Koča Popović

7

Koča Popović

offline
  • Pridružio: 04 Feb 2018
  • Poruke: 10

vathra ::
Ушао си у расправу са тврдњом коју ниси аргументовао иако сам те три пута замолио, одговараш на питање контрапитањем - на које добијеш одговор, и још ме после тога етикетираш?
Имаш до сутра да одговориш.


Не проналазим се дужним да одговарам на твоје провокације. Твоји комунисти су без икаквих доказа написали гомилу књига у које ни Тито није веровао. Иначе кад ме неко буде убедио шта су добро комунисти учинили за ову земљу онда ћу им скинути капу. Кад кажем добро не мислим на уништење економије и награђивање ратних злочинаца.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 9448
  • Gde živiš: pecina stroga

Novi prilozi diskusiji o bombardovanju "civilnih ciljeva" u Leskovcu na trazenje Koce Popovica.

Njemacki pogled - Komandant Jugoistoka feldmarsal Weichs nacelniku staba Wehrmacht, 29 Septembra 1944.

Citat:BR. 135
IZVEŠTAJ KOMANDANTA JUGOISTOKA OD 20. SEPTEMBRA
1944. NAČELNIKU OPERATIVNOG ŠTABA VERMAHTA
O SITUACIJI NA PODRUČJU JUGOISTOKA

b) Koordinirano sa političkim i operativnim uspesima
neprijatelja na rumunskom i bugarskom području, crvene
jedinice bandi u unutrašnjosti područja Jugoistoka
su prešle u odlučujući napad na saobraćajne linije i
pozicije oružanih snaga okupacionih trupa. Težište je,
neosporno, u Srbiji i Makedoniji. ......
Za postizanje toga cilja njegovo glavno sredstvo je otežavanje,
odn. sprečavanje pomeranja nemačkih snaga,
naročito prema severu, jer bi time Nemci mogli postići
koncentraciju svojih snaga kojoj se on [neprijatelj] u
datom slučaju ne bi mogao odupreti. U stvari, Tito je
već uspeo da, u sadejstvu sa anglo-američkim vazduhoplovstvom,
skoro potpuno paralizuje odvijanje železnič-
kog saobraćaja iz Grčke prema Beogradu
, da [naše]
trupe koje su vršile pomer anja rasparča na velikim
odstojanjima i da ih mnogostruko veže, kao i da u
najvećoj meri teško poremeti saobraćaj cisterni i dovoz
uglja prema jugu, te da skoro ukoči transporte [naše]
evakuacije (pogonsko gorivo!).


.....

Ja sam pokušao, sasvim otvoreno, da Vam iznesem sliku
[postojeće situacije]. Ova slika, ubeđen sam, nije nastala
pod uticajem nekog pesimizma, nego ona pokazuje date
činjenice. Čvrsto sam ubeđen da možemo postati gospodari
ove situacije, no ne sme se izgubiti iz vida njena izvanredna
ozbiljnost, koja je naročito vidljiva poslednjih dana, a
dužnost nalaže da se ona ne prećuti. Imamo poverenja u
firera i mirno ćemo sačekati njegove odluke, a sprovešćemo
ih sa najvećom energijom i zalaganjem. Jedini cilj ovog
izlaganja jeste pribavljanje osmišljenih podataka za takve
[firerove] odluke, onoliko koliko smo mi u stanju da to
učinimo.
potp. baron f. Vajks [Weichs]
general-feldmaršal
(K-t Jugoistoka,
Ia, str. pov. br. 0276/44
od 29. 9. 44)


Vojnoistorijski Institut Beograd, tom XII
knjiga 4: 1944-45
DOKUMENTI JEDINICA I USTANOVA NEMAČKOG RAJHA

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15511

Што се тиче бомбардовања Лесковца, о прецизности самог бомбардовања говори податак да је током првог бомбардовања Лесковца 5. априла циљ потпуно промашен и да су уместо на ранжирну станицу бомбе пале на пругу неколико километара јужније, наневши јој мало штете.

Отприлике у исто време су почели да се праве планови за оно у шта ће касније да се развије операција Ретвик. Април 1944. године, пет месеци пре него што су Немци и почели да се повлаче са Балкана, док Совјети још увек нису изашли на своју стару границу.
План је предвиђао да се гађају циљеви, мостови и ранжирне станице, на прузи Београд-Солун, која је била витална за повлачење Немаца.
Оно што је касније урадио Меклин је да је ту операцију повезао са диверзијама НОВЈ, како би још више онеспособио пруге, уз мање бомбардовања и дуже трајање.

Телеграми које су Коча и остали партизански команданти слали са информацијама савезницима су узимани у разматрање, упоређивани са аеро-фото снимцима и подацима добијеним из Ултре, и на основу тога планирано дејство. То што је Коча јавио да се нпр. у хотелу у Нишкој бањи налазе немачки официри (касније дејствовано ловцима-бомбардерима), или у Лесковцу концентрација непријатељских снага, на које је прво дејствовано ловцима-бомбардерима, а касније стратешком авијацијом која је бацила 180 тона бомби, јасно наводи да он није имао никаквог удела у одлучивању чиме ће да дејствују. Уосталом и у самим телеграмима се то и не наводи. То су одлучивали официри у команди Медитеранског ваздухопловства.

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1993

Citat:Kako je to Koci bilo u interesu, ili Titu, ili bilo kome iz te ekipe, da traze da se bombarduju "civilni ciljevi". Sta bi NOP dobio time?
Komunisti su bili zapanjeni kada su kročili u Srbiju 1944-e i videli koliko je Nediću pošlo za rukom da je (relativno) poštedi razaranja nakon katastrofe 1941-e.Tim više što su došli iz ratom potpuno opustošene Bosne.Zabeleženi su komentari tipa(ovde kao da nije rat" i pravi izlivi mržnje o tome kako "Srbiji treba pustiti krv ".
-Svako ko je u DSR-u tražio bombardovanje bilo kakvih ciljeva u gradovima ZNAO je da to pre svega znači ravnanje celog grada . . .ponajviše civilnih objekata.Te priče "nije mogao znati" ne drže vodu . ..već je viđen učinak u Beogradu na Uskrs . . .skoro pola godine ranije.
-Da se mi vratimo na temu . . .kako objasniti ekspresnu naplatu ratne štete od strane moralne gromade ? Je li to moralno u takvim okolnostima i od strane jednog komuniste ?
-Držanje pred kraljevskom policijom ?
-MRŽNJU čak i prema komunističkoj policiji i Rankoviću ? To da ne voli cinkaroše . .. pa i sam je cinkario.
-Zašto su mnogi "velikani revolucije" tako strasno mrzeli Rankovića i UDBU ?
Bog i policija !!!

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 9448
  • Gde živiš: pecina stroga

Waldorf and Statler ::
Ne mogu da verujem da na kraju branim komuniste, ali da budemo realni, da sam bio na Kocinom polozaju u to vreme, svakako bih zahtevao bombardovanje, cak i ako znam da nema oklopne divizije.


Pa oklopnu diviziju je najlakse neutralisati tako sto joj prekines dotok goriva. I ne samo oklopnu diviziju, vec i armijske grupe mozes tako da se rijesis.

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1993

Citat:Herta Haas je bila Titova druga supruga. Vjencali su se 1940 i rodila mu je sina Misu Broza bas negdje pred rat. Razisla se sa Titom u Jajcu 1943.

Toliko o tacnosti ovog izvora Cvetkovica. Ocigledno neobjektivan, maliciozan i ostrascen. Mnogo je ljepse da nepismena Srbadija misli da je Tito spasavao iz zatvora svoju ljubavnicu nego svoju suprugu.

Mnogo menja na stvari to da li je Herta u tom trenutku bila žena ili ljubavnica ?!Čoveku koji ni sam nije znao gde sve ima ženu i decu ?
-Ko je ta "nepismena Srbadija " ? Pretpostavljam da sebe ubrajaš u pismene ?

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2015
  • Poruke: 1201

babaroga ::

Pa oklopnu diviziju je najlakse neutralisati tako sto joj prekines dotok goriva. I ne samo oklopnu diviziju, vec i armijske grupe mozes tako da se rijesis.


Upravo tako. Ne ulazim u bilo sta drugo, ali bombardovanje itekako moze da se zahteva iz tog razloga.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 9448
  • Gde živiš: pecina stroga

victoria ::
Komunisti su bili zapanjeni kada su kročili u Srbiju 1944-e i videli koliko je Nediću pošlo za rukom da je (relativno) poštedi razaranja nakon katastrofe 1941-e.Tim više što su došli iz ratom potpuno opustošene Bosne.Zabeleženi su komentari tipa(ovde kao da nije rat" i pravi izlivi mržnje o tome kako "Srbiji treba pustiti krv ".


Odgovara Koca Popovic (Beleske uz ratovanje)

Citat:Sela nisu popaljena, žita se žute do u beskraj. Je li ovaj narod upoznao rat? Do kojih žrtava je spreman da ide?

Citat:Sve je drukčije nego u Bosni, treba se tek snaći. Sela su tamo uništena, narod izmučen, vojska do kraja opredeljena i čvrsta. Ovde je treba učvrstiti pre nego počnu da plamte sela. Očevidno odnosi između protivnika nisu ovde toliko zaoštreni — nepomirljivo. Već sama žitna polja dokazuju da ovde ima mnogo radnih, muških ruku — koje čekaju puške.

Citat:I borba je počela. Bataljon za bataljonom izbijao je iz šume i kretao se napred. Artiljerijskim granatama pridružile su se ubrzo otuda mine iz bacača. Na nekoliko stotina metara ispod nas čulo se »Ura!« i razvila se oštra paljba koja je kratko trajala. Neprijatelj je u jurišu proteran sa Kitke. [10] »Ura« su vikali i pojedini koji su umorno prolazili pored nas. Prošli su prvi ranjenici — od minobacača. Mine i granate padale su i dalje, na širokom prostoru, čas bliže i napred, čas ispod Velje glave. U šali smo računali gde će pasti sledeća i ponekad se pomerali za 100 m. Stigao je i Miloje i izvestio o onome što je znao — malo. Sporo se prodiralo. Kod 25. se takođe čula borba.

Izišli smo na Kitku. Pred nama se protezao dug venac sa pet-šest čuka, ravnomerno udaljenih, sve niže jedna od druge prema levo, i svaka manje pošumljena. Osmatrali smo iz širokih rovova na Kitki, u kvadratu — kao redut. Naši su prilazili, njih tridesetak, pretposlednjoj čuki na kojoj su se uskoro primetila bela kečeta Arnauta. Naši su išli lepo, smelo i kao sigurno. Bili smo razdragani. Krenulo je. I ja sam bio razdragan — ali sam se odjednom setio da ovako izgleda — četnički napad. Po već osvojenim čukama tu ispod njih muvali se naši vojnici i komora. Jedan ili dva topa počeli su da tuku po našima. Onih tridesetak, koji su bili na čelu i podilazili pretposlednjoj čuki počeli su da uzmiču. Nerazumljivo je bilo — pred kim i zbog čega. Ceo se taj deo fronta stavio u pokret unazad. Za našom brigadom, koja je odstupala drsko je i nekako mirno trčkaralo petnaestak Arnauta. Tih 15-ak Arnauta zauzeli su ponovo sve čuke na vencu pred nama. Iz reduta počeli su da dejstvuju naši puškomitraljezi, jedna protivtenkovska puška i bacač. »Neprijatelj« se već spuštao sa najveće čuke ka kosi od koje nas je razdvajala samo jedna jaruga. Začudo, pod kosom se zadržalo nekoliko naših vojnika, možda na 70 metara od ivice kose — oni očevidno nisu znali šta se događa ispred njih. Krenuli su, sporo, ukoso. Možda su pucali. Iz reduta tukli smo svim oružjima. Arnauti su počeli da se muvaju oko drveća, nekoliko ih je palo, počeli su da odstupaju. Naše nove snage ušle su u borbu, dotadašnje su povučene u rezervu. Krenulo se opet napred, brzo. U međuvremenu na levom krilu je uspostavljena veza sa Bradonjom koji je navodno prodro dosta duboko. No i ono se bilo pokolebalo, kad je počelo odstupanje po vencu. Desno od nas, opet, čula se borba, nedaleko, sve na istom mestu. Po vencu, naši su, levo, osvojili i poslednju čuku i spuštaju se u dolinu, deleko. A još dalje, s one strane doline, kretala se neka vojska — verovatno pojačanja. Uskoro videla se prašina dole na putu — nekoliko kamiona. Ubrzo se doznalo da su stigli tenkovi — i u to je sva vojska verovala, iako se nije moglo ni posle sa sigurnošću utvrditi. Artiljerija i bacači opet su počeli da prenose vatru bliže nama. Naši su opet počeli da se komešaju — i povlače. Otišao je Rade, [11] zamenik Milojev, [12] da organizuju otpor. Uzalud. Uskoro nam javiše da je ranjen u grudi. Naša vojska se povlačila na čitavom frontu. Arnauta je bilo bar 10 puta manje od naših i išli su za našima u stopu. Nije bilo više nade na uspeh. I 25. se povlačila — 24. je bila ušla u borbu samo sa jednom brigadom desno od nas i prodrla. Naredili smo povlačenje.

Opet su se hiljade ljudi počeli gomilati na uskom prostoru između Kitke i Velje glave. Svi su grabili napred. Pre polaska jedinica bilo je nekog besmislenog postrojavanja, ali u pokretu kolone su se ukrštale i nered bivao sve veći. Gonila se zaplenjena stoka, pojedinci su pekli meso pod bukvama. I tako su se oko 18 sati našle obe divizije na jednom putu kroz šumu. Tada je stigao glas spreda da su tenkovi zaposeli Lipovicu. Obavestio sam o ozbiljnosti situacije Gorškova i najbliže štabove. Vojska kao da je osetila nešto, neku opasnost, ali misleći da je pozadi a ne napred, počela je još brže da kulja i grabi niz brdo. Miloje je već bio povukao sva obezbeđenja. Među vojskom pojačavali su uznemirenost, pozadinci, civili, nenaoružani seljaci koji su se priključili vojsci kad su napustili svoj kraj. Nekoliko pušaka moglo je sada da rastera ove hiljade, bez teškog oružja, ali dobro naoružane i inače hrabre. Izišli smo iz kolone i krenuli drugim putem, koso uz brdo.

Tenkova nije bilo na Lipovici.


Citat:Juče, iza Morine glave, »odseli« smo u jednu seljačku kuću: nas nekoliko i desetina Krajišnika, koji su došli za vezu sa Kopaonika. Ručak je bio bogat: kajmak, sir, kiseli krastavci, paprika, krastavci u vodi, paprika u kajmaku, rakija, vruć pšenični hleb; sve izneseno odjednom na sto. Krajišnici se smeškaju, jedu uspravno i pričaju o borbama. Drukčija su vojska, nepobitno. Svaki je borac aktivni subjekt, vojnički i politički. Ta unutrašnja sloboda daje mu smelost da pogine kao što punom merom živi. Razgovaramo o tome sa Alijom [22] i Perom. Eto po čemu su drugačiji. Kad se odmaraju, pevaju, prosto žive, ne mogu da ne deluju kao nosioci narodnooslobodilačke borbe. Zato tu zarobljeni četnici, sa bradom do po grudi i kosom do po leđa, govore: »Mi se ovdašnjih partizana ne bojimo — gonimo ih kao vi nas.«

Citat:Hoće li četnici, vođe, u poslednjem trenutku, okrenuti oružje protiv Nemaca? Ipak izgleda da neće moći. To bi mogli učiniti samo ako bi nemačka vojska bila prethodno potpuno razbijena, doslovno razbijena, rasterana. Pored tih materijalnih uslova za preokret isto tako malo ima i »političkih«: izdajstvo je postalo prava sadržina te politike, osnovnija od ćele superstrukture, od svih kombinacija »kad dođe vreme«. Za njih to vreme ne može nikad doći jer se nikako ne radi o dvema taktikama, našoj i četničkoj...

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15511

victoria ::Citat:Kako je to Koci bilo u interesu, ili Titu, ili bilo kome iz te ekipe, da traze da se bombarduju "civilni ciljevi". Sta bi NOP dobio time?
Komunisti su bili zapanjeni kada su kročili u Srbiju 1944-e i videli koliko je Nediću pošlo za rukom da je (relativno) poštedi razaranja nakon katastrofe 1941-e.Tim više što su došli iz ratom potpuno opustošene Bosne.Zabeleženi su komentari tipa(ovde kao da nije rat" i pravi izlivi mržnje o tome kako "Srbiji treba pustiti krv ".
-Svako ko je u DSR-u tražio bombardovanje bilo kakvih ciljeva u gradovima ZNAO je da to pre svega znači ravnanje celog grada . . .ponajviše civilnih objekata.Te priče "nije mogao znati" ne drže vodu . ..već je viđen učinak u Beogradu na Uskrs . . .skoro pola godine ranije.

Victoria,

не лупај глупости.
За бомбардовање сам ти већ навео примере дејства ловачко-бомбардерске авијације и то по Кочином захтеву у ком нису погинули цивили.
И о каквом равнању градова говориш?
Новембра 44-е је на захтев партизана бомбардовано више градова у Србији кроз које су се повлачили цивили. Бачено је по преко 60 тона бомби на сваки, неки и више пута гађани.
Број погинулих (по поименичним пописима): Пећ (126 погинулих), Митровица (непознато), Нови Пазар (преко 100 погинулих), Пријепоље (4Cool, Сјеница (27) и Ужице (72).

За ситуацију у Србији током 1944. имам преко 10 извештаја савезничких мисија (Трегиџа, Меклин, Ханикер-Мејџор, Фериш, итд), па чак је и у про-четничкој литератури код нас објављен Веселиновићев извештај који је био са Феришем.
Најбољи опис даје Ханикер-Мејџор: већина Срба је против Немаца и за савезнике. Један део је стриктно за партизане, а други за четнике, али они су мањина. Већи део сељака је за краља, али већина држе слике Александра или Петра, нико Петра Другог. Младог краља углавном не познају, око њега би дискутовали, али се не би потукли за њега.
Веселиновић и сам наводи како је ишао са партизанима кроз крај који је сматран за јако упориште четника, где су их дочекивали свечано и са цвећем.

Ослободилачка струја у Србији је била најјача.
Какве црне бајке о Недићу или Дражи.

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1993

Ooo,genijalni . . . zaboravio si mala mesta kao Beograd,Niš, itd . . . ti odmah udario po velegradovima Prijepolju,Sjenici itd . . .
-Hoću li najzad čuti odgovor na pitanje moralne ispravnosti naplate ratne štete,kirije,držanja pred "klasnim neprijateljem" ,porodičnom nadimku a ako može i recept za srpski vojnički hleb zvani tain ?
-Koji je to supertajni supersastojak koji omogućava da taj hleb bude korišten i za pokrivanje kuća a bogme mogao je i šrapnel da zaustavi ako zatreba ?
-Ko se dosetio da doda taj supertajni supersastojak u brašno ? Čemu tolika tajanstvenost i skromnost ? . . . .
Bog i policija !!!

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 841 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 3 sakrivenih i 828 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Deki Duga Devetka, Konda, ljubo70, opt1, PrincipL, Slingshot, Valter071, Vanderx, vukan0799, zlaya011