T-34 lice slobode

69

T-34 lice slobode

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25812

Jedna uporedna tabela za poređenje TIGRA I T-34/76mm

i jedna slika sa upoređivanjem siluete Tigra-KV85 i T-34



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 10 Feb 2010
  • Poruke: 3861

Пар питања..

Са којим западним тенком се технолошки може мерити најбоља и најновија верзија Т-34? Како се врши покретање куполе и топа и колико су за то време софистициране биле осматрачке и нишанске справа на тенку, поготово у односу на тенк Т-55?



offline
  • ok 
  • Građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2012
  • Poruke: 232

MarKhan ::Пар питања..

Са којим западним тенком се технолошки може мерити најбоља и најновија верзија Т-34? Како се врши покретање куполе и топа и колико су за то време софистициране биле осматрачке и нишанске справа на тенку, поготово у односу на тенк Т-55?
Za mene je njegov zapadni pandan Serman ,isto srednji tenk masovno proizvodjen ukljucujuci i Britansku verziju Fireflay satopom velike probojnosti,sta se tice sofisticiranost i optičkih sprava i jaz između njih i T55 se nadam da ce ti obljasnjenje neko strucniji,mada prve verzije t54/55 i nisu bile naprednije sprave osmtracke od tenkova iz poznog doba ww2 po meni ako imas u vidu da su neke verzije pantera pred kraj rata koristile ic nocne sisteme .......Mada opet kazem neka ti neko strucniji ukratko objasni !

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20198

Sherman u kasnijim varijantama je bio ozbiljan konkurent T-34-85. +/- u praksi i eksploataciji su bili funkcionalno isti.

Sto se tice optike, moramo je podeliti na nisandzijinu i optiku za osmatranje
Nisandzija
T-34-85 je imao TSh-15 ili TSh-16 nisansku spravu, prakticno identicnu kopiju nemacke TzF sa Pz-IV. Ta sprava je bila dobre konstrukcije (na koleno, pa nisandzija nije morao da je juri gore-dole sa kretanjem topa), dosta dobrog kvaliteta izrade. Nisandzija je takodje imao jednu periskopsku spravu Mk-IV sirokog ugla osmatranja za generalno osmatranje i nalazenje ciljeva. To znaci da je morao da menja polozaj iz potrage za ciljem kako bi gadjao isti.

Sherman, je u zavisnosti od verzije imao razlicite nisanske sprave, ali njegova "univerzalna" periskopsko/teleskopska nisanska sprava je omogucavala nisandziji da bez pomeranja glave prebacuje pogled sa sirokougaone periskopske sprave malog uvecanja na teleskopsku veceg uvecanja (i samim time manjeg vidnog polja).
Ovo je omogucavalo brzo nalaznenje cilja i otvaranje vatre.

Oba resenja su bila skroz pristojna i omogucavala drasticno lakse nalazenje cilja od nemackih tenkova kod kojih je nisandzija imao samo teleskopsku nisansku spravu malog vidnog polja. Kvalitet iste je bio odlican, ali u posleratnim testovima u Francuskoj posadi tenka Panther je trebalo oko 35-45 sekundi da nadju cilj, dok je Shermanima trebalo oko 10-15 sekundi.

Komandir:
I T-34-85 i Shermani iz istog perioda su imali komandirsku kupolicu sa rotirajucim poklopcem na kome je bila montirana sirokougaona periskopska osmatracka sprava (prakticno identicne konstrukcije, i jedni i drugi su je iskopirali od Britanaca, a ovi od Poljaka). Kupolica je takodje imala proreze (zasticene staklom - T-34-85) odnosno periskope (Sherman) za osmatranje. Shermanovo resenje je omogucavalo nesto manje mrtvih zona.
punilac
I kod T-34-85 i Shermana iz 1944. punilac je imao jedan sirokougaoni periskop za osmatranje. Kod T-34-85 isti je bio montiran na krov kupole, , a kod Shermana ili isto tako, ili od avgusta 1944 na rotirajucu niskoprofilnu kupolicu.
vozac
Jedna od najvecih mana T-34 je bila losa vidjivost vozaca. ovo je delimicno popravljeno boljim staklom (tacnije pleksiglasom), ali zbog konstrukcije samog prednjeg dela nije bilo sirokougaonih periskopa. Sherman je imao sirokougaoni periskop.
radio-operater/pomocnik vozaca
Kod T-34 isti je do septembra 1944 imao samo prorez od 8mm precnika za nisansku liniju ceonog mitraljeza. Kakav je pogled bio moze se misliti... Od tog datuma uveden je opticki nisan za ceoni mitraljez, koji je povecao vidno polje, ali je isto ostalo dosta lose.
Sherman je imao suprotni "problem" - postojao je sirokougaoni periskop, ali sam mitraljez nije imao nikakve nisanske sprave. Istim se nisanilo obelezavajucom municijom i "po osecaju".

Porednjenje sa nemackim tenkovima na primeru Panther-a:
Nisandzija - odlicna teleskopska nisanska sprava, ali nema nikakvo sirokougaono sredstvo osmatranja.
Komandir - kupolica sa prorezima (rani) ili periskopima. Periskopi, zbog konstrukcije imaju dosta manje polje osmatranja od onih na Shermanu.
Punilac - nema nista
Vozac - sirokougaoni periskop
Pomocnik vozaca/radio operater - sirokougaoni periskop (doduse fiksan) + mitraljez sa optickim nisanom.

Kao sto se moze videti, ni Sherman od 1944 ni T-34-85 nisu kaskali za nemackim tenkovima sto se tice optike, a u nekim detaljima su ih i prevazilazili - najvise po mogucnosti osmatranja, gde su nemacki tenkovi ostali na nivou 1940-41*.

*Drugim recima, Rusi i Ameri su ucili, Nemci su spavali na lovorikama.

Sto se tice Firefly-a, taj top je bio jedina dobra stvar na tom tenku. Imas odlican video unutrasnjosti i kamasutre koju treba izvesti da bi se taj top napunio.

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2010
  • Poruke: 3861

bojank, хвала на овом одговору!

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26229
  • Gde živiš: I ja se pitam...

MarKhan ::bojank, хвала на овом одговору!

Придужујем се. Сјајан текст.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25812

Bojan po običaju ODLIČAN i brz...na tastaturi..
Ako neko ima vremena i volje za kopanje po istorijatu,modelima T-34 i svim drugim znanim i neznanim detaljima evo linka sa obiljem izvora..
http://www.webcrawler.com/info.wbcrwl.305.10/searc.....gLQGfD_BwE
I jedan za ljubitelje komparacije teknova po onom geniju što nezna ni reč TENAK da izusti...
https://information2share.wordpress.com/2011/05/21.....-chart-v2/

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20198

Veliki problem koji se javlja je sto ljudi kada kazu T-34 misle i na onaj iz 1941. i na onaj sa kraja 1944. Isto tako Sherman je i onaj iz Septembra 1942 i onaj sa kraja 1944.
A oba tenka su imala konstantnu evoluciju, gde su resenja primenjivana u proizvodnji bukvalno u letu (sa izuzetkom T-34-85 koji je trazio dosta prerade linija zbog sireg pogona kupole).

offline
  • Pridružio: 16 Feb 2017
  • Poruke: 196

Da li fortifikacije kao KZ-3 sa kupolom tenka jos mogu biti aktuelne u danasnje vreme, barem u odbrani baza, vaznih objekata ili u odbrani naseljenog mesta ?

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25812

Mislim da su tu Švajcarci otišli naj dalje pa skoro svaki tenak umesto u rezanje makar kupolu zaseje na kritičnim pravcima za zaprečnu vatru u za to izlivenem postolju i o tome je pisano na temi o fortifikaijskim objektima u INŽINJERIJI..
Tako da je generalno DA odgovor za valter68

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 870 korisnika na forumu :: 8 registrovanih, 2 sakrivenih i 860 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bickoooo, dane007, darkojbn, esx66, Lazarus, mnn2, stringer bell, Tas011