offline
- Pridružio: 05 Jan 2011
- Poruke: 1037
|
Napisano: 07 Jan 2012 12:08
Evo linka za Kočinu knjigu, odnosno poglavlje gde pominje pregovore:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
A ima u Nenadovićevoj knjizi intervuja sa Kočom (http://www.znaci.net/00001/25_6.htm)
- S Milovanom Đilasom i Vlatkom Velebitom Vi ste u martu 1943. učestvovali u pregovorima s Nemcima, mada samo u prvom delu tih pregovora. (Kasnije, u Sarajevu i Zagrebu, s Đilasom je bio samo V. Velebit.) O tome naša javnost nije znala ništa sve do Titovog govora u Jablanici, prilikom jubilarne proslave prelaska preko Neretve kojom prilikom je on, između ostalog, kritikovao vas, učesnike u tim pregovorima s jugoslovenske strane, stavljajući vam u greh da se niste držali njegovih uputstava. Šta kažete na tu kritiku?
Potpuno je neosnovana. Iako sam samo kratko učestvovao u tim pregovorima, pouzdano znam da nije bilo nikakvih odstupanja od ovlašćenja koja su naši pregovarači imali. Sve je s Titom bilo prethodno utanačeno, a što se mene tiče, želim da kažem i to da sam bio i ostao uveren da je taj pokušaj rasterećenja na frontu prema nemačkim okupatorskim jedinicama bio potpuno ispravan kao taktički potez u tadašnjim uslovima.
Mi smo, kako sam kasnije obavešten, na osnovu uhvaćene britanske depeše, tada navodno znali, odnosno bili uvereni da su Englezi bili odobrili četnicima da nas napadnu. Front protiv nas se, znači, širio. Postalo je neophodno da mi pokušamo da neutralizujemo Nemce, da otupimo ti njihov vojni pritisak usmeren na naše uništenje u trenutku kad nam preti povećana opasnost s drugih strana. Istovremeno, taj dogovor Engleza i četnika prisiljavao nas je da razmišljamo o mogućnosti koordinacije sa eventualnim britanskim iskrcavanjem na našu obalu Jadrana čiji bi cilj bio ne samo potiskivanje Nemaca nego i uništavanje našeg pokreta.
Ne treba, međutim, smetnuti s uma važnu činjenicu koja, na žalost, nije bila poznata našem Vrhovnom štabu. Nismo, naime, znali da se nemačka operacija »Vajs« završava tu na obali Neretve, da Nemci nisu ni planirali da nas gone preko reke, na jug, gde su se protiv nas okupljale goleme četničke snage. Polazili smo, drugim recima, od pretpostavke da će nas i Nemci goniti, da nam preti blokada sa svih strana i zato smo se osećali prinuđenim da preduzimamo protivmere. To su, ukratko, okolnosti u kojima je donesena odluka da s Nemcima stupimo u pregovore.
- Smatrate li da se taj manevar isplatio, da je bilo efekata koji su olakšavali položaj naših jedinica? Pitam to zato što iz dosad objavljenih zvaničnih podataka izlazi da su Nemci digli ruke od pregovora držeći se Hitlerove direktive koja isključuje »bilo kakva pregovaranja s banditima«.
Tačno je da je Hitler tako postupio i da su pregovori prekinuti ali nemojte smetnuti s uma da su i naši i njihovi pregovarački ciljevi bili sasvim ograničeni. Mi smo, po mom mišljenju, te ciljeve ostvarili: postigli smo rasterećenje u času kad nam je to bilo najpotrebnije. S druge strane, nemački komandanti u Jugoslaviji, želeli su to isto za svoje jedinice: osećali su našu snagu, težili su da ublaže svoje gubitke. Zato su se, uprkos Hitlerovom krutom naređenju, trudili da bar privremeno održe reč koju su u tim pregovorima s nama dali.
Nalazim, sve u svemu, da su pregovori s Nemcima početkom 1943. bili potpuno opravdani. Bez obzira na kasnije ponašanje Nemaca - mislim na Petu ofanzivu - nama je faktički bio bar polupriznat status ratujuće strane. Tu činjenicu nije mogla da umanji Hitlerova osorna ocena da smo mi »obični banditi«. Njegovi komandanti u Jugoslaviji bili su, po nuždi, elastičniji i mnogo realističniji.
Sve je to, naravno, kako sam već rekao, bilo i suštinski i vremenski ograničeno jer niti smo mi imali iluzija u odnosu na nemačke planove niti su oni odustajali od svojih na-mera, da nas unište. Novi nemački napadi ubrzo su usledili što se moglo i očekivati.
- Kažete da je Vaša uloga u pregovorima bila minimalna. Zašto?
Zato što je bilo i predviđeno da se ja, posle prvih susreta s Nemcima vratim u svoju jedinicu, na komandno mesto. Tako sam i učinio pošto sam prethodno, na Boračkom jezeru, gde se nalazi Vrhovni štab, Titu referisao kako su pregovori tekli dok sam ja u njima učestvovao.
-Da li je tom prilikom stavljao neke primedbe?
Nikakve. Nije bilo ni pomena o bilo kakvom odstupanju nas pregovarača - Đilasa, mene i Velebita - od onoga što je s Titom prethodno bilo dogovoreno kao naš cilj i taktika.
- Otkud onda Titove optužbe u Jablanici, tri i po decenije kasnije (12. novembra 1978)?
Možda je cilj bio da se i pregovori s Nemcima natovare na Đilasova leđa. A verovatno mu nije odgovaralo to što se na raznim stranama govorilo da smo i mi išli na neko sporazumevanje sa Nemcima. Osim toga, razni pregovori i dogovori, naročito o razmeni zarobljenika, odnosno naših ljudi u logorima, sistematski su nastavljani.
Što se mene lično tiče mogao bih jedino dodati da se, prilikom dogovaranja o tome kako da nastupimo pred Nemcima, nisam slagao da treba govoriti da su nam četnici glavni neprijatelji. Smatrao sam da ne bi trebalo ići toliko daleko. Ali Tito je bio za to; bili smo ugroženi, morali smo činiti najviše što se može da bismo neutralisali Nemce.
Dopuna: 07 Jan 2012 12:11
A pisao je i Vlatko Velebit...
Dopuna: 07 Jan 2012 12:19
Ali, što se mene tiče, poenta je u slepilu.
Ili, ne toliko u slepilu, koliko u namernom odvraćanju pažnje.
Šta je primirje? To je situacija kada dve strane obustave uzajamne napade, rekao bih.
Ovo su nemačke operacije protiv partizana u tom periodu:
Operation "Gustav" (1943-03-15)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Operation "Braun" (1943-03-19)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Operation "Virovitica" (1943-04-03)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Operation "Ostern" (1943-04-15)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Operation "Otto" (1943-04-19)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Operation "Paula" (1943-05-04)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Operation "Ulrich" (1943-05-08 )
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Dopuna: 07 Jan 2012 12:33
U suprotnom smeru: ovo je samo isečak iz hronologije:
12.mart: Na putu Bihać—Bos. Petrovac 2.bataljon 2.krajiške NOU brigade napao iz zasede kolonu iz sastava nemačke 7.SS divizije Princ Eugen. Poginulo je 12 nemačkih vojnika i oficira i uništeno 8 kamiona sa 80 buradi benzina
13.mart: Kod s. Lipe (na putu Bihać—Bos.Petrovac) 2.bataljon 8.krajiške NOU brigade napao iz zasede nemačku motorizovanu kolonu iz sastava nemačke 7.SS divizije »PrincEugen«. Poginulo je 13 a ranjeno 6 nemačkih vojnika, uništena su 2 kamiona i zaplenjena su 2p.mitraljeza.
14.mart: Drugi bataljon 5.krajiške NOU brigade, posle tročasovne borbe, zauzeo s.Dobrljin (kod Bos.Novog). Zarobljeno je 90 domobrana i 4 oficira. Bataljon je imao 1 mrtvog i 4 ranjena. Zaplenjeno je:1 minobacač, 1 mitraljez, 2p.mitraljeza. 55 pušaka,12 sanduka ručnih bombi i 4 sanduka minobacačke municije.
14/15.mart: Jedinice 1. i 3.bataljona 1.krajiške NOU brigade napale delove domobranskog dobrovoljačkog bataljona i žandarme u Tešnju, ali su posle četvoročasovne borbe prinuđene na povlačenje zbog jakog neprijateljskog otpora i dolaska jakih neprijateljskih ojačanja iz Teslića.
...
I tako neprekidno, u Krajini, Lici, Kordunu, Baniji, Slavoniji, Dalmaciji, Sloveniji...
Dopuna: 07 Jan 2012 12:41
A na drugoj strani:
Ne samo da Italijani prevoze četnike železnicom i kamionima, ne samo što ratuju zajedno kod Mostara, kod Knina, Gračaca, ne samo što obrazuju zajedničke taktičke grupe sa četničkom pešadijom i italijanskom artiljerijom (Scotti),
ne samo što četnici imaju sporazume sa NDH, pa time i sa Nemcima (iako ih doduše često krše, pa opet obnavljaju)
nego i ratuju zajedno jedni pored drugih:
Konjic npr od 22.II 1943. zajedno brane nemačka grupa Annacker (btl. 718. divizije), ojačani btl. italijanske divizije Murge, btl (bojna) domobrana, četa (satnija) ustaša, i četnici pod Komandom Voje Lukačevića (koji se time hvalio). To spominje i Löhr:
"- 117. lovačka divizija, koja je prodirala od Ivan Sedla ka severozapadu, vodila je od početka teške borbe, pa je na kraju odbijena i odbačena. Jedan njen deo morao je da se spasava u Konjicu, koji je bio utvrđen i posednut od Italijana i četnika. Ovo mesto su partizani okružili i tako je došlo do toga da su se ovde, pod pritiskom događaja, borili na istom frontu Nemci i četnici - doduše odvojeni jedni od drugih italijanskim jedinicama."
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Dopuna: 07 Jan 2012 12:48
Vredi pročitati i nemačke knjige.
Na primer, ovu:
Franz Schraml: KRIEGSSCHAUPLATZ KROATIEN
( [Link mogu videti samo ulogovani korisnici] )
U njoj imate obilje zabeleški o raznim taktičkim situacijama, tipa:
"Naš bataljon je od februara 1944. branio Trebinje zajedno sa četnicima."
"Tog-i-tog aprila 1944. krenuli smo u pohod iz Stoca. Centralnu kolonu sačinjavao je PzAbtl 369, levu hrvatska policija, a desnu četnici"
"U julu je pokrenut poduhvat Sonnenstich. Od Nevesinja je napadala kg pukovnika Dölla, sastavljena od delova 370. puka i dve četničke brigade"
...
i tako na koliko hoćeš mesta
Da li neko može da nađe neki primer taktičke zajedničke borbe Nemaca sa partizanima?
Primer neke zajedničke borbene grupe?
Dopuna: 07 Jan 2012 12:55
Ovde je spisak nekih linkova zajedničkih borbi četničkih i osovinskih snaga
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Ali i to je sasvim mali deo. Zajedničke akcije, obaveštajni i diverzantski rad četnika u korist Nemaca, čuvanje komunikacija, to je svakodnevna raširena pojava.
Doduše, postoje izuzeci, ali sasvim skromni u odnosu na zajedničko delovanje.
|