Да ишли су маршевским кораком због коцке која је поприлично клизава по киши....
Грешиш!
Стаљин је одлуку о одржавању параде донео још 24.маја 1945, а коришћена ( и увежбавана ) је парадна формација Руске Императорске армије.
Ако погледаш, парада почиње са спорим коњичким маршем 25 лет РККА , који је написан у стилу старих, царских маршева ( 75-85), а завршава се Глинкином композицијом Славься Русь из опере Живот за Цара ( то јест, с обзиром да јој је након октобра 1917. промењено име, Иван Сусањин).
Намера је била да се покаже ( идеја која се Стаљина почела кристалисати још крајем тридесетих година, а коначно обликована у годинама ВОВ-а) да је СССР наследник Царске Русије, а да октобар 1917. не представља истријски дисконтинуит.
U Azerbejdzanskom selu Chardahli ( Чардахлы) rodjena su dva marsala (jedan od njih je i nacelnik oklopnih jedinica SSSR marsal Amazasp "Armo" Babadzanjan, komandant mehanizovane brigade i korpusa u prvoj tenkovskoj armiji), dvanaest generala i sedam heroja SSSR. Iz ovog sela je u rat otislo oko 1200 ljudi, a gotov svi su poneli odlikovanje u ratu, a od njih je oko petina zauzimala visoke komandne duznosti.
Citat:super-unuče
Није баш сукоб титана, али једна занимљивост: на данашњи дан,26. јуна 1941, на Белоруској железничкој станици у Москви је, док су возови са Московљанима одлазили на фронт, на разгласу, пут пут, у извођењу хора Александров, јавно изведена у Совјетском савезу вероватно најпознатија 'совјетска' песма Великог Отаџбинског рата Священная война.
Хвала за ово подсећање. Сваки пут кад мој мобилни телефон ''зазвони'', чује се ова мелодија. Требало је само да видите продавачицу у Москви , док сам куповао војне сувенире, како ме је саучеснички и с осмехом погледала кад ми се огласио мобилни...За ''Серба'' је одмах све могло са ''скидком''.
O generalu Bagramjanu, secanje njegovog podcinjenog, u to vreme obicnog starijeg vodnika
На фронте мне довелось познакомиться и с командующим 1-м Прибалтийским фронтом генералом армии Иваном Христофоровичем Баграмяном. Я считаю Баграмяна хорошим полководцем, потому он был одним из немногих сталинских генералов и маршалов, которые принимали взвешенные решения и не гнали войска слепо на убой. Из-за этого у Баграмяна были постоянные трения со Сталиным, который, как известно, требовал полного повиновения. Баграмяна спасло от репрессий только то, что маршалы Жуков и Рокоссовский были его старыми друзьями и могли замолвить за него слово. В 45-м, когда в Литве шли бои за Кальварию, Баграмян не выполнил приказа штурмовать город. Вместо этого он отдал приказ блокировать город, и окруженные немцы потом все равно сдались, при этом войска избежали ненужных потерь. Узнав о таком неповиновении, Сталин сказал Баграмяну: «Значит так, армянин, пока я жив, ты маршала не получишь!» И правда, звание маршала он получил только после смерти Сталина. А всю эту историю Баграмян рассказал мне лично, когда в 60-е годы я случайно встретил его на Рижском взморье – он отдыхал там с внуками.
Хвала за ово ! Ето како је Путин васпитао олигарге...још је и улаз бесплатан...а пола од онога код нас још није ушло у наоружање (питање да ли ће икада и ући), а они му већ нашли место у музеју. Осим ако нису макете у питању, у шта сумњам.