EOD ::U knjizi "Napalm; An American Biography" Robert Neer iznosi podatak da su misije bombardovanja japanskih gradova napalmom pojedinačno bile jeftinije od pojedinačnog bombardovanja Hirošime i Nagasakija. Kao argumenti iznosi cijenu tadašnje A-bombe i cijenu napalma (skupa sa istraživanjem, razvojem i proizvodnjom, te resurse utrošene za dostavu sredstava na metu). Ispada da su Hirošima i Nagasaki bili veoma skupi poduhvati za američku ekonomiju koja se već oslanjala na ratne obveznice.
Gledajući ukupne troškove to je tačno ali su 1945-e atomke već imali a napalma ponestalo.A kad ih već imaju . . .
-Ljubo,naš "komšija" Kertis je takođe imao "nizak"čin i komandovao je sa tek nešto malo više ljudi
Citat:On LeMay's departure, SAC was composed of 224,000 airmen, close to 2,000 heavy bombers, and nearly 800 tanker aircraft
SAC= Strategic Air Command
S vremena na vreme je znao da zagubi poneku atomku.
Vathra
Iskrcavanje na Hokaido je u to vreme bila teško izvodiva misija za Tihooekansku flotu.Nije bila dovoljno jaka za to ni materijalno ni kadrovski.Dosta njenih pripadnika je ranije bilo mobilisano u običnu pešadiju i poslato na kopno u odbranu od nemačke invazije pa su imali problem sa popunom posada stručnim osobljem.Površinski deo flote je imao samo dve krstarice i 10-ak razarača uz brojne manje brodove i čamce.Hokaido je bio deo japanskog carstva i tu bi otpor bio kao na Sajpanu.Trebalo bi iskrcati velike snage i što je još teže snabdevati ih.Za samu Tihookeansku flotu težak zadatak . . . uz podršku saveznika(u pogledu brodskih kapaciteta pre svega) izvodiv.
-Sovjeti su se dobro pomučili i oko Monzundskog arhipelaga u Baltiku iako je on još bliže obali nego Hokaido.
|