offline
- nemosav1

- Počasni građanin
- Pridružio: 20 Mar 2012
- Poruke: 723
|
1."BITKA NA NERETVI I NJENE POSLJEDICE"
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
NOP 1943
1943 na balkanu je dosla i prosla u ocekivanju saveznickog iskrcavanja. ovaj potencijalni dogadjaj je dominirao u vojnom razmisljanju talijana i nemaca i njihovih satelita i diktirala vojne akcije na balkanu te godine.
za sile osovine, 1943 godina, je predstavljala prekretnicu.vreme munjevitih pobeda i blickriga, je zamenio koncept (neosvojive)"evropske tvrdjave" i odbrambenog nacina razmisljanja.drugi svetski rat se pretvorio u dugi iscrpljujuci rat , gde ce konacna pobeda pripasti onome koji ima vece ekonomske rezerve i imidj jaceg morala kod ljudi.
porazom sila osovine, u africi i staljingradu,te pobedom nad talijanskom flotom, i sredozemno more i afrika su postale baza za (moguce) saveznicko iskrcavanje u juznu francusku, italiju ili na balkan.
zbog mogucnosti iskrcavanja na balkanu, ovo podrucje dobiva na vaznosti kod nemackih i talijanskih vojnih planera. talijanska vrhovna komanda je bila svesna da nema dovoljno snaga da brani i italiju i balkan.zbog gubitaka u africi i na istocnom frontu, bila bi prisiljena da prebaci svoje trupe sa balkana u italiju.(iskrcavanje saveznika na siciliji je resilo tu talijansku dilemu).
medjutim stariji partner (nemacka), je malo drugacije gledala situaciju; njihovi planeri su procenjivali da ce napredovanje saveznika kroz italiju biti sporije, nego kroz balkan, i da uvek postoji mogucnost da saveznici iz juznog dela italije posalju brodovima/avionima, par divizija na balkan sto bi za nemce pogorsalo situaciju;
linija snabdevanja nemacke ratne masine i civilne infrastrukture, je isla preko balkana zeljeznickim, cestovnim i recnim putem. nafta iz rumunije, obojeni metali iz srbije, boksit iz hercegovine, i , naravno, zito i hrana. nemacki civili su tokom citavog rata ziveli kao mali bogovi, dok su okupirane zemlje gladovale.
gerilski napadi na tu liniju snabdevanja (uglavnom od partizana na teritoriji NDH), specijalno na potezu pruge beograd, slavonski brod, zagreb, te mostar , rijeka , ili karlovac, zagreb) su vezali nemacke jedinice, i signifikantno ugrozavale liniju, da su nemci odlucili da tome stanu na kraj. drugi razlog je bio , potencijalno saveznicko iskrcavanje, sto bi nemce stavilo u situaciju da imaju saveznike protiv sebe, partizane u svojoj pozadini, a cetnici, koji su bili pod talijanskom taktickom komandom, u sastavu MVAC-a , te bosanski cetnici , koji su individualno pristali na saradnju sa talijanima, bi presli na saveznicku stranu ( kao i talijani)
italija je ovde igrala trostruku ulogu; ustase i pavelic su bili njihov produkt, koji su oni izdrzavali, i trenirali u italiji , bez kojih pavelic ne bi mogao da postane poglavnik i proglasi NDH . za tu uslugu su dobili dalmaciju i otoke, i jos okupirali dobar deo NDH teritorija, na privremenoj bazi.njihova ambicija je bila kompletna NDH. ustaski teror nad srpskim stanovnistvom, koji je italija mogla da spreci, da je htela, je terala srpsku populaciju da potraze zastitu u talijanskoj zoni, koju su talijani pruzili. za uzvrat srbi su bili dobrovoljci u anti-komunistickoj miliciji , za borbu protiv partizana, sto im je usput omogucavalo , da namire racune sa hrvatima i muslimanima izvan talijanske zone (u kojima je naravno stradalo najvise civila).
radi boljeg povezivanja sa srbima, talijanske vojne komande prihvatile se u splitu,cetinju, mostaru i na drugim mestima predstavnike i vodje srpskih ceta.tako je u splitu smesten vojvoda trifunovic-bircanin, u mostaru vojvoda jevdjevic, a na cetinju general dukanovic .zajednicka karakteristika im je da su svi od ljeta 1941 godine poceli saradjivati s talijanskim okupacionim komandama, i sto su nakon ulaska dragoljuba mihailovica u izbeglicku vladu priznali njega kao glavnog komandanta svojih odreda. na taj nacin je mihailovic, zahvaljujuci svom istaknutom polozaju u vladi, primio pod svoju,istina nominalnu komandu desetine hiljada boraca.
stvorena je jedna nesvakidasnja, groteskna situacija, da ministar vojske jedne saveznicke vlade prima komandu nad cetama opskrbljenim oruzjem i ostalim vojnim potrebama od strane neprijatelja protiv kojega bi se morao boriti.
talijani su , naravno, znali za odnos sa mihailovicem (prisluskivanje radio veze i poruka), ali im je to eventualno moglo omoguciti i kontakt sa zapadnim saveznicima, ako se ukaze potreba (u prvom svetskom ratu, italija je promenila stranu jos 1915 godine)
naravno, i saveznici su znali da su cetnici pod talijanskom komandom, ali do 1943 godine, balkan nije bio vitalan za njih, a cetnici su bili izvor obavestajnih podataka, sto ih je do tog vremena zadovoljavalo
partizanski napadi na isturene (manje) vojne postaje nemacke, talijanske i NDH vojnice,te napadi na nemacku/talijansku liniju snabdevanja (pruge, ceste), su vezivali okupatorske snage da ne mogu biti upotrebljene na drugim, aktivnijim frontovima, i iscrpljivali protivnika. okupator nije imao dovoljno vojnika da bude na svakom mestu , u svako vreme, pa je bio prisiljen , da upotrebljava svoje jedinice za obezbedjenje pruga, tvornica, rudnika, i vecih naseljenih mesta, sto je stvorilo prilicno veliko podrucje u bosni , slobodno od okupatora,koju su partizani kontrolisali, poznato kao "titova drzava" sa sedistem u bihacu.
ova slobodna teritorija je sluzila za eksperiment u drzavnoj vlasti. na tim teritorijama su uspostavljeni "narodni odbori" kao organi vlasti, funkcionisale su skole, davane su pozorisne predstave, izdavane su novine, bile bolnice, obucni centri, drzani razliciti kursevi i bio jak propagandno-politicki rad, koji je rezultovao prilivom novih boraca.
krajem 1942 godine, NOV iPOJ ima 9 divizija, 36 samostalnih brigada, i 70 lokalnih partizanskih odreda. najveci deo ovih jedinica je bio u zapadnoj bosni, na "slobodnoj teritoriji"to su bili "prvi hrvatski korpus" (6,7, i 8 divizija), 6 i 14 primorsko-goranska brigada u podrucju kostajnica-karlovac-slunj, prvi bosanski korpus (4, i 5 divizija) i nekoliko odreda na podrucju banja-luka-kostajnica-kljuc. glavni stab je bio u bihacu, sa prvom proleterskom istocno od banja luke, drugom proleterskom oko bosanskog grahova i 3 udarna divizija istocno od linije jajce-bugojno
da bi razresile ovaj gordijski cvor; eliminisali partizane iz svoje pozadine, vezali talijane na balkan, i razoruzali cetnike , kao potencijalnog neprijatelja u slucaju iskrcavanja saveznika , nemci su , u skladu hitlerove naredbe 47, izvrsili prestruktuiranje svog komandnog lanca, odlucili da naprave vojnu operaciju sirokog razmera, koji bi ispunio gore navedeno. operacija je dobila kodno ime "WEISS" i predvidjena je da bude u tri faze. treca faza se zbog objektivnih razloga nije odigrala, pa je umesto toga napravljena modifikacija trece faze, koja ce dobiti ime "SCHWARZ".
osovinske snage pre neretve:
nemacke divizije:
704,714,717,718
ove divizije su bile predvidjene za okupacionu ulogu. sastojale su se od starijih godista bez kompletne obuke. imale su dva puka, umesto tri, vrlo malo teskog naoruzanja i bile minimalno motorizirane
7 SS princ eugen
odlicna SS divizija sastavljena od etnickih nemaca iz jugoslavije i rumunije. trenirana za brdske operacije. operira od oktobra 1942 godine
187 rezervna
nije bila rezervna divizija , nego obucna, sa vrlo ogranicenom borbenom sposobnoscu. prebacena je u jugoslaviju u decembreu 1942 godine
talijanske divizije:
VI korpus: 18,32,14
XIV korpus: 19,23,154, 1 alpinisticka
XI korpus: 4, 2, 57
XVIII korpus: 15,158,i 17 obalska brigada
V korpus: 153,155,i 4 obalska brigada
talijanske pesadijske divizije imaju dva puka, i jedan bataljon crnokosuljasa (koji su ideoloski potkovani, ali sa slabim borbenim treningom). sveukupno 12600 vojnika u diviziji.talijanska divizija ima samo 36 laganih artiljeriskih orudza, nema tenkove i vrlo malo transportnih sredstava.obalne brigade su pesadija, sastvljena od starijih godista. jedino su alpinci bili trenirani za operacije na teskom terenu. u sastavu talijanske vojske je bilo oko 25 hiljada cetnika kao jedinice MVAC
bugarske divizije:
I korpus: 22,24,25
V korpus: 14,27
nepokretne, lose trenirane.najbolje bugarske snage su bile na bugarsko-turskoj granici
hrvatske snage (NDH vojnica):
8 brigada sa minimalnim vojnim treningom.
srpske kolaboracionisticke :
10 bataljona
jedinice policijskog tipa
|