SSSR protiv sila Osovine - rat titana

48

SSSR protiv sila Osovine - rat titana

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7193

Napisano: 30 Maj 2012 1:40


Zeppelin LZ-127 tokom internacionalne vazduhoplovne ekspedicije izvedene 1931 godine i vođene od strane Njemaca za potrebe mapiranja i istraživanja Arktika.
Njemačka će se posle teških posleratnih godina na Arktik vratiti sa stilom, 1931 godine kada će Zeppelin LZ-127, ugostiti internacionalni istraživački tim, koji će putovati 13000 milja na ruti Berlin - Lenjingrad - Arhangelsk - Zemlja Franje Josifa - Sjeverna Zemlja - Dikson - Rt Zhelaniya - Kolgujev - Arhangelsk - Berlin. Iako su ova putovanja izvedena pod međunarodnom krinkom Aeroarktičkog društva, vođenog od strane polarnog istraživača izvjesnog Fridtjof Nansena, Zeppelin tim biće pod komadnom Njemca Huga Ekkenera, obuhvataće uglavnom njemačke specijaliste, koji će praviti detaljne planove i fotografije udaljenih i nenaseljenih prostranstava Sovjetskog Arktika. Pri kraju leta Cepelina LZ-127 planirano je pristajanje u Lenjingrad i transfer foto materijala za potrebe njegove izrade, no umjesto toga Cepelin će iznenada bez pristajanja nastaviti ka Berlinu. Ekkener je izbjegavanje Lenjingrada opravdao lošim vremenskim prilikama. Uskoro će Sovjetska ambasada u Berlinu primiti izvinjenje od Njemaca, koji će pri tome obavjestiti Sovjete da je prilikom razvijanja filmova došlo do greške pri čemu su svi filmovi i fotografije uništeni.

1932 njemački istraživači posjetiće Zemlju Franje Josifa na ledolomcu Malygin, a u periodu od 1933-1937 rutinski će pristajati u sovjetske luke na sibirskim rijekama Jenisej i Ob. Ni Kriegsmarine nije bila mnogo daleko. Krstarica Koenigsberg posjetiće Barentsovo More 1936, a istu rutu godinu dana kasnije preći će i krstarica Keln. U 1937 njemački naučnici učestvovaće u istraživačkom projektu Novaja Zemlja, na ledolomcu Vologda, i posjetiće Matochkin Moreuz, Černaja i Belušaja Guba, Malije karmakulji, Matušiha, i meteorološku stanicu na Rtu Zelania, toponime koje će oploviti i u Operaciji Wunderland.

Juna 1939 sovjetska hidrografska ekspedicija na brodu Murmanets ući će u Karsko More. Kao i u slučaju leta Cepelina LZ 127, biće prepuna velikim brojem istraživačkih organizacija, povezanih sa Lenjingradskim Arktičkim Institutom. Istraživači su govorili na njemačkom i radili u posebnom odeljku koji je bio pod stražom, služeći se "state-of-the-art" njemačkim eho zvuko - mjeračima i opremom za snimanje morskih dubina. Murmanets će posjetiti Port Dikson kao i Nordenskiold, Sverdrup, Sidorov, Belyi, Vilkitsky i Hercules Ostrva.

Oktobra 1939, odmah posle potpisivanja njemačko - sovjetskog Pakta o nenapadanju i početka WWII, Sovjetska vlada će dozvoliti njemačkoj Kriegsmarine da uspostavi baze zapadno od Murmanska u oblasti Velika Zapadna Litsa, sa misijom razvoja i zaštite moguće rute između Njemačke i Japana, kao i podrške aktivnostima njemačke Flote u zapadnom Arktiku. Ova baza je funkcionisala do 5. septembra 1940, kada je glava Kriegsmarine admiral Reder odlučio da prebaci glavne njemačke pomorske baze u skoro okupiranu Norvešku. Zanimljivo, njemačka "Baza Nord" biće samo zatvorena, ali ne i razmontirana. Čak je Juna 1941 i dalje raspolagala sa 100 traktora za vuču kao i kamiona, stotinama tona eksploziva u skladištima, kao i konzerviranom hranom, opremi najvjerovatnije ostavljenoj za Gebirgsjager, jedinice planinske pešadije, koje će u operacijama Arktička, Platinasta i Srebrna Lisica pokušati da zauzmu lučki grad Murmanska i kompletno poluostrvo Kola.

3. Jula 1941 bataljon njemačke planinske pešadije preći će Veliku Zapadnu Litsa Rijeku i zauzeti Bazu Nord, ali će 3 dana kasnije biti izbačeni sovjetskim kontranapadom. Sovjeti su brzo pomjerili kamione, traktore i inžinjerijsku opremu i minirali nekoliko podzemnih postrojenja, ali su skladišta hrane zadržana netaknuta, sa dovoljno hrane za snadbjevanje dvije sovjetske divizije tokom 1941.

Inače po uspostavljanju "Baze Nord" Kriegsmarine se spremala za sledeći potez, putovanje njemačkog ratnog brodovlja rutom Sjevernog Mora. Izgovor za ovu plovidbu Njemci će uskoro pronaći. 2. januara 1940 Admiral Reder informisao je Hitlera da je 35 njemačkih trgovačkih brodova blokirano u lukama Istočne Azije i da bi trabalo zatražiti dozvolu od Sovjeta da se Kriegsmarini omogući čuvanje pomorskog puta od Beringovog Prolaza do Murmanska. Dozvola od Sovjeta je dobijena i uspješno iskorištena od strane njemačke pomoćne krstarice Komet u periodu Avgust-Septembar 1940, podržanoj od strane sovjetskih ledolomaca. Komet nije nosio samo prikrivene topove i prekobrojnu posadu,već i opremu za mijenjanje siluete i prepoznatljivih gabarita broda, (lažni dimnjaci, jarboli, dizalice). Komet je posjetio njemačku “Bazu Nord” u Velikoj Zapadnoj Litsi i prije nego što je nastavio istočno ka Beringovom Moreuzu, iskrcao je izviđačku opremu na obalama Nove Zemlje, Nordenskiold Ostrva te pratio i dekodirao saobraćaj između sovjetskih brodova. Sve ove preliminarne aktivnosti bile su temelj budućoj prvoj operaciji njemačke Flote u Karskom Moru.

Operacije sila Osovine protiv SSSR u Arktičkom Krugu dobiće svoj pun zamah onog trenutka kada je Hitler shvatio da nema brze pobjede protiv SSSR. Tokom 1941 Sovjeti će održati frontovske linije, odbraniti Moskvu i stvoriti sebi vrijeme za neophodno hvatanje daha u davljenju sa Germanima. Strategijski ratni materijal koji je stizao Sovjetima u pomoć preko Lend - Lease programa, Njemcima svakako nije olakšavao posao. Četvrtina tog materijala išla je preko Arktičkog Kruga.
U tom kontekstu njemačka Flota planirala je Operaciju Wunderland kao preliminarnu fazu uspostavljanja kontrole nad Zapadnim Arktikom, koju su trebale da prate operacije Doppelschlag ("Dupli Udar" sa dva džepna bojna broda), Car (intezivno miniranje), Wunderland-2 (nastavak prve operacije) kao i mnoge druge operacije, koje su srećom po Sovjete ostale na astalima za planiranje.

Mane njemačkih operacija bile su prevelika ambicioznost, prevelik prostor na kome su djelovali, manjak pravovremenih dostupnih informacija, te nevelik broj nadvodnih plovila koja su tih godina imala posla sa izuzetno snažnom pomorskom oružanom pratnjom anglo - američkih ratnih brodova. No nekoliko teških udaraca uspjet će da realizuju.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26225
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Прошле недеље боравио сам поново у Волоколамску, службено. Искористио сам прилику да опет посетим легендарно поприште битке 316. стрељачке дивизије, бесмртних ''панфиловаца''. О тим бојевима писао је и Бек. Међутим, сама битка је стварно ушла у све уџбенике ратне тактике као пример како се локални тактички успех може претворити у стратегијски па и историјски. Ко је гледао (а сумњам да овде, на овом форуму има оних који нису) филм ''Битка за Москву'' лако ће разумети ову причу. Стајао сам на месту, над рововима у којима су борци Василија Кључкова слушали како им преко телефонских слушалица хор ''Александров'' пева ''Свети рат'' и кретали у пожртвовани јуриш без повратка. Тог поподнева заустављен је напад. Сутра ујутру су Немци окренули на другу страну, планови су почели да се мењају, ситуација усложњава...и вага је кренула другим смером. Сваки пут када се нађем на том светом месту (на коме би сви Словени требало да буду бар једном у животу) осетим величину жртве и размеру невероватне борбе на живот и смрт. Овом приликом сам имао и више времена да се прошетам по оближњем музеју. Ево и фотки:


План неостварене завршне битке за Москву. Од четири главна удара један је био на митском Волоколамском шасе, правцу којим је ишао и Наполеон.




Бог није био с њима, без обзира што тако пише.




Споменик. Увек импозантан. Усамљен на хоризонту, на неки чудан начин растужи човека.




Последња фотогафија Панфилова, два сата пред погибију.




Личне ствари великог ратника.




Рад ''поисковика''...




Улазни хол музеја.










Чувено обраћање Стаљина од трећег јула, када је рекао целом свету како ће се завршити ова лудачка авантура Хитлера.




Хол у Дому културе ''Источници''. Заставе славе.




Улаз у музеј...





Портцигар у част Панфилова.







Диорама дела битке...





Књиге о бици.




Опрема хероја.




Потврда постхумног ордена Панфилову. Мислим да је то најбрже додељен ''герој'' неком припаднику Црвене Армије.







offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11644
  • Gde živiš: Vranje

Volim i ja istoriju, ali bas da se skocanjim od zime zbog nje ...

http://englishrussia.com/2012/03/14/reconstruction.....inter-war/

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26225
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Присуствовао сам једном приликом таквој реконструкцији. Делује стварно моћно. Иначе, прошао сам трипут кроз Зеленогорад. На раскрсници за Волоколамск налази се чувени споменик ''штики''.

http://ru.wikipedia.org/wiki/Мем.....80;»

Нешто даље, између ''нове волоколамке'' и старог 'волоколамског шасе'' (чувена ''бетоњка'') налази се и место Лењино-Снегири где се налази огромни музеј на отвореном (има и део са зградама), одакле је шестог децембра Рокосовски кренуо у противнапад. И тамо се редовно одржавају ове реконструкције. Одлично су одрађене и масовно посећене. А да уме да буде зима, уме...

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20197

Sirius ::...Потврда постхумног ордена Панфилову. Мислим да је то најбрже додељен ''герој'' неком припаднику Црвене Армије...

Nazalost cela prica o Panfilovcima je prilicno suplja... Sad
Evo na rusko ko razume, istoricar Aleksej Isaev se time prilicno bavio, nazalost pravi podvizu su prepravljani u ono sto je u tom trenutku bilo potrebno...
Od 28 panfilovaca prilican broj (9 ako se ne varam) je izgubio zvanje Heroja Sovjetskog Saveza posle rata kada se ispostavilo da nisu poginuli nego se predali...

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BD%D1.....1%86%D1%8B

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26225
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Нико не спори да су стаљинистички историчари дописивали историју (без велике и преке потребе) али је такође истина да и савремена Русија има своје Самарџиће и Деретиће који на комплетну ВОВ стављају знак питања...Онда се све то лепо објави на википедији или неком сличном сајту.

Врло пажљиво сам проучио сву грађу у вези с Панфиловцима јер сам (стицајем околности) од тог огромног ратишта посетио само неколико историјских места /Стаљинград, Москву, Подољск, Малојарославец...) па је моје интересовање, наравно, било тим веће јер сам могао да препознајем ситуације и места . У ревизији историјског виђења подвига Панфиловаца (који није споран) сигурно да има научно - методолошког утемељења, али и претеривања. Рецимо, неки историчари се позивају на непостојање батаљонских записа о тој бици, ''превиђајући'' ратни метеж и немогућност вођења дневника битке. Други негирају цео догађај.

Нисам против тога (далеко било) да се утврди права историјска истина, али ми се гаде новокомпоновани историчари који због мржње према комунизму негирају све што се у то време догодило.

Ако коза лаже - рог не лаже. Немачки ратни дневници (мада и они лоше и нередовно вођени) сведоче да је већ у зору 17. новембра промењен правац напада на Волоколамском шасе и да су хитлеровци морали да потраже мање отпорно место. До валидних података дошли су и ''поисковики'' и потврдили их физичким доказима . Пошто сам претпрошле године у Централном архиву МО РФ учествовао у раду једне конференције ''поисковика'', добро знам колико су они методично и савесно спроводили своја истраживања.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11644
  • Gde živiš: Vranje

Sirius ::Нико не спори да су стаљинистички историчари дописивали историју (без велике и преке потребе) али је такође истина да и савремена Русија има своје Самарџиће и Деретиће који на комплетну ВОВ стављају знак питања...Онда се све то лепо објави на википедији или неком сличном сајту.

. Рецимо, неки историчари се позивају на непостојање батаљонских записа о тој бици, ''превиђајући'' ратни метеж и немогућност вођења дневника битке. Други негирају цео догађај.


Ако коза лаже - рог не лаже. Немачки ратни дневници (мада и они лоше и нередовно вођени) сведоче да је већ у зору 17. новембра промењен правац напада на Волоколамском шасе и да су хитлеровци морали да потраже мање отпорно место. До валидних података дошли су и ''поисковики'' и потврдили их физичким доказима . Пошто сам претпрошле године у Централном архиву МО РФ учествовао у раду једне конференције ''поисковика'', добро знам колико су они методично и савесно спроводили своја истраживања.


Neka mi gospoda istoricari oproste, ali oni zaista misle da se bataljonski ratni dnevnik cuva na isti nacin kao onaj u vrhovnoj komandi .... prvo se malo pokoljem sa nemcima, pa to zapisem, pa izadjem iz sklonista da povedem protivnapad, pa kad osvojim prvi rov ... vratim se da ponovo dopisem podatak u dnevnik ... idi begaj, bre.

Ali, ako se pise istina ili sto blize njoj koliko je moguce, onda se knjiga nece prodavati u evropi. Niko se nece pretrzati da je objavi...

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15344

Sirius ::Нико не спори да су стаљинистички историчари дописивали историју (без велике и преке потребе) али је такође истина да и савремена Русија има своје Самарџиће и Деретиће који на комплетну ВОВ стављају знак питања...Онда се све то лепо објави на википедији или неком сличном сајту.
Исајев је озбиљан историчар, доста грађе је ископао по архивама и објавио по књигама које штанца приличном брзином...
Ево његових радова овде
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%81%D0%B0%D0.....0%B8%D1%87

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26225
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Знам за њега, али и знам да га многи цитирају по потреби. Довољно ми је то што се његов рад директнов везује за ЦА Миноборони РФ. У сваком случају, руски историчари (а о томе смо говорили) вредно раде на ревалоризацији совјетске историје јер ће то њима највише и користити. Лаж и мистификовање увек је било штетно. Посао им, као и у случају панфиловаца, отежава недостатак грађе и дописивана историја. Како рекох, сам догађај описиван је од глорификације до потпуног негирања да се уопште догодио. А ни једно ни друго није добро.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20197

Ja nisam negirao da se tako nesto desilo, samo da se desilo kako se opisuje. S kako se tacno desilo to vise verovatno ne zna niko.
Rekao sam u delu o tehnici ali 100% toga napisanog o istocnom frontu pre 1992-93 bilo na zapadu ili istoku mozemo baciti u djubre. Isto vazi i za 90% napisanog posle toga.
Prvo je sve pisano u slavu Staljina i sta je bilo i sta nije
Onda je dosao Hruscev pa su "ukidani" predhodni podvizi (bez obzira da li su se desili, ako nisu politicki odgovarali) a pravljeni novi opet bez obzira sta je bilo a sta ne).
Onda je dosao Breznjev i njegove uzasne lazi, prekrajanje istorije i odlikovanje samog sebe.
Onda je dosla masovna revizija i rodila razne "Deretice" (fuj) krajem '80ih/pocetkom '90ih.
Od svega toga se napravila takva kaljuga da je to strasno i jako je tesko isplivati iz iste, cak i kada se radi o relativno tehnickim stvarima (prica o ZiS-3 topu, T-34 kao "idealnom tenku" MiG-3 kao losem lovcu kao najtipicniji primeri).
Isaev (u josh par njih) je resio da pokusa koristeci samo arhhivsku gradju. Za sada ono sto je objavio je prilicno kvalitetno - mozda (samo mozda) je konacno nekome u Rusiji stalo da se zna sta se zapravo tu desavalo (pa makar za internu upotrebu). Videcemo kako ce se zavrsiti.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1006 korisnika na forumu :: 31 registrovanih, 6 sakrivenih i 969 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ajo baba, babaroga, bigfoot, bokisha253, Boris90, crnogorac, Denaya, djuradj, dolinalima, DonRumataEstorski, dule10savic, FileFinder, Georgius, kuntalo, kybonacci, lord sir giga, mercedesamg, mikrimaus, MILO-VAN, milos.cbr, mkukoleca, moldway, Motocar, opt1, proka89, skvara, TalicniTom, voja64, Wrangler, Yellow Pinky, yrraf