VJ ::
Код ”пресека” ове куће се добро види оно што је немачки војни аташе Тусен описао у свом извештају о немачком бомбардовању Београда у Априлском рату.
Citat:Dejstvo bombi
Male zapaljive bombe imaju neznatnu probojnu moć i probijaju najviše krovove pokrivene crijepom, rijetko prodirući dublje. Na ravnim krovovima s malim betonskim tavanima one se rasprštavaju i razgorjevaju. Ako je dejstvo u Beogradu bilo neposredno i vrlo jako, to je zavisilo od starog načina gradnje kuća, od neuklanjanja starudija, od zatajivanja službe za gašenje i službe za zaštitu iz vazduha, koja ni na koji način nije bila pripremljena. U poslanstvu je uspjelo da se za kratko vrijeme ugasi više zapaljivih bombi. Tek kada je u poslanstvo pala i jedna razorna bomba, bilo je nemoguće gasiti zapaljive bombe. Inače stara, isušena zgrada poslanstva bila je najzahvalniji objekt za napad zapaljivim bombama. Na bivšu zgradu češkog poslanstva, koja ima ravan betonski krov, palo je više zapaljivih bombi, a da nisu načinile štetu.
Dejstvo razornih bombi, takođe lakog kalibra, je uništavajuće u kućama sa starim tipom gradnje. Kuća se većinom stropoštava u sebi samoj i nagomilava se kao džinovska gomila krša preko podrumskih prostorija u kojima se zatim guše stanovnici koji su tu potražili zaštitu. To je slučaj koji se u Beogradu često događao. Bombe srednjeg kalibra probijaju do u podrumske prostorije i zatim uslijed prostorno zbijene eksplozivne snage dejstvuju naročito uništavajuće.
U nekim slučajevima moglo se konstatovati dejstvo padobranskih mina. Strahovito eksplozivno dejstvo dovodi i veće kuće do potpunog rušenja. Susjedne kuće uslijed vazdušnog pritiska pokazuju velika cijepanja tako da se moraju porušiti: ljudi u kućama sa pogocima bombi nisu u mogućnosti da se spasu. U XI gradskom rejonu nalazi se jedna neeksplodirana padobranska mina.
Broj mrtvih prema podacima gradske uprave iznosi 4000, od toga polovina zatrpana. Dva javna skloništa za zaštitu iz vazduha u parku su pogođena i porušena. Ona su imala samo mali zaštitni krov od zemlje. Jedna crkva, napunjena ljudima, dobila je pun pogodak.
Kao mjesna iskustva napada iz vazduha na Beograd mogu se konstatovati:
1. Napad iz vazduha na grad je najefikasniji ako se on izvrši potpuno iznenadno.
2. Između pojedinih napada glavnim snagama naročito su efikasni stalni napadi u cilju uznemiravanja.
3. Uništavanje vodovodnih i električnih instalacija je presudno za životnu sposobnost grada.
4. Noćni napadi su u pogledu morala efikasniji nego dnevni napadi.
5. Zapaljive bombe moraju pokazati izvjesnu probojnu moć.
6. Zapaljive bombe moraju istovremeno u sebi imati razorno dejstvo sa vremenskim paljenjem.
7. Zgrade poslanstva moraju se u tipu gradnje podizanja podesiti za napade iz vazduha. One moraju biti sposobne za odbranu i moraju raspolagati sa jednom prostorijom za zaštitu iz vazduha, sa jednim predajnim studijom i sa rezervom životnih namirnica i vode.
Tusen (Toussaint)
Остатак извештаја и прецизнији подаци о страдалим грађанима се могу наћи у књизи
Muharem Kreso: ”Njemacka okupaciona uprava u Beogradu 1941-44”
|