Sirius ::Сигурно, али су морали да се повуку како би сачували (а нису) срце Немачке. У кратком временском року (за тадашње појмове) одиграла се операција Багратион, отварање Другог фронта и Италија. Италија је прва поклекла.
Kopčam da se moralo "Seći uši da bi se krpilo dupe" ali ako zahteva tako malo divizija (za razliku od Francuske!) a daje razne neprocenjive mogućnosti (skok nazad u Afriku, kontrola Mediterana, uticaj na dešavanja na Balkanu i francuskoj, ...) - a i za snabdevanje se nije moralo brinuti jer bi ih Žabari držali...
Čak i da upadnu Saveznici u Francusku mogli bi ih tući iz Rajha i Žabarije unakrsno...
Ne znam, po meni baš težak propust... pogotovo jer su umnogome spasli Afrika Kor i izvukli se čak i sa Sicilije neokrnjeni...
Јуче је званично завршена битка за Стаљинград, у јавности позанта под именом Стаљинградска битка. Иако је у 12ч и 55 минута званично завршена по локалном времену, дан касније 3. Фебруара је било познато и немачкој јавности да се десио велики пораз групе армија Б, тачније чувене 6. армије са сателитима у овом граду, коју је предводио прво генерал Фон Паулус, да би током саме битке био унапређен у чин Фелд Маршала.
Битка је била прекретница у другом светском рату на источном фронту и у једно је и била увод у потпуни слом нацистичке машинерије који се десио 6 месеци касније у чувеној Курској битци, битци челика, после које нацистичка немачка нема више никаквих успеха на овом делу фронта и у фази је одбране и повлачења.
Ja sam čitao da je kompletan generacija valjda godišta '21. izbrisana kao gumicom (lično sam ubeđen da su nepotrebno bačeni Milioni života kao u Rževu i sl besmislenim klanicama ali dobro)...
Da li neko zna koje su Demografske posledice? Kako se to može saznati? Ima li nekih radova o tome?
Дефинитивно, један од ретких који буквално у реалном времену како који текст прича наводи изворе цитата. Такође, приступ му је добар јер ретко кад уопште крене да прича о нечему ако не нађе потврду из два независна извора.
Дао је неколико виђења. Прво, пуч у Југославији је пореметио планове јер су Југославија и Грчка остале једине две земље у том делу Европе које нису биле на страни Трећег Рајха, и постојала је опасност да савезници преко Грчке и поготово Југославије ударе на Немачку и румунска нафтна поља што би било још горе по Немачку него да кашњење Барбаросе и неостваривање задатих циљева у првим месецима рата.
Немци су већ имали разрађен план напада на Југославију.
Цитирао је Ширера (Успон и пад Трећег Рајха) и наводи да је у моменту када је одлучено да Југославија буде нападнута, Барбароса се одлаже на 4 недеље.
Оригинални план је био да Барбароса крене 15.маја 1941. узећи у обзир 4 недеље одлагања, Барбароса би требала да крене 15.јуна а сви знамо да је кренула 22.јуна. Има та додатна недеља.
Такође цитира Ширера где овај тврди да је то била најкатастроалнија појединачна Хитлерова грешка.
Помиње Хитлеров лични анимозитет према Србима и да је напад на Југославију искључиво његова одлука а онда се и запитао, ако је нападом на Југославју угрожавају Барбаросу, зашто се ни један генерал у OKW није успротивио? Тврди да овај наратив који гура Ширер има пропуста.
Онда цитира Кершоа (Kershaw) који у својој књизи тврди да су припреме за напад на СССР требале бити завршене 15.маја а не да сам напад треба да почне тада.
Такође Хитлер је дао оквирно време да напад треба да крене негде крајем маја и да је одложено за средину јуна због лошег времена.
Такође (аутор видеа) каже да је план за напад на Грчку постојао месецима пре него што је Грчка нападнута а да је Хитлер помињао одлагање Барбаросе само из разлога што је мислио да ће Југославију теже сломити него што то заиста био случај. Рачунао је да ће бити потребно месец дана уместо две недеље колико је требало.
Неки његов закључак је да и ако је и дошло до одлагања почетка Барбаросе, било је максимално недељу дана што није могло утицати на резултат Барбаросе.
Извор за немачке жртве му је Стеван Павловић и књига Hitler's New Disorder.