EOD ::Jedna specifična opaska:
Prema Davisu dana 19.12.44 205. Grupa RAF bombardovala je Sarajevo, a meta je bila ranžirna stanica Alipašin most. Ovo je jedini napad na Sarajevo izveden upotrebom H2S metode nišanjenja.
U izvještaju Glavnog stožera Ministarstva oružanih snaga NDH od 20.Decembra1944. navedeno je da su u ovom bombardovanju pored mete pogođena naselja Hrasno i Koševo koja su od mete daleko oko 2km (Hrasno) i 5km (Koševo).
Поставио сам на претходној страни фотографије бомбардовања по железничком мосту на Сави 8. септембра. Неколико бомби (очигледно из више бомбардера) је пребацило циљ за 2,5км и погодило зграде иза Славије. То је био чест случај.
EOD ::Inače u izvještajima NDH pominje se nekoliko bombardovanja četveromotornim avionima kojih nema ni kod Davisa, ni na sajtovima bombarderskih grupa, kao i dosta lovačko-bombarderskih i taktičkih dejstava.
Скоро сам читао нешто домаћих радова о бомбардовању Ниша (Мирчетић, 1998.) и Суботице (Вељановић, 2015.). Мирчетић је за Ниш користио разне домаће изворе, и резултат је катастрофално лош. Отприлике половина наведених бомбардовања се није ни десила. Не прави се разлика између дејства стратешких бомбардера, и ловачких авиона који су митраљирали. У више случајева је дошло до замене између немачког и америчког бомбардовања, и то у оба смера.
За Суботицу је Вељановић користио локалне изворе о насталој штети, и то упоређивао са Дејвисовом табелом, и тако је добио врло прецизан рад.
Код Суботице је врло занимљива ситуација - Дејвис наводи да је бомбардована 7 пута, од тога 5 пута са по једним авионом, а једном са 6. У свим тим случајевима се ради о авионима који су због оштећења и сл. скренули са мисије ка другим градовима, и бацили бомбе на секундарни циљ. Дејвис је очигледно добро прегледао извештаје, и те случајеве издвојио.
Међутим, било је још тих случајева које није убележио. Један пример је бомбардовање Ужица, и то пошто су га партизани ослободили. У том случају се очигледно радило о грешци у навигацији (облачно време). Зато је могуће да је посада тих авиона често бацила бомбе на погрешно место, и да то није убележено.
Ако су датуми у тим извештајима поуздани, можеш да погледаш да ли је тог дана било мисија које су прелетале Југославије, и онда да тражиш у извештајима да ли је неки авион бацио бомбе пре циља. Међутим ту се може добити само информација о броју авиона и бомбама, да је била тачна локација верујем да би је Дејвис убацио.
|