offline
- apostata
- Ugledni građanin
- Pridružio: 13 Jan 2012
- Poruke: 402
|
Izvinjavam se što toliko kasnim, ali bio sam odsutan. Pošto sutra opet odoh, rekoh sebi da je red da odgovorim.
ltcolonel ::Apostata, jedno je šta ruski istoričari pišu a drugo je što stvarno misle i pričaju za stolom uz čašu rakije (ili votke).
Ovo je vrlo čudna konstatacija pukovniče. Jel' to važi samo za ruske istoričare ili za sve?
Ispada tamo neka diktatura.
Npr. zvanični stav je da je Katin napravio SSSR, a opet na televizijama, između ostalog i na federalnim kanalima, masa istoričara i politologa otvoreno dovodi to u sumnju i to svoje neslaganje obilno argumentuje.
Zašto ja onda takva neslaganja one čujem u vezi "golodomora? Najviše što se sada može ćuti od liberalnih istoričara i liberala uopšte je teza o "zločinačkoj agrarnoj politici rukovodstva SSSR-a".
Citat:Nikad niko nije izdao pisano naređenje koje bi u sebi sadržalo slovo "g" od genocida. Što se tiče pisanih dokumenata Holokaust praktično nije ni postojao.
A jel' ima nešto u vezi "golodomora" kao što je Protokol Venzejske konferencije? Ili jel' ima nešto kao julsko pismo Geringa Hajdrihu?
Ima li barem takvih stvari?
Citat:Loša žetva je jedna stvar, glad je druga stvar a umiranje od gladi je sasvim treća. Moja je greška što sam možda bio neprecizan ali sam mislio da su i drugi upućeni u ceo problem. Ali evo ovako. U periodu 1931 - 33. godine loše žetve su pogodile praktično celo severnu zemljinu poluloptu. Promena klime na američkom centralnom zapadu je primorala milione sitnih farmera da se isele (uglavnom) u Kaliforniju. Loše godine u Španiji su dovele na vlast levicu i uskoro će uslediti građanski rat. Irska je bila pogođena po ko zna koji put. Loše žetve u Italiji su dovele do poslednjeg velikog talasa iseljavanja u Ameriku. Sa druge strane dobre žetve na južnoj zemljinoj polulopti će dovesti do privrednog buma u Argentini, Australiji, Južnoj Africi... Znači izuzetno loše žetve u tim godinama nisu bile fenomen samo Sovjetskog Saveza ono što je fenomen što se gladovalo i umiralo od gladi samo u Sovjetskom Savezu i Kini. Kina je opet bila poseban slučaj pa da sada ne gubim vreme na njoj. Dakle, ako ćemo da teramo mak na konac, katastrofalno loši rezultati u poljoprivredi nisu bili fenomen samo SSSR-a tih godina. Tako da objašnjenje koje danas ruski istoričari JAVNO zastupaju da je do gladi došlo jer je zbog kolektivizacije omanula poljoprivredna proizvodnja ne pije vodu. To je bio opšti fenomen na severnoj polulopti tih godina. Pitanje je, zašto je podbačaj u poljoprivredi, doveo do gladi samo u Sovjetskom Savezu a da ne govorimo o masovnom umiranju. Što se tiče umiranja od gladi verovatno 90% umrlih od gladi je živelo na prostorima koji su pružali najžešći otpor Sovjetskom Savezu bilo po nacionalnoj osnovi bilo po pitanju kolektivizacije.
U vezi anomalnosti umiranja od gladi zbog loše žetve evo dio iz članka iz najjače enciklopedije u RI - Энциклопедический Словарь Ф.А.Брокгауза и И.А.Ефрона, izdavana je od 1890. do 1907, tom sa slovom 'G' i odrednicom Glad izašao je krajem 19 vijeka:
Citat:(...)
С половины текущего столетия Зап. Европе нечего опасаться голода. Неурожаи повторяются, но они не имеют прежних последствий. Явилось это результатом развития всемирной торговли, к участию в которой привлечены новые страны (Россия, Америка, Индия), покрывшиеся сетью ж. д. Благодаря современному развитию путей сообщения и дешевизне перевозки, особенно морской, громадные количества хлеба быстро могут быть передвинуты с одного конца земного шара в другой.
(...)
E a onda idemo na odrednicu Stanovništvo iz jednog od sljedećih tomova, izdanog već u 20. vijeku. Članak je pisao čuveni Vasilij Ivanovič Pokrovski:
Citat:(...)
В 50 губерниях Европейской России в 1892 г. (после неурожая 1891 г.) умерло 3563398 человек (3,92% всего Н.), тогда как за семилетие 1884—90 гг. умирало всего по 2820363 человека в год (3,34%). В урожайном 1894 г. (следовавшем за урожайным 1893 г.) смертность понизилась до 3,27%. Смертность в 1894 г. была меньше, чем в 1892 г., на 15%.
(...)
Inače u drugoj polovini 19.v u imperiji je zabilježeno 20 gladi i među njima i ovaj gore Царь Голод iz 1891/92. Podaci Pokrovskog slažu se sa podacima koje nalazimo u Всеподданнейший отчёт Обер-Прокурора Святейшего Синода по ведомству Православного Вероисповедания за 1890 и 1891 гг., а также за 1892 и 1893 гг.
No tu postoje tri cake - prva je to da je tu riječ o ukupnoj smrtnosti, da bi se dobila cifra povišene smrtnosti (supermortalnosti), treba od ove brojke odbiti smrtnost koja je bila zabilježena u nekoliko godina "normalne" smrtnosti. Pokrovski gore daje statistiku za sedam godina 1884—90. i to bi i bio taj broj koji nam je potreban i kojeg treba odbiti od ukupne smrtnosti da bi dobili cifru supermortalnosti.
To bi bila prva caka, a druga je u tome što Pokrovski nudi podatke samo za 1892, a glad je bila i 1891. E al' tu brojku (na našu sreću) daje Oberprokuror Pobedonoscev i sa njom, da bi se dobilo povišenje smrtnosti u toj godini, treba isto uraditi što i sa prvom (neću je navoditi, da ne bi dužili).
I tako dolazimo do treće cake - i Pokrovski i Oberprokuror daju brojeve u koje nisu uračunati "inorodci" (kojih je prema prvom popisu iz 1897. bilo nešto više od 30%), djeca do jedne godine, nekrštena djeca, nekršteni odrasli, staroverci i katolici.
U vezi djece Pokrovski navodi da je u periodu 1867-90 (a tu su bile godine žestoke gladi 1873, 1880. i 1883.) njihova smrtnost u prvoj godini bila 30/100 za dječake i 27/100 za djevojčice.
Tako da se ovo brojanje žrtava gladi mora zaustaviti na dodavanju (na osnovu procentualnog učešća) cifre umrlih inorodaca, broju umrlih krštenih odraslih pravoslavaca. Sve u svemu ona iznosi negdje oko 1,4 milona.
Glad je u RI nastavila udarati i u prvoj deceniji 20 vijeka - 1901/2, 1905-8. i 1911/12. Katastrofalni su bili prvi i treći. Po izvještajima Nikolaju II u toku te dvije gladi stradalo je oko 4 miliona, ali opet samo krštenih odraslih pravoslavaca. A za sve tri gladi (s onima koje statistika nije uzela u obzir) računa se da je umrlo nešto oko 6,5 miliona.
Po meni su ove cifre pretjerane, kao uostalom i u slučaju "golodomora", ali i da su i za polovinu manje (vjerovatno i jeste tako) naravno da je mnogo, no ono što je simptomatično je to da RI i Romanove niko ne optužuje za "golodomor", etnocid, sociocid ili uopšte genocid.
A razloga Boga mi ima (ako ćemo ići logikom koja se koristi u slučaju SSSR-a) - od 1905. do 1907. samo u evropskom dijelu Rusije registrovano je preko 7000 seljačkih buntova i ustanaka, a od 1901. pa do 1917. ukupno ih je bilo 17.560.
1903. npr. za gušenje bunta u Harkovskoj i Poltavskoj guberniji angažovano je oko 200 hiljada vojnika, žandarma i kozaka.
A kako je bilo u SSSR-u - samo za 1928/29. oko 13.000 protesta, buntova i ustanaka, 1930. oko 7.400 .., e ali zato 1931. nešto više od 500.
Opravdano se nameće pitanje - zašto je potrebno režirati "golodomor" ako se situacija smiruje?
Osim toga nije tačno da je on pogodio u večini slučajeva buntovne krajeve. Pogodio je i one koji nisu bili takvi, ali i nije pogodio ili je samo "oćešao" i neke regione koji su bili buntovni - Omski rejon, Altajski kraj, Čitinska oblast, Kabardino-Balkarija ... .
I uopšte nakon površnog pogleda (priznajem nisam se udubljivao) na buntovne krajeve u doba RI i rejone koje je tada pogađala glad isto bi se vrlo lako mogao izvući zaključak o namjerno izazvanoj gladi.
No toga nema i pravilno je što ga nema. Boljševici su mogli to bez ikakvih problema da iskonstruišu i da time spekulisu, ali nisu - toliko su ipak pošteni bili. Što se za njihove protivnike vala ne može reći. Od momenta kada su to isfabrikovali Gebelsovi specijalisti i zatim nadahnuto počela širiti Herstova imperija, "golodomor" može nestati na neko vrijeme, ali čim se javi potreba eto njega ponovo u punom sjaju.
Citat:Što se tiče kulaka ne znam šta je sporno. U stvari, kad je reč o kulacima nije mi jasno oko čega polemišeš.
Moja greška - pogrešno sam shvatio Leonarda.
|