja 1943. samo uzgred spomenuo plovidbu Dunavom, obradivši ga u nekoliko rečenica, bez spominjanja nekih eventualnih problema izazvanih sabotažama.
Аух... ово сам превидео
Чекај, ти мени хоћеш да кажеш да је он урадио извештај за период од годину и по дана - и то у вези економске експлоатације ресурса и привредним токовима?
Ово је бљутаво, држи се ти дивизија и антипартизанских операција...
Па такви извештаји се, посебно у ратно време израђују на недељном и месечном нивоу..
Каквих црних годину дана.. и више.. Цео систем би колабирао за то време чак и да експлоатација ресурса и производња у земљи иде без најмањих потешкоћа - негде другде их има.. Капираш?
gorran ::
Aham, znači McDowell smatra da su aktivnosti od polovine 1942. bez značaja. Dobro je i to znati.
Valjda
Не, то значи да не можеш стање са саботажама до краја '41 објашњавати "ивештајем" за период "друга половина '42 до краја '43". Поготово не синтетичким документом.
Мислим, можеш - деци која верују у деда мраза
gorran ::
Inače, ona Schmiderova brojka o 35.000 u Srbiji i 20.000 u NDH 31. oktobra 1942. je misleading.
Prebacivanje Nemaca na zapad počelo je već januara 1942.
Ради угушења устанка западно од Дрине, у српским крајевима земље. Нема то везе са партизанима.
Манипулатору
|