Osim što su još 1914. Rusi izvodili tzv Taran. Mislim da su kamikaze uglavnom unapred bile određene za to i indoktrinisane, a ovo je odluka u žaru borbe, potreba da se bore do kraja. Tako da nije baš isto. Naravno bez ikakve namere da umanjim veličinu njihove žrtve, dali su najvrednije što su imali, slava im!
Радован Радовановић, Небојша Ђокић, ПРОТИВАЕРОПЛАНСКА АРТИЉЕРИЈА ВОЈСКЕ КРАЉЕВИНЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ, БРАНИЧЕВО КРОЗ ВОЈНУ И КУЛТУРНУ ИСТОРИЈУ СРБИЈЕ II - 4, Пожаревац 2007, 327 - 331
stegonosa ::Osim što su još 1914. Rusi izvodili tzv Taran. Mislim da su kamikaze uglavnom unapred bile određene za to i indoktrinisane, a ovo je odluka u žaru borbe, potreba da se bore do kraja. Tako da nije baš isto. Naravno bez ikakve namere da umanjim veličinu njihove žrtve, dali su najvrednije što su imali, slava im!
Da. Pilot carske ruske vojske Pjotr Nesterov, koji je pre rata bio prvi pilot koji je izveo manevar "petlju" je kasnije tokom 1. Sv. rata izveo i prvi taran u Austrougarski izviđački avion sa fatalnim ishodom sa obe strane (mada ne verujem da je svesno išao da se pritom ubije nego je tako ispalo). To je ujedno bio i prvi avion oboren u vazdušnoj borbi. Avioni tada nisu ni imali montirano vatreno oružje a lično naoružanje pilota nije bilo mnogo efikasno u vazdušnoj borbi, pa je stoga Nesterov išao na taran.
Ognjan Petrović, Nebojša Đokić, Protivavionska odbrana u ratu aprila 1941., Aero magazin br. 2 - 3/1991 (specij. izd. Vazdušne borbe nad Jugoslavijom), Portorož 1991, 33 - 35.
Citat:Heroji tog napada bili su piloti Ivan Salević i Ivan Pandža iz Osmog bombarderskog puka, koji je 1941. godine bio stacioniran na vojnom aerodromu Rovine, kod Banjaluke. Samo što je počeo rat, iz Komande u Zemunu dato je naređenje za kontranapad, u skladu sa planom R-41. Dva bombardera „bristol blenhajm” i dva lovca „hariken” od kojih je jednim upravljao kapetan Janko Dobnikar, dok se ime drugog pilota ne zna, poleteli su da bombarduju Grac. Na teritoriju Trećeg rajha ušli su leteći u visini krošnji drveća da ih nacisti ne bi opazili na radarima. Tako su doleteli do železničke stanice u Gracu koja je bila puna nemačke vojske, transportnih vozova i tenkova koju su bombardovali. Prema izveštaju Državnog arhiva Štajerske, u bombardovanju je izgorelo veliko vojno skladište, oko 60 vojnih vozila i tenkova, kao i velika količina vojne opreme. Potom su napali obližnji nemački vojni logor i mitraljirajući ga u niskom letu ubili i ranili oko stotinu vojnika. Taj manevar niskog leta spasao im je živote jer su dva nemačka „meseršmita Bf-109” uzletela u pokušaju da ih obore, ali ih nisu pronašli. Na povratku u bazu, naši piloti su kod Maribora napali još jednu nemačku vojnu kolonu.
"Na teritoriju Trećeg rajha ušli su leteći u visini krošnji drveća da ih nacisti ne bi opazili na radarima." Vo ime Oca i Sina i Svjatago Duha. Da se čovek prekrsti i nogama i rukama.