Opet ja. S obzirom da ovakve teme imaju previše stranica, može li neko sa dužim stažom da me uputi na objašnjenje odakle je ova slika, vidim da ju je Samardžić koristio za naslovnu stranu knjige. Znajući njega verovatno je neka brljotina ali voleo bih da znam kojom je prilikom nastala?
Не зна се ништа о слици, ни кад ни где ни које на њој.
На претходној верзији књиге је Самарџић ставио партизане са немачким дезертером Аугустом Хелером (заробљен од Немаца у нападу и стрељан) као доказ некакве сарадње.
У скорије време се појавио онај филмски запис тројице партизана како преговарају са Немцима и домобранима. Ту су неки ликови препознати, а из докумената се зна о чему би могло да се ради.
-----
Иначе цео овај жанр фотка као доказ нечега је бесмислен. Постоје документи који прецизније наводе шта се ту дешавало и која је природа односа била. На фоткама се не може видети о чему се ради. Приде је често тешко повезати фотку са периодом и особама.
Шта је нацизам, шта је фашизам? Како је почео грађански рат у Србима? У чему је разлика између комуниста и партизана? Од Такова до Равне Горе - како су настали митови о шумадијском слободарству? Шта је по својој природи рат у Украјини? Како Срби да дођу до националног помирења? О свему томе Брана је разговарао са др Милошем Тиморијевићем.
Биографија
Милош Тимотијевић (Чачак, 1969), историчар, студије историје завршио је на Филозофском факултету у Београду, 1996, где је и докторирао 2011. године.
Од 1997. ради у Народном музеју у Чачку, у коме је добио и звање музејског саветника. Главна подручја Тимотијевићевих научних интересовања јесу друштвена, војна и политичка историја Србије и Југославије у Другом светском рату, модернизацијски процеси на Балкану у другој половини XX века, друштвена и културна историја Србије у XX веку, историја цркве и црквене уметности на подручју западне Србије.
Аутор је и коаутор 19 монографија, Катена је објавила две његове књиге: „Храбри“ партизани и „зли“ четници и „Митови новије српске историје“.
Код Бране 048 Милош Тимотијевић: Истина о четницима и комунистима
др Немања Девић, један од најзначајнијих историчара млађе генерације, запослен на Институту за савремену историју.
Брана је са Немањом причао о многим темамама везаним за други светски рат: почетак устанка, сарадња комуниста и ЈВуО, почетак грађанског рата, злочини за време и после рата. Посебно је било речи о злочинима Озне после 1944.
Предавање историчара др Немање Девића на тему „Устанак у Србији 1941. године” (19. 1. 2023).
Јануарско предавање Немање Девића посвећено је масовном устанку у Србији 1941. године који је почео сарадњом војно-четничких и партизанских одреда. Устаничке активности су веома брзо проширене, што је резултирало стварањем широке слободне територије од Саве до Увца.
Veoma dobro snimljena emisija o čuvenoj Bici na Neretvi - čovek je obišao lokacije, pronašao stare dokumente, pretražio i našao dobar deo delova municije i opreme. ispričao neke manje poznate detalje, itd, itd...
Zaista vredi odgledati video koji traje gotovo sat i po vremena...
Доста полемике је изазвало скорије предавање историчара Бојана Димитријевића и Немање Девића из ИСИ у Загребу, на тему "Босанске голготе", односно пораза четника под командом Драже Михаиловића у Босни 1945. године.