Tigar tenk (mit ili legenda)

24

Tigar tenk (mit ili legenda)

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20122

Napisano: 11 Okt 2012 3:26

sremac983 ::Тигрофобија се јавља код амера и енглеза на западном фронту, рус иих се нису толико плашили ко што ти пишеш ОК...

Procitaj testove Tigra i videces da su bili u prilicnoj buli. Procitaj uspomene tenkista poput odlicnog Drabkinovog "Ya Dralsa na T-34"i videces sta kazu - Tigar - strasan protivnik, sto ponavljaju svi do jednog.
Naravno nij jedan tenk sam po sebi ne moze da promeni rat, ali moze biti "neprijatan" u datom momentu, kada se "gradi slava". Tigar je imao taj moment (na kratko) kao i T-34 i KV. Sto ne znaci da su u tom momentu zapravo bili uopste vazni za tok rata...


Dopuna: 11 Okt 2012 3:34

EOD ::Ne mogu se sada sjetiti gdje sam pročitao da je pred kraj rata zbog nestašice sirovina B/K Tigra sadržavao samo dva metka sa APCR zrnima (penetratori od karbida tungstena oliti volrama) i da su komandiri njemačkih tenkova imali strogu naredbu sa ih koriste isključivo kada naiđu na JS-2 tenk.

0 komada. Pocetkom 1944. sva potkalibarna municija osim one za 50mm topove je povucena da bi se koristila u industriji. 88mm potkalibarna za L/56 top je bila retka, nema tragova koriscenja iste posle oktobra-novembra 1943. Za top 88/71 je pravljena samo mala serija, koriscena kod Kurska, ali nikada zvanicno izdata jedinicama.

Citat:
Navodno standardna APHE zrna (pancirno-eksplozivna) nisu bila efikasna protiv oklopa ruskog tenka na istim daljinama na kojima su T-34 izvrtala naizvrat.


8.8cm PzGr je pravio znacajna ostecenja (nije probijao oklop ali je ostecenje najcesce bilo dovoljno da za izbacivanje iz borbe) na T-34 na nekih 1500-1600m.
Unapredjena 8.8cm PzGr.39 je pouzdano probijala oklop T-34 na istoj razdaljini.
Radi poredjenja evo vam kako su topovi radili protiv Tigra:
http://litl-bro.livejournal.com/26032.html
Obratite paznju da 76mm top sa T-34 nije probijao BOCNI oklop Tigra sa 200m. Tako da je prica o superiornom naoruzanju T-34 - samo prica.
Poredjenja radi Shermanov 75mm je probijao isti bocni oklop sa 625m po istim sovjetskim testovima.
Toliko o tome.

Dopuna: 11 Okt 2012 3:48

Inace da se doda, krajem rata je nemacka skola pravljenja tenkova bila na kraju i nista joj nije pomagalo - pogledajte njihova resenja i sta se od njih koristilo posle rata, videcete da nema bas mnogo toga.

Stvari koje se odlikovale nemacke tenkove i prototipove:
Pribori nocnog osmatranja - svi su eksperimenntisali sa istima, Britanci, Ameri i Sovjeti imali formacije velicine bataljona sa tenkovima opremljenim PNO.
Topovi visoke balistike - niko nije posle 2.s.r. nastavio trend topova od ~70 kalibara. Vec napomenuto da su britanski topovi razvijali ~ iste performanse uz manju masu i duzinu cevi.
Torziono vesanje sa cik-cak tockovima - sci eksperimentisali, niko nije bio lud da se zeza sa time.
Motor nazad, prenos napred - svi napustili josh za vreme 2.s.r.
itd.
Realno danasnji tenkovi vise duguju KV-u nego i jednom drugom tenku 2.s.r. Ako nekoga interesuje obrazlozicu zasto KV a ne T-34.

Dopuna: 11 Okt 2012 3:57

Sirius ::...A malopre još jedna emisija za decu na ''History''. Najkraće rečeno - pobedili saveznci zato što su bili srčaniji, hrabriji i bolji, ili što su imali bolje oružje, već zato što je Nemaca bilo manje i što su imali bolje oružje, ali u manjoj količini. Cvrc...

To je glupost kao i Khalesova tvrdnja da nije bilo bitne bitke na zapadnom frontu i da su tamo "nemci palili, zarili i malu decu izvodili kao zivi stit da brane mostove" (kako rece jdan drugar kada je opisivao potpunu dominaciju jedne strane nad drugom).
Jer kao sto je zemaljska vojska nemacke slomljenna na istoku, luftwaffe je slomljen na zapadu. "Glupavo" iskrcavanje u Italiji je izbacilo jednog saveznika iz rata. U "trecerazrednom" Tunisu Nemci su izgubili gomilu iskusnog ljudstva, broj kakav su gubili po bitkama istocnog fronta.
Reci da su ovo "nebitne" stvari je isto pokazivanje neznanja ili ignorantnosti koju pokazuje "History".

E sada zasto postoji takva mitomanija o 2.s.r. - postoji jedna ljudska obsesija gubitnicima pa josh kada ih je malo... Josh od Spartanaca, preko naseg Kosova, preko americkog gradjanskog rata, 1.s.r., ruskog gradjanskog rata, 2.s.r., vijetnama i ratova '90ih na ovim prostorima. Zasto - neka objasnjava neko strucan.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5906

Kao zakljucak, tigar je bio dobar Tenk na povoljnom boistu, kada bi ga bilo u dovoljnom broju, sto se nikad nije desilo. Tigrova je bilo malo, a povoljnih bojista jos manje.
Ako uzmemo odnos ulozeno-dobiveno, Tigar je bio daleko od najboljeg, cak je i jedan od najgorih tenkova jer je trebalo veoma mnogo radnih sati i materijala da se jedan Tigar napravi, zahtevao je ravne terene bez mnogo neravnina i zaklona na njima i protivnicke tenkove koji ne manevrisu mnogo, zahtevao je iskusne i dobro obucene posade i slozeni sistem transporta i odrzavanja na terenu.

Odlican je bio za brze poluvojne-polupoliciske intervencije gde protivnika pojedes sa svojom nadmocoscu, ali tesko tebi ako dodje do potrebe za masovnom proizvodnjom i duzom potrebom za transport i odrzavanje na neprijateljskom terenu.

Zvuci poznato i u danasnjem svetu, zar ne. Wink Very Happy



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20122

Trpe Grozni ::Kao zakljucak, tigar je bio dobar Tenk na povoljnom boistu, kada bi ga bilo u dovoljnom broju, sto se nikad nije desilo. Tigrova je bilo malo, a povoljnih bojista jos manje.
Ako uzmemo odnos ulozeno-dobiveno, Tigar je bio daleko od najboljeg, cak je i jedan od najgorih tenkova jer je trebalo veoma mnogo radnih sati i materijala da se jedan Tigar napravi, zahtevao je ravne terene bez mnogo neravnina i zaklona na njima i protivnicke tenkove koji ne manevrisu mnogo, zahtevao je iskusne i dobro obucene posade i slozeni sistem transporta i odrzavanja na terenu.

Bash to.
Inace, % ispravnosti Pz-IV je bio skoro isti kao procenat ispravnosti Tigrova, ali je za to bilo ulozeno skoro 2 puta vise vremena na odrzavanje.


Citat:
Odlican je bio za brze poluvojne-polupoliciske intervencije...

Ne, jako je lose podnosio marseve.

Citat:
gde protivnika pojedes sa svojom nadmocoscu, ali tesko tebi ako dodje do potrebe za masovnom proizvodnjom i duzom potrebom za transport i odrzavanje na neprijateljskom terenu.

Zapravo jako dobar za kontranapade ako se nadje na pravom metu u pravo vreme, ili za zaddrzavanje tenkovskog proboja. Verujem da svako moze da navede barem po jedan primer.

Citat:
Zvuci poznato i u danasnjem svetu, zar ne. Wink Very Happy


Jok. Nebo i zemlja.
Ameri mogu da obezbede logistiku a Nemci nisu mogli.
M1 je beskrajno pouzdaniji od bilo kog tenka 2.s.r. (svi oni bi danas bili smatrani nepouzdanim djubretom - nemojte uzimati za primer posleratne T-34 kao etalon jer su isti prosli UKN program koji im je drasticno povecao pouzdanost).
BTW, da se vidi koliko je jednostavnost necega varljiva stvar i koliko nema veze sa stvarnim performansama - koliko razlicitih srafcigera i odvrtki treba da se skine motor sa T-34 (ratne proizvodnje!) a koliko za komplikovanog Tigra?
Odgovor - 27 za T-34, 9 za Tigra.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5743

bojank ,
која је то била тенковска или нека одлучна битка на западном фронту?

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26106
  • Gde živiš: I ja se pitam...

apostata ::ok ::+ spojler I vidim da omalozavas isporucivanje sirovina Rusiji sa zapad na hiljade aviona i tenkova i ostalih potrebnih sirovina za ratnu industriju a time se dobija rat i time su Nemci izgubili rat i to su im isporucivali bas u vreme kad su se Rusi najvise gusili ! + spojler 1Nakon mnogo sporova, prvenstveno u sovjetskom periodu, ruski i američki istoričari su konačno relativno usaglasili stavove o pomoći dobijenoj kroz Lend Lease Act.

Ukupna pomoć SSSR-u od strane SAD iznosi 11,3 milijarde dolara (140 milijardi dolara po cijenama iz 2008.).
Interesantno je da je skoro trostruko više pomoći primila Velika Britanija - 31,4 milijarde dolara (odnosno 380 milijardi dolara po cijenama iz 2008.).
Francuska (sledeća na listi) primila je otprilike 4 puta manje od SSSR-a, a Kina skoro deset puta manje.

Kada je riječ o naoružanju, kroz lend-lease program, SSSR je dobio npr. oko 22.000 aviona, što je 15% onoga što je on proizveo i oko 13000 tenkova, što je negdje ispod 13 % njegove proizvodnje u toku WWII.

Tako da je kod lend-lease-a mnogo značajnija isporuka sirovina, benzina, eksploziva, metala, alatnih mašina (45. 000), automobila (51.000), kamiona (376.000), lokomotiva (2000), automobilskih guma (4 mil.), pamuka, kože, vojničkih čizama (15 mil. pari) ... drugim riječima svega onoga što bi više ili manje ometalo industriju SSSR-a da se fokusira na proizvodnju oružja ... (npr. SAD je u toku rata isporučila SSSR-u 257 mil. dugmadi).

SSSR-u je najgušće bilo '41, a tada pomoć saveznika nije igrala značajnu ulogu.
Oksfordski istoričar Norman Dejvis (ne baš sklon SSSR-u i Rusiji, na Zapadu optuživan za polonofilstvo) u jednom svom intervjuu (povodom ruskog izdanja njegove knjige Europe at War 1939—1945: No Simple Victory.) je rekao kako su te prve postavke malo značajne, uglavnom su bile od Britanaca, koji su slali, kada je riječ o vojnoj tehnici, ono što njima nije trebalo ili bi pravili takve gafove, kao što je slanje njihovih šinjela predviđenih za blagu ostrvsku zimu.


Погледај тему ''СССР против сила Осовине - рат титана''. Тамо смо обрадили ту тему. Цитиран је проверен и валидан текст који је објављен у зборнику радова ''Други св. рат без ознаке поверљиво''. Аутори су генерал-пуковник Кривошејев и група аутора. Књигу поседујем у оригиналу, поклон заменика начелника Управе за чување и неговање традиција МО РФ.

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

Ranjivost njemačkih tenkova na američko oružje. Iz knjige Terminal Balistic Data vol.2
Dati podaci za PzIII, PzIV i PzVI


https://www.mycity.rs/must-login.png

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20122

Khaless, pod 1 rekao si bitka, a ne tenkovska bitka.
Pod dva mozes i sam pogledati podatke o kolicini Nemaca angazovanih na zapadnom i istocnom frontu iz meseca u mesec. Naravno da ih je mnogo vise na istocnom, ali broj na zapadnom frontu nije ni malo zanemarljiv.
Pod tri nemam pojma sta ce ti Mekartur u diskusiji.
Pod cetiri isto sto vazi za zemaljske snage vazi obrnuto za mornaricu i avijaciju. Da li na osnovu toga treba reci da ni jedne bitne bitke nije bilo na istocnom frontu zato sto je sve godine rata (osim dela 1941 i 1942) vecina lovacke avijacije bila angazovana na zapadu?
Jednostavno taj stav "ovi su sve uradili a ovi drugi su statirali" koji zajedno propagiras sa "History"-jem je prilicno zatucan i jako slabo utemeljen na cinjenicama.
Kao sto rekoh citaj Isajeva, njega niko ne moze optuziti da je pro zapadni. Za pocetak "12 mitova velikog otadzbinskog rata", dalje hronoloskim redom. A sve sto je napisano bilo na istoku bilo na zapadu pre 1993. (uz jako malo izuzetaka) mozes slobodno baciti u kantu.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5743

bojank ::Khaless, pod 1 rekao si bitka, a ne tenkovska bitka.
Pod dva mozes i sam pogledati podatke o kolicini Nemaca angazovanih na zapadnom i istocnom frontu iz meseca u mesec. Naravno da ih je mnogo vise na istocnom, ali broj na zapadnom frontu nije ni malo zanemarljiv.
Pod tri nemam pojma sta ce ti Mekartur u diskusiji.
Pod cetiri isto sto vazi za zemaljske snage vazi obrnuto za mornaricu i avijaciju. Da li na osnovu toga treba reci da ni jedne bitne bitke nije bilo na istocnom frontu zato sto je sve godine rata (osim dela 1941 i 1942) vecina lovacke avijacije bila angazovana na zapadu?
Jednostavno taj stav "ovi su sve uradili a ovi drugi su statirali" koji zajedno propagiras sa "History"-jem je prilicno zatucan i jako slabo utemeljen na cinjenicama.
Kao sto rekoh citaj Isajeva, njega niko ne moze optuziti da je pro zapadni. Za pocetak "12 mitova velikog otadzbinskog rata", dalje hronoloskim redom. A sve sto je napisano bilo na istoku bilo na zapadu pre 1993. (uz jako malo izuzetaka) mozes slobodno baciti u kantu.


idalje čekam da mi navedeš neku bitku za Zapadu odlučujuću za tok II SR.
Bitka za Britaniju sa vojne tačke geldišta bila je prilično nebitna.
Sve da je i Britanija pala rat bi bio samo produžen...

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11714
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Ja не знам шта вама није јасно.

Да је тигар имао јачи мотор (дизел, не бензинац), трансмисију не пројектовану за тежине до 38 тона већ за њега, од 56 тона, он би био ноћна мора за било који тенк. Друга битна ствар је та да је он прављен за Руски фронт, где су непрегледне равнице и где његов топ од 88мм има преднсот над свим тенковским топовима 42-45 године. И са појавом серије ИС тенкова и њиховог топа од 122мм тигар је и даље био у великој предности јер да би га ИС могао да гађа морао је да приђе на 800м, дог га је тигар лако погађао са преко 1000м и пробијао његов фронтални оклоп.

Посаде које су биел на тигровима су биле искусне и прекаљене, јер њих знате то сви, нису добијали обични регрути.

Трансмисија и на пантеру је била велики проблем, јер је такође то она иста са 38тона ВК3601Х модела тенка, прототипа од ког је настао чувени Тигар....

Тигар је једноставно увећани ВК3601Х модел на захтев Хитлера. Е управо због тога је имао велике проблеме које овде сви помињемо. Јер ВК3601Х са мотором од 550КС (касније вероватно и од 650кс), трансмисијом пројектованом за њега, топом од 75м Л70 би био по мом мишљењу најбољи тенк другог светског рата. Једино што му ја замерам је то да су требали да му направе коси предњи оклоп попут пантера


сличица ВК3601Х, са које се јасно види да је од њега настао тигар једноставним увећањем димензија и са мањим изменама....

offline
  • ok 
  • Građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2012
  • Poruke: 232

bojank ::Napisano: 11 Okt 2012 3:26

sremac983 ::Тигрофобија се јавља код амера и енглеза на западном фронту, рус иих се нису толико плашили ко што ти пишеш ОК...

Procitaj testove Tigra i videces da su bili u prilicnoj buli. Procitaj uspomene tenkista poput odlicnog Drabkinovog "Ya Dralsa na T-34"i videces sta kazu - Tigar - strasan protivnik, sto ponavljaju svi do jednog.
Naravno nij jedan tenk sam po sebi ne moze da promeni rat, ali moze biti "neprijatan" u datom momentu, kada se "gradi slava". Tigar je imao taj moment (na kratko) kao i T-34 i KV. Sto ne znaci da su u tom momentu zapravo bili uopste vazni za tok rata...


Dopuna: 11 Okt 2012 3:34

EOD ::Ne mogu se sada sjetiti gdje sam pročitao da je pred kraj rata zbog nestašice sirovina B/K Tigra sadržavao samo dva metka sa APCR zrnima (penetratori od karbida tungstena oliti volrama) i da su komandiri njemačkih tenkova imali strogu naredbu sa ih koriste isključivo kada naiđu na JS-2 tenk.

0 komada. Pocetkom 1944. sva potkalibarna municija osim one za 50mm topove je povucena da bi se koristila u industriji. 88mm potkalibarna za L/56 top je bila retka, nema tragova koriscenja iste posle oktobra-novembra 1943. Za top 88/71 je pravljena samo mala serija, koriscena kod Kurska, ali nikada zvanicno izdata jedinicama.

Citat:
Navodno standardna APHE zrna (pancirno-eksplozivna) nisu bila efikasna protiv oklopa ruskog tenka na istim daljinama na kojima su T-34 izvrtala naizvrat.


8.8cm PzGr je pravio znacajna ostecenja (nije probijao oklop ali je ostecenje najcesce bilo dovoljno da za izbacivanje iz borbe) na T-34 na nekih 1500-1600m.
Unapredjena 8.8cm PzGr.39 je pouzdano probijala oklop T-34 na istoj razdaljini.
Radi poredjenja evo vam kako su topovi radili protiv Tigra:
http://litl-bro.livejournal.com/26032.html
Obratite paznju da 76mm top sa T-34 nije probijao BOCNI oklop Tigra sa 200m. Tako da je prica o superiornom naoruzanju T-34 - samo prica.
Poredjenja radi Shermanov 75mm je probijao isti bocni oklop sa 625m po istim sovjetskim testovima.
Toliko o tome.

Dopuna: 11 Okt 2012 3:48

Inace da se doda, krajem rata je nemacka skola pravljenja tenkova bila na kraju i nista joj nije pomagalo - pogledajte njihova resenja i sta se od njih koristilo posle rata, videcete da nema bas mnogo toga.

Stvari koje se odlikovale nemacke tenkove i prototipove:
Pribori nocnog osmatranja - svi su eksperimenntisali sa istima, Britanci, Ameri i Sovjeti imali formacije velicine bataljona sa tenkovima opremljenim PNO.
Topovi visoke balistike - niko nije posle 2.s.r. nastavio trend topova od ~70 kalibara. Vec napomenuto da su britanski topovi razvijali ~ iste performanse uz manju masu i duzinu cevi.
Torziono vesanje sa cik-cak tockovima - sci eksperimentisali, niko nije bio lud da se zeza sa time.
Motor nazad, prenos napred - svi napustili josh za vreme 2.s.r.
itd.
Realno danasnji tenkovi vise duguju KV-u nego i jednom drugom tenku 2.s.r. Ako nekoga interesuje obrazlozicu zasto KV a ne T-34.

Dopuna: 11 Okt 2012 3:57

Sirius ::...A malopre još jedna emisija za decu na ''History''. Najkraće rečeno - pobedili saveznci zato što su bili srčaniji, hrabriji i bolji, ili što su imali bolje oružje, već zato što je Nemaca bilo manje i što su imali bolje oružje, ali u manjoj količini. Cvrc...

To je glupost kao i Khalesova tvrdnja da nije bilo bitne bitke na zapadnom frontu i da su tamo "nemci palili, zarili i malu decu izvodili kao zivi stit da brane mostove" (kako rece jdan drugar kada je opisivao potpunu dominaciju jedne strane nad drugom).
Jer kao sto je zemaljska vojska nemacke slomljenna na istoku, luftwaffe je slomljen na zapadu. "Glupavo" iskrcavanje u Italiji je izbacilo jednog saveznika iz rata. U "trecerazrednom" Tunisu Nemci su izgubili gomilu iskusnog ljudstva, broj kakav su gubili po bitkama istocnog fronta.
Reci da su ovo "nebitne" stvari je isto pokazivanje neznanja ili ignorantnosti koju pokazuje "History".

E sada zasto postoji takva mitomanija o 2.s.r. - postoji jedna ljudska obsesija gubitnicima pa josh kada ih je malo... Josh od Spartanaca, preko naseg Kosova, preko americkog gradjanskog rata, 1.s.r., ruskog gradjanskog rata, 2.s.r., vijetnama i ratova '90ih na ovim prostorima. Zasto - neka objasnjava neko strucan.
Slazem se sa tobom ali mislim da nemci nisu bas zavrsili sa tenkovima na kraju rata ! Kroz E seriju su naprimer trebali da promenu mesto prenosa , neka resenja su koristili francuzi posle rata a i Rusi su bili ispirisani topom sa pantera od 75 mm,zadivio sam se kad sam video planirani srednji tenk E-79 koji je ostao samo na papiru .....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1070 korisnika na forumu :: 19 registrovanih, 3 sakrivenih i 1048 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: acatomic, Bane san, bufanje, Georgius, goxin, Ivica1102, Krusarac, kuntalo, kybonacci, nemkea71, royst33, Sir Budimir, SlaKoj, solic, Stija zmija, Trpe Grozni, Vlada78, vladulns, W123