U tadasnje vreme nije bilo kamera, termovizije i IC-uredjaja, pa se izbegavalo dejstvo nocu. A noc 22.juna je najkraca u godini. Zato je dosta toga vezano za taj datum.
Gotovost za napad i pocetak napada su oduvek bila dva razlicita i najcesce, vremenski razmaknuta termina. Osim toga, uvek se trazi i "kazus beli" (mislim da se tako pise) za slucaj da pohod ne uspe. Verujem da bi se mogao pronaci neki podatak i o tome (Cisto kao osiguranje. Mislim da je bilo razmenjeno par nota o narusavanju granica sa obe strane...)
Nama su dostupna tek posleratna tumacenja svega i svacega. Ostaje nam samo da raspravljamo vec prezvakano i da pricamo po principima "Sta je babi milo ..." i "Sta bi bilo kad bi bilo".
Ako se gledaju nemacki istoricari, onda nisu nemci napali na Ruse, nego bas obrnuto. Podlo, podmuklo i ispod pojasa, kako to dolikuje Rusima.
Ako se gledaju americki istoricari, do napada uopste ne bi doslo da JVS nije prkrsio pakt. Odnosno nije igrao fer.
Rusi, opet, pisu svoje. Toliko o svemu tome, posto vec postoji tema, da se ne ponavljamo.
Da su napadali (po ruskom receptu iz 1944, a sto nije ruska izmisljotina, nego Napoleonova) u razlicito vreme na razlicitim pravcima nemci bi postigli znatno vise nego sto su postigli do pocetka bitke za Moskvu.
Ali, izgleda da je siki hteo da pokaze da je veci vojnik od Napoleona. Onda, doduse, ne bi mogli da se zale na rasputicu.
Ta prica o rasputici mene podseca na nase, srpske, fudbalere. Kada pobede, niko im na svetu nije ravan, a kad izgube, onda traze objektivne razloge kao sto su"lopta je bila okrugla, trava je bila zelena, mokra i hladna posle zalivanja, a halfa su stezale gace"
Bagration je iznuđeno počeo ranije možda i svih mesec dana ranije zbog nečekivanih ogromnih gubitaka zapadnih saveznika Normandiji u prvoj faz iskrcavanja.
STRATEŠKI gledano Bagration je nastavak uspešne zimsko PROLEĆNE ofanzive na južnom sektoru fronta.
Na tom spisku letnjih napadača je malne spisak najvećih gubitnika u ratovima protiv Rusije.
Zato su i izgubili što su prekasno napali.
Profesionalno možda najbolji nemački prodor je bio onaj ka Staljingradu u leto 42 ALI JE ON KAO predhodne događaje imao Rostovsku i harkovsku bitku i Voronješku operaciju u zimu i proleće I TOJE BIO POTREBAN USLOV DA SE RUSI DOBIJU U BITKAMA NA LETO na pravcu Staljingrada, pa da pokušaš da preživiš ZIMU. Kod Moskve i Sataljingrada im praktično nije uspelo da prežive zimu kod Lenjigrada jeste. .... Barbarosa je bila mnogo mnogo uspešna u materijalnom smislu a Rusi bukvalno dezorjentisani i sa nezapamćenim gubicima i još u fazi premeštanja industrije, inače bi ih Rujke na Moskvi mnogo mnogo gore odradili, ne bi bilo one treće u suštini neuspešne ruske faze Moskovske bitke.
Rusko-engleska produkcija utemeljena na sovjetskim dokumentima, filmovima i njihovim isjeccima, engleskom 3D animacijom. Vrti se vec trecu sedmicu po dvije epizode, veceras su 7. i 8. ali u svakom slucaju preporucujem svima koji je do sad nisu upratili.
Rusko-engleska produkcija utemeljena na sovjetskim dokumentima, filmovima i njihovim isjeccima, engleskom 3D animacijom. Vrti se vec trecu sedmicu po dvije epizode, veceras su 7. i 8. ali u svakom slucaju preporucujem svima koji je do sad nisu upratili.
Jos u svojoj knjizi "Main Kampf" Adolf Hitler iznosi svoju ideju o "lebensraum" i invaziji na istok.
-Ubrzo po dolasku na vlast Hitler 2 februara 1933 obavestava Werner von Blomberg-a (ministar odbrane) o planovima na pohodu na istok.
-U pocetnim planovima Hitler je pretpostavljao da će Poljska biti barem neutralna, ako ne i saveznik, i da bi invazija bila klasicni pincer: Prvi od istočne Pruske preko baltičkih država u severnu Rusiju, a drugi iz Rumunije i Slovačke u Ukrajinu.
-1935 Posto im je trebala teritorija Poljske za napad na SSR Nemci su poceli da vode tajne pregovore s Poljacima, raznorazni predlozi su se razmenjivali no nisu mogli da se sloze oko raspodele teritorije i oko "Danzing" (Gdanjsk) koridora i u doslo je totalnih prekida dogovora. (nisam siguran ali totalno razilazenje se dogodilo u januaru 1939-te) (Izvedeno iz knjige: "Enemy in the East: Hitler's Secret Plans to Invade the Soviet Union)
-Tokom 1938 Nemci zauzimaju Sudetsku oblast, a zatim ostatak Cehoslovacke (Cesi su bili pod m. okupacijom, Slovacka marionetska drzava), Poljaci koriste priliku pod izgovorom da zele da zastite Poljsku manjinu od Nemaca, okupiraju manje delove Ceske i Slovacke.
Ukratko: tokom 1939 Poljaci se okrecu se Francuzima i Britancima. Od 31 marta 1939 Britanija i Francuska garantuju Poljski suverenitet.
Hitlera koji je vec odlucio da se prvo razracuna s Poljacima ovo stavlja u nezgodnu situaciju jer je trebao da osigura nabavku resursa koje su mu bili potrebni, a hteo je da izbegne rat na dva fronta (no to se ipak desilo za manje od godinu dana)- pa se odlucuje na pregovore s SSSR-om, s druge strane SSSR nije bio spreman za rat, trebalo im je da "kupe vremena" pa dolazi do pakta "Molotov-Ribbentrop".
Da bih skratio pricu prebacujem se u jul 1940.
Operacija Fritz/Otto
U julu 1940 nakon zavrsene kampanje u Francuskoj, i u nemogucnosti da izvrsi invaziju na Britaniju, pohod na istok je ponovo "glavna tema"
Zapravo u ovom trenutku rat sa SSSR-om je prakticki bio neizbezan (osim u slucaju svrgavanja vlasti i potpisivanja nekog sporazuma) , osim poznatih razloga- sumanutih Nacistickih ideoloskih ideja i ekspanzionizma, potrebe za naftom i raznim drugim rudama i sirovinama Hitler je bio svestan da ce SAD pre ili kasnije uci u rat i da pre toga mora izgraditi jaku industrijsku bazu- postoji jos jedan razlog koji je jos 1939 opisao Gunter Reimann u svojoj knjizi odgovarajuceg imena "Vampirska Ekonomija" (org the Vampire economy)- ekonomija treceg rajha je bukvalno ovisila o pljacki i otimacini.
I iz knjige "Wages of destruction- Adam Tooze) se takodje moze videti sve slabosti treceg rajha i ekonomije i takodje se moze izvuci zakljucak da je su i resursi i ekonimija treceg rajha bili slabi i da je rat bio neizbezan, drugim recima treci rajh je trebao da ovlada teritorijom SSSR da bi se mogao kasnije suprostaviti SAD (i poraziti Britaniju).
Dakle u julu 1940 Halder je zaduzio generala Erich Marcks-a da izradi plan napada na SSSR, nakon cega je ovaj izradio plan za invaziju koja je dobila kodno ime "Operacija Otto"
Ovaj plan je predvidjao je napad u 3 glavna pravca- Severni prema Lenjingradu, Centralni prema Moskvi i Juzni prema Ukrajini i Kavkazu.
U ovom planu vazniji su bili severni krak prema Lenjingradu i juzni prema Ukrajini i Kavkazu.
Inace, krajnji cilj je bio tzv A-A linija tj od Arhangelska na severu do Astrahana na jugu.
Po njihovim racunima 86% nafte bi ostalo u njihovim rukama, a Ruski narod bi polako iscezao.
Bezdusan plan tipican za naciste.
Taj dio plana je ostao isti i kod operacije barbarosa.
Posle ovog plana bilo je nekoliko drugih planova koji nisu prihvaceni, a nakon toga poprilicno natezanja, Halder i neki drugi generali su hteli pravo na Moskvu, Hitler je imao svoju ideju napada s dva kraka- severni bio isao preko Balticke obale, juzni kroz Kijev niz Dnjepar i onda bi se i juzni i severni krak okrenuli prema Moskvi (a Kavkaz bi se osvojio naknadno). Ni ovi planovi nisu prihvaceni.
3 septembra Friedrich Paulus je predao svoj nacrt plana- ova nova studija izgrađena je na Marksovom planu, ali je ušla u mnogo više detalja, eventualno Halder je izvrsio neke izmene i Hitler je dao ime ovom planu "Operacija Barbarosa".
Dopuna: 05 Avg 2023 12:28
2 Deo
Raspolozenje u Wermachtu za invaziju na SSSR
Osim nekih izuzetaka- vecina generala je bila raspolozena za rat- s njihove tacke gledista Nemacka vojska je bila nepobediva, u njihovim secanjima Rusija je bila porazena u 1s.r. (iako to nije bilo tacno Rusija je izasla iz rata zbog unutrasnjih problema),
u Spaniji republikanci su uz svu Sovjetsku pomoc porazeni, crvena armija je "podbacila" u Poljskoj, u Finskoj pokazali su mnoge nedostatke i poprilicno podbacili, zbog cistki bio je nedostatak oficirskog kadra. (David Stahel, Operation Barbarossa and Germany's Defeat in the East)
Problemi u planiranju i ostali nedostatci
David Glanz (Hitlers invasion of Russia) navodi izjave posleratnih Sovjetskih lidera: Tokom prvih dana velikog patriotskog rata Sovjetski Savez i crvena armija su preziveli udar jednak prvom nuklearnom udaru i preziveli. Zatim navodi da je to iako preterano nije daleko od istine. On smatra da je august bio prekretnica. Istoricar David Stahel se slaze da je august bio prekretnica no u svojoj knjizi naveo da je Nemacka armija porazena pre nego sto je ispalila prvi metak, tj da je sam plan bio predodredjen za neuspeh iz sledecih razloga:
3.Osim problema s razlicitom sirinom pruge i sl. Nemci nisu imali dovoljno (svojih) lokomotiva, a nisu uspeli da zaplene Sovjetske kako su racunali
4.Osim hronicnog nedostatka vozila koja su pokusali da nadomeste zaplenom vecina tih vozila nisu mogla dugo da izdrze- pesak ih je urnisao (ista stvar se desavala s tenkovima), a u rasputici ih je mucilo blato (doduse i Sovjeti su imali problem s blatom, mozda za nijansu manje)
6.Veliki broj razlicitih tipova vozila je bio logisticka nocna mora, vozila su trosila mnogo vise goriva nego sto se ocekivalo
7.Pukovnik Eduard Wagner (logistika) je obavestio Haldera da je ista mogla da vrsi snabdevanje max 700-800 km u dubinu teritorija (do Smolenska)
8. Problemi u koordinaciji izmedju generala jer svako je "radio" na svoj nacin i nesuglasice su bile jako ceste pogotovo izmedju von Bocka, von Klugea, Guderiana i Haldera. Hitler u to vreme nije bio clan "strucnog staba" no to ga nije sprecavalo da se u sve ubacuje; (posto je Halder na svoju ruku izmenio neke delove plana sto je dodatno podgrejalo paranoju Hitlera koji je posle sam sebe postavio za vrhovnog komandanta)
9.Uz sve ovo dodao bih i niti su imali industriju za masovnu proizvodnju niti je bila standardizovana, obavestajna sluzba im je bila daleko losija od Sovjetskih.
Problemi u crvenoj armiji
Pre svega Nemacka invazija se dogodila u izuzetno losem trenutku, kolokvijalno bi se moglo reci da su uhvaceni spustenih hlaca, nove obrambene linije nisu pripremljene itd...
1.Koliko je wermacht imao problema s Hitlerom, crvenoarmejcima je tokom prvih par meseci rata bilo jos gore sa Staljinom, koji je sve morao "aminovati", naredba "ni korak nazad" je dovela da u se jedinice nisu povlacile kad je trebalo i ostali bi u okruzenju, nekad bi pokusavali da se probiju (s ogromnim gubitcima), a nekad bi ostali bez municije sto je dovodilo do zarobljavanja velikog broja crvenoarmejaca (nakon bitke za Kijev Staljin je malo vise dao slobode svojim visokim oficirima)
2.Nedostatak iskusnih oficira (zbog Staljinovih cistki)
3.Takodje nedovoljna obucenost vojnika, (tokom rata s Finskom uoceni su mnogi nedostatci i pocelo se raditi na tome no nije bilo dovoljno vremena)
4.Jako mnogo zastarele opreme u svim rodovima
5.Dosta problema s logistikom (izgubljena tehnika zbog nedostatka goriva ili municije)
6. Sovjetska vojna doktrina koju je postavio Tuhacevski je bila agresivna i nije odgovarala situaciji u kojoj su se nasli
7.dosta nove opreme nije bilo dovoljno testirano, a vojnici nisu bili obuceni da se nose s problemima- npr T34 je trebalo otprilike 1kg maziva na 100km- bez maziva ili ako posada nije bila obucena tenk bi brzo bio izgubljen
9. Jedan od najvecih problema (mozda i najveci) je bio nedostatak sredstava za komunikaciju- sto je dovelo do velikih problema u koordinaciji jedinica i prosledjivanju naredbi/planova- na tako velikom prostoru i veoma fluidnom ratistu to je bio ogroman problem.
Manje više koliko kontam prašina, lokomotive, blato, zima, animozitet među generalima, ludi Staljin, dijareja, čistke itd itd.... Sve je to više uticalo na propast operacije od Rusa spremnog da se brani. Nebi baš rekao da je to sve tako. Evo i u ovom zadnjem ratu im je kriv visoki korov.
youtube.com/@TheImperatorKnight
Ovaj lik je dobar gledao sam ga i porilično je realan.Ne štedi ni jedne ni druge.
Gavez ::Manje više koliko kontam prašina, lokomotive, blato, zima, animozitet među generalima, ludi Staljin, dijareja, čistke itd itd.... Sve je to više uticalo na propast operacije od Rusa spremnog da se brani. Nebi baš rekao da je to sve tako. Evo i u ovom zadnjem ratu im je kriv visoki korov.
https://www.youtube.com/@TheImperatorKnight
Ovaj lik je dobar gledao sam ga i porilično je realan.Ne štedi ni jedne ni druge.
Ovo moje "pisanije" je zapravo tek uvod, krajnja teza koju bih hteo da predstavim jeste zapravo da su u operaciji Barbarosa -, da je teorija da su Rusi ginuli kao muve glupost, da su se nemacki generali izvlacili i na Hitlera i na vremenske uslove (vreme im je cak islo na ruku) i na brojnost (tokom '41 a i iza toga datuma su imali nadmoc u ljudstvu iako se svuda tvrdi obrnuto), da nisu mogli da pobede u nijednom (realnom) scenariju- ovi uspesi su "max" jer su "uhvatili" crvenu armiju u nezgodnom trenutku
Sovjeti su pobedili u gotovo svakom pogledu, tj da se ne radi o Nemackim "izgubljenim pobedama" kao sto pise Manstajn.
Tikhistory je sasvim dobar mada i on gresi npr- tvrdi da je bitka za Dubno/Brodi veca tenkovska bitka od Kurska...
U svakom slucaju, pozdrav i svako dobro!
Pa dobro nisi u svom postu izneo ništa što već nije bilo napisano od gomile nemačkih generala posle 2sr (Guderian Majnštajn itd..) Evo recimo guderijan je pisao kako su u operaciji Moskva napredovali i sve je išlo kao po loju a onda su morali da se povuku. Nigde objašnjnje zašto kako itd.. Nije bolji ni rokosovski on je prilikom povlačenja 41 naglašavo kako su uspevali da spasu gomilu tehnike a ni reč da su dobili batine poprilične. Brody dubno bi trebalo da po broju tenkova bude najveća tenkovska bitka jer su računali i one male tenkiće mrzi me da sad tražim kako se zovu.