Poslao: 04 Dec 2009 03:02
|
offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7193
|
Mislio sam da nešto napišem na ovu temu ali nije vrijedno. Imam samo jedno pitanje - zašto je Jasenovac pao posle Berlina pored tolikog broja antifašista. Takođe ako su bombardovani toliki gradovi kako to da je Jasenovac nesmetano funkcionisao iako je bio vrlo specifična fabrika. Eto malo više pitanja. Da je među lokalnim narodima bilo iole pameti 1945 bi mirnim putem došao na vlast na primjer Ivo Andrić. Jer bi isti spriječio da u ratu učestvujemo. Ali kako to ovdje obično biva u prvi plan su izašli svećenici, komunisti i nacionalne delije čiji je efekat poznat kakvi god se filmovi snimali, spomenici dizali i slične manifestacije obilježavale. Inače i Ficroj Meklin je bio zgrožen svim dešavanjima na prostoru bivše Juge i pogotovo dešavanjima posle 1945 na šta mu je Čerčil rekao - "pa nećeš ti tamo da živiš".
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 04 Dec 2009 04:00
|
offline
- Lucky_One
- Počasni građanin
- Pridružio: 20 Avg 2009
- Poruke: 706
- Gde živiš: Beograd
|
Khaless ::
Не бих се сложио. герилски рат се први пут појављује у Бурском рату како-тако,
Samo mala ispravka,termin Guerilla koji oznacava i nacin ratovanja je nastao u Spaniji pocetkom 1800. za vreme Napoleonovih ratova.Spansku Guerillu su velikodusno pomagali britanci koji su se u Spaniji borili protiv Napoleona.
Guerilla u prevodu[deminutiv] znaci "ratic" tj. mali rat.U temi Srbija i Habsburska monarhija pomenuo sam da se u Srpskim krajnama pocetkom 18.veka vodio tzv.Mali Rat.....koji ima sve odlike Gerilskog ratovanja.
|
|
|
|
Poslao: 04 Dec 2009 08:41
|
offline
- Pridružio: 20 Maj 2007
- Poruke: 4394
|
Khaless ::Илегалци су им били међу најбољима на свету. Моћда и најбољи поред Руса. Наиме никада један АБВЕР или ГЕСТАПО нису успели да разбију илегалну организацију, за разлику од готово уништења фрнацуског ПО хапшењем Жана Мулена.
Успешан је онај илегални покрет који не успеју да открију- а партизански нису. Имали су 20 година да се вежбају малтене од забране КП па на даље.
Па што се команданата тиче партизана је било мало на почетку. пар хиљада и тај командни кадар је био довољан, а други су долазили у ходу.
Što se tiče ove zadnje rečenice, nju aminujem.
Po meni, uspješnost partizanske gerile je u tome što je upravo nju sačinjavao onaj običan, i u KJ obespravljeni sloj stanovništva(u većini).
To su bili ljudi koji nisu imali ništa više da izgube. Država im je pod okupacijom, monarhisti ih još više mrze nego fašisti, materijalna situacija im je bila nezavidna.......
Da bi iskorijenio ilegalce, Njemci su morali da pobiju maltene čitav taj sloj društva.
Imao sam prilike da razgovoaram sa više ilegalaca, i da saznam njihov način tadašnjeg rada. Sada ne bih ja dizao preveliku famu o nekoj njihovoj super ogranizovanosti. Većina njih su bili klinci oko 15 godine života, koji nisu mogli da daju neki veći doprinos u borbi, pa ih je KP ostavljala kućama da odatle djeluju. Sada se postavlja pitanje kako su partizani zasnivali svoje obavještajne podatke na tako prikupljenim informacijama.
Mislim da ilegalaca tipa Prle i Tihi je bilo u malom broju, ako ih je uopšte i bilo.
Kada su ti isti ilegalci bili previše sumnjivi, KP ih je onda prebacivala u partizanske jedinice, odnosno u borbene redove.
|
|
|
|
Poslao: 04 Dec 2009 11:25
|
offline
- Pridružio: 11 Mar 2009
- Poruke: 39
|
U ovoj temi, cini mi se, treba napomenuti jos jednu vaznu stvar, odnosno, koncepcijsku razliku ova dva pokreta.
Jugoslovenska vojska u otadzbini se oslanja na Veliku Britaniju, cije rukovodstvo smatra da je vojska, kao dobro obucena i osposobljena, zaduzena za velike borbene operacije, a da razni pokreti otpora u okupiranim zemljama treba da se ogranici na diverzije, likvidacije i ostale manje akcije, kako bi bilo sto manje zrtava medju civilnim stanovnistvom. Primer ovakvog delovanja su, pre svega, pokreti otpora u Francuskoj, u Norveskoj...
Sa druge strane, imamo sovjetsku koncepciju pokreta otpora, koja je uz okupirane krajeve SSSR, karakteristicna jos i za Jugoslaviju, a delomicno Grcku i Albaniju. Koncepcija je jednostavna - aktivno i sto jace protiv okupatora. Komunisticki pokreti otpora, pa samim tim i nas, partizanski, pocinju sa borbom tek posle napada na SSSR, kada je ova zemlja bila u opasnsti od potpunog unistenja i kada ih je Kominterna pozvala na oruzanu borbu. U ovakvoj borbi, na zivot i smrt, ne vodi se mnogo racuna o civilnim zrtvama, a i o tome ko treba da vodi rat. Neprijatelja treba da tuce svako ko moze da puca. Ideoloski cilj - pomoci odbranu prve zemlje socijalizma izuzetno je vazan, a oslanjanje na Kominternu i SSSR se, bar kod nas, ogleda i u tome sto je Prva proleterska brigada osnovana 21. 12. 1941. godine, upravo na Staljinov rodjendan...
|
|
|
|
Poslao: 04 Dec 2009 12:29
|
offline
- Sirius
- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 26195
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
O stanju na teritoriji kraljevine Jugoslavije u doba Drugog sv. rata pisao sam više puta, pozivajući se na proverenu i objektivnu istorijsku građu, i to posebno onu na koju se ne odnosi poznata floskula da ''istoriju pišu pobednici''. Najdragoceniji dokumenti jesu svakako Dedijerovi ratni dnevnici, objavljeni već godine 1945, pre završetka rata! U to vreme nije znao da će se dogoditi 1948. i šta sve još, pa je napisao to što je napisao. U posedu sam tih tomova i to je ( blago rečeno) dragocena građa. Dedijer je bio naš delegat (zajedno sa Vlatkom Velebitom) u Kairu, Bariju, Londonu i vrlo je upućen u zbivanja u kojima su Englezi (po ko zna koji put prekasno za one koji su se uzdali u njih) pokazali svoje pravo lice.
O čemu je reč?
Ponoviću:
Drugi sv. rat na teritoriji kraljevine Jugoslavije dočekale su najspremnije (osim brdskih bataljona JKV) samo dve organizacije, a obe su bile službeno proglašene terorističkim: ustaški pokret Anta Pavelića i komunisti Josipa Broza Tita. To je nepobitna istorijska činjenica, svidelo se to nekome ili ne.
Takođe je činjenica da su ustaše do svojih proklamovanih ciljeva došli mnogo pre i lakše nego komunisti jer su praktično odmah, po početku rata bez ispaljenog zrna takoreći dobili Državu. Komunisti su morali za nju da se bore, ali kad su se izborili, trajala im je nešto više od pola veka. U svojoj ekspanziji i jedni i drugi koristili su vrhunske ilegalne metode i bogato paravojno i vojno iskustvo.
Šta se događalo s četničkim pokretom? Već je Khalles o tome dovoljno pisao, pa da ja to svedem na najkraću moguću meru: četnički pokret Draže Mihajlovića je podelio sudbinu države i kralja kojoj se zakleo. Koliko god to nekome izgledalo surovo ili nepravedno, to je istovremeno i veoma logično. Prateći izvanredni opus dr Bjelajca, svi smo mogli da se uverimo da je JKV bila jedna od najsiromašnijih i najnespremnih armija pred Drugi sv. rat. Toliko je bila raslojena i razgrađena ideologijom ''tri vere, tri kazana'', da čak nije mogla da se odupre hegemonističkim namerama Italije, već je kralj samo potpisivao preminovanje dalmatinskih banovina, na štetu svog matičnog naroda. Istorijski je nepobitna činjenica (dokazana i tokom kratkog, Aprilskog rata) da je kraljevska vojska bila potpuno nespremna. To je rezultiralo gubitkom suvereniteta, teritorije i integriteta, bekstvom vlade i kralja, odnosno napuštanjem teritorije. Drugi put za samo tri decenije !!! Šta je ostalo četničkom pokretu u Srbiji? Da sluša London u svakom smislu reči...a ko je kroz istoriju slušao London, znamo kako je prošao.
Pojednostavljeno rečeno, to su fakta, bez obzira na zvaničnu istoriografiju Titove Jugosavije koja je umela da bude i panigirička i slavljenička, nekritična u tumačenju, ali ne i u navođenju činjenica. Ustaše i komunisti su jedva dočekali Drugi sv. rat da krenu u realizaciju svojih ideja i doktirne, a četnici su ''čekali bolje vreme''. Šta su dočekali i ko je od toga čekanja zvanog ''nije sada trenutak'' imao najveću štetu, to znamo.
Da završim sa ovom eksplikacijom jedinom proverenom istorijskom istinom za koju sam više nego siguran da je na snazi, a spomenuo sam je ovde jednom ili dvaput.
Moj otac, u čiju pravovernost kao oznaša i knojevca svakako ne treba sumnjati, za partizanski pokret kome je pripadao od 1941. godine rekao je, parafraziraću , sledeće:
''U selo do nas došli su četnici Đujića i celo selo je otišlo u četnike. U naše selo došli su španski borci i komunisti i mi smo otišli u partizane. A svi smo se borili protiv ustaša''. Eto, ako bih jednom rečenicom mogao da definišem tragičnu sudbinu jedne zemlje i naroda, odlučio bih se za tu. U svakom slučaju, previše istorije po glavi stanovnika na Balkanu...
|
|
|
|
|
Poslao: 04 Dec 2009 13:52
|
online
- Trpe Grozni
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Apr 2008
- Poruke: 5909
|
Sve su to drzavna blebetanja koje sluze da se natera Kralj i njegova vlada da nateraju Drazu da pojaca svoje aktivnosti protiv njemaca.
Moze misliti ko sta hoce za britance, ali niko im ne moze poreci prakticnost u iskoriscavanju svojih saveznika i njihov potencijal protiv zajednickog neprijatelja.
Problem je bio to sto po njihovom misljenju Draza nije koristio dovoljno svoje potencijale u borbi protiv njemaca, a na istom terenu su imali drugu grupu koja je dovoljno angazovala njemacke jedinice, prvo su pokusali da ih spoje, a kada su videli da to nije moguce, odlucili su da poddrze aktivnijeg saveznika.
Draza je imao sanse kod britanaca i amera cak i '44 godine, samo je trebalo da se uhvati puske i radi nesto na terenu, ali posto se to nije desilo, britanci su napravili pritisak na kralja da donese odluku da se JVUO prikljuci partizanskom pokretu.
Znaci uglavnom je u pitanju aktivnost na terenu protiv neprijatenja kao presudna okolnost za britansku ( a sa time i americku ) poddrsku.
Zamislite kako bi se britanske i americke trupe proveli pri invaziji na Italiju ako bi njemci mogli da povuku jos desetak divizija sa balkana i upute ih tamo.
@Kahless
Sto se tice zamene komandnog kadra, sto nije radio kao sto je i Tito radio. Uputis prvo instruktora sa visokim ovlascenjima iz komande koji izabere najboljeg coveka po njegovom misljenju i postavi ga za komandanta-komandira te jedinice. Ako i taj komandant-komandir ne radi kako treba, naj*** instruktor kojeg si poslao, pa ce sledeci paziti koga postavljuje. Taj sto je postavljen i nije morao da bude oficir, ako se pokazao na terenu ili da ga vojska voli i postuje, bas taj instruktor moze na licu mesta da ga unapredi u oficira.
Hteli mi ili ne hteli da to priznamo, cetnicki pokret iliti JVUO je dobro poceo, imao je velike sanse za uspeh, cak i mnogo vece nego sto su imali komunisti, ali je najvise zbog pasivnosti nazadovao posle pocetnih uspeha, a stim i propao.
|
|
|
|
Poslao: 04 Dec 2009 14:01
|
offline
- Pridružio: 02 Okt 2007
- Poruke: 191
|
Sirius ::
četnički pokret Draže Mihajlovića je podelio sudbinu države i kralja kojoj se zakleo. Koliko god to nekome izgledalo surovo ili nepravedno, to je istovremeno i veoma logično.
Nesporno je da su partizani izvojevali pobjedu svojom borbom i svojom krvlju kupili naklonost i zapadnih saveznika. Međutim mislim da bi i četnici postigli isto da je Mihailović malo brže razmišljao. Imao je početnu prednost, u Britaniji je slovio kao najveći gerilac porobljene Evrope, u Crnoj Gori mu je Đurišić napravio čistu situaciju, istočna Bosna je bila u rukama ljudi naklonjenih njemu, u Srbiji je imao relativno mirnu zaleđinu, ostalo mu je jedino da komunistima izvuče i poslijednju nogu ispod stolice Krajinu i jednu i drugu, oklijevao je ( zbog čega ? ) i to ga je na kraju stajalo poraza a i glave ! Tu je po meni kraj mita o srpskom čiči, ne čiči izdajniku, kolaboracionisti, fašisti i sličnim glupostima, več čiči gerilcu i vođi, spasitelju. Istorija treba da da što pravičniji sud, a taj sud je po meni : pogrešan čovjek na pravom mjestu !
|
|
|
|
Poslao: 04 Dec 2009 14:32
|
offline
- Sirius
- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 26195
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
euthvard
Citat: Imao je početnu prednost, u Britaniji je slovio kao najveći gerilac porobljene Evrope,
Bez ljutnje ili uvrede, ali ovo ne stoji, osim kao komunistička floskula. Pri tom, naravno, ne mislim na tebe.
Naša istoriografija posle Drugog sv. rata namerno je favorizovala tu tezu kako bi se pokazalo da su svi imali svoju šansu, ali su je različito iskoristili. Apsolutna je činjenica (pročitajte Čerčilove memoare, one za koje je dobio Nobelovu nagradu) da su Britanci znali za realnu borbenu upotrebljivost četnika. Ti isti Britanci, da podsetim, internirali su dve najkonroverznije i možda najznačajnije ličnosti političke scene naše zemlje tog doba Stojadinovića i kneza Pavla.
Da li stvarno neko može da gaji iluziju da Britanci nisu znali ko na koga puca već 1941. godine?!
Još nešto: razmislite dobro o izvanrednoj (sa njihovog stanovišta , naravno) politici Nemaca na Balkanu koji su nizom praktičnih poteza vrlo lako diskreditovali i kompromitovali četnički pokret Draže Mihajlovića. Hitlerova deviza je bila ''zavadi pa vladaj''. Nemci su četnike vrlo lako kontrolisali, a dobro su im došli u borbi protiv komunista.
Ko ozbiljno hoće da se ovim pitanjem bavi, neka pročita biografiju Franca Nojhauzena, Hitlerovog čoveka broj jedan za jugoistok, odnosno Balkan. Sticaj okolnosti je bio da sam za tog (kod nas , u širokim krugovima malo pominjanog čoveka) čuo mnogo više kada sam prenoćio u njegovoj vili na granici Srbije i Rumunije, u Srpskoj Crnji, koja naravno sada služi kao ugostiteljski objekat. Čovek koji je postavio temelje obaveštajnog rada na Balkanu poznavao je izvanredno naše prilike i znao je koliko je važno da okrene Srbe na Srbe.
PS
A o mirnoj zavetrini u Srbiji ne vredi govoriti dok postoji pisani trag o uredbi o streljanju ''sto za jednoga''.
|
|
|
|
Poslao: 04 Dec 2009 15:53
|
offline
- Khaless
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Sep 2005
- Poruke: 5743
|
kljift ::Mislio sam da nešto napišem na ovu temu ali nije vrijedno. Imam samo jedno pitanje - zašto je Jasenovac pao posle Berlina pored tolikog broja antifašista. Takođe ako su bombardovani toliki gradovi kako to da je Jasenovac nesmetano funkcionisao iako je bio vrlo specifična fabrika. Eto malo više pitanja. Da je među lokalnim narodima bilo iole pameti 1945 bi mirnim putem došao na vlast na primjer Ivo Andrić. Jer bi isti spriječio da u ratu učestvujemo. Ali kako to ovdje obično biva u prvi plan su izašli svećenici, komunisti i nacionalne delije čiji je efekat poznat kakvi god se filmovi snimali, spomenici dizali i slične manifestacije obilježavale. Inače i Ficroj Meklin je bio zgrožen svim dešavanjima na prostoru bivše Juge i pogotovo dešavanjima posle 1945 na šta mu je Čerčil rekao - "pa nećeš ti tamo da živiš".
Да бих то одговорио, морамо да погелдамо међународну ситуацију тада, уз локацију самог јасеновца и ситуацију на терену.
- Као што знамо јасеновац је лоциран на обалама Саве. За разлику од других логора он се састојао из неколико целина, није био само један логор. Замљиште на коме се налазио окружено је било мочварама и барама, а две велике целине раздвојене реком Савом.
Сама локација Јасеновца била је најгора могућа- тик уз најзначајнију Европску ратну комуникацију- Савско-Моравску долину.
Наиме та комуникација, железнички транспорт- била је жила куцавица за немачке снаге не само у Југославији, него у Румунији, делу Источног фронта, Бугарској, грчкој и Северној Африци.
Пруга из Беча и Пеште преко Загреба и Београда, а из Пеште директ до београда сливала се до Солуна- највеће и једине сигурне луке за Немце.
наиме Солун је био окружен са неутралном турском обалом, и окупираном грчком, и слободан за пролаз немачких конвоја ка Ромелу у Северној Африци. Италијанске и Југословенске луке биле су под сталном присмотром савезника, јадран је био непогодан јер се могао блокирати врло лако- стога је Солун био једино решење.
Године 1941-43 била је то жила куцавица Трећег рајха.
Немачка је са великим бројем својих јединица и квислинга чувала Савско-Моравску долину од дејства партизана и четника.
Самим тим- Јасеновац је био чуван не само од усташких снага него и од првенствено Немачких закедно са немачким речним склоповима.
Стога био је готово - тврђава.
Партизани- али и четници- морамо да питамо једноставно питање- "АКО НИСУ ПАРТИЗАНИ ОСЛОБОДИЛИ ЈАСЕНОВАЦ- ЗАШТО ОНДА НИСУ ОСЛОБОДИЛИ ЧЕТНИЦИ? има пар разлога:
1. Нити партизани нити четници нису имали неке велике ефективе за заузимање брањеног места, на таквом терену- дакле нити су имали артиљерију нити инжињерију.
2. Немци су строго чували тај рејон- СЕТИМО СЕ КОЗАРСКЕ ЕПОПЕЈЕ- по мени глупог губљења живота и сасвим безразложног прављења слободне територије толико близу непријартељу.
Дакле Погледајмо на карти- Јасеновац је 20-30 км од Козаре!
Зашто су немци покренули ту акцију? Нису због Јасеновца или Срба- већ су страховали да партизани са Козаре не прекину БАШ ТУ ПРУГУ која је у време Козарске епопеје била ћивот или смрт Ромела у Северној африци!
зато су људи на Козари страдали! Зато је и сам Јасеновац- готово до краја рата био неосвојих.
3. јасеновац, као и Аушвиц гласио је за логоре у "које су слати комунисти"- и никога од западних савезника ниеј било брига з акомунисте. Искрено да кажемо ни ЈуВО није марила претерано. Највећи део народа је у Јасеновац послат са партизанских територија.
Али да не грешим душу- четници и нису могли да ослободе јасеновац као ни партизани.
Само да напоменем да је твоје питање валидно и за Аушвиц- ни он никада није бомбардован- а десетине пута је сниман из бришућег лета! И дан данас јевреји криве Савезнике што нису бомбардовали Аушвиц!
4. Још један доказ тезе о тешкој освојивости Јасеновцаје и та теза да је сам Загреб- пао на крају рата! Чак ни ојачана совјетском и савезничком помоћи, ојачана људством из четника и народа, ЈА није успела да ослободи Загрем до самог краја рата!
А како онда као лака герислска војска? Никако.
Да је Јасеновац био БИЛО ГДЕ ДРУГДЕ- био би ослобођен.
|
|
|
|