offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7193
|
Napisano: 30 Maj 2012 1:40
Zeppelin LZ-127 tokom internacionalne vazduhoplovne ekspedicije izvedene 1931 godine i vođene od strane Njemaca za potrebe mapiranja i istraživanja Arktika.
Njemačka će se posle teških posleratnih godina na Arktik vratiti sa stilom, 1931 godine kada će Zeppelin LZ-127, ugostiti internacionalni istraživački tim, koji će putovati 13000 milja na ruti Berlin - Lenjingrad - Arhangelsk - Zemlja Franje Josifa - Sjeverna Zemlja - Dikson - Rt Zhelaniya - Kolgujev - Arhangelsk - Berlin. Iako su ova putovanja izvedena pod međunarodnom krinkom Aeroarktičkog društva, vođenog od strane polarnog istraživača izvjesnog Fridtjof Nansena, Zeppelin tim biće pod komadnom Njemca Huga Ekkenera, obuhvataće uglavnom njemačke specijaliste, koji će praviti detaljne planove i fotografije udaljenih i nenaseljenih prostranstava Sovjetskog Arktika. Pri kraju leta Cepelina LZ-127 planirano je pristajanje u Lenjingrad i transfer foto materijala za potrebe njegove izrade, no umjesto toga Cepelin će iznenada bez pristajanja nastaviti ka Berlinu. Ekkener je izbjegavanje Lenjingrada opravdao lošim vremenskim prilikama. Uskoro će Sovjetska ambasada u Berlinu primiti izvinjenje od Njemaca, koji će pri tome obavjestiti Sovjete da je prilikom razvijanja filmova došlo do greške pri čemu su svi filmovi i fotografije uništeni.
1932 njemački istraživači posjetiće Zemlju Franje Josifa na ledolomcu Malygin, a u periodu od 1933-1937 rutinski će pristajati u sovjetske luke na sibirskim rijekama Jenisej i Ob. Ni Kriegsmarine nije bila mnogo daleko. Krstarica Koenigsberg posjetiće Barentsovo More 1936, a istu rutu godinu dana kasnije preći će i krstarica Keln. U 1937 njemački naučnici učestvovaće u istraživačkom projektu Novaja Zemlja, na ledolomcu Vologda, i posjetiće Matochkin Moreuz, Černaja i Belušaja Guba, Malije karmakulji, Matušiha, i meteorološku stanicu na Rtu Zelania, toponime koje će oploviti i u Operaciji Wunderland.
Juna 1939 sovjetska hidrografska ekspedicija na brodu Murmanets ući će u Karsko More. Kao i u slučaju leta Cepelina LZ 127, biće prepuna velikim brojem istraživačkih organizacija, povezanih sa Lenjingradskim Arktičkim Institutom. Istraživači su govorili na njemačkom i radili u posebnom odeljku koji je bio pod stražom, služeći se "state-of-the-art" njemačkim eho zvuko - mjeračima i opremom za snimanje morskih dubina. Murmanets će posjetiti Port Dikson kao i Nordenskiold, Sverdrup, Sidorov, Belyi, Vilkitsky i Hercules Ostrva.
Oktobra 1939, odmah posle potpisivanja njemačko - sovjetskog Pakta o nenapadanju i početka WWII, Sovjetska vlada će dozvoliti njemačkoj Kriegsmarine da uspostavi baze zapadno od Murmanska u oblasti Velika Zapadna Litsa, sa misijom razvoja i zaštite moguće rute između Njemačke i Japana, kao i podrške aktivnostima njemačke Flote u zapadnom Arktiku. Ova baza je funkcionisala do 5. septembra 1940, kada je glava Kriegsmarine admiral Reder odlučio da prebaci glavne njemačke pomorske baze u skoro okupiranu Norvešku. Zanimljivo, njemačka "Baza Nord" biće samo zatvorena, ali ne i razmontirana. Čak je Juna 1941 i dalje raspolagala sa 100 traktora za vuču kao i kamiona, stotinama tona eksploziva u skladištima, kao i konzerviranom hranom, opremi najvjerovatnije ostavljenoj za Gebirgsjager, jedinice planinske pešadije, koje će u operacijama Arktička, Platinasta i Srebrna Lisica pokušati da zauzmu lučki grad Murmanska i kompletno poluostrvo Kola.
3. Jula 1941 bataljon njemačke planinske pešadije preći će Veliku Zapadnu Litsa Rijeku i zauzeti Bazu Nord, ali će 3 dana kasnije biti izbačeni sovjetskim kontranapadom. Sovjeti su brzo pomjerili kamione, traktore i inžinjerijsku opremu i minirali nekoliko podzemnih postrojenja, ali su skladišta hrane zadržana netaknuta, sa dovoljno hrane za snadbjevanje dvije sovjetske divizije tokom 1941.
Inače po uspostavljanju "Baze Nord" Kriegsmarine se spremala za sledeći potez, putovanje njemačkog ratnog brodovlja rutom Sjevernog Mora. Izgovor za ovu plovidbu Njemci će uskoro pronaći. 2. januara 1940 Admiral Reder informisao je Hitlera da je 35 njemačkih trgovačkih brodova blokirano u lukama Istočne Azije i da bi trabalo zatražiti dozvolu od Sovjeta da se Kriegsmarini omogući čuvanje pomorskog puta od Beringovog Prolaza do Murmanska. Dozvola od Sovjeta je dobijena i uspješno iskorištena od strane njemačke pomoćne krstarice Komet u periodu Avgust-Septembar 1940, podržanoj od strane sovjetskih ledolomaca. Komet nije nosio samo prikrivene topove i prekobrojnu posadu,već i opremu za mijenjanje siluete i prepoznatljivih gabarita broda, (lažni dimnjaci, jarboli, dizalice). Komet je posjetio njemačku “Bazu Nord” u Velikoj Zapadnoj Litsi i prije nego što je nastavio istočno ka Beringovom Moreuzu, iskrcao je izviđačku opremu na obalama Nove Zemlje, Nordenskiold Ostrva te pratio i dekodirao saobraćaj između sovjetskih brodova. Sve ove preliminarne aktivnosti bile su temelj budućoj prvoj operaciji njemačke Flote u Karskom Moru.
Operacije sila Osovine protiv SSSR u Arktičkom Krugu dobiće svoj pun zamah onog trenutka kada je Hitler shvatio da nema brze pobjede protiv SSSR. Tokom 1941 Sovjeti će održati frontovske linije, odbraniti Moskvu i stvoriti sebi vrijeme za neophodno hvatanje daha u davljenju sa Germanima. Strategijski ratni materijal koji je stizao Sovjetima u pomoć preko Lend - Lease programa, Njemcima svakako nije olakšavao posao. Četvrtina tog materijala išla je preko Arktičkog Kruga.
U tom kontekstu njemačka Flota planirala je Operaciju Wunderland kao preliminarnu fazu uspostavljanja kontrole nad Zapadnim Arktikom, koju su trebale da prate operacije Doppelschlag ("Dupli Udar" sa dva džepna bojna broda), Car (intezivno miniranje), Wunderland-2 (nastavak prve operacije) kao i mnoge druge operacije, koje su srećom po Sovjete ostale na astalima za planiranje.
Mane njemačkih operacija bile su prevelika ambicioznost, prevelik prostor na kome su djelovali, manjak pravovremenih dostupnih informacija, te nevelik broj nadvodnih plovila koja su tih godina imala posla sa izuzetno snažnom pomorskom oružanom pratnjom anglo - američkih ratnih brodova. No nekoliko teških udaraca uspjet će da realizuju.
|