Napad na Rajlovac u 8. mjesecu 1943. je vjerovatno najčešće spominjani napad na neprijateljske aerodroma od strane partizana, i po mom mišljenju, pripadnici 1. krajiške brigade koji su napad izveli, takvu pažnju od strane historiografa i zaslužuju.
U pitanju je bio svojevrstan podvig, dugi marš koji je trebao biti izveden u tajnosti , i premda je ta tajnost u jednom trenutku bila kompromitirana, Njemci koji su osiguravali aerodrom nisu očekivali da će partizani biti toliko drski da napadnu tako dobro čuvanu neprijateljsku bazu, i partizani su izveli ne toliko dobro isplaniran, koliko smion i dosta uspješan noćni napad na neprijateljske avione, koji su ih prije toga redovito napadali.
Generalno su borbe koje je 5. krajiska divizija vodila u ljeto sa neprijateljskim snagama u široj okolici Sarajeva bile vrlo uspješne za partizane, i Njemci, napose pripadnici 7 SS divizije, su u njima definitivno izvukli deblji kraj. I prije ovih akcija se znalo desiti da Njemci izvuku negdje deblji kraj u okršajima sa partizanima, ali boravak 5. krajiške divizije na široj prostoriji istočno od Sarajeva je predstavljao gotovo cijeli mjesec dana u kojem su partizanske snage gerilskim ratovanjem stavile znatno jače i bolje opremljene njemačke snage u podređen položaj. Zasjede, od kojih je najpoznatija ona kod Lepenice, kad je teško stradao protuoklopni bataljon 7 SS divizije, napadi na pruge i vlakove, razni prepadi na uporišta, te kao svojevrsna kruna svega, dosta uspješan napad na Rajlovac.
Po svemu što sam mogao pročitati, navedene partizanske snage su u tom trenutku bile svojevrsna elita u partizanskom pokretu, činili su ih dobro motivirani, tada već i iskusni te solidno opremljeni borci, koji u principu nisu nigdje doživjeli teže poraze i velike gubitke. Ne želim umanjiti kvalitetu brigada iz sastava glavne operativne grupe, ali u tom trenutku, nakon preko pola godine stalnih borbi, napornih marševa i teških gubitaka, svim tim partizanskim brigadama je definitivno trebao veliki odmor i velika popuna, a svaka od tih velikih popuna je u principu tražila i određeno vrijeme da se novi borci prilagode i steknu iskustvo.
|