offline
- Pridružio: 02 Sep 2012
- Poruke: 207
|
gorran
Citat:Zatim se zaključuje da ih saveznici nisu napustili zbog kolaboracije - iako takođe postoje gomile svedočenja, transkripata sastanaka i izjava ključnih kreatora politike.
Опет "гомиле"?
Да ли ви заиста верујете да су изјаве кључних креатора политике, дате у јавности, уношене у записнике итд, одраз њиховог искреног убеђења. Ви заиста верујете да би они потпуно отворено и искрено рекли да је напуштање ДМ последица притиска Совјета, тј британско - совјетских политичких односа, као и "незадовољавајуће активности ДМ", да је то стварно био разлог.
Citat:Nego su zapadni saveznici napustili Mihailovića zato što ih je Staljin nekako naterao - iako o tome nema ni jedan jedini dokaz.
То је зато што ви очекујете да видите писани документ или видео снимак у којем Стаљин тера Черчила да клечи на кукурузу док не промени своју политику.
Очигледно је да бисте само нешто такво уважили као валидан доказ, ако бисте и то..
Citat:Onda se prelazi na finiju razradu. Kad se već moraju priznati određene kompromitujuće činjenice - na primer, da je glavninu četnika naoružavala, hranila, oblačila, prevozila i upotrebljavala u borbi fašistička Italija - tu se razrađuje tvrdnja da je to bilo sa znanjem saveznika. Ili čak po njihovom uputstvu.
Није главнину четника, већ локалне четнике. Друго, они нису ступали у аранжмане са Италијанима као четници ДМ, већ као независна група, односно, крили су од Италијана своје везе са њим, као и његову команду. Четници ДМ када би се открили, били би немилосрдно прогањани. Доказ је и хапшење Јевђевића када су Италијани открили да одржава везе са ДМ.
Волите да наглашавате њихову идеологију, али се не упуштате у суштину: ти Италијани су захваљујући територијалним претензијама на делове НДХ и ривалству са Немцима доста помогли очувању Срба на њиховој окупационој зони и протеривању усташа.
Изједначавање Италијана и Немаца као окупатора је крајње малициозно и неумесно. Први нису спроводили одмазде и окрутну окупациону политику, док други и те како јесу, те су угрожавали биолошки опстанак Срба.
И ту нема шта да се "признаје" (видим да волите признања), то је једноставно чињеница које су били свесни и Савезници и подржавали као одлично ратно лукавство.
Citat:Osnov za ovo je izvesno kašnjenje između trenutka u kojem su saveznici saznali za četničku kolaboraciju i trenutka kad su ih konačno napustili.
Ви период од две године називате "извесним кашњењем"? Који еуфемизам
Када то одговара нашој тврдњи, онда су Британци неспособни и глупи, и никаква им је обавештајна служба..
Citat:Međutim, Britanci su u tom periodu ratovali protiv italijanske Prve armije. Spremali su se da se, nakon zauzimanja severne Afrike, iskrcaju u Italiji. Usled te opasnosti su Italijani bili prisiljeni da povlače neke svoje trupe sa Balkana (gde je bilo preko 28 divizija) u Italiju (gde je bilo svega 11 divizija). U tom trenutku nikako im nije moglo odgovarati neko smirivanje i saradnja sa Italijanima na Balkanu. Zbog toga su oütro reagovali na najviüem nivou.
А какве то везе има са нама и нашим ратним циљевима? Зашто бисмо ми гинули уместо њих?
ДМ је водио реалну и одговорну националну политику, и њоме се управљао: Најопаснији и највећи непријатељ је Немачка јер има јаку војну силу и јер одмазама уништава велики број Срба! Најопаснији унутрашњи непријатељи су усташе и комунисти јер уништавају Србе (непосредно и посредно, изазивањем одмазди). Италијани су у целој тој причи најмање важни, јер због њихове слабе борбене вредности могу да их најуре лопатама и мотикама. Али су они корисни за извлачење хране, одеће за становништво и оружја којим ће се таманити горње штеточине.
Зато је и добро са њима одржавати стање толерисања и ненападања, док се са овима не рашчисти.
Citat:
Naravno, Britanci i Amerikanci bi mnogo više voleli da se Mihailovićev pokret pokazao korisnijim, ili bar podnošljivijim. Da su Nemci i Italijani likvidirali partizane uz diskretnu pomoć Mihailovića, te ovaj ostao sam na terenu, zapadni saveznici bi se vrlo lako pomirili sa stanjem stvari na terenu.
Михаиловић јесте био користан - за свој народ пре свега.
А његово деловање јесте било корисно и за глобалну савезничку стратегију и чак је урадио убедљиво највише од свих других покрета отпора у Европи.Друга је ствар што су Британци касније очекивали да неко други води њихове ратове и гине уместо њих.
Citat:Međutim, desilo se suprotno. Partizani su opstali, ojačali i njihova borba je dobijala na značaju u okviru evropskog ratišta - dok su se Mihailovićeve snage, s druge strane, kompromitovale kolaboracijom.
И побили на хиљаде и хиљаде непријатељских војника.. у устанку '41...
Citat:Neki američki obaveštajni krugovi pokušali su da ostvare kombinaciju sa DM i čak pregovarali sa Nemcima u septembru 1944.
???
Citat:
Naravno, suština je u sledećem: čak i da su saveznici tolerisali saradnju DM sa Osovinom u borbi protiv partizana, to ni na koji način ne opravdava četnike od optužbe za kolaboraciju.
Нормално, морају за нешто да се "оптуже"
Citat:Naprotiv, to čini i zapadne saveznike osovinskim saradnicima.
(Između ostalog, i Tito je verovao u ovu mogućnost u martu 1943.)
Али, "зарад виших циљева", после дугог и озбиљног разматрања, одлучено је да се ипак прихвати њихова обилна материјална помоћ...И прихвате као равноправни политички партнери о преговорима о "новој влади Југославије" и послератним односима са истима.
Citat:Pored toga što je, naravno, bilo je u suprotnosti sa njihovim neposrednim interesima vođenja rata.
Iz naređenja generala Vilsona (Henry Maitland Wilson), komandanta srednjeg istoka Draži Mihailoviću od maja 1943, vidi se kako su na tu situaciju reagovali vojni komandanti:
Citat:Rat na Sredozemlju došao je u fazu kada se saveznička ofanziva može smatrati neminovnom. Apsolutno je potrebno da general Mihailović sada počne da izvršava obaveze koje je ranije prihvatio (uporediti sa legendom o njegovim sabotažama i “bitci za snabdevanje 1942”) i da u ovom trenutku sarađuje u potpunosti... Mihailović ne predstavlja borbenu snagu od nekog značaja zapadno od Kopaonika. Njegove jedinice u Crnoj Gori, Hercegovini i Bosni već su uništene ili tesno sarađuju sa Osovinom. Isto tako je teško reći da njegove jedinice postoje u Hrvatskoj, Sloveniji i Slavoniji... Partizani predstavljaju dobru i efikasnu borbenu snagu u svim krajevima, gde jedino kvislinzi predstavljaju generala Mihailovića.
Zato je odlučeno: obavestićete Mihailovića da britanska Glavna komanda Srednjeg istoka zahteva da on, kao saveznik, prekine svaku saradnju sa Osovinom i da krene na istok, u Srbiju. Tamo treba da uspostavi punu vlast i lični uticaj da bi nastavio s napadima na neprijateljske komunikacije.
Ово је упутство које је каирска СОЕ упутила Бејлију, на своју руку, без консултација и одобрења ФО. Вилсон је наводно потписник, али је аутор саме поруке Глеконер, Давидсон или неко њима директно подређен. Вилсон никада није видео комплетан текст овог наређења. Истина је само да је генералштаб за Средњи исток притискао каирску СОЕ да преко мисија у Југославији иницира повећање активности.
Нити је могао да зна тачан распоред и однос ДМ и партизанских снага. Телеграм је упућен 28.маја, 1 дан после спуштања Дикинове мисије у партизански штаб. Одакле је он могао да има овакве информације?
Друго, Армстронг је по приспећу у ДМ штаб - 3 месеца касније! - донео писмо генерала Вилсона упућеног директно Михаиловићу. У пријатељски интонираном писму Вилсон обећава знатно већи обим пошиљки него што је то био случај до сада. Са друге стране, моли га да се максимално ангажује око саботажа (што је ДМ и учинио). Децембра ДМ упућује писмо Вилсону у којем "изражава жељу да настави са антиосовинским активностима и подсећа га да му за то треба озбиљнија материјална помоћ, како би се задаци успешно извршили, и спречиле немачке одмазде након тога" - јер не што није појачано снабдевање, него је и укинуто, што, руку на срце, не иде на Вилсонов грех.
Због чега би Вилсон тражио појачање антиос. активности од "колаборатера" и "никаквих и незнатних снага источно од Ибра"? Који је смисао постављати озбиљне задатке пред некога за кога се зна да не може ни организационо, ни кадровски, ни бројем људи те циљеве испунити?
Дакле, спинујете, изврћете ствари, мењате и кидате из контекста..схватам вашу потребу
Citat:Međutim, politički krugovi su još neko vreme odlagali neizbežno.
Jedno od opravdanja za dugotrajan neodlučan stav, bilo je verovanje da Mihailović, iako trenutno neaktivan i kolaborant, ima mobilizacijski potencijal da u određenom trenutku povede znatno ljudsvo protiv Osovine.
Апсурд! Како се може од колабораната и немачких "пријатеља" очекивати да мобилише знатно људство против Осовине? Савезници су будале, и полуретардирани типови?
Citat:U novembru 1943. zaključili su suprotno - naime, da je NOVJ značajan činilac, dok je pokret DM beznačajan.
Аха, а овде, тек који месец касније им је моћ запажања на врло високом нивоу,
..Или су једноставно "играли" по совјетским тактовима?
Citat:GENERAL EISENHOWER ... believed that all possible equipment should be sent to Tito since Mikhailovitch’s forces were of relatively little value
(videti temu o savezničkim konferencijama).[/quote]
То бих исто закључио и ја да су ми тутнули да читам Меклинове фантазије, непосредно пред конференцију.
Нико од учесника није био упућен у опсервације мисија код ДМ, о вредностима, потенцијалу оба покрета. (послате истог дана када и Меклинова, са истим циљем - упознавање најважнијих људи са чињеницама пред конференцију; телеграм је "путовао" 3 недеље, и нико га није видео, чак ни касније.)
Citat:
Ovde možemo da vidimo u praksi čuvene epicikle.
Naime, od starog veka važila je Ptolemajeva teorija o okretanju Sunca, i svega ostalog, oko Zemlje. Da bi, polazeći od pogrešne hipoteze, opisali kretanje planeta, astronomi su morali da uvode gomilu komplikacija, dodatne krugove po kojima se navodno iz nekog neobjašnjenog razloga kreću planete, pored toga što se okreću oko zemlje. Umesto da odustanu od pogrešne polazne hipoteze.
"nemosav1"
Citat:Četnička kolaboracija sa okupatorom bila je u različitim oblicima:
-u Srbiji 1941. neki četnički komandanti su se po Mihailovićevom naređenju "legalizovali" kod Nemaca i postali dio Nedićevih trupa;Citat:
То се популарно зове "бушење непријатељских редова". Дражини људи који су се упустили у "легализацију", претходно су положили заклетву на верност, и били у обавези да се по потреби и позиву да се ставе на располагање ДМ. Недић није знао да су ти људи Дражини, а када је то за некога било установљено, био би процесуиран и за кратко време би му било пресуђено. ДМ је био прогањан од Недићевог апарата.
Недић је Дражину организацију третирао као нерпијатељску.
-četnici u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori bili su pod direktnom komandom talijanskog okupatora kao MVAC ( Militia volontaria anticomunista=Dobrovoljačka antikomunistička milicija ), naoružavani su , hranjeni i plaćani od Talijana;
Хе.. Сада је познато да су ти људи били под Дражином командом, онда није (Италијанима). Основни услов да ступе у МВАЦ је непостојање никакве везе, и непризнавање ДМ ауторитета. Дакле, може се говорити о искоришћавању, а не сарадњи.
Прећуткујете да је назив "антикомунистичка милиција" то био само формално. Те једнинице су формиране као "антиусташке", а нису могле тако јавно да се зову због Немаца чији су штићеници били. Чињеница је да је ова организација сачувала цивилно становништво, у великој мери, од оба злотвора.
Citat:-tokom 1942. gotovo svi četnički komandanti u Bosni sklopili su pismene sporazume sa ustaškom državom o nenapadanju i saradnji, pa time posredno i sa Nemcima;
Опет ви. Ако овако наставите, дискредитоваћете сами себе као озбиљног дискутанта.
Како може локални вођа да прави споразуме на државном нивоу? Ко га је овластио?
Четници су правили локалне споразуме, врло ограниченог карактера са домобранима, као званичном НДХ војском, који су функционисали као територијална милиција, и нису се истицали у масовним покољима српског становништва. То су споразуми о ненападању, а не о пријатељству. Ти споразуми су се индиректно тицали и Немаца, али никако усташа, са којима никада нису ни престала непријатељства. Њима се у великој мери сачувало цивилно становништво и војска за борбе са усташама и комунистима.
Ти споразуми су могли бити потписани само због тога што су локалне четничке вође себе представљале као независне, и нелојалне ДМ, иако су били под његовом командом, у мањој или већој мери.
Citat:-nakon kapitulacije Italije većina četničkih jedinica u Bosni i hercegovini i Crnoj Gori stupila je u saradnju sa Nemcima;
Из истог разлога као и са Италијанима. На антиусташкој и антикомунистичкој основи. Осим тога, то је време огромне материјалне, пропагандне и политичке помоћи партизанима. Опет, ни један вођа никада није потписао споразум у име ДМ.
Citat:-u jesen 1943. najvažniji četnički komandanti u Srbiji ( Lukačević, Kalabić, Simić-"Drška", Keserović )sklopili su pismene sporazume sa nemačkim okupatorom. Neovisno o ovim sporazumima, neformalna kolaboracija četnika i Nemaca u Srbiji nije ni prestajala.
Ако није, због чега су ту "колаборацију" морали да "оверавају" новим - локалним споразумима и то онда када су кола кренула низбрдо за Немце? Зашто су и даље одмазде 100:1 биле на снази?
Citat:Sam Draža Mihailović se dobro čuvao da se ne kompromitira u narodu i pred saveznicima ličnim kontaktima sa okupatorom. Ipak, on se lično sastao sa nemačkim predstavnicima u selu Divci 12/13. novembra 1941. i ponudio im svoje usluge u borbi protiv partizana, ali su ga Nemci odbili.
Али зашто би тако нешто одбили?
Citat:U periodu 1943.-1944. nekoliko se puta lično sastao i sa Rudolfom Šterkerom, predstavnikom specijalnog nemačkog izaslanika za Jugoistok Hermana Nojbahera.
Није ни једном. Мекдауел се састао ради преговора о предаји Немаца Савезницима. Он изричито тврди да ДМ није присуствовао састанку, и да је једва пристао да до састанка уопште и дође.
Иначе, причу о предаји Немаца ДМ-у уз присуство америчких официра саботирали су Британци. Та предаја је могла да скрати рат годину дана.
Citat:
Takođe, na osnovu dokumenata, priznanja pojedinih četničkih, talijanskih, nemačkih i ustaških komandanata, kao i delimičnog priznanja samog Mihailovića, on je znao za široku kolaboraciju svojih komandanata sa okupatorom, ali je nije pokušavao sprečiti već je u potpunosti odobravao, ako je nije i sam naredio. Činio je to jer je znao da samo uz pomoć okupatora može pobediti svoje najveće i jedine prave neprijatelje-partizane. Jasno je da bez okupatorske pomoći, uzevši u obzir slabu opremljenost, loše rukovođenje od strane komandanata počev od samog Mihailovića, nikakav borbeni moral i odsustvo bilo kakvog političkog vođstva, četnici nikada ne bi dočekali ni 1945. godinu.
Politika Britanije prema SSSR-u, i obrnuto nema nikakve veze sa promenom raspolozenja prema Mihailovicu
Ви изгледа стопостотно верујете "заплењеним" документима, и дајете велики кредит веродостојности исказа датог пред комунистичком инквизицијом? Немате ни мало сумње?
"Trpe Grozni"
Citat:Neprijatelja mozes iskoristiti samo ako ga eliminises,
Ајде, молим те, објасни како?
И ово:Citat:
i partizani su se snabdevali kod neprijatelja oruzjem i municijom, ali na malo drugaciji nacin.
Citat:Sovjeti su imali mnogo precih briga od stanja na balkanu sve do 1944 godine, tako da su, paradoksalno, vise sovjeti podrzavali kraljevu vladu, nego sto su to britanci, kojima je stvarno bio interes sta se na Balkanu dogadja 1942/43/44 nego sovjetima, to radili. Sovjeti su samo zeleli da odrze dobre odnose sa britancima, britanci su zeleli da im neko sa vrata skine bar jos neku diviziju sa africkog/siciliskog/italijanskog fronta.
Напротив, Совјети су се живо заинтересовали за герилске антиос. активности онога тренутка
када су схватили да Британци немају намеру да отворе други фронт у догледно време. Дакле, још од лета '42. Па, пошто је једина жива активност постојала на Балкану, наравно да су тамо усмерили своју пажњу и пропаганду. Већ тада је искристалисано размишљање о послератној позицији и доминацији сила у Европи, па су све активности и биле усмерене у том смислу.
Томе су се управљали и герилски покрети код нас и сврставали у један, други или трећи блок (трећи је осовински).
Citat:Aj proveri molim te, kada su sovjeti opozvali svog ambasadora pri Kraljevini Jugoslaviji, i pronadji mi barem jednu poruku sovjetku ponudu britancima ili amerima pre 1944 godine, koja se odnosi na Jugoslaviju i stanje izmedju partizana i cetnika.
Управо тако! То је била почетна предност Совјета, и главни адут - да негирају било какав утицај на партизане. Тако да нису могли бити критиковани због "непослушности" својих штићеника. Док су сазнање да Британци отворено подржавају ЈВИ обилато користили у антипропаганди и каснијим притисцима на Британце.
Citat:
Staljin se nasao u nezgodnoj situaciji, jer ga Jugpslavija i partizani u njoj i nisu previse interesovali, a bogami niti je imao neki uticaj na njih.
Управо супротно. Стаљин је био у не може бити бољој дипломатској позицији. И свакако је имао пресудан утицај на партизане као "коминтерновску" војску. Друга је ствар што је то скривано и што је препоручивао Титу да се чува да се не сазна да прима упутства од Коминтерне.
Citat:Nekoliko puta je grdio rukovodstvo KPJ-a zbog odluka koje su nosili, a da nisu kosultovali ili obavestili pre toga SSSR. Pocinjajuci sa formiranjem Prve proleterske, pa sa AVNOJ-em i jos mnogo puta. Briti su mislili da partizani tako rade pod sovjetskom komandom, pa su se zalili Staljinu zbog toga, a nisu shvatali da Staljina bas zabole mali prst na levoj nozi za tamo neke partizane na Balkanu.
Па терао га је да се уједини са ДМ и почне да се бори против немаца када је њему било густо, и када је постојала опасност да га Немци потпуно поразе. И критиковао га је што "у тој фази спроводи револуцију", бојећи се реакције Савезника. На његову и Титову срећу, то је изостало, јер су и Британци имали своје параноје, које су очигледно надвладале разборитост.
Citat:
Britanska odluka je donesena cisto na racionalnoj osnovi o stanju na terenu. Imali su briti dovoljno informacija da procene stanje na terenu, pocinjajuci od misija kod partizana i cetnika na terenu, pa preko svojih obavestajaca kod njemaca i italijana (a bogami i Nedica i bugara) pa sve do radio saobracaja koji se odvijao nad Balkanom.
Није, него под нуждом. Није била рационална него исхитрена одлука, што су Брити почели да увиђају већ лета'44. Али тада је већ било касно, Руси су већ "дојахали"
Тада је кренула нова "битка" - за утицај на "победнике", и држање ван домашаја супарника.
Потпуно иронично, западни Савезници који су били искључива морална, војна, политичка подршка партизанима до пролећа 44, сада су страховали за свој утицај и контролу над њима.
И онда је кренуло ново пумпање: средствима, материјалом, стављањем у позицију апсолутне политичке доминације у Југославији...све, да се ови не би окренули природним, комунистичким, савезницима - Совјетима.
"vathra"
Citat:Новембра 1943. немци су имали у Југославији:
2. оклопна армија:
1. брдска дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=1044/
Оно што ме буни је податак да је од септембра до операције "Кугелблиц" (у децембру) била у Грчкој, разоружавала Италијане. Није спорно да је пре и после тога деловала у Југославији, као ни то да је једна од најбољих јединица које су овде оперисале.
Citat:1. козачка коњичка дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=966
Дивизија која је оформљена пролећа 43, а почела са операцијама јесени исте године, по кап. Италије.
Citat:7. SS дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=1971
Једна од ретких комплетних дивизија, офанзивних. Једна од најбољих које су биле на овом простору. Занимљиво, прва операција је била против Кесеровићевих четника, "Копаоник". Операција је завршена неуспешно (стотињак заробљених четника, двадесетак мртвих, уз 2-3 мртва немца). Иначе, дивизија "специјализована" за десетковање партизана.
Citat:11. SS оклопна дивизија Нордланд
http://www.axishistory.com/index.php?id=42
Овде се каже следеће:It was sent to Croatia in September 1943 for training where it was also used to fight partisans. It was sent to the Oranienbaum front near Leningrad in November and December 1943.
Citat:SS оклопна бригада Недерланд
http://en.wikipedia.org/wiki/23rd_SS_Volunteer_Pan....._Nederland
Бригада, другог позива, стигла после капитулације Италије, да "попуни вакуум"
Citat:(100. ловачка дивизија - у Албанији)
http://www.axishistory.com/index.php?id=955
Да, у Албанији.
114. ловачка дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=958
"Гарнизонска" дивизија, деловала у Србији. Бројно стање до 8.000 људи.
Citat:118. ловачка дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=960
Такође мање борбене вредности, бројног стања 5-6000 људи. Са штабом у Бања Луци.
Citat:173. резервна дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=933
Другоразредна дивизија, са 10-так хиљада људи. Почиње са операцијама у Септембру 43, и то, занимљиво, у Србији, па онда у Хрватској.
Citat:181. пешадијска дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=981
Стигла у октобру 43 ради спречавања евентуалног искрцавања савезника. Није имала капацитете за озбиљне офанзивне акције.
Citat:187. резервна дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=936
Такође другоразредна дивизија, стражарска дивизија.
Citat:
264. пешадијска дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=3861
Некомплетна, такође стигла у октобру 43 да "попуни рупе"
Citat:277. пешадијска дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=3873
Овде каже следеће:Area of operations: Croatia (Jan 1944 - Feb 1944)
Citat:(297. пешадијска дивизија - Албанија)
http://www.axishistory.com/index.php?id=3887
Serbria (June 1943 - Sep 1943)
Albania (Sep 1943 - Sep 1944)
Citat:367. пешадијска дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=3939
Занимљиво да сте ви, на теми бр. окупационих војника, http://www.mycity-military.com/Drugi-svetski-rat/B.....1945.html,
поставили податак за датум 26.12.'43:
367 Inf.Div. (forming) . да је тада била у формирању
А преко линка који сте поставили је следеће:
Area of operations
Croatia (Nov 1943 - Feb 1944)
371. пешадијска дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=3942[/quote]
Опет, овде пише почетак операција Децембар, и то само кратак период.
Croatia (Dec 1943 - Jan 1944)
Citat:Армијска група Ц (Словенија, Истра, Кварнер)
44. пешадијска дивизија Reichs-Grenadier-Division Hoch und Deutschmeister
http://www.axishistory.com/index.php?id=780
Ова није видела дана у Југославији
Area of operations
Belgium (June 1943 - Aug 1943)
Italy (Aug 1943 - Nov 1944)
Hungary & Austria (Nov 1944 - May 1945)
Citat:71. пешадијска дивизија
http://www.axishistory.com/index.php?id=1468
Ова је провела незнатно време у Словенији, око месец дана - колико да предахну.
Citat:162. пешадијска дивизија (Туркменистанска)
http://www.axishistory.com/index.php?id=2386
Судећи по тексту, до краја 43 је провела у Италији
Citat:LSSAH (мањи делови)
http://www.axishistory.com/index.php?id=1982
Колико мањи? Овде нема никаквих назнака о томе
Citat:901. оклопни гренадирски пук
http://www.axishistory.com/index.php?id=9686
Slowenia (Oct 1943 – Nov 1943)
Bosnia, Croatia (Nov 1943 – Jan 1944
Легионарске, тј хрватске дивизије сам изоставио, јер видим да су их и савезници одвојено третирали.
Дакле, може се видети следеће:
Черчил је бројао и дивизије у околини и приписивао их "везивању југословенских снага". Бројао је и дивизије у формирању, као и оне које су стигле из других крајева после капитулације Италије (а које би пристигле мање-више и да није било никаквог пок. отпора).
То је радио из 2 разлога: да увелича британски допринос везивању снага на Балкану, тј у Југославији и да оправда теорију о страшним партизанским герилцима, који "чине сјајне ствари" тј да оправда преусмеравање своје подршке на њих.
Извесно, Стаљин је, суочавајући се са 200 немачких првокласних дивизија, са пуним правом тврдио да их у Југославији има 8 (барем је бројци био ближи него Черчил). Када се узме у обзир да је већина била дефанзивног/гарнизонског типа, слабије борбене вредности, и да је тек по која била бројно комплетна.
Какав је допринос партизана за "везивање" дивизија које долазе уочи саме конференције, због капит. Италије,а као што се види горе, неке од њих после кратког времена одлазе на друге фронтове?
Citat:
Постаће ти јасније зашто није тражио отварање фронта на Балкану кад погледаш мапу железница. Или кад погледаш шта је рекао Брук о Стаљину. Или шта је говорено на конференцијама о Балкану.
Структура терена може да буде ваљан аргумент, али и алиби да се савезници својим присуством на балкану не замере Стаљину. То се може видети из следећег:
Citat:Ако би Совјети добили део Пољске и делове Балтичких земаља (што су заузели и пре рата), уз могуће концесије на Балкану, Совјети би заинтересовани да помогну одржање мира у Европи..
Мени ово личи на очекивано одрицање од балкана, или барем једног дела, као уступак и награда Стаљину за пробијање источног фронта. Мислим да је Брук у том моменту био јако свестан Стаљинове аспирације ка балкану.
На Техеранској конференцији је стаљин инсистирао на Оверлорду, али је желео да избегне и свако сувишно петљање савезника по балкану. Види се из наведеног (на теми савезничке конференције..) да је у доминантној позицији у односу на савезнике и да наступа офанзивно.
То се види и из следећег:
Citat:Алан Брук је изјавио да Немци имају тешкоће са одржавањем комуникација у Југославији. Треба отежати положај Немцима, тако што ће се повећати помоћ партизанима. У Југославији се по њима налази 21 немачка и 8 бугарских дивизија, а на примедбу Ворошилова да је то превише, рекао је да ће да провери те податке са обавештајном службом.
Због чега Брук делује толико несигурно? Или је свестан да претерује или попушта пред Совјетским притиском (можда баш због овог првог). Мислим, глупо је претпоставити да је на тако важну конференцију дошао недовољно овавештен.
|