Saradnja četnika sa Nemcima

2

Saradnja četnika sa Nemcima

offline
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 1037

Lukačević je bio zanimljiv karakter
On se uvalio u saradnju sa Nemcima do grla (još februara 1943. kod Konjica se hvalio uspostavljenim vezama), a zatim se povezao sa savezničkim oficirima. Iskoristio je povlačenje grupe oficira iz Mihailovićevog štaba (Biley, Mansfield...), i uvalio im se kao nezvani gost na brodić koji ih je 14. II 1944. odveo u Italiju. Saveznički obaveštajci su ga neko vreme zadržali u Kairu na ispitivanju, a odatle je odleteo u London, čde je uspeo da bude ađutant kralja Petra II na njegovom venčanju.

Kad se na leto vratio u Jugoslaviju, imao je iskustvo više - bio je svestan odakle vetar duva u tom svetu. Zato je odlučio da pokuša onu Bart Simpson fintu sa pokajanjem na odru. Pridobio je grupu oficira i "intelektualaca" iz Mihailovićevih redova, i proglasio "Nezavisnu grupu nacionalnog otpora". Nezavisnu - od Mihailovića. Izvršio je mobilizaciju u Sandžaku, pridobio neke snage u Hercegovini, i - sa parolom "idemo u Metković da dočekamo Saveznike i kralja Petra" - napao Nemce u Trebinju.
Ova dvonedeljna avantura okončana je debaklom. Pukovska grupa 118. divizije (ojačana dva bataljona 738. puka), koja je bila određena da ojača trupe u Beogradu, u prolazu je krajem septembra razbila četnike. Trebinje su 6. oktobra zauzeli partizani.
http://bit.ly/zd16vr

Lukačevićeva vojska se rasula, i on je ostao usamljen. Hercegovački četnici su ga praktično oterali, jer im je njegovo zadržavanje u kraju kvarilo perspektivu ponovnog uspostavljanja saradnje sa Nemcima. Zato se na kraju predao britanskim artiljercima kod Bileće koji su bili pridodati Drugom udarnom korpusu, a ovi su ga predali partizanima, koji su mu sudili i osudili ga na smrt.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • lav 
  • Super građanin
  • Pridružio: 13 Sep 2011
  • Poruke: 1061

Ја лично сматрам да сваки извор, а посебно Британски треба више пута добро провјерити. Сјетимо се 2003. и Садамовог оружја за масовно уништавање. Гдје нађоше то оружје? Када неко једном слаже, све његове, како предходне тако и будуће, изјаве су сумљиве.
Па и швајсарска и Шведска су тактизирале са Нијемцима у 2.СР, па их нико не оптужује за колаборацију.



offline
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 1037

sajkaca ::Hocu da kazem da necete biti uskraceni za iste ovakve stvari iz 1944. godine, a sad me izvinite, idem da radim, a to savetujem i vama mladi covece.

Bilo je toga. 19. februara 1944. jedan bataljon Ljotićevaca napao je iznenada i uništio brigadu Smederevskog korpusa JVuO u Selevcu. Komandanta, kapetana Lazarevića, i četnike su zatvorili u Smederevu. Navodno su zatvoreni četnici u zatvoru linčovali svog komandanta.

Smederevski korpus je dobio još jednu packu, u avgustu.

Grupe iz Avalskog korpusa imale su naviku da zaustavljaju putnički voz prema Obrenovcu, i da pljačkaju rudarsku opremu u Vreocima. Usled toga su dobili dve packe u januaru i februaru 1944, jednom četa Nemaca, a jednom četa ljotićevaca.

I Korpus gorske garde dobio je kaznu, pa je Kalabić posle upozoravao da se ne veruje Nemcima.

Usled ovih incidenata, Nemci su u februaru odlučili da ne obnavljaju sporazume.

Ali, onda je došlo do prodora 2. i 5. divizije, i krize koja ih je sve ponovo zbližila.

U septembru 1944, Nemci su ostali gotovo bez snaga u zapadnoj Srbiji, jer su gotovo celu 7 SS diviziju, koja je pratila nastupanje NOVJ, prvih dana oktobra morali da prebace na bugarsku granicu. Zato im je osnova odbrane bila JVuO, uz pojedine nemačke i ljotićevske bataljone. Kad je ta odbrana popustila, glavnina četnika (4. grupa jugišnih korpusa, Gorska garda, Avalski, Kolubarska grupa korpusa...) se povukla ka Beogradu. Pošto su se pripremali za bitku velikog stila, u kojoj im četnici nisu od koristi, Nemci su ih 3-5. oktobra transportovali vozovima sa stanica Topčider i Ripanj u Kraljevo.

S obzirom na nastupanje Crvene armije, ponovo je sazrelo ubeđenje da se nešto mora preduzeti. Račić je 14. oktobra izašao iz Kraljeva, i zahtevao opšti napad na Nemce. Keserović je u Kruševcu napao krajskomandanturu i jedan bataljon RZK. Raković je napao neke kolone oko Čačka. Avalski korpus je razoružao jednu kolonu RZK kod Požege.

Međutim sve to uzbuđenje je potrajalo par dana. Već 22. oktobra, glavnina JVuO, pod Račićem, u sadejstvu sa prethodnicama Armijske grupe E, napada partizane u Sjenici.
http://bit.ly/jG4fa2

A ima i zanimljiva epizoda iz Pljevalja Very Happy
O tome u sledećem nastavku.
Što rekao čovek, treba raditi Very Happy

offline
  • lav 
  • Super građanin
  • Pridružio: 13 Sep 2011
  • Poruke: 1061

gorran ::Zato se na kraju predao britanskim artiljercima kod Bileće koji su bili pridodati Drugom udarnom korpusu, a ovi su ga predali partizanima, koji su mu sudili i osudili ga na smrt.
Одкуда Британски артиљерци у Билећи? Да ли то значи да су и Британци и Совјети непосредно на терену помагали партизанима? Није ли то Тито био заједничка Стаљинова и Черчилова инвестиција?

offline
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 1037

lav ::gorran ::Zato se na kraju predao britanskim artiljercima kod Bileće koji su bili pridodati Drugom udarnom korpusu, a ovi su ga predali partizanima, koji su mu sudili i osudili ga na smrt.
Одкуда Британски артиљерци у Билећи? Да ли то значи да су и Британци и Совјети непосредно на терену помагали партизанима? Није ли то Тито био заједничка Стаљинова и Черчилова инвестиција?

Da. Britanci su u Dubrovniku iskrcali tri diviziona artiljerije, i odrede pešadije za njihovu zaštitu, kao podršku Drugom udarnom korpusu NOVJ u borbi protiv proboja nemačkog 21. korpusa i četnika.

Ovi divizioni bili su pod taktičkom komandom Drugog korpusa.

offline
  • Pridružio: 12 Nov 2010
  • Poruke: 1121

Zanimljivo je da se ovde razmatraju istorijske cinjenice van medjunarodnog okvira, ne potpuno, ali veoma ocigledno. Karadjordje je propao 1812. kada je Napoleon napao Rusiju a ovi sklopili mir sa Turskom. Srpska vojska je oslobodila Kosovo u januaru 1878. pa se povukla zbog odluka velikih sila, Austrija nije dozvoljavala preko Drine, a Rusija se zalagala za veliku Bugarsku. U Drugom svetskom ratu, sudbina JVUO i NOV je zapecacena u Teheranu a ne na terenu. Ono sto se desavalo na terenu, bio je samo sled, pa su Tita reanimirali posle bekstva iz Drvara... To sto su Britanci opremili Titovu vojsku na Visu modernim avionima, haubicama i lakim oruzjem, sto su mu dali tenkovsku brigadu i sl, ne treba da cudi jer su to isto slali i Sovjetima. Razlog za transfer Britanske pomoci sa Draze na Tita je manjim delom zbog izvestaja sa terena, a sustinski zbog strateskog dogovora velikih sila.

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15349

lav ::Одкуда Британски артиљерци у Билећи? Да ли то значи да су и Британци и Совјети непосредно на терену помагали партизанима? Није ли то Тито био заједничка Стаљинова и Черчилова инвестиција?
Да, јесте. Чињеница која се прескаче кад се помињу ”совјетски тенкови у Србији”.
Још од краја 1943. британци шаљу обимнију помоћ партизанима. Партизани су добили и тенковску бригаду и ескадриле авиона од британаца пре него од совјета.

offline
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 1037

sajkaca ::Zanimljivo je da se ovde razmatraju istorijske cinjenice van medjunarodnog okvira, ne potpuno, ali veoma ocigledno. Karadjordje je propao 1812. kada je Napoleon napao Rusiju a ovi sklopili mir sa Turskom. Srpska vojska je oslobodila Kosovo u januaru 1878. pa se povukla zbog odluka velikih sila, Austrija nije dozvoljavala preko Drine, a Rusija se zalagala za veliku Bugarsku. U Drugom svetskom ratu, sudbina JVUO i NOV je zapecacena u Teheranu a ne na terenu. Ono sto se desavalo na terenu, bio je samo sled, pa su Tita reanimirali posle bekstva iz Drvara... To sto su Britanci opremili Titovu vojsku na Visu modernim avionima, haubicama i lakim oruzjem, sto su mu dali tenkovsku brigadu i sl, ne treba da cudi jer su to isto slali i Sovjetima. Razlog za transfer Britanske pomoci sa Draze na Tita je manjim delom zbog izvestaja sa terena, a sustinski zbog strateskog dogovora velikih sila.
Netačno.
Teheran je bio novembra 1943, a čak oktobra 1944, Čerčil je bio u stanju da od Staljina iskamči pogodbu 50/50 za Jugoslaviju, o čemu je on (Čerčil) pisao u svojim memoarima.

Kad se posle žalio Staljinu da nije dobio svojih 50%, da ima jedna 10%, Staljin mu je navodno odgovorio kako Čerčil ima sovji 10%, dok on (Staljin) nema ništa.

Znači, ne radi se o razmatranju situacije van međunarodnog konteksta.
Uproavo suprotno.

Ali radi se o vojno-operativnom kontekstu koji je presudio, a ne političkom, što mnogi autori ističu na mnogo mesta.

Saveznici su imali svoje operativne interese na Balkanu u kontekstu rata protiv Nemaca. NOVJ je radio saglasno tim interesima, JVuO direktno protiv njih.

I to je to.

offline
  • Pridružio: 12 Nov 2010
  • Poruke: 1121

Bili su iskrcani i Royal Marines Corps. Ima jedan lep paradoks postrojenih britanskih marinaca na proslavi oktobarske revolucije. Kod nas je sve moguce.
Sledi nekoliko slika britanske ratne tehnike o kojoj smo pricali








offline
  • Pridružio: 12 Nov 2010
  • Poruke: 1121

Od svih tih velikih, najopasnije je uvek bilo imati posla sa Britancima. Njihov interes je od polovine 19. veka pa do danas uglavnom bio suprotan od naseg.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 817 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 1 sakriven i 812 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Boris90, Istman, lcc, 2001