Tigar tenk (mit ili legenda)

4

Tigar tenk (mit ili legenda)

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31335

Kibo ::Da li je bilo opravdano ili ne, pa rat je bio i ko te pita ...
Nemci su bombardovali i vojne i civilne ciljeve,sad su ovi vratili na isti nacin(dobro ipak malo jace) ali princip je isti....rat je.....



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5910

Licno smatram da bi Tigar bio idealan tenk za pocinjanje rata koji bi kratko trajao , pa makar izgubili sve tigrove u tom ratu , ali uvoditi takav tenk pri kraju rata gde je stanje jos nejasno ( '43 ) i neznase sta ce biti dalje , a sam tenk je zahtevan za proizvodnji ( strucan kadar , visokoobuceni posluzioci , veliki zahtevi za materijalom ) je po meni prilicno glupo , u takvim prilikama primenjuje se ruska doktrina , sklopi nesto sto brze u sto mozes vise primeraka i unaprdjuj samo ako je neophodno i ne remeti previse proizvodnu liniju , po mogucnosti da je lako za upotrebu , da ne bi trebalo odvojivati previse vremena za obuku posada.



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12606

Trpe Grozni ::Licno smatram da bi Tigar bio idealan tenk za pocinjanje rata koji bi kratko trajao , pa makar izgubili sve tigrove u tom ratu , ali uvoditi takav tenk pri kraju rata gde je stanje jos nejasno ( '43 ) i neznase sta ce biti dalje , a sam tenk je zahtevan za proizvodnji ( strucan kadar , visokoobuceni posluzioci , veliki zahtevi za materijalom ) je po meni prilicno glupo , u takvim prilikama primenjuje se ruska doktrina , sklopi nesto sto brze u sto mozes vise primeraka i unaprdjuj samo ako je neophodno i ne remeti previse proizvodnu liniju , po mogucnosti da je lako za upotrebu , da ne bi trebalo odvojivati previse vremena za obuku posada.

Tigar je stigao na bojište spetembra 1942 ali samo zato što je to Hitler forsirao. Ti prvi modeli su imali gomilu problema pa su Rusi odmah zarobili jednog Tigra koji je bio potpuno čitav.

Pogrešno je gledati na Tigra kao na običan tenk. U pitanju je bio najbolji oklopni čelik. Britanci naprimer nisu proizveli tokom celog rata sličnu leguru.
80mm tigrovog oklopa je pružalo istu zaštitu kao 92mm birtanskog oklopa a verovatno 100mm ili više sovjetskog.

Tigrov oklop nije pokazivao osobinu krtosti što je veliki uspeh. Tigar je omogućavao stvaranje iskusnih posada koje znatno više vrede tokom defanzive nego buljuci neobučenih posada.

Verovatno je to razlog zašto su najbolji nemački asovi upravo koristili Tigar a ne Pantera.

Takodje veliki broj Tigrova je opravljan nekoliko puta posle borbi. Ako se dobro sećam od 110 pogodjenih Tigrova opravljeno je 90 (Kurska bitka).

Po meni Tigar nije bio bilo greška. Kraljevski Tigar je bio greška. Koja je svrha tenka koji jedva može da ide? Lično mislim da je Tigra trebalo montirati top i menjač od Kraljevskog Tigra umesto razvoja grdosije od 70tona.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4232

@leonard, Zorge

nisam siguran da li pricate o tigru 1 ili 2 i mogucnosti proboja tog oklopa. na nekoliko sajtova se spominje, verovatno iz istog izvora, da celo tigra 2 nije nikad probijeno u borbenim uslovima. bilo je par slucajeva, ali tu je probijena donja kosa ploca koja je tanja nego gornja ili ako bi se neki projektil provukao kroz zavarenispoj ceone i bocne ploce. ni 100 mm ili 122 mm, 152 mm ruski, niti jako dugi americki 90 mm sa super pershinga. iz postova se stice utisak da su ih rusi mlatili kako su hteli, a nije bas bilo tako.

is/isu-122/152 su imala jake topove, ali ne zaboravite da su u napadu bili prilicno ograniceni bez kupole, sto vazi i za jagdpanthere i stugove, a nisu imali ni mitraljeze - neki su samo imali 12,7 mm na krovu, ali pregnutog nije bilo. brzina gadjanja im je bila mala zbog dvodelne municije, a borbeni komplet isto dosta mali. takodje, ceoni oklop im nije bio bog zna sta, js2 je bio tu dosta bolji.

neko je spomenuo da su ih mnogo unistavali iz vazduha - ovo je visestruko preterano. zapravo, bombe i rakete su bile jako neprecizne i slaba im je bila efikasnost protiv tenkova. avioni su vise dali doprinos pri zaustavljanju nemacke logistike - gorivo, municija itd. najvise tigrova 1, a posebno 2 i uopste nemackih tenkova je izgubljeno tako sto su iz razlicitih razloga ostavljeni na frontu, a ne unistavanjem saveznickim oruzjem. razlozi su razliciti: kvarovi, nedostatak goriva ili municije, ostecenje i nemogucnost izvlacenja... nemci su se povlacili i to je to...

Dopuna: 01 Nov 2008 15:29

@mean machine

posade za tigera su birane drugacije nego za panthera, a koriscen je u elitnim jedinicama waffen ss, sto dovoljno govori. njegovo mesto u borbenom poretku klina je bilo u sredini, u spicu, pantheri su bili po bokovima, a pz 4 jos malo iza i dalje nazad. panthe rje trebalo da zameni pz 4.

da su resursi za tih 1300 tigera ulozeni u panthere, dobilo bi se 2500 dodatnih tenkova. sa nesto vecom probojnoscu i dosta vecom pokretljivoscu. pouzdanost bi bila bolja, jer je panther nekih 10 t bio laksi. bilo je problema sa oba tenka na pocetku, ali je % rapsolozivih na kraju rata pouzdanog pz 4 i panthera bio jako blizu, cak se nesto secam da je panther bio ispred.

ipak, licno mislim da bi u defanzivnim borbama 1944/45 oslanjanje na jagdpanthere nemcima bilo najisplativije - odlican oklop spreda, top 88 l71 koji moze na vecoj daljini da probusi bilo koji sovjetski ili zapadni tenk.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12606

@sebab

Tigar 1 je bio lak plen za 100mm i 122mm PT granate. Tigar 2 je imao debeo prednji oklop ali džaba mu to kada je bio spor i trom. Sa strane ga probija 85mm bez problema.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2007
  • Poruke: 8384
  • Gde živiš: Ravni Banat

Са "Тигра" 2 се крунио оклоп, а ако се не варам у вези "Тигра" првог, тј, његовог оклопа, помињали су се неки Чеси, да је металуршки процес добијања такве легуре или шта друго везано за оклоп - њихово дело.

А дуели тенкова није чикање овнова на брвну, па ко има јачу лобању (оклоп) - то смо одавно утврдили (и не само ми овде).

Или што сам негде прочитао, а могло би се примени и за "Тигрове": били су величанствени у свом поразу.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13918

@Sebab
Rec je o prvom Tigu, a ne o kraljevskom Tigru iliti Tigru II.

E sad kad je rec o unistavanju kraljevskog Tigra njegovi bokovi su se mogli prbiti vecim topovima.

Evo tabele probojnosti za sve topove koriscene tokom rata. Dacu redom.
SSSR
http://www.wwiivehicles.com/ussr/guns.asp
SAD
http://www.wwiivehicles.com/usa/guns.asp
UK
http://www.wwiivehicles.com/unitedkingdom/penetration-tables.asp
GER
Mora se pojedinacno otvarati za svaki kalibar. Evo za 88mm.
http://www.wwiivehicles.com/germany/guns/88-mm.asp

Mogu se naci podaci o proizvodnji pojedinih vozila.
SSSR
http://www.wwiivehicles.com/ussr/production.asp
USA
http://www.wwiivehicles.com/usa/production.asp
GB
http://www.wwiivehicles.com/unitedkingdom/production.asp
GER
http://www.wwiivehicles.com/germany/production.asp


Treba pogledati mogucnosti topa koji je koriscen za T34/85 i doneti zakljucke.
85 mm ZiS-S-53
85 mm
85 mm L/53
85 mm D5-T (1st 300 production)
85 mm ZiS S-53 (rest of production)
85 mm M1944 S53 (D-5T)
85 mm Model 1944, L/53

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4232

@leonard

centurion nije odmah bio opremljen topom 105 mm, na pocetku je imao 17 funtas 76 mm, posle 20 funtas 84 mm, a tek od 1959. na centurionu mk5 dolazi 105 mm l7.

americki pershing je bio negde na nivou tigera i panthera. na pocetku ih je bilo jako malo, ali bi u kasnijoj fazi sigurno dobijao na znacaju. isto vazi i za t-44 koji bi zamenio t-34, dk bi js3 zamenio js2.

dosta toga bi nemci dobili sa pantherom 2 - top 88 mm l71 bi bio dovoljan za sve, osim mozda js3, mada bi i protiv njega mogao da ima uspeha na manjim daljinama.

Dopuna: 01 Nov 2008 16:56

Zorge ::Са "Тигра" 2 се крунио оклоп, а ако се не варам у вези "Тигра" првог, тј, његовог оклопа, помињали су се неки Чеси, да је металуршки процес добијања такве легуре или шта друго везано за оклоп - њихово дело.

А дуели тенкова није чикање овнова на брвну, па ко има јачу лобању (оклоп) - то смо одавно утврдили (и не само ми овде).

Или што сам негде прочитао, а могло би се примени и за "Тигрове": били су величанствени у свом поразу.


ne znam sta znaci "krunio se oklop", ali je istina da je bio krt zbog manjka legirajucih elemenata. koristili su celik sa vise ugljenika, sto daje vecu tvrdocu, ali smnajuje zilavost i otezava zavarivanje. manjak zilavosti je delom kompenzovan debljinom ploca, a zavarivanje cik-cak secenjem ploca i uklapanjem coskova na uglovima. zavarivanje je vrseno spolja i iznutra, bez potpunog provara.

Dopuna: 01 Nov 2008 16:57

mean_machine ::@sebab

Tigar 1 je bio lak plen za 100mm i 122mm PT granate. Tigar 2 je imao debeo prednji oklop ali džaba mu to kada je bio spor i trom. Sa strane ga probija 85mm bez problema.


75/76/85 mm probijali su bok svakog pa i najjaceg tenka u drugom svetskom ratu, a bogami i danas.

Dopuna: 01 Nov 2008 16:59

@leonard,

ne znam kako su dobijali one cifre u tabelama, ali ispadaj da su ameriski 90 mm i britanski 76 mm 17 funtas jaci od 88 l71/74, sto nije tacno. isto, ispada da je 85 mm sa t-34/85 jaci od tigrovog topa 88 mm l56 sto isto nije tacno.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13918

sebab ::@leonard
centurion nije odmah bio opremljen topom 105 mm, na pocetku je imao 17 funtas 76 mm, posle 20 funtas 84 mm, a tek od 1959. na centurionu mk5 dolazi 105 mm l7.

Hvala na informaciji. Moj propust.

sebab ::@leonard
znam kako su dobijali one cifre u tabelama, ali ispadaj da su ameriski 90 mm i britanski 76 mm 17 funtas jaci od 88 l71/74, sto nije tacno. isto, ispada da je 85 mm sa t-34/85 jaci od tigrovog topa 88 mm l56 sto isto nije tacno.

Tacno. I ja se cudim. Kao da su to podaci za potkalibarska zrna.
Ili neke municije koju su kasnije koristili.
Tako da se ja ravnam prema Americkom topu 75mm.
Englezi su mi jako mutni. Mislim da ni Americki 90mm top nije imao tu probojnu moc. Znam da se u Korejskom ratu bas i nisu igrali sa T-34.
Tako da verume da su podaci za recimo taj top 90mm iz nesto kasnijeg perioda.

I da ne bude zabune oko nekih stvari. Ja nisam rekao da bi saveznici prestigli Nemce. Naprotim oni su uvek bili u prednosti i to bi tako ostalo u slucaju da je rat potrajao jos koju godinu. Zato sam i misljenja da je veci broj Pantera i Panz IV bilo pravo resenje. A uz njih Stug III, Jagtpanzer IV i veoma ubojiti Jagtpanter.

Hteo sam istaci a Ruski top 85mm nije imao prblem sa Tigrom I. A isto tako ni Nemacki 75mm L/48 ili L/70. Tako da Komet ne bi bio velika revolucija na bojnom polju.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2007
  • Poruke: 8384
  • Gde živiš: Ravni Banat

sebab ::...ne znam sta znaci "krunio se oklop"...

Koliko sam shvatio - dobije pogodak, a tu ili gde drugde u okolini jednostavno ispadne manji ili veći komad metala, što ne znači da je oklop bio probijen, a tenk (misli se na "Koenigtiger"-a) onesposobljen ili uništen. Na žalost, ja sam slab u sipanju raznih linkova, pa ne mogu da ti sada okačim izvor.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1080 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 6 sakrivenih i 1036 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., babaroga, Bane san, Batinas, Belac91, black sabah, Bobrock1, brundo65, bufanje, Dimitrije Paunovic, Doca, dule10savic, Istman, ivicasimo, Kriglord, ljuba, mane123, mercedesamg, Metanoja, Miki01, milenko crazy north, Milos ZA, Neutral-M, Niko Bitan, niksa517, Panter, Patrik99, raptorsi, repac, sap, Sir Budimir, Srle993, Tragač, vaso1, voja64, wizzardone, YugoSlav, zuxbg