Koča Popović

3

Koča Popović

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 156

Velicina kakvu Srbija, a ni ona prva Jugoslavija nikad nije imala...a kamo li druga...
Intelektualac, nadrealista, de facto komunista koji je kritikovao komunizam....vojskovodja svetskog kalibra, diplomata...
Za razliku od Krcuna i Rankovica, za tri klase vise, bas zbog sirine pogleda i mogucnosti da sagleda stvari sire i duze od malo koga drugog.

Malo iz naseg Politikinog zabavnika o Koci... :

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Apr 2015
  • Poruke: 54

U Prvoj Proleterskoj 3% Hrvata u MSP 70%!
Pametnom dosta!



offline
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 156

Prva proleterska divizija nije reper, pogotovo ne za ovu pricu...

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Delom i o Prvoj proleterskoj brigadi...

offline
  • vampire and philosopher, po©smt, rhd©t
  • Pridružio: 13 Dec 2013
  • Poruke: 6033
  • Gde živiš: Esgaroth

babaroga ::...

Neka se na ovoj temi nadju svi linkovi prema bilo kojem izvoru vezanom za Kocin zivot. Da se ne zaboravi. Jer, mi Srbi ne volimo bas da se sjecamo onih koji su bili drukciji.
... сад ће бити оних који ће помислити да сам манијак, ако већ и раније нису...Citat:...

PARTIZAN...


Osnivači Partizana 1945. godine, među njima i Peko Dapčević i Koča Popović. Foto: Partizan.rs

...
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 14 Jun 2011
  • Poruke: 381

Ovi partizani tj "komunisti " jedini bar u Europi uspjeli da vide ledja i Nijemcima i Italijanima, a bogami i sto nije nikom uspjelo i Rusima i Amerikancima. I sve to bez bunkera i zice kao kod Envera Hodze Stoga za Kocu i kao vojskovodju a i kao diplomatu jedan ogroman AMEN i dan danas se od njega moze mnogo tog nauciti.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 9448
  • Gde živiš: pecina stroga

Kako je ta "Kocina KPJ" krotila Kocu:

Citat:- Preuzeli ste rukovođenje našom diplomatijom u vreme kada je raskid sa Staljinom bio shvaćen i kao borba za našu nezavisnost. Da li ste imali punu podršku kad je trebalo sprovoditi takvu strategiju?

Imao sam. Prvih nekoliko godina nije bilo nikakvih političkih, koncepcijskih raskoraka. Do kolebanja, pa i važnijih razlika u tumačenju nezavisnosti, odnosno nesvrstanosti kao strateškog, trajnog opredelenja, došlo je kasnije.

- Kada?

Ne mogu to tačno reći. Već smo spominjali 1956. godinu, odnosno drugu, Moskovsku deklaraciju* kao mogućni početak odstupanja ali ne isključujem ni mogućnost da sam do tog uverenja došao kasnijim, naknadnim razmišljanjima. Siguran sam, međutim, da početkom šezdesetih godina postaje očigledna razlika koja je u političkom vrhu nadležnom da utvrđuje državnu politiku, potom bila pežorativno označena kao »sipovski posebni pravac« u spoljnim odnosima. Govorilo se - to je, kao što i sami .; znate, bila javna tajna - da »pragmatizam« naše diplomatije odstupa od partijske linije.

- Da li ste u to vreme bili u prilici da takva sumnjičenja, odnosno pritužbe, direktno čujete?

Bio sam. Ako me sećanje dobro služi, baš u to vreme, mislim 1962. godine u CK SKJ je održan sastanak kojim je rukovodio Aleksandar Ranković. Na dnevnom redu je bila naša diplomatska služba a uvodno izlaganje podneo je Dušan Kveder, tadašnji pomoćnik državnog sekretara. Bio sam i ja pozvan mada ne i prethodno konsultovan.

- Ni o izlaganju koje je podneo Kveder?

Ni o tome. Sve je bilo pripremljeno bez mojeg znanja i učešća, u Centralnom komitetu, pod direktnim rukovodstvom Rankovića. Sastanak je, kako se ispostavilo, bio u stvari organizovan - da bih ja bio stavljen donekle na optuženičku klupu ili bar potisnut. Iz svega što sam tom prilikom mogao da čujem izlazilo je da ja zapostavljam i maltene napuštam nesvrstavanje kako ga vidi i tumači rukovodstvo partije.

Pritisak koji je, dok sam bio ministar spoljnih poslova, išao preko Rankovića - što ne mora da znači da je poticao samo od njega - neretko je vršen na vrlo grub način. Doživljavao sam to kao pokušaj da se Sekretarijat za spoljne poslove stavi pod kontrolu Rankovićeve službe. Bio mi je, na primer, nametnut - kao profesionalni partijski sekretar - jedan bivši podoficir. Po funkciji sam bio prisiljen da i s takvim čovekom sarađujem. Nisam imao izbora jer nisam imao mogućnosti da se otarasim takvog partijsko-policijskog kontrolora.


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1993

babaroga ::Ali hajde da se vratimo temi. Otkad sam saznao o njemu, ovaj me je covjek fascinirao. Pogotovu nakon sto sam procitao Beleske.

Rodjen u bogatstvu, odrastao u svajcarskom liceju, intelektualno sazrijevao u Parizu tridesetih, nadrealista i polemicar, pa u Spaniju u rat, komandant u artiljeriji tamo, i iz svega toga okrece se komunistickoj ideji, ostavlja zenu koju voli i odlazi u sumu, tri godine vodi najelitniju jedinicu partizansku kroz najteze bitke u tom ratu, sve vreme zatvoren, odsutan, nedokuciv, skoro mistican. I takav, postaje omiljen kod polupismenih boraca u njegovoj jedinici, pregovara sa njemackim oficirima 43 ne krijuci svoj identitet, vjesto pliva u vodama vrhovnog staba i plahovitog Tita.

Uvijek svoj. I uvijek spreman da se preispituje i da prizna svoje greske. Nafravno, ne svima i ne javno, ali siguran sam da je priznavao samom sebi.

Gromada od covjeka. Nevjerovatan zivotni put.

Neka se na ovoj temi nadju svi linkovi prema bilo kojem izvoru vezanom za Kocin zivot. Da se ne zaboravi. Jer, mi Srbi ne volimo bas da se sjecamo onih koji su bili drukciji.

"Rodjen u bogatstvu . . ."
Evo malo priloga za biografiju "rođenog u bogatstvu" čestitog nam i skromnog druga Koče . . .rođenog kao "Srbina" (u stvari Cincara) koji je srpski progovorio znatno kasnije od njegovih vršnjaka i koji Veliki rat ne pamti kao nešto neugodno. . . .takođe za razliku od njegovih vršnjaka.

"Srbe i Srbiju krasi vekovima jedna te ista odlika: slabo pamte, a brzo zaboravljaju!
Ovo podsećanje na Konstantina Koču Popovića, sina predratnih buržuja, učesnika španskog građanskog rata, partizana, generala, legendarnog komandanta Prve proleterske brigade, političara od ugleda i poliglote, iliti jednostavno legende-kazuje nešto drugo.
Mnogo toga nismo znali!
Danas, u vremenima kad istina nije privilegija, a ta vremena, srećom, na ovim prostorima doživljavaju kreščendo, ovaj prilog istini, koju je doba kad su se mediji, u poslednjim decenijama prošlog milenijuma, zaista bavili istraživačkim novinarstvom mog uglednog, i nažalost danas počivšeg, novinara „Večernjih Novosti“, u izdanjima nekad ugledne „politike“ obelodanio Stevan Zec pokazuje da je, ipak, pokatkad, istina ili prećutkivana, ili zataškavana.
Ovi frapantni dokumenti, koji osvetljavaju drugačije Konstantina Koče Popovića od onog, mitološkog, možda je mogao (a možda i ne?) da bude objavljen i u vreme kad je Konstantin Koča Popović bio na vrhuncu vlasti, drugi čovek iz Tita, a ne tek u godini pred smrt Koče, ali...
Istina se uvek, pogotovo na ovom brdovitom Balkanu, teško probija i probijala, ali se ipak pokazala jačom od laži kojima je bila okružena.
Uostalom, istina uvek boli.
Šteta za parni mlin
A, evo kako ta bolna istina izgleda:
Dana 26. oktobra 1945. godine Mesnom narodnom odboru III rejona u Beogradu (današnji atar SO Stari grad, otprilike) pod rednim brojem spiska 915. izdata je Potvrda o učinjenoj prijavi ratne štete. Na tom dokumentu dalje piše:
„Mesni Narodni odbor III rejona, I naselja, potvrđuje da je parni mlin braće Z. Popovića, po zanimanju industrijalaca, iz Beograda, podneo prijavu za ratnu štetu kao - oštećenik. Prijavu potvrdio bez primedbe. Sekretar: V. Bijedić. Predsednik: D.T. Mandić.“
Na sve to je udaren okrugli veliki pečat MNO III rejona.
Da ne bi bilo zabune: braća Z. Popović su otac i stric Koče Popovića.
Isti MNO III rejona brzometno, za samo dve sedmice, već 10. novembra 1945. godine, na službenom obrascu broj 5 upisni broj dokumenta 6174/1 donosi Zaključak:
„Ratna šteta pričinjena braći Z. Popović, parni mlinovi, iz Beograda, procenjuje se: na imovinu - 682.197, za izgubljenu dobit - 2,849.766, ukupno: 3,531.963 dinara, i slovima: Tri miliona pet stotina trideset jedna hiljada devet stotina šezdeset tri.
Protiv ovog zaključka podnosilac prijave ima pravo žalbe u roku od 8 dana preko ove komisije Zemaljskoj komisiji samo u pogledu visine vrednosti procenjene ratne štete.
(Štampano na poleđini istog lista u vidu pečata, sa rukom upisanim cifrom o dinarima, prim - S. Z.)
Na osnovu ispitanih dokaza i činjeničnog stanja izloženog u podnetoj prijavi oštećenikovoj, a imajući u vidu da je mesni odbor proverio navode prijave i potvrdio njihovu tačnost bez primedbe, komisija je na osnovu čl. 39 Pravilnika o prijavljivanju i utvrđivanju ratne štete pričinjenu štetu utvrdila u iznosu od 3.531.963 - dinara.
Sekretar, članovi komisije (dva) i predsednik komisije (svi potpisi nečitki). Štambilj Sreske komisije za ratnu štetu za rejon III grada Beograda. U sredini žiga grb Jugoslavije.
„Radi regulisanja kirije“
Ima dokumenata da je i Jovanka K. Popović (majka Koče Popovića) bila u Narodnom odboru III rejona. Ali u finansijskom odseku tj. u poreskom odeljku. Dana 19. jula 1964. godine, njoj je pod rednim brojem 18300 izdato uverenje:
„Da je po podnetoj poreskoj prijavi 28. X 1939. za zgradu u ulici Miloša Velikog 44, prijavljena godišnja kirija za celu zgradu din. 192.000 (slovima: sto devedeset dve hiljade). Zakupac ove zgrade bila je rumunska ambasada, a podnosilac prijave vlasnica Popović J. Jovanka. Uverenje se izdaje radi regulisanja kirije. Taksa je plaćena...“
Opet pečati i potpisi odgovornih lica...
Da bi se bolje razumevale cifre koje na ime ratne štete dobijaju braća Z. Popović, a na ime kirije Jovanka K. Popović, valja reći da je mesečna plata, recimo, tada izuzetno cenjenijih novinara „Politike“ u to doba iznosila - 3.000 - dinara (slovima: tri hiljade)
I još nešto, istine radi. Zgrada u Miloša Velikog po tapiji izdatoj u vreme gradnje 1926. vlasništvo je g. inž. Koče Popovića. Dokument je inače overen i 1946!
Čemu je mogla da posluži ova potvrda „radi regulisanja kirije“?
Iz nje se vidi da je zgrada izdavana i pre rata rumunskoj ambasadi. I zgrada i Rumunija su preživeli rat. Zgrada je prefarbana, a Rumunija je promenila društveno i državno uređenje: od kapitalističke kraljevine postala je narodna republika.
No, i takvoj državi treba zgrada za ambasadu, a vlasnicima treba kirija. U domenu je pretpostavki: da li je ova potvrda poslužila da se kirija naplati i za godine rata, od aprila 1941. do 1945?!
O tome na dokumentu izdatom u Mesnom odboru - nema ni reči.
Što se tiče izdavanja, tim se poslom porodica Konstantina Koče Popovića i kasnije bavila.
Na primer, 1. jula 1948. godine sklopljen je ugovor o zakupu između opunomoćenika (punomoćje broj 778 overeno kod Prvog sreskog suda za Grad Beograd) izvesnog M. Radovića, koji je zastupao interese braće Z. Popovića kao zakupodavca i „Šumadije“, gradskog preduzeća za kancelarijski materijal kao zakupca (potpis ovlašćenog lica je nečitak). U tom ugovoru piše:
„Danas sam „Šumadiji“, gradskom preduzeću za kancelarijski materijal u Beogradu, za potrebe Transportnog odseka, izdao pod zakup kancelarijske prostorije koje se sastoje od jednog glavnog i tri sporedna odeljenja, a koje je ranije držao pod zakupom Milan V. Todorović, špediter, a koje se nalaze u Karađorđevoj ulici broj 71-a, druga zgrada, desno, vrata broj 9, pod sledećim uslovima:
Godišnja zakupnina je dinara: 5.100 (pet hiljada sto).
Zakup teče od 1. jula 1948. godine pa do otkaza.
Zakupac plaća utrošak vode prema uredbi.
Zakupac je dužan plaćati zakupninu unapred do 5. u mesecu po 425 dinara. (Četiristo dvadeset i pet dinara).
Gornja zakupnina je 50 odsto vrednosti od zakupnine iz 1939. godine. (Potpis zakupodavca).
Ovim priznajem da smo od braće Z. Popović uzeli u zakup gornje prostorije u Ulici Karađorđevoj broj 71-a pod gore navedenim uslovima, koje po svemu prihvatamo“.
(Pečat državne firme i potpis ovlaštenog lica)."
Ko to kaže ko to laže da je utvrđivanje i naplata ratne štete težak i dugotrajan postupak ??? Brzomisleći i brzodelajući drug Koča je i taj zadatak izvršio uspešno.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Jedan drugi Koča je mnogo više zadužio Srbiju ali on nije "rođen u bogatstvu" i nije se stideo opanka i šajkače . . . naprotiv.Ali . . . on "putuje,putuje . . . ide u tursko izbavlja sve srpsko . . " pa nije zanimljiv kao "general" bčkog cugsfirera . . je li tako ?
-Skromni Koča "oslobađa" Srbiju a evo kako Leskovac .
"Zašto je ovo stravično razaranje grada obavijeno misterijom i zidom ćutanja, pitaju se Leskovčani i 70 godina kasnije. Da li zbog toga što su grad na Veternici, kao i Vlasotince, početkom septembra, zapravo, oslobodili četnici koji su tog dana u gradu slavili rođendan kralja Petra Drugog? Ili zato što je, po nekim dojavama, u gradu, navodno, bilo 15.000 bugarskih i oko 5.000 nemačkih vojnika? Da bi se osujetilo povlačenje Nemaca iz Grčke? Ili, možda, zato što je bombardovanje od saveznika tražio lično general Koča Popović, komandant Glavnog štaba NOV za Srbiju?
- Ne može se dati racionalan i jednostavan odgovor, niti se mogu žrtve pravdati vojnim i drugim razlozima - kaže za „Novosti“ profesor dr Momčilo Pavlović, iz Instituta za savremenu istoriju u Beogradu, sa Veroljubom Trajkovićem autor knjige „Savezničko bombardovanje Leskovca 6. septembra 1944. Studija i dokumenti“. - U svakom slučaju, kada je avgusta 1944, prilikom Titove posete Kazerti, uspostavljena koordinacija sa savezničkim komandantima na Sredozemlju, balkanske vazduhoplovne snage pružaju direktnu vazdušnu podršku partizanima na zemlji, koji im i dostavljaju ciljeve i tačke koje bi trebalo bombardovati. To je okvir za razumevanje zahteva Koče Popovića za bombardovanje ciljeva po Srbiji, pa i samog Leskovca."
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 09 Okt 2014
  • Poruke: 2843

victoria
У сред среде Wink
Лепо си рекао. Наш је коча капетан Smile

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 156

Aj sto je tekst iz "prestiznog" casopisa kao sto je Svedok...u to necu ulaziti, ali sta ovo dokazuje?
Da su na Zivotinjskoj farmi sve zivotinje jednake, samo su neke jednakije od drugih, sto smo vec znali...ili mozda da je izdao "vaskoliku Srbadiju" time sto je navodno naplatio ratnu odstetu za mlin, tj. zakup za nesto to je legalno imao u posedu?

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15511

victoria :: -Skromni Koča "oslobađa" Srbiju a evo kako Leskovac .
"Zašto je ovo stravično razaranje grada obavijeno misterijom i zidom ćutanja, pitaju se Leskovčani i 70 godina kasnije. Da li zbog toga što su grad na Veternici, kao i Vlasotince, početkom septembra, zapravo, oslobodili četnici koji su tog dana u gradu slavili rođendan kralja Petra Drugog? Ili zato što je, po nekim dojavama, u gradu, navodno, bilo 15.000 bugarskih i oko 5.000 nemačkih vojnika? Da bi se osujetilo povlačenje Nemaca iz Grčke? Ili, možda, zato što je bombardovanje od saveznika tražio lično general Koča Popović, komandant Glavnog štaba NOV za Srbiju?
- Ne može se dati racionalan i jednostavan odgovor, niti se mogu žrtve pravdati vojnim i drugim razlozima - kaže za „Novosti“ profesor dr Momčilo Pavlović, iz Instituta za savremenu istoriju u Beogradu, sa Veroljubom Trajkovićem autor knjige „Savezničko bombardovanje Leskovca 6. septembra 1944. Studija i dokumenti“. - U svakom slučaju, kada je avgusta 1944, prilikom Titove posete Kazerti, uspostavljena koordinacija sa savezničkim komandantima na Sredozemlju, balkanske vazduhoplovne snage pružaju direktnu vazdušnu podršku partizanima na zemlji, koji im i dostavljaju ciljeve i tačke koje bi trebalo bombardovati. To je okvir za razumevanje zahteva Koče Popovića za bombardovanje ciljeva po Srbiji, pa i samog Leskovca."
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Их лебац ти, какво благо!
Четници ослободили Лесковац почетком септембра Laughing
А затим Коча шаље телеграме савезницима које монархистичко упориште треба да му униште, што они беспоговорно извршавају?

Имаш ли ти појма колико немаш појма?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 801 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 2 sakrivenih i 763 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Air_Force_82, Andy, Borkanović, djuradj, Dovla 1980, dragoljub11987, ele, Fabius, gregorxix, havoc995, jodamarko, Kobrim, kybonacci, lucko1, LUDI, majstro, maksi007, miki kv, Miki01, mladen.zovko, N.e.m.a.nj.a., nenooo, opt1, pirke96, PrincipL, R_038, RED4G-304, saputnik plavetnila, Sarmat, sixpac, sova72, stalja, supitox, Velizar Laro, vladetije, šumar bk2